KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALLAH IN AYETLERİNİ, KUR'AN I İNKAR ETTİĞİMİZİN FARKINDA BİLE DEĞİLİZ.

 


Bizler farkında olmadan, Allah ın ayetlerini inkâr ettiğimizin farkında bile değiliz.  Belki çok ağır bir itham ama ne yazık ki acı gerçekler bunu gösteriyor. Allah Zuhruf suresi 44. ayetinde ne diyordu hatırlayalım. “ŞÜPHESİZ BU KUR’AN, SANA VE KAVMİNE BİR ÖĞÜT VE BİR ŞEREFTİR, ONDAN HESABA ÇEKİLECEKSİNİZ.” Sizlere sormak isterim, Allah bizleri yalnız Kur’an dan hesaba çekeceğine hükmediyorsa, sizce HAŞA bu sözünden dönüp, Kur’an da tek kelime bile bahsedilmeyen konulardan da hesap sorar mı? Sormak isterim, Allah ın bu ayetine iman etmeyen var mı aramızda? Yok diyor da ama, diyerek kendimize bahaneler buluyorsak, lütfen inancımızı gözden geçirelim. BU İŞİN AMASI YOK. Ne yazık ki Allah ın bunca açık ayetini görmezden gelip, yalnız Kur’an ile İslam yaşanmaz, peygamberimizin rivayet hadisleri ve fıkıh olmasaydı, Kur’an kapalı kalırdı diyorsak, bizler Allah ın dinine değil, kendi yarattığımız bir dine inanıyoruz demektir. Allah birçok ayetinde, Elçisine verdiği görev ve sorumluluğu açıklıyor ve bakın ne diyor hatırlayalım. 

“RESULE DÜŞEN APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR. “(Ankebut 18) 

“BİZ RESULLERİ, SADECE MÜJDELEYİCİLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERİRİZ.”  (Kehf 56) 

“SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR.” (Rad 40) 

“BEN SADECE BANA VAHYEDİLENE UYARIM. BEN SADECE APAÇIK BİR UYARICIYIM.”(Ahkaf 9 ) 

Peki, bizler bu ayetleri gördüğümüz halde ne diyoruz? İman ettik kabul ettik dedikten sonra, hayatımıza geçiriyor muyuz? Elbette hayır. NE YANİ PEYGAMBERİMİZ POSTACI, KARGOCUMUYDU, ONA DA ALLAH, KUR’AN IN MİSLİ KADAR DİNDE HÜKÜMLER KOYMA YETKİSİ VERMİŞTİR, DEMİYOR MUYUZ? Allah hükmüme hiç kimseyi ortak etmem ediği halde, bu yanlışı nasıl yapıyoruz? Tüm bunları söylediğimiz andan itibaren, yazdığım bu ayetlerini göz göre göre tersini söyleyerek, ayetleri inkâr ettiğimizin, ne yazık ki farkında bile olamıyoruz. Çünkü Kur’an ile bağımızı kestiler, bunun farkında bile değiliz.

Allah Kur’an ı açıklamak bize düşer, biz Kur’an da sizleri sorumlu tuttuğumuz her konuda nice örnekler vererek açıkladık dediği halde onlarca ayetinde, bizler bu ayetleri görmezden geliyor ve geleneğin, fıkıh inancının, mezheplerin dine yaptığı ilaveleri Kur’an da göremediğimizde, HANİ NAMAZIN KAÇ REKÂT OLACAĞI, NAMAZDA HANGİ DUALARI OKUYACAĞIMIZ BİLE YAZMIYOR KUR’AN DA. DEMEK Kİ KUR’AN DETAYLI DEĞİL, ÖZET BİLGİ VERİYORMUŞ diyerek, geleneği aklayabilmek adına, Allah ın ayetlerini görmezden gelerek, inkâr ettiğimizin farkında bile olmuyoruz. Kur’an da her bilgi detaylı yok demek, Kur’an eksik demektir, lütfen bu büyük yanlışın artık farkında olalım. Lütfen unutmayalım, Allah ın Kur’an da açıkladıkları, detay verdikleri İslam inancının sınırlarıdır. Bunun dışında kalan, Kur’an ın bahsetmedikleri ise bizlerin serbest alanlarımızdır. Allah bahsettiğimiz konulara bir sınırlama yapmamış ve bizlere bırakmışsa, nasıl olurda bizler bunu bir eksik gibi görürüz. Bu kadar mı düşünmüyoruz ve Kur’an dan uzak yaşıyoruz. ALLAH IN YEMİN EDEREK KOLAYLAŞTIRDIĞI DİNİ, ELLERİMİZLE ZORLAŞTIRMAYALIM. BUNUN HESABINI VEREMEYİZ.

Kur’an ın tamamı cahiliye toplumuna indirilmiştir ve onların yaptığı yanlışları bizlere örnek vererek, bizlerinde aynı yanlışları yapmamamız için bizleri de uyarıyor. Örneğin kitap Ehli, Peygamberimizi ve Kur’an ı kabullenmekte zorlandıkları içi şunları söylüyorlardı. Sana ve getirdiğin Kur’an a inanırız ama bizim atalarımızdan bizlere intikal eden inançlarımızda var, onları bırakamayız yaşarız dediklerin de, Allah ın kitap Ehline yaptığı uyarıların, ne yazık ki günümüzde bizleri ilgilendirmediğini, bu ayetler müşriklere, kitap ehline inmiştir dediklerini duyuyoruz ve üstümüze hiç alınmadığımız gibi, bu yanlışlardan ders de almıyoruz. Ayetleri hatırlayalım.

KARŞILARINDA OKUNUP DURAN BİR KİTABI, SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ ONLARA YETMİYOR MU? (Ankebut 51)

O HALDE KUR'ÂN'DAN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (Araf 185)

ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (casiye 6)

KİMDİR SÖZÜ ALLAH’IN KİNDEN DAHA DOĞRU OLAN? (Nisa 87)

Ne yazık ki bu ayetlerin günümüzde bizlere değil müşriklere, kitap ehline hitap ettiğini, bizleri bağlamadığını söyleyenler var. Buna inanan bir Müslüman, neredeyse Kur’an ın tamamına iman etmiyor demek tir. Çünkü Kur’an ın tamamı, zaten onlara hitaben indirilmiş ve verilen örnekler ve kıssadan hisselerle, gelecek nesil tüm iman edenlere örnek olması amaç edinilmiştir. Allah ayetlerinde, karşınızda okunup duran kitap, yani Kur’an sizlere yetmiyor mu, Kur’an dan sonra hangi söze inanacaksınız, kimdir sözü Allah ın kinden daha doğru olan dediği halde, günümüzde bu ayetleri kendilerine muhatap almayanların verdiği cevaplar düşündürücüdür. Günümüz de de aynı yanlış devam ediyor ve yalnız Kur’an ile İslam yaşanmaz, Kur’an da her bilgi yoktur, atalarımızdan intikal eden bilgiler, rivayetler ve fıkıh olmasaydı din yaşanmazdı demiyorlar mı? İşte bu sözlerle Allah ın ayetlerini inkâr ettiklerinin, ne yazık ki farkında bile değiller.

Yaptığımız yanlışlara verecek çok örnekler var. Öyle büyük hatalar yapıyoruz ki, Allah ın ayetleri yani Kur’an inancımıza hükmetmesi gerekirken, imanımıza doğruluğundan emin olamayacağımız, Kur’an ın bahsetmediği beşeri fıkıh ve rivayetler hükmediyor. İSLAM DİNİNDE DELİL, KANIT KUR’AN OLMAKTAN ÇIKMIŞ, ONUN YERİNİ RİVAYET VE BEŞERİ HÜKÜMLER FIKIH ALMIŞ. AÇIKÇA ALLAH NE EMREDİYORSA, BİZLER DİN DİYE TERSİNİ YAŞIYORUZ. BÖYLE OLUCA DA SONUÇ ORTADA. Bölünmüş birbirine düşman, huzursuzluk ve savaşın kol gezdiği Müslüman toplumlar.  

Dilerim İslam toplumları olarak, Kur’an gerçeklerinin farkında olan, batıl ve hurafeden uzak, Allah ın ipi Kur’an a sarılan, Allah ın halis kullarından oluruz.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/