KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ANLAMADAN VE DÜŞÜNMEDEN KUR'AN I OKURSAK, SONUÇTA BÖYLE OLUR.....

Bizler Kur’an ı okuduğumuzu zannediyoruz, anlamadan Arapçasından okuyarak. Hâlbuki Allah Kur’an ı nasıl okumamız gerektiğini anlatırken yavaş yavaş, dikkatle ve her şeyden önemlisi, ayetler üzerinde düşünerek okumamızı özellikle bizlere bildirmiştir. Bizler bu gerçekleri fark edemiyoruz, çünkü anlamadan okuyoruz ve böylece anlamadığımız sözler üzerinde düşünemeyeceğimizden, Kur’an dan ne yazık ki faydalanamıyoruz, gerçeklerle buluşamıyoruz.

Bu makalemde bu konu ile ilgili örnekler verip, yaptığımız bu yanlışlara dikkat çekmek istiyorum. Allah Kur’an da bazı konulardan bahsederken, özellikle HARAM kelimesini kullanmıştır. Örneğin zina yapmak, riba yani tefecilik yapmak,  haramdır diye çok açık belirtmiş ve haram olan yiyecekleri saymış, bunun dışındaki her temiz şey sizler için helaldir demiştir. Birde çok ilginç ve dikkat çekici bir konuyu bizlere tebliğ ederken de Allah, haram kelimesini kullanmıştır, hatırlayalım ayeti. 

Araf 33: De ki: Rabbim ancak açık ve gizli kötülükleri, günahı ve HAKSIZ YERE SINIRI AŞMAYI, HAKKINDA HİÇBİR DELİL İNDİRMEDİĞİ BİR ŞEYİ, Allah'a ortak koşmanızı ve ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ SÖYLEMENİZİ HARAM KILMIŞTIR. (Diyanet vakfı)

Bu ayetten de anlıyoruz ki, ALLAH IN KUR’AN DA KOYDUĞU SINIRI AŞMAKTA HARAM YANİ BÜYÜK GÜNAH. Yine Allah ın Kur’an da hiç bahsetmediği, bizlere delil indirmediği konularda da konuşmamızı HARAM kıldığını çok açık bildiriyor. Peki bizler bu uyarının farkında mıyız? Hiç sanmıyorum, eğer farkında olsaydık, KUR’AN DA HER BİLGİ YOKTUR ÖZET BİLGİ VARDIR, DİNİ TAM VE EKSİKSİZ ÖĞRENMEK İÇİN PEYGAMBERİMİZİN HADİSLERİNE, FIKIH KİTAPLARINA MUTLAKA İHTİYAÇ VARDIR DERMİYDİK? 

Ayette Allah ın yaptığı uyarıda, Allah a ortak koşmamızı da HARAM kıldım diyor.  Sizce bu sözüyle Allah, ne demek istiyor. Dikkat ederseniz bu ayet, İMAN ETTİM DİYENLERE SÖYLENİYOR VE ONLARI UYARIYOR. Allah ın Kur’an da ortak koşmasına verdiği örnekler çok açıktır. Eğer iman ettiğini söyleyen bir Müslüman, Allah ın tek elinde olduğu herhangi bir yetkiyi, gücü edindiği ve ardı sıra gittiği velilere, efendilere, şeyhlere de yüklüyorsa, ALLAH BUNA BANA ŞİRK KOŞUYORSUNUZ DİYE KABUL EDİYOR, HATIRLATIRIM. Çünkü Allah ı inkar eden bir insanın, şirk koşma gibi bir düşüncesi olamaz.

Şimdide sizlerin düşünmenize vesile olmak istediğim, başka bir konuya gelince. Allah içki ve kumar konusundan bahsederken, özellikle HARAM kelimesini kullanmıyor ama bu ikisinden bahsederken, ŞEYTAN İŞİ BİR PİSLİKTİR UZAK DURUN DİYE, ÖZELLİKLE TAVSİYEDE BULUNUYOR VE BUNLAR SİZİ ŞEYTANA YAKLAŞTIRIR DÜŞÜNCESİNİ AŞILIYOR BİZLERE.  Bunun nedeni ne olabilir? Bizler Kur’an ı Allah ın istediği doğrultuda okumaya çaba harcamadığımız için, bu ve benzeri sorulara Kur’an dan düşünerek cevap aramak yerine, kısa yoldan fikirler yürütüyor işin içinden çıkıyoruz. Daha doğrusu düşünmek sanırım zor geliyor ve diyoruz ki içki, sigara, kumar HARAM dır. İyide bunu Allah da söyleyebilirdi, NEDEN SÖYLEMEMİŞ AMA TAVSİYE ETMEMİŞ VE UYARMIŞ DİYE DÜŞÜNMEMİZ GEREKMEZ Mİ? İsterseniz gelin birlikte düşünelim.

Allah Kur’an da, bazı konularda kesin hükmünü verdiği halde, bazı konularda bizi özellikle uyararak düşünerek seçim yapmamızı istemiştir. Fakat kullandığı üslup sert ve kesin çizgilerle değil, akıllıca adeta dışlamadan, İslam dairesinden çıkarmadan, eğiterek, DÜŞÜNEREK, BİZLERİ SINAYARAK doğruya ulaşmamızı sağlamıştır. BUDA İMTİHANIMIZIN EN ÖNEMLİ PARÇASIDIR VE ALLAH IN BİZLERE KARŞI ŞEFKATİNİN GÖSTERGESİDİR.  Gerçektende içki ve kumar bizleri ve yuvamızı mahveden, huzursuz eden, hatta yıkan çok önemli iki konudur. İçki, sigara ve onun benzerleri keyif veren içkiler, belki ayetinde de bahsettiği gibi bizlere geçici mutluluk verebilir, ama sonunda öyle bir zararı vardır ki, geri dönüşü ne yazık ki neredeyse olmaya bilir. 

Kur’an da buna benzer, Allah ın tavsiye ettiği bir konuda, çok eşlilik konusudur. Allah birden fazla evlenmiş eşlerin arasında, ne kadar isterseniz isteyin adaleti sağlayamazsınız diye Allah, erkeklere tavsiyede bulunarak şöyle der. “ÖYLEYSE TEK EŞLE EVLENİN.”  Bizler tıpkı içki ve kumarda Allah ın tavsiyesini, nefislerimizde karar verip haram dediğimiz halde, ne yazık ki çok eşlilikte aynı şeyi yaparak, ALLAH TAVSİYE ETMİYOR, ADALETSİZ BİR EVLİĞİ ALLAH SEVMEZ DİYEREK ÇOK EŞLİLİK HARAMDIR DEMİYORUZ. PEKİ NEDEN, ÇÜNKÜ NEFİSLERİMİZİN İŞİNE GELMİYOR DA ONDAN. İŞTE TÜM BUNLAR, İMTİHANIMIZIN ÇOK ÖNEMLİ TESTLERİDİR, İMTİHANIDIR AMA BİZLER NE YAZIK Kİ FARKINDA BİLE DEĞİLİZ. ÇÜNKÜ DÜŞÜNMEYİ BAŞKALARINA BIRAKTIK, DÜŞÜNMEDİĞİMİZ SÜRECE, ONLARIN OYUNCAĞI OLMAKTAN DA KURTULMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL.

Acaba Allah içki ve kumar konusunda, özellikle neden HARAM kelimesini kullanmamış olabilir, bunu Kur’an ışığında, daha detaylı düşünelim şimdide. Allah birçok kez yemin ederek, Kur’an ı yani bu dini kolaylaştırdığını söyler. Onun içinde batıldan ve hurafeden uzak, yalnız Kur’an ın ipine sarılmamız gerektiği uyarısını yapar. Allah ın huzuruna duracağımız salât/namazda çok dikkat çekici, konumuzla ilgili bir uyarıda bulunur hatırlayalım. “EY İMAN EDENLER! SARHOŞ İKEN, NE SÖYLEDİĞİNİZİ BİLİNCEYE KADAR NAMAZA YAKLAŞMAYINIZ.” Bu ve benzeri ayetler üzerinde düşünmek ve nedenlerini anlamaya çalışmak yerine, birilerinden duydukları yanlış inançların etkisiyle, KUR’AN I YETERLİ GÖRMEYEN CAHİLİYE TAKİPÇİLERİ, NE DİYORLAR BU AYET İÇİN BİLİYOR MUSUNUZ? BU AYETİN HÜKMÜ KALKMIŞTIR, NESH EDİLMİŞTİR.

İşte bizler, böyle İslam ı yaşıyoruz. Hâlbuki Allah bu ayetinde içki serbesttir, hem içer hem namaz kılarsınız demiyor. İçki illetinden kurtulamamış, nefsine yenik düşmüş kullarını, İslam dairesi içinde tutarak, huzurundan uzaklaşmalarını önleyerek, böylece bir gün mutlaka içki ve kumar iletinden vazgeçebilme imkânı sağlamıştır. Kur’an ı yeterli görmeyen, Allah ın sözlerini anlamaya çalışmak yerine, birilerinin sözleriyle İslam ı anlayıp yaşayanlar, içki içen, kumar oynayan namaz kılamaz dedikleri için, bazı kardeşlerimiz ben içki illetinden kurtulamadım namaz kılamam diyerek, Kur’an ın yani İslam ın sınırlarının dışına kendilerini çıkartmışlardır. Allah ın huzurundan uzaklaşan, ancak şeytana yaklaşır ve onun tuzaklarından kurtulamaz. Çünkü böyle insanlar, kendisini Müslüman zanneden kişiler tarafından DIŞLANMIŞLARDIR.  Allah onları asla affetmeyecektir. 

Lütfen bir birimizi ötelemeyelim, dışlamayalım. Batıldan ve hurafeden uzak, gelin Kur’an ı anlayarak ve ayetler üzerinde Allah bizlere neler anlatıyor düşünerek okuyalım. Hiç kimseyi sen şöylesin böylesin demeden, hiç kimseyi dışlamadan, YALNIZ KUR’AN I TEBLİĞ EDELİM VE YALNIZ KUR’AN I ANLAYARAK VE DÜŞÜNEREK HAYATIMZA GEÇİRELİM. LÜTFEN UNUTMAYALIM, ALLAH BİZLERİ YALNIZ KUR’AN AN SORUMLU TUTACAĞINA HÜKMETMİŞTİR. ALLAH SÖZÜNDE DURANDIR. Allah bizlere ne tavsiye bulunmuş, onu anlayalım ve hayata geçirelim. Bunun dışında yaptığımız her yanlış, hem kendimizi hem de yaşadığımız toplumu bozacak ve toplumda huzur ve mutluluk kalmayacaktır.

Dilerim Kur’an gerçeklerinin farkında olan, hurafe ve batıldan uzak, Allah ın ayetleri üzerinde düşünüp hayata geçiren, Allah ın azınlık halis kullarından oluruz.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

 

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

http://halukgta.blogcu.com/

http://kuranyolu.blogcu.com/

http://hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/