KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ZÜMER SURESİ 1-2-3. AYETLERE LÜTFEN DİKKAT!

 

Bizler hayatımızın beşeri-nefsi yönünü çok düşünen, onu memnun etmek, onu hoşnut kılmak için, en güzel yiyecekleri, giyecekleri, malı mülkü almak adına çırpınan, hatta bu yolda nefsimizin etkisinde kalarak, kanun kural tanımayan bir yapıya sahibiz. Her ne hikmetse sonu olan bedenimizi, bu denli hoşnut etmek için çırpınan bizler, acaba ölümsüz ruhumuz için neden çok fazla bir şey yapmayız? İman eden bir insan olarak, bunun mantıklı bir açıklamasını yapmak çok zor. Rabbimiz sizlere asla taşıyamayacağınız yük yüklemem, çünkü sizler çok zayıf yaratıldınız, onun için sizlere yemin olsun ki kolaylaştırdığım bir din, bir kitap gönderdim der bizlere. Bizler bu sözlere gözlerimizi kapamış, kulaklarımızı tıkamış, beşerin zorlaştırdığı dinin farkında olmadan, Rabbin gerçeklerini göremez olmuşuz. Çünkü rehber Kur'an ile aramıza girilmiş ve irtibatımız onunla artık kesilmiş de ondan.
 
Bugün sizlerle Zümer suresi 1–2 ve 3. ayetleri okuyup hatırlatmak istiyorum. Üzerinde dikkatlice düşünüp, Allah ın özellikle bizleri Kur’an a nasıl yönlendirdiğini, davet ettiğini, birlikte anlamaya çalışalım. 
 
ZÜMER 1- Kitab’ın indirilmesi mutlak güç sahibi, hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafındandır.
 
2- (Ey Muhammed!) ŞÜPHESİZ BİZ O KİTAB’I SANA HAK OLARAK İNDİRDİK. Öyle ise sen de DİNİ ALLAH’A HAS KILARAK O’NA KULLUK ET.
 
3- İYİ BİLİN Kİ, HALİS DİN YALNIZ ALLAH’INDIR. O’nu bırakıp da başka dostlar edinenler, “BİZ ONLARA SADECE, BİZİ ALLAH’A DAHA ÇOK YAKLAŞTIRSINLAR DİYE KULLUK EDİYORUZ” diyorlar. Şüphesiz Allah, ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. ŞÜPHESİZ ALLAH, YALANCI VE NANKÖR OLANLARI DOĞRU YOLA İLETMEZ.  
 
Önce yukarıdaki ayeti anlamaya çalışalım. Allah Kur’an ı, güçlü ve hikmet sahibi Allah tarafından indirildiğini, bu kitabın hakkıyla yani adaletle, doğrulukla indirdirildiğini, onun içindir ki dini yaşarken, anlatırken yalnız ve yalnız Allah ın halis, katıksız, saf yani Kur’an a dayanarak, onu rehber alarak, onun emirlerine uygun, Allah a ibadet ve kulluk edin diyor. Devamındaki cümleyi ise, gerçekten çok dikkatle üzerinde düşünülmesi gerekir. Bakın ne diyor Rabbimiz?  "İYİ BİLİN Kİ, HALİS DİN YALNIZ ALLAH’IN DIR."
 
Ayette ne diyor, katıksız halis din indirilen kitaptadır, ona uyarak ibadet edin ve yaşayın hiçbir beşeri katkı yapmadan, saf ve duru bir iman ile kulluk görevimizi yapmamızı istiyor Rabbimiz. PEKİ, BİZLER NE YAPIYORUZ, BEŞERİN SÖZLERİNİ HALİS, KATIKSIZ, SAF OLAN RABBİN DİNİNE, KİTABINA KARIŞTIRIP, TERTEMİZ DUPDURU SUYU BULANDIRMIYOR MUYUZ? HATTA ALLAH KUR'AN I AÇIKLAMAMIŞ, İZAH ETMEMİŞ DİYEREK, AYETLERİ AÇIKLADIKLARINI ZANNEDİYORLAR. Şimdide ayetin devamındaki sözleri, çok ama çok iyi düşünelim, bakın Allah bizleri nasıl uyarıyor, Allah ın yanında dostlar veliler edinenlere. “BİZ ONLARA SADECE, BİZİ ALLAH’A DAHA ÇOK YAKLAŞTIRSINLAR DİYE KULLUK EDİYORUZ”
 
Demek ki din ve iman adına, güvenilecek dayanılacak yardım istenecek, yalnız ve yalnız Rabbimiz benim diyor. Sakın bir başkasına sığınarak, ONLARI BENİM ARAMDA, KENDİNİZE ARACI YAPMAYIN ve böyle kişilerin ardından gitmeyin. Böyle insanların sözlerine, hiç kuşku duymadan inanıp ve güvenip, sizi Allah a yaklaştıracağım diyenlere sakın inanmayın diyor. Çok açık ve net. BÖYLE İNSANLARI ALLAH, YALANCI VE NANKÖR OLARAK TANIMLIYOR. Allah ın bu çok önemli ihtarını, uyarısını geri dönüşü olmayan yola girmeden önce, lütfen çok ama çok iyi düşünelim. Allah halis din yalnız Kur'an da dır. Araya asla aracı koymadan Allah a kulluk etmemiz gerektiğini çok açık anlatılıyor. Hatırlayalım Allah böyle insanlara ne yapıyormuş? "ŞÜPHESİZ ALLAH, YALANCI VE NANKÖR OLANLARI DOĞRU YOLA İLETMEZ." Böyle isanlara Allah ın Kur'an gerçeklerini, istediğiniz kadar hatırlatın, anlatın asla gerçekleri göremezler, fark edemezler.   Bakın Allah nasıl uyarıyor.
 
Zümer 11: De ki: “Bana, dini Allah'a has kılarak O'na kulluk etmem emrolundu.
 
Zümer suresi 11. ayette, özellikle Rabbimiz bizlerin dikkatini çekerek, DEKİ ONLARA diyor elçisine. Peki, ne söylemesini istiyor Allah ın elçisinin bizlere, burası önemli. BEN İSLAM DİNİNİ, RABBİN KUR’AN DA İNDİRDİĞİ SAF, ARI-DURU, KATIKSIZ, BATIL, HURAFE, SANI KARIŞMAMIŞ, KOLAYLAŞTIRILMIŞ HALİYLE YAŞAYARAK, EMROLUNDUĞU GİBİ, ALLAH A İBADET  VE KULLUK EDERİM DİYOR.  Allah ın elçisi bunu, bizzat uygulamak için emrolunduğunu söylüyor. Bu sözler üzerinde sanırım, çok düşünmemiz gerekecek. Sizce bunca uyarıları alan Allah ın elçisi, bunlarda benim dinde koyduğum hükümlerdir diye, dine ilaveler yapmış olabilir mi?
 
Zümer 18: Onlar ki, sözü dinler de onun en güzeline uyarlar. İŞTE BUNLARDIR, ALLAH'IN KILAVUZLADIKLARI; İŞTE BUNLARDIR, AKIL VE GÖNÜL SAHİPLERİ.
 
Yukarıdaki ayete lütfen dikkatle bakmanızı ve düşünmenizi rica ediyorum sizden. Rabbimiz öyle bir toplum var ki diyor, onlar sözü dinler de, onun en güzeline uyarlar diyor. Peki, bahsettiği sözü dinleyenler ve de onun en güzeline uyanlar derken, Allah nereden ya da kimden bahsediyor? Elbette Kur'an dan. DEMEK Kİ RABBİMİZİN SÖZÜNÜ DİNLEYEN, KUR’AN A UYAN TOPLUMLARMIŞ.  Hatırlayınız Allah, birçok ayetinde ne diyordu? "KİMDİR SÖZÜ ALLAH’IN KİNDEN DAHA DOĞRU OLAN? (Nisa 87)" "ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (casiye 6)"
 
Ayetin devamına bakalım. Sözü dinleyip Kur’an a uyanlar için, bakın Rabbimiz ne diyor? Allah ın kılavuzladıkları yani doğruya sevk ettikleri, İŞTE BUNLAR AKIL VE GÖNÜL SAHİPLERİDİR DİYOR. Şimdi de bizlere öğretilenleri hatırlayınız, Kur’an için özet bilgidir diyenler, orada her şeyin olmadığını söyleyenler, Kur’an ı herkes anlayamaz veli insanlar anlar diyenlerin sözleriyle, Allah ın sözleri örtüşüyor mu? Akıl ve gönül sahipleri doğruyu ona uyarak (Kur’an a) bulacağını söylüyorsa, bizzat müracaat etmemiz gereken kitabın, Kur’an olduğu çok açık değil midir?
 
Zümer 23: Allah, mana ve lafızları birbiriyle uyumlu ve ikili anlatımlı kitabı, SÖZLERİN EN GÜZELİ OLARAK İNDİRMİŞTİR. Rabblerine saygı duyanlar onu okuyup dinleyince tüyleri ürperir. Sonra bütün benlikleri ve kalpleri Allah'ı anmaya yumuşar. İşte bu kitap, Allah'ın doğru yoludur. ONUNLA, DİLEYENLERİ DOĞRU YOLA İLETİR. Allah kimi saptırırsa, artık ona doğru yolu gösterecek hiçbir kimse yoktur.
 
Zümer suresi 23. ayeti dikkatle okuyup düşünene, çok şeyler anlatıyor. Şu sözler çok düşündürücüdür.
 

"İŞTE BU KİTAP, ALLAH'IN DOĞRU YOLUDUR. ONUNLA, DİLEYENLERİ DOĞRU YOLA İLETİR."

 
Allah çok net ve apaçık, DOĞRUNUN ARAYIŞINDA OLAN BİR MÜMİNİ, BU KİTAPLA ALLAH DOĞRU YOLA İLETİR, BUNUN İÇİN REHBERDİR DİYOR. YANİ DOĞRUYA ULAŞMAK İSTEYEN KUR'AN A SARILIR. Daha önce hatırlattığım konuyu tekrar söylemek istiyorum, Rabbimiz Kur’an için doğru yola iletecek hidayet rehberidir diyor, BİRİLERİ İSE BİZLERE YILLARCA KUR’AN İLE YALNIZ İSLAM YAŞANMAZ, KUR'AN DA HER ŞEY YAZMAZ, İSLAM I DOĞRU ÖĞRENMEK İÇİN, FIKIH KİTAPLARINA BAKACAKSIN DİYE ÖĞRETMEDİLER Mİ? ALLAH NE DİYOR, BİZLER NELERE İMAN EDİYORUZ? KARAR SİZLERİN. Bu durumda bizlerin hidayete ermesi, Allah ın doğru yoluna ulaşması mümkün mü? Yukarıdaki ayeti çok daha iyi düşünerek, sanırım aklımızı başımıza almanın zamanıdır derim. Ebedi sonsuz, mutluluğu kazanmak istiyorsak, Allah ın Kur’an da önerdiği yolu izleyelim ve Allah a kulak verelim. Bu yol bizleri, sonsuz mutluluğa ulaştıracaktır.
 
Kendimize yeni bir din yaratmayalım, Allah a din öğretmeye çalışmayalım, kendimizi kandırırız. Allah ın apaçık, çok parlak halis, katıksız dinine tabi olalım. Allah ın huzurunda, yüzü gülenlerin safında dimdik durmak istiyorsak, şunu asla unutmayalım; Allah ın önerisi YALNIZ KUR’AN IN İPİNE SARILMAKTIR. Kendimize başka ipler aramayalım. Bizler yeni kitaplar, yeni inançlar yaratmaya çalışmadan, TÜM GERÇEKLERİ HAK OLAN KUR'AN DAN  görüp, anlayıp yaşamaya çalışmalıyız. KURTULUŞUMUZ KUR’AN DA İSE, SARILACAĞIMIZ KİTABIN DEĞERİNİ BİLEREK, ONUN ÇİZDİĞİ YOLDAN GİDELİM. ONU ANLAYARAK VE DÜŞÜNEREK OKUYALIM, HAYATIMIZA GEÇİRELİM.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK 
 

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.