KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALLAH IN HARAMLARINI BİLELİM, İKAZ VE UYARILARINA KULAK VERELİM.
Allah bizlere, sorumlu olduğumuz öyle bir kitap göndermiştir ki, her konuda kolaylaştırılmış, anlaşılan ve izah edilmiş yani detaylandırılmıştır. Bunu söyleyen Kur’an ın bizzat kendisidir. Fakat din simsarcıları, Allah ile aldatan menfaat şebekeleri, dini zorlaştırmak adına ilaveler yapıp, bizleri Kur’an dan uzaklaştırarak, öyle bir aldatmışlardır ki, Allah ne söylüyorsa tersini, Allah emrediyor diye topluma inandırmışlardır. 
 
İlginçtir, Allah yemin ederek bu kitabı, sizler için kolaylaştırdım diye birkaç kez söylediği halde, bizlere Kur’an ı herkes anlayamaz, her ayetin, her kelimenin onlarca anlamı vardır, hata yaparsınız diyerek, topluma korku salmışlardır. Bizler bu yalana inandığımız içinde, Kur’an ile bire bir bağ kurmaktan korkmuşuz. Hâşâ Allah ın kullarına anlatamadığını, izah edemediğini, birilerimi başarmış?
 
Allah gerçektende Kur’an ı bizler için kolaylaştırmış ve bizlere çok hassas ve dikkat çekici uyarılarla yol göstermiştir. Ama asla sıkmadan, adeta terapiyle doğrunun şifrelerini vermiştir bizlere. Gerçekleri görebilmemiz içinde, aklımızı kullanmamızı, düşünmezi istemiştir. Böyle yapanların gönül gözünü açarım diyerek bizleri teşvik etmiştir. ALLAH IN KUR’AN DA DİKKAT ÇEKEN UYARILARI, ÖNERİ VE KIRMIZIÇİZGİLERİNE BİRLİKTE GÖZ ATALIM. 
 
Allah ın bizlerden istediği ve taviz asla vermediği kırmızıçizgilerinden bahsederken, Rabbimiz özellikle HARAM kelimesini kullanmıştır ve bunları da tek tek saymıştır. Neler olduğunu hala bilmeyen, lütfen Kur’an dan araştırsın, okusun. Hatta Allah ın Kur’an da saydıklarının dışında haramlar edinenleri de, bakın nasıl uyarıyor.
 
Yunus 59: De ki: “Ne oldu size de, ALLAH'IN SİZE RIZIK OLARAK İNDİRDİĞİ ŞEYLERDEN BİR HARAM BİR DE HELÂL YAPTINIZ?” De ki: “ALLAH MI SİZE İZİN VERDİ, YOKSA ALLAH'A İFTİRA MI EDİYORSUNUZ? ( Bayraktar Bayraklı meali)
 
Enam 150: De ki: “HAYDİ, ALLAH ŞUNU HARAM KILDI” DİYE TANIKLIK YAPACAK ŞAHİTLERİNİZİ GETİRİN. Onlar şahitlik etseler de sen onlarla beraber şahitlik etme. Âyetlerimizi yalanlayanların ve ahirete inanmayanların arzularına uyma. ONLAR RABLERİNE, BAŞKA ŞEYLERİ DENK TUTUYORLAR. (Diyanet meali)
 
Bu iki ayetten de anlıyoruz ki, HARAM hükmünü verecek, Allah dan başka hiç kimse yoktur. Peki, bizler bu iki ayetin gereğini yerine getirip, iman ediyor muyuz? Hiç sanmıyorum. Allah ın HARAM dediklerinin dışında, günümüzde öyle şeylere de dinimizde HARAM dır diyoruz ki, saymakla bitmez. Allah ın HARAM demedikleri şeyler nereden çıktı, şahidiniz var mı diye sorduğumuzda ise, bilinen kılıfa sığınıyorlar ve ne diyorlar hatırlayalım. “BUNLARIDA PEYGAMBERİMİZ HARAM KILMIŞTIR.” Bunları söyleyenlere, inananlara hatırlatırım. Böyle yapanlar, Allah a ve elçisine iftira atıyorlar, ALLAH İLE ELÇİSİNİ DENK TUTUYORLAR, DİNDE ORTAĞI YAPIYORLAR DEMEKTİR. HÂLBUKİ ALLAH, BEN HÜKMÜME HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEM DİYE, HÜKMÜNÜ VERMİŞTİ.
 
Kur’an da, Allah ın özellikle haram kelimesini kullanmadığı, ama bizlerin uzak durmamız, terk etmemiz gerektiği bazı konularda vardır. Örneğin çok eşlilik. Allah haram dememiş, hatta yasaklamamıştır ama adaletli/huzurlu bir yuva kurmak istiyorsan, TEK EŞLİ OLUN DİYE ÖĞÜT VERMİŞTİR. Yine çok eşlilik gibi, O devrin toplumunun vazgeçilmezi olan KÖLELİK konusunda da, kestirip atmamış, yani HARAM dememiş ama bu kötü gelenekten vazgeçilmesi içinde, birçok ayet indirmiştir. İçki ve kumar konusu da aynıdır. Allah içki ve kumar konusunda da HARAM kelimesini özellikle kullanmamıştır. ÇÜNKÜ HARAM, BÜYÜK GÜNAHLARDANDIR.  Rabbimiz kullarının alışkanlık haline getirdiği, kolay terk edemediği, bu illetten kurtarmak için, aynı yöntemi kullanmış ve sıkboğaz etmeden, kulunu İslam dairesi dışına çıkarmadan,  eğitimle örnekler vererek vazgeçirme yolunu seçmiştir. Allah ın yemin ederek, bu kitabı sizler için kolaylaştırdım hükmünün, bir yansımasıdır bu eğitim şekli.
 
İçkinin ve kumarın şeytan işi bir pislik olduğunu anlatarak, uzak durmamızın bizlerin yararına olduğunu anlatmıştır. Nefsine yenik düşen, ona hâkim olamayan aciz kullarına da kapıyı aralık bırakmış, asla kapatmamış, söz dinlememenin başlarına getireceği şerri bizzat yaşayarak dersler almasını sağlamıştır. Bizlerde bazen evlatlarımıza söz dinletemediğimizde aynı şeyi yapmıyor muyuz?  Ne deriz? Bunu yapma, yaparsan başına geleceklerden sen sorumlusun, sonucuna katlanırsın. Ama evladımızı yinede kontrol altına tutmak için, elimizden geleni yaparız.
 
Yüce Rabbimizde aynen böyle yapıyor ve içki, kumar müptelası kullarını uyarıyor ama dışlamadan. Hatta bu illetten kurtulamamış kullarının, kendi huzuruna salata (namaza) durma konusunda tereddüt yaşayabilirler düşüncesiyle, açıklama yapıyor ve bu kullarını bile ikaz ederek, huzurundan dışlamıyor, uzaklaştırmıyor ve bakın ne diyor.
 
Nisa 43: Ey iman edenler! SARHOŞ İKEN NE SÖYLEDİĞİNİZİ BİLİNCEYE KADAR, bir de yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. ( Diyanet meali)
 
Ayetlerin gerçek anlamlarını anlamak istemeyenler, Allah ın kullarına karşı tavrını, eğitim şeklini göremeyenler, ne yazık ki bu ayetin hükmünün kalktığını, yani nesih edildiğini savunmaktadırlar. Hâlbuki bu ayetle Rabbimiz asla içki içmeyi meşrulaştırmıyor. Tam tersine nefsine hükmedemeyen, içkiden kendisini kurtaramayan kullarını, huzurundan Allah uzaklaştırmayarak, bu illetten kurtulmaları için çaba harcıyor. 
 
EĞER ALLAH, İÇKİ İÇEN, KULLANAN HUZURUMA ASLA DURMASIN DEMİŞ OLSAYDI, ŞEYTANIN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRMIŞ VE KULUNUN BATAKLIĞA SAPLANIP, BİR DAHA KURTULMA ÜMİDİ KALMAMIŞ OLURDU. Ne yazık ki günümüzde bizler, İslam ı Kur’an merkezli yaşamadığımız için, bu gerçekleri fark edemiyoruz.
 
Dilerim cümlemiz Kur’an gerçeklerinin farkına varıp, Allah ile aldatıcıların tuzağına düşmeyen, Allah ın halis kullarından oluruz.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.