KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN 'I ANLAMAYA ÇALIŞIRKEN YAPTIĞIMIZ YANLIŞLARIMIZA ÇARPICI ÖRNEK

Bizler İslam ı geçmiş toplumlar gibi nereden, hangi şartlarda ve koşulda yaşamamız gerektiğini, sanırım doğru anlayamadık. Onun için öyle farklı düşünce ve kaynaklardan yaşıyoruz ki inancımızı, İslam toplumunun tek bir noktada buluşması, aynı inancı yaşaması asla mümkün olmayacak gibi görünüyor.  Peygamberimizin mahşer günü şahitliğinde, ümmetim Kur’an ı devre dışı bıraktılar diyecekse, sanırım çoğunluğumuzun yaşadığı din, Kur’an ın emrettiği din olmasa gerek. Bir arkadaşımız İslam ve Kur’an hakkında bakın düşüncelerini nasıl paylaşmış.   Sanırım yaşadığımız İslam ı, çok güzel anlatıyor.

“ALLAH KULUNA HER ZAMAN YETER, KURAN İSE YETMEZ. KURAN EŞİTTİR ALLAH DİYENLER SAPITMIŞTIR.” 

“ALLAHIN İLMİ SINIRSIZ VE SONSUZDUR, KURANIN İSE MANALARI SINIRLI VE SONLUDUR. KURAN EŞİTTİR ALLAH DİYENLER SAPITMIŞTIR.” 

“ALLAH HİÇBİR ŞEYE MUHTAÇ DEĞİLDİR, KURAN İSE PEK ÇOK ŞEYE MUHTAÇTIR. KURAN EŞİTTİR ALLAH DİYENLER SAPITMIŞTIR.” 

“ALLAH ZAMANDAN VE MEKÂNDAN MÜNEZZEHTİR, KURAN İSE ZAMANLA VE MEKÂNLA MUKAYYETTİR. KURAN EŞİTTİR ALLAH DİYENLER SAPITMIŞTIR.”

Ben her zaman şöyle düşünür ve kendimi sorgularım. Haluk söylenenleri dikkatle dinle ve üzerinde düşün. Sen bir insansın, her zaman hata yapabilirsin.  Söyleneni dinle ama SÖZLERİN EN GÜZELİ, EN DOĞRUSU KUR’AN İLE KARŞILAŞTIR. Benim izlediğim yolum budur. Onun içindir ki bu arkadaşımızın söylediklerinin de doğru olup olamayacağını, Allah ın verdiği akıl ve Allah ın kitabı Kur’an ile karşılaştırdığımızda, doğru olup olamayacağını isterseniz birlikte düşünelim.

Arkadaşımız Allah kuluna her zaman yeter diyor, çok doğru ama devamında, onun bizler için rehber, yol gösterici, hatta bir nur olarak gönderdiği kitabı içinse yetmez diyor. ALLAH KULUNA YETERSE, KİTABININ NASIL YETMEYECEĞİNİ SÖYLERİZ. Çok daha ilginci ise Kur’an eşittir Allah diyenler sapıtmıştır diyerek son noktayı koyuyor. Kur’an eşittir Allah demenin anlamı, Vahyin Allah dan geldiğini, beşeri bir söz olmadığını, Allah ın hükmüne hiç kimsenin ortak olamayacağına inanmaktır. 

Yine arkadaşımız Allah ın ilmi sınırsız ve sonsuzdur diyor ki çok doğru,  Kur’an ın ise manaları sınırlı sonludur diyor. ALLAH IN İLMİNİN SINIRSIZ OLDUĞUNA İNANAN, ONUN GÖNDERDİĞİ KİTABIN SONLU VE SINIRLI OLACAĞINA, KİTAPTAKİ İLMİNİN KISITLI OLDUĞUNA NASIL İNANIR? Allah ın kitabı, bizlerin sorumlu olduğu yol gösterici bir rehberdir, elbette bu kitapta bu konuyla ilgili bilgiler olacaktır. Batılın ve geleneğin ilaveleri olmayacaktır. Yine Kur’an eşittir Allah diyenler, sapıtmıştır benzetmesini yapıyor. SORMAK İSTERİM KUR’AN EŞİTTİR ALLAH DİYENLER SAPITMIŞ OLUYORDA, KUR’AN ARTI RİVAYETLER VE BEŞERİ FIKIH EŞİTTİR ALLAH DİYENLER Mİ SAPITMAMIŞ OLUYOR? Allah ın hâşâ Kur’an da eksik bıraktığını iddia ettikleri ilmini, kim ya da kimler tamamlayacak? Böyle bir ilim Allah dan başka kimde var? Allah, hükmüme hiç kimseyi ortak etmem dediği halde, hala Allah ın hüküm ortakları olduğunu iddia edenler sapıtmıştır, hatırlatırım.

Allah yemin ederek, Kur’an ı kolaylaştırdığını birçok kez bizlere bildirmiştir. Ayetler üzerinde düşünmemizi, aklımızı kullanmamızı da özellikle belirtmiştir. Kur’an da dinimiz ve inancımız adına kolaylaştırılmış ve çok basit herkesin anlayacağı şekliyle biz kullarına nice örneklerle ilettiğini açıkça bildiriyor.  Bizler ise geleneğin, mezheplerin ve fıkıh inancının dine yaptığı ilaveleri Kur’an da göremediğimizde, BAKIN DİNDE HER BİLGİ DETAYLI YOK, DEMEK Kİ KUR’AN DİN ADINA HER KONUDA DETAY VERMİYORMUŞ DİYEREK, KUR’AN I YETERSİZ GÖRÜYORUZ. 

Arkadaşımız Kur’an ile ilgili düşüncesini anlatmaya devam ederken, Allah hiçbir şeye muhtaç değildir diyor ama Kur’an ın pek çok şeye yani bilgiye detaya muhtaç olduğunu söylemekte bir sakınca görmüyor. İlginç olan, Allah ın hiçbir şeye muhtaç olmadığını söyledikten sonra, yine gönderdiği kitabı Kur’an ın ise pek çok konuda beşeri açıklamalara muhtaç olduğunu söylemesi.  ALLAH HİÇ BİRŞEYE MUHTAÇ DEĞİL AMA KİTABI BAŞKA KAYNAKLARA MUHTAÇ ÖYLEMİ? Bunu söylemek ve buna inanmak, SAPIKLIKTIR, LÜTFEN UNUTMAYALIM VE NE DEDİĞİMİZİN FARKINDA OLALIM.

Allah ın, zamandan ve mekândan münezzeh olduğunu söylediği halde, gönderdiği kitabın zamanla ve mekânla sınırlı olduğunu söylemek, ALLAH IN GÖNDERDİĞİ KUR’AN I, 1400 YIL ÖNCESİNE HAPSETMEKTİR, KUR’AN I HİÇ ANLAMAMAKTIR. Eğer Kur’an ın zamanla ve mekânla mukayyet yani sınırlı olduğuna inanırsak, bugün Kur’an ın bizlere hitap etmediğini, günümüz şatlarında da bizlerin sorunlarına çare olamadığını söylemiş oluruz. 

Hâlbuki Allah Ankebut 51. ayetinde ne diyordu, “KARŞILARINDA OKUNUP DURAN BİR KİTABI SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ, ONLARA YETMİYOR MU?” Bakın cahiliye toplumuna da yetmiyormuş ve onlar da yalnız Kur’an ile Islam yaşanmaz diyerek, farklı kaynakları da din diye yaşamak istiyorlardı. Halbuki Allah Elçisinin, bizlere ne söylemesini istiyordu? “BU KUR’AN BANA VAHYOLUNDU Kİ, ONUNLA SİZİ VE ULAŞTIĞI HERKESİ UYARAYIM.” Yine bir başka uyarısında Allah, ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (Casiye 6) KİMDİR SÖZÜ ALLAH’IN KİNDEN DAHA DOĞRU OLAN? (Nisa 87). Siz bu sözlerden/ayetlerden, Kur’an ın bir başka bilgilere/kaynaklara muhtaç olduğunu, bilgilerin sınırlı olduğunu mu anladınız? Yoksa….? O yoksanın cevabını, mutlaka herkes kendisi bulmalıdır. Hâlbuki Allah Enbiya 10. ayetinde ne diyordu Kur’an için hatırlayalım. 

AND OLSUN, SİZE ÖYLE BİR KİTAP İNDİRDİK Kİ, ÖĞÜDÜNÜZ, İHTİYAÇ OLDUĞUNUZ BİLGİLER, BÜTÜN ŞAN VE ŞEREFİNİZ ONDADIR. HÂLÂ AKILLANMAYACAK MISINIZ? (Enbiya 10)

Allah Kur’an ı sizler için bir öğüt, yol gösterici bir rehber, sizleri şan ve şerefe ulaştıracak bir nur olarak gönderdik diyor ama bazı kişiler Allah zamandan münezzehtir ama gönderdiği Kur’an zamanla ve mekânla sınırlıdır diyebiliyor. Sizce buna inanan mı sapıtmıştır, yoksa Allah ın uyardığı gibi Kur’an ın düşünüp aklını kullanan bir insana yol gösterici olup, tüm zamana ve mekâna uygun olduğuna inanan mı sapıtmıştır, ne dersiniz?

Bu yanlış düşüncelere inanan bir Müslüman, neredeyse Kur’an ın tamamına iman etmiyor demektir. Peki, bu yanlış kanıya ve inanca nasıl sahip olabiliyoruz? Burası çok önemli. Günümüz mezhep ve onların dayattığı fıkıh inancı, yaşamını sürdürmek ve toplumda bu inancın kabulünün devamı adına öyle şeyler söylüyor ve toplumu inandırıyorlar ki, Kur’an adeta devre dışı kalıyor. Bu gerçeklerin farkına varılmasın diye de, Kur’an ı sen anlayamazsın diyerek, ayetlerin anlayarak okunmasını engelliyorlar. Mezheplerin ve fıkıh inancının İslam ın yaşanabilmesi adına yaptığı ilaveleri Kur’an da göremeyenler, bakın bu bilgiler Kur’an da yok, bunlar olmadan namazımızı bile kılamayız diyorlar. BUNA İNANAN BİR MÜSLÜMAN, ASLINDA ŞUNADA İNANMIŞ OLUYOR, HATIRLATMAK İSTERİM. “Allah emir veriyor sorumlu tutuyor ama o emrin nasıl yapılacağının detayını vermiyor. Ondan sonrada, bizleri Kur’an dan sorumlu tutacağını söylüyor. İyi ki rivayet hadisler var, mezhepler var, iyi ki fıkıh var. Onlar olmasaydı Kur’an ı anlayamazdık ve yaşayamazdık böylece cehenneme giderdik, kâfir olurduk.” AYNEN BUNU SÖYLEMİŞ VE BUNLARA İNANMIŞ OLUYORUZ. Lütfen kendimize gelelim.

Zuhruf 44: ŞÜPHESİZ BU KUR’AN, SANA VE KAVMİNE BİR ÖĞÜT VE BİR ŞEREFTİR, ONDAN HESABA ÇEKİLECEKSİNİZ. (Diyanet meali)

Düşünebiliyor musunuz, arkadaşımızın söyledikleri Allah ın verdiği bu hükme uyuyor mu? Sizlere yüzlerce ayet örnek gösterebilirim, ama batıl eğer gözlerimizi kör ettiyse, ne yaparsanız yapın gerçekleri görmemiz mümkün olamaz. Allah sizce mekân ve zamanla sınırlı anlatılmış, izah edilmemiş detay verilmemiş bir Kur’an gönderip, daha sonra bu kitaptan bizleri sorumlu tutar mı? Hani tüm şanımız ve şerefimiz, bilgi kaynağımız, yol gösterici rehberimiz Kur’an dı? Yoksa Allah a güvenmiyor muyuz? Üzgünüm ama genel çoğunluğumuz güvenmiyor, bunun farkında olmayan çok fazla kardeşlerimiz var.

Değerli kardeşlerim. Lütfen Kur’an a karşı söylemlerimizde dikkatli olalım. Kur’an ı beşeri açıklamalara muhtaç, detaysız ve eksik görerek, tüm zamana hitap etmediğini söylemeyelim. Bunu yaparsak ALLAH DAN BAŞKA VELİLER, DOSTLAR EDİNMİŞ  ALLAH IN DEĞİL, ONLARIN YARATTIĞI BEŞERİ. BATIL BİR DİNİ YAŞAMIŞ OLURUZ. MAHŞER GÜNÜ HANGİMİZ BÖYLE ACI, ÜZÜCÜ BİR GERÇEKLE KARŞI KARŞIYA KALMAK İSTERİZ?


Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/