KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALLAH I ŞANINA YARAŞIR BİR ŞEKİLDE TAKDİR EDEBİLİYOR MUYUZ? HAC 74.

Bizler dini konulara, ya çok uzak duruyoruz, ya da Allah ın asla istemediği bir yolu izliyoruz. Çok az bir kesim ise elinden geleni yapıyor ve Kur’an ın sınırlarını aşmadan, Allah a karşı gereken saygıyı gösterme çabasında oluyor. Hâlbuki Allah yemin ederek, anlayasınız ve hayatınıza rahatlıkla geçirebilesiniz diye, sizler için Kur’an ı yemin olsun ki kolaylaştırdık dediği halde, bizler kolayda ne kadar kolay diyerek, elimizden geldiğince İslam ı zorlaştırıyoruz. Ne yazık ki Kur’an, Müslüman toplumlar tarafından terk edildi. Onun yerini, emin olamayacağımız rivayetler ve inançlar aldı.

Allah dinde sakın bölünmeyin dedikçe, bölünmekte bereket ve zenginlik vardır dedik ve Allah ın uyarısını dinlemediğimiz için, birbirimize düşman olduk. Böyle olunca da, Müslüman toplumlarda ne huzur kaldı, nede mutluluk. Bunların sebebi, kendimizi temize çıkartıp, karşımızdaki kişileri neredeyse dinsiz imansız ilan ederek, düşmanlıklarımızı körükledik. 

Bölünmüş her mezhep, tarikat, cemaat kendilerinin Allah ın istediği en doğru yolda olduklarını söyleyip karşısındakine, SİZLER ALLAH IN DEĞERİNİ, KIYMETİNİ BİLEMİYORSUNUZ, suçlamaları ile toplum birbirine düşman oldu.  Hâlbuki Allah ayetinde, kimin en doğru yolda olduğunu, kimin takvaca üstün olduğunu yalnız ben bilirim demesi, toplumu çok fazla ilgilendirmemiş görünüyor. Allah sizleri tek başınıza imtihan ediyorum dediği halde, bizler bu imtihandan kaçarak, din adına cemaatleştik, tarikatlar kurarak bir kişinin sözlerine tabi olduk, imtihanımızı onlara emanet ettik.  Hâlbuki Allah elçisine bile, tebliğ etmek sana, hesap sormak bize düşer dedikten sonra, kullarımla aramdan çekil emrini vermişti. Bizler bu emri görmezde gelerek imtihandan kaçarcasına, veliler, efendiler, şeyhler edindik. Hac suresi 74. ayetinde, bakın Allah bizleri nasıl uyarıyor.

Hac 74: ALLAH'I, ŞANINA YARAŞIR BİÇİMDE TAKDİR EDEMEDİLER. Allah elbette Kavî'dir, Azîz'dir.

Bu ayeti okuyanlar, tebliğ alanlar gerek Kitap ehli gerek günümüde bizler, her nedense kendi üstlerine hiç alınmadan, karşısındaki toplumu suçlamış ve biz Allah ın gerektiği gibi değerini biliyoruz, şanına yakışır biçimde onu takdir ediyoruz demişlerdir. Ama bu konuda Allah ın Kur’an da uyarılarına, ne yazık ki kulaklarını ve gözlerini kapatmışlardır. 

Allah ı, şanına yakışır bir şekilde takdir etmek sözde olmaz. Bunu yapmak istiyorsak, onun bizleri sorumlu tutacağına hükmettiği Kur’an ın asla sınırlarını aşmadan, onu yetersiz ve her bilginin açıklanmadığı bir rehber ilan etmeden, Allah ın uyardığı gibi, YALNIZ KUR’AN IN İPİNE SARILMALIYIZ. Peki, bizler böyle mi yapıyoruz? Kesinlikle hayır. Neredeyse, Allah Kur’an da neye hükmetmişse, bizler onun tersini söylüyor ve inanıyoruz. Saygı böylemi olur?

Allah Kur’an da, ben hükmüme hiç kimseyi ortak etmem dediği halde, eğer elçisini de Allah ın dinde hüküm ortağı ilan etmişsek,  Allah şefaat yani bağışlamak, yalnız bana mahsustur, hiçbir şefaatin fayda etmediği o günden sakının dediği halde, hala bizler elçisinin ve edindiğimiz velilerinde şefaat edeceğine inanıyorsak, ALLAH A ŞANINA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE SAYGIMIZI GÖSTERMİYORUZ, TAKDİR ETMİYORUZ DEMEKTİR. 

İstediğiniz kadar namaz kılın, Allah a saygımızı gösteriyoruz deyin. Eğer İmanımızın özünde, Kur’an ın dışından bilgiler, hükümler de varsa, yani hakka batıl karıştırmışsak, o iman Allah ın emrettiği katıksız ve saf iman asla olamaz. Çünkü Allah a şirk koşmuş oluruz. Yapacağımız ibadetlerde, Kur’an ın özünden uzak olduğu için, bizlere hiçbir fayda sağlamayacaktır. Yusuf suresi 106. ayetinde, ONLARIN ÇOĞU ALLAH’A ANCAK ORTAK KOŞARAK İNANIRLAR, diyorsa Allah, O iman kalplerimize yerleşmemiştir. BÖYLECE ALLAH I, ŞANINA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE, TAKDİR EDEMİYORUZ DEMEKTİR.

Bizler İslam ı Kur’an ın merkezinden öyle uzaklaştırdık ki, edindiğimiz veli kişileri HÂŞÂ Allah ın yetkileriyle donattık. Onları Allah dostu ilan edip, Allah dan istememiz gereken yardımı, hiçbir gücü olmayan, edindiğimiz velilerden, şeyhlerden istemeye devam ediyoruz. Hâlbuki Allah bu konuda bizleri uyarıyor ve bakın ne diyor.

Hac 73: Ey insanlar! Size bir örnek verildi; onu dinleyin. O ALLAH'IN YANINDA YAKARIP DURDUKLARINIZ VAR YA, HEPSİ BİR ARAYA TOPLANSALAR BİR SİNEK BİLE YARATAMAZLAR. Sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu bile ondan geri alamazlar. İSTEYEN DE ACİZ, İSTENEN DE..

Bu kadar açık ayetler dururken, eğer bizler hala yardımı, şefaati yaratılmış beşerden istiyorsak, bizlerin iman kalplerimize yerleşmemiş, sözde kalmış demektir.  Allah yalnız benden yardım isteyin dediği halde, edindiğimiz velilerden, şeyhlerden hala yardım diliyorsak, BİZLER ALLAH IN GÜCÜNÜ ZERRE KADAR ANLAYAMAMIŞ VE ONUN ŞANINI GEREĞİ GİBİ YÜCELTEMEYİP, TAKDİR EDEMİYORUZ DEMEKTİR. YARDIM İSTEDİKLERİ VELİLER, ŞEYHLER, EFENDİLER, KENDİLERİ YARDIMA MUHTAÇ İNSANLARDIR, lütfen Allah ın uyarılarını göz ardı etmeyelim. Mahşer günü pişman olanların safında oluruz. Allah Kur’an da bizlerin, yalnız Allah a yani onun kitabına sarılmamızı emreder. Asla Allah ın dışında sarılacağımız hiçbir yaratılmış yoktur. Allah ın elçisi de, ben yalnız Allah a ve onun kitabına sarıldım ve size yalnız Kur’an ile hükmetme emri aldım diyorsa Kur’an da, lütfen rivayet ve batıl sözlerin değil, Kur’an ın yolunu izleyelim.

Allah Bakara 5. ayetinde, Rablerinden gelen hidayet üzerinde olanlar, kurtuluşa erenler olacaktır dediği halde, eğer birileri hala yalnız Kur’an ile İslam yaşanmaz, Kur’an özet bilgiler verir, her bilgi Kur’an da yoktur, herkes Kur’an ı anlayamaz demeye devam ediyorsa, böyle insanlar Allah ı gereği gibi takdir etmeyip, saygı göstermiyor demektir. Hâşâ Allah ın açıklayamadığı ayetleri, yaratılmış beşer mi açıklayacak ve bizlere anlatacak. BUMU BİZİM ALLAH A GÖSTERDİĞİMİZ SAYGI?

Kur’an İsra suresi 73–74–75. ayetlerde, müşriklerden bir örnek veriyor ve elçisine hitaben; “SANA VAHYETTİĞİMİZDEN BAŞKA BİR ŞEYİ, YALAN YERE BİZE İSNAT ETMEN İÇİN UĞRAŞIYORLAR “  Diye bahsediyor. Bunu yapabilselerdi, seni dost kabul ederlerdi diyor. Eğer bunu yapmış olsaydın, hayatın ve ölümün sıkıntılarını sana kat kat tattırırdık diyor. Peki, bizler bu ayetlerden zerre kadar mı ders almadık ta, yalnız Kur’an ile İslam yaşanmaz diyoruz. Allah ın elçisinin de Kur’an ın dışından, bunlarda Allah ın emridir diyerek, dine ilaveler yaptığına nasıl inanırız? Bu ve buna benzer yüzlerce ayete iman etmiyor muyuz yoksa? Eğer bu iftiralara inanıyorsak, Allah a karşı gereken saygıyı, hürmeti gösterdiğimizi asla söyleyemeyiz. 

Bizler, eğer Allah ın yüceliğine boyun eğdiğimizi söylüyorsak, onun şanını yüceltmek istiyorsak, önce onun bizlere indirdiği rehber Kur’an ın dışında, asla hiçbir bilgiyi ve kaynağı dine ilave ederek yaşayamayacağımızı bilmeliyiz. DİN YALNIZ ALLAH IN KANUNLARI İLE YAŞANIR. Allah ın elçisi de yalnız Kur’an uymuş ve ona tek kelime bile ilave etmemiştir. Bunu Kur’an ayetlerinden apaçık anlıyoruz. 

Allah ı, onun şanına yakışır bir şekilde takdir etmek istiyorsak, yalnız ondan yardım istemeliyiz, dualarımızda yalnız Allah olmalıdır. Allah ın kanunlarına uyarak, hakka asla batıl, rivayet karıştırmamalıyız. YALNIZ ALLAH A KULLUK EDİP, ONUN HUZURUNDA KIYAM EDİP, RÜKÛ EDİP, SECDE ETMELİYİZ.  Onun şefaatine nail olmak istiyorsak, çevremizdeki yardıma muhtaç insanlara, mutlaka yardımda bulunmalıyız. Doğruluktan, dürüstlükten, adaletten asla ayrılmamalıyız. Kendi menfaatlerimiz için, başkasına haksızlık yapabiliyorsak, bizlerin gönlüne gerektiği gibi Allah aşkı, sevgisi yerleşmemiş demektir, lütfen bunu unutmayalım.

ALLAH A KARŞI İBADETLERİMİZİ, ONA KARŞI SAYGIMIZI SÖZDE DEĞİL, ÖZDE YERİNE GETİRMELİYİZ Kİ, DUALARIMIZ KARŞILIK BULABİLSİN, HUZURA VE MUTLULUĞA ULAŞABİLELİM. DİLERİM BU GERÇEKLERİN FARKINDA OLAN VE ALLAH I ŞANINA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE TAKDİR EDİP ONA BOYUN EĞEN, ALLAH N AZINLIK HALİS KULLARINDAN OLURUZ.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

                          Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.