KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
HAŞR 7. AYETTE GEÇEN, RESULÜM SİZE NEYİ VERDİYSE ALIN SÖZÜYLE NE......
Bizler İslam ı birilerinin güdümünde yaşayıp, öğretilenleri Allah ın rehberinden kontrol etme gereği duymadığımızda, ortaya çıkan imanın, Allah ın önerdiği bir iman şekli olduğunu asla bilemeyiz.
 
Allah ın huzuruna vardığımızda eğer, üzücü bir durumla, sürprizle karşılaşmak istemiyorsak imanımızı, inancımızı mutlaka Allah ın, sizler için rehber olsun diye gönderdim dediği, ayrıca sorumlu tutacağına hükmettiği, KUR’AN İLE MUTLAKA  KARŞILAŞTIRMALIYIZ. 
 
Bizler İslam ı, Kur’an ın güdümünde yaşamadığımız takdirde beşerin, rivayet ve sanı bilgilerin güdümüne gireriz ki, bu bizleri Allah dan uzaklaştırır. Allah velilerin ardına düşmeyin diyorsa, bu bizleri Allah ın yani Kur’an ın güdümünde olmamızı istediğindendir. Bizler bu Dünyada imtihandayız. İmtihanımızın da, yalnız ve yalnız KUR’AN DAN OLACAĞINI RABBİMİZ SÖYLÜYOR.  Ne diyordu hatırlayalım.
 
Zühruf 44: Doğrusu Kur'an, sana ve kavmine bir öğüttür. İLERİDE ONDAN SORUMLU TUTULACAKSINIZ.
 
Allah açıkça imtihan olacağımız kitabın, Kur’an olduğunu söylediği ve bu kitapta her şeyden nice örnekler verdim dediği halde bizler, hayır yalnız Kur’an dan sorumlu değiliz, Kur’an da her şey yoktur, özet bilgiler vardır diyenlere inanırsak, sizce gittiğimiz bu yol, Rabbimiz e ulaşır mı? 
 
Bu sözleri söyleyenlere şunu hatırlatmak isterim. Allah sizleri bu kitaptan sorumlu tutuyorum dediği halde (HÂŞÂ)sözünden cayacağını, daha sonrada Kur’an dışından da hükümlerden bizleri sorumlu tutacağını mı söylüyorsunuz? Bunu söyleyenin Allah ile inatlaştığını, adaletini küçümsediğini, hatırlatmak isterim.  BUNA İNANMANIN DA CEZASINI, HAYAL BİLE ETMEK İSTEMİYORUM. 
 
Allah Maide suresi 45. ayetinde, Allah ın indirdiği ile hükmetmeyenler, zalimlerin ta kendisidir diyorsa, Allah ın indirdiği Kur’an a özet bilgidir, orada her şey yoktur diyen, ZALİMLERİN TA KENDİSİDİR. 
 
Bu yazımı yazmakta ki maksadım, Haşr suresi 7. ayette geçen bir cümleyi alıp ona, bahsedilen konuda geçmeyen anlamları verip, beşerin hurafe, yalan ve yanlışlarına delil göstermenin, bizleri nerelere sürükleyeceğini göstermek içindir. 
 
Bizler Kur’an ayetlerinde geçen bir kelime ya da cümleyi alıp, ona eğer kendi batıl itikatlarımıza delil yaparsak, bizleri nasıl dinden saptıracağını bu örnekte görebiliriz. Ne yazık ki bu yöntem o kadar çok kullanılıyor ki günümüzde, bunu yaptığımızda bu inancın nerelere varacağını sizler tahmin edin. Haşr suresi 7. ayettin içinde, şöyle bir cümle geçer. İki farklı mealden yazıyorum ki daha iyi anlaşılsın.
 
(PEYGAMBER SİZE NE VERDİYSE ONU ALIN, SİZE NE YASAKLADIYSA ONDAN DA SAKININ.)
 
ELÇİ SİZE [ONDAN] NE KADAR VERİRSE [GÖNÜLDEN] KABUL EDİN VE SİZE VERMEDİĞİ ŞEY[İ İSTEMEK]TEN KAÇININ.
 
Yukarıdaki cümleyi, bahsedilen ayetten ayırıp düşündüğünüzde, inanılmaz yerlerde kullanıp, dinde açıkça kargaşa yaratabilir siniz. Ne yazık ki İslam düşmanları, içimize yanlış inançları, yine Kur’an danmış gibi gösterip, bizleri can elimizden vurmuşlardır. Ama bunun farkında bile değiliz. Bizlere Kur’an ı tercüme ederken, öyle cümlelerle naklediyorlar ki, kafalarda soru işaretleri kalıyor.
 
Peki, Allah yukarıdaki sözüyle nelerden bahsediyor da, Resul/elçi size ne verdiyse alın, vermediğinden sakının, istemeyin itiraz etmeyin diyor? Bu cümleden, Kur’an dışından bir şey vermesini asla anlayamayız, çünkü sana indirdiğim ile kullarıma hükmet diyordu elçisine Allah hatırlayalım.
 
Sana indirdiğime ilaveler yaparsan, senin canını alırım diye de uyarıyordu elçisini. Peki, bu cümleyle bu sözlerle Allah ne anlatmak istiyor bizlere, gelin bu ayetin öncesine ve sonrasına da bakarak, ne anlatmak istiyor Allah, onu Allah ın izniyle anlamaya çalışalım. Önce bahsettiğimiz ayetin, bir öncesine bakalım.
 
Haşr 6: Allah'ın, onlardan (mallarından) Peygamberine verdiği ganimetler için siz at ve deve koşturmuş değilsiniz. Fakat Allah, peygamberlerini dilediği kimselere karşı üstün kılar. Allah her şeye kadirdir.
 
Bahsettiğimiz Haşr 7. ayetin bir öncesinde, savaşlarda kazanılan ganimetlerden bahsediyor ve bir konuda toplumun dikkatini çekiyor. Bu ganimetleri savaşlarda aldığınızda, hepiniz Allah adına at ve deve koşturup savaşmadınız diyor. Bakalım devamındaki ve bahsettiğimiz ayette ne diyor.
 
Haşr 7: Allah'ın, (fethedilen) ülkeler halkından Peygamberine verdiği ganimetler, Allah, Peygamber, yakınları, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Böylece o mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir devlet olmaz. PEYGAMBER SİZE NE VERDİYSE ONU ALIN, SİZE NE YASAKLADIYSA ONDAN DA SAKININ. Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı çetindir.
 
Yukarıdaki ayeti bir başka mealden de verelim ki daha iyi anlaşılsın.
 
Haşr 7: Bu beldelerin halkından [ganimet olarak] ne alındıysa Allah, hepsini Elçisi'ne devretti, [ganimetin tümü,] Allah'a ve Elçisi'ne, [ölen müminlerin] yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir; (böyle yapıldı) ki o, içinizden [zaten] zengin olanlar arasında dolaşıp duran [bir servet] haline gelmesin. BU NEDENLE, ELÇİ SİZE [ONDAN] NE KADAR VERİRSE [GÖNÜLDEN] KABUL EDİN VE SİZE VERMEDİĞİ ŞEY[İ İSTEMEK]TEN KAÇININ ve Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun: çünkü Allah misillemesinde çetindir.
 
Allah ayetinde elçisinin, İslam a karşı savaş ilan edenlerle savaşması neticesinde, elde ettikleri ganimetleri, nasıl dağıtacağını topluma anlatıyor. O anı önce hayal edelim isteseniz. Müslüman olduğunu söyleyen birçok insan var, ama bir kısmı malını, karısını, çocuklarını bırakıp savaşa gitmeyi göze almayanlar da var içlerinde. Bu durumda bu insanların nefsi de bu ganimetlerden pay isteyecek, ya da bir şeyler bekleyecektir.Bakın bu insanlara Haşr 6. ayette gerekeni zaten Allah söylemişti. Peki devamındaki ayette neler söylüyor? Toplanan ganimetlerin nasıl dağıtılacağını anlatıyor Allah. Allah her şeyden nice örnekleri, değişik ifadelerle verdim ki anlayasınız diyorsa, buna da açıklık getirmiş demektir. Bakın kimler içindir diyor. 
 
(Allah, Resulü, yakınları, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir.)
 
Bu açıklamayı yapıyor ki, herkes ganimetten pay istemesin. Allah ve Resule ait kısım, zaten devletin yönetimi için harcanacak bölümdür. Devamında yaptığı açıklamada ise bunun nedenini söyleyip, bu malların yalnız zenginler arasında dolaşması değil, fakirlere de fayda sağlaması içindir diyor. İşte tam burada o toplumun halini, içlerinden çıkacak itirazları düşünün ve hayal edin. Acaba nasıl itirazlar olmuştur, ya da olacağını Rabbimiz bildiği için, bakın Allah ın elçisine yardım edebilmek, işini kolaylaştırmak adına, topluca uyarıp ne diyor?
 
(BU NEDENLE, ELÇİ SİZE [ONDAN] NE KADAR VERİRSE [GÖNÜLDEN] KABUL EDİN VE SİZE VERMEDİĞİ ŞEY[İ İSTEMEK]TEN KAÇININ.)
 
Şükürler olsun Rabbimize, ayetleri düşünerek anlamaya çalışana, ne kadar güzel anlatıyor her şeyi. Allah bu sözleriyle, ganimeti dağıtırken, benim elçime itiraz etmeyin diyor. O en doğru bir şekilde sizlere dağıtacaktır. Peygamberiniz size neyi verdiyse onu alın, size bu konuda yasakladıklarına, vermediklerine de itiraz etmeyin. Vermediyse sizin hakkınız olmadığı içindir, başkalarının hakkına müdahale etmekten sakının diyor. Şimdide bu ayetin devamına bakalım ki konuyu daha iyi anlayalım.
 
Haşr 8: (Allah'ın verdiği bu ganimet malları,) yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılmış olan, Allah'tan bir lütuf ve rıza dileyen, Allah'ın dinine ve Peygamberine yardım eden fakir muhacirlerindir. İşte doğru olanlar bunlardır.
 
İşte Yüce Rabbimiz, çok daha net bir açıklama yapıyor ganimetlerle ilgili. Peygamberimizin ganimet dağıtımında kimsenin itiraz etmemesi için, ELÇİSİNİN GANİMETTEN KİME NE VERDİYSE ONU ALMASINI, KİMLERİN HAKKI YOKTA İSTEMEYE KALKIYORSA, ONDAN SAKINMASINI AÇIKÇA BİLDİRMİŞTİR. 
 
Lütfen yukarıdaki üç ayeti birleştirip düşünün. Üçü de savaşlarda alınan ganimetlerin, nasıl dağıtılmasına dair açıklamalar yapıyor. Peki, bu ayetlerin içinde geçen şu cümleyi nasıl olurda konunun dışında anlamlar yükleriz?
 
(RESUL SİZE NE VERDİYSE ONU ALIN, SİZE NE YASAKLADIYSA ONDAN DA SAKININ.)
 
Allah açıkça ganimetin dağıtımında, Resul sizlere ne verdiyse onu alın, vermediyse itiraz edip, almak için uğraşmayın, bu hareketten sakının diyecek, fakat bizler bu cümleyi alıp, Rabbin asla bahsetmediği, başka yerlerde, başka anlamlarda kullanacağız. Bunun bizleri dinden, ne derece saptırdığının farkın damıyız dostlar? Eğer farkında değilsek, lütfen Allah ın ayetleri üzerinde dikkatle ve hiçbir etki altında kalmadan, hesabın görüleceği gün gelmeden, çok iyi düşünelim ve inancımıza yön verelim.
 
Emanetimizi teslim edeceğimiz vaktimiz gelmeden, işimizi garantiye almanın yollarını arayalım. Bunun yolu da, batıl, sanı ve hurafenin ardına düşmeden, Kur’an ın ipine sıkı sıkı sarılmaktan geçer.
 
Allah cümlemizi Kur’an ın rehberliğinden, onun ışığından, nurundan ayırmasın. Aklını kullanarak iman eden, kulları arasına alsın inşallah cümlemizi. 
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.