KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
YUSUF SURESİ 111. AYETE LÜTFEN KULAK VERELİM. YOKSA PİŞMAN OLANLARIN..

Ben Müslüman’ım diyen bir kişi, eğer Kur’an ın emirleri ile bizzat buluşmayıp, Kur’an ı anladığı dilden okumamış ve ayetler üzerinde düşünmemiş ise, O Müslüman ın kalbine gerçek iman yerleşmemiş olma ihtimali çok yüksektir. Hucurat 14. ayette Allah bakın nasıl uyarıyor. “BEDEVÎLER, “İNANDIK” DEDİLER. DE Kİ: “SİZ İMAN ETMEDİNİZ, AMA ‘BOYUN EĞDİK' DEYİNİZ. HENÜZ İMAN KALPLERİNİZE GİRMEDİ.“ Lütfen unutmayalım, boyun eğilecek tek kitap, bilgi Allah ın kitabı Kur’an dır. Yusuf suresi 106. ayetinde Allah bizleri şöyle uyarır. “ONLARIN ÇOĞU ANCAK, ORTAK KOŞARAK ALLAH’A İMAN EDERLER.” Bu uyarıları Allah boşuna yapmıyor bizlere. Eğer Allah ın vahyinden habersiz, rivayetlerin ışığında inancımızı yaşarda, Kur’an dan habersiz olursak, Allah ın verdiği örneği bizlerde hayatımıza geçirmiş, Allah a şirk koşan Müslümanlardan oluruz. Bu makalemde sizleri Yusuf suresi 111. ayet üzerinde düşünmeye davet etmek istiyorum.

 Yusuf 111: Andolsun ki, onların kıssalarında akıl sahipleri için ibret vardır. Kur’an, uydurulabilecek bir söz değildir. Fakat kendinden öncekileri tasdik eden, HER ŞEYİ AYRI AYRI AÇIKLAYAN VE İNANAN BİR TOPLUM İÇİN DE BİR YOL GÖSTERİCİ VE BİR RAHMETTİR. (Diyanet meali)

Allah ayetin ilk cümlesinde, bakın ne diyor ve bizleri nasıl uyarıyor.  Kur’an da bahsettiğimiz ve geçmiş toplumların yaptığı yanlışlardan oluşan kıssalarda,  akıl sahiplerine yani Kur’an ı anladığı dilden okuyup, bu kıssalar üzerinde dikkatle düşünenlere, ibretler vardır diyor. Ayeti eğer anlamadan okuyorsak, ibretlerden de istifade edemeyiz. Ayetin devamında ise Kur’an uydurulacak bir söz değildir diyor. Yani ayetler beşeri sözler değil, Allah katından gelen en sağlam bilgilerdir diyerek, bizlerin uyması gereken sözlerin, Allah katından gelen, koruma altına alınmış vahiy olduğunu, bunun dışında hiçbir söze inanmamamız gerektiği vurgusu yapılıyor.

Yine ayetin devamında, Kur’an ın bir bütünün parçası olduğu ve geçmişte Allah katından gelen kitapları tasdik edip, yapılan yanlışlar konusunda da açıklamalar yapıldığından bahsediyor. Daha da dikkatimizi çekmeye çalışan bir uyarı ile bakın ne diyor. “HER ŞEYİ AYRI AYRI AÇIKLAYAN.”Demek ki Kur’an geçmişten gelen kitapları tastik etmekle kalmıyor, bizlerin yaptığı yanlışların farkına varmamız içinde, din adına uymamız gerekenler konusunda, her şeyi ayrı ayrı açıklıyor. Yani Kur’an ın Allah, detaylı izah edildiğini söylüyor. Onun içindir ki Zuhruf 44. ayetinde Allah ne diyordu hatırlayalım. “ŞÜPHESİZ BU KUR’AN, SANA VE KAVMİNE BİR ÖĞÜT VE BİR ŞEREFTİR, ONDAN HESABA ÇEKİLECEKSİNİZ."

Bu ve benzeri ayetleri gördüğümüz halde, hala bizler Kur’an ın açık ve detaylı olmadığını, Peygamberimizin hadislerinin Kur’an ı açıkladığını, detaylı hale getirdiğini söylemekte bir kusur görmüyoruz. Çünkü bizlere öyle öğretildi ve Müslümanların bizzat ayetler üzerinde düşünme gücünü ellerinden alarak, sizler Kur’an ı anlayamazsınız, ayetlerde geçen kelimelerin onlarca anlamı vardır, onu âlimler ancak anlar sizler anlayamazsınız, Allah korusun dinden saparsınız diyerek, Kur’an ile Müslümanların bağını kestiler, onların ayetler üzerinde düşünmelerine engel oldular. BİZLERİNDE BUNLAR KOLAYIMIZA GELMİŞ OLMALI Kİ, DOĞRUMU SÖYLÜYORLAR DİYE ARAŞTIRMA GEREĞİ DUYMAMIŞIZ. Hatırlayınız Allah Kıyame 19. ayetinde ne diyordu? “SONRA ONU AÇIKLAMAK DA, SADECE BİZE AİTTİR.” Allah Kur’an ı biz açıkladık diyor, ama bizler tam tersini söylemekte bir sakınca görmüyoruz.

Yine ayetin devamında, her şeyi ayrı ayrı, detaylı açıkladık dedikten sonra, Kur’an ile ilgili çok önemli bir açıklama yapıyor Allah ve bakın ne diyor. “VE İNANAN BİR TOPLUM İÇİN DE, BİR YOL GÖSTERİCİ VE BİR RAHMETTİR. Allah Kur’an ı biz açıkladık ki, sizlere Kur’an rehber yol gösterici olsun, Sizlere Kur’an ı onun için açıklayarak gönderdik diyor. Daha da dikkat çekici bir kelime kullanıyor Allah ayetin sonunda. Kur’an sizler için RAHMETTİR.

Sizce Allah, Kur’an ın bizler için RAHMET oluşuyla ilgili, ne anlatmak istiyor olabilir bizlere, burası çok önemli. Rahmet kelimesinin çok geniş bir anlamı vardır. Bağışlanma, affedilme, yardım anlamı olduğu gibi, Allah ın doğru yola daveti ve onun istediği yolda gitmenin, incelik ve merhametin kuralları anlamlarının olduğunu da söylemek gerekir. Ayette geçen Kur’an ın bizler için RAHMET olmasını, ALLAH IN BİZLERİ GÜNAHLARIMIZDAN ARINDIRMANIN, BAĞIŞLAMANIN YOL VE YÖNTEMLERİNİ GÖSTEREN, BİZLERİ DOĞRU YOLA İLETEN REHBER BİR KİTAP OLDUĞUNU ANLAMALIYIZ.

Allah katından gelen ve bizler için RAHMET olan bir kitaba bizler, her bilgi detaylı Kur’an da yoktur ve açıklanmamıştır dediğimizde, BİZLER ALLAH IN RAHMETİNDEN FAYDALANMAYI DEĞİL, BEŞERİN RAHMETİNE SIĞINMAYI VE DOĞRULUĞUNDAN EMİN OLAMADIĞIMIZ RİVAYETLERİ YOL GÖSTERİCİ, REHBER KABUL EDİP, ONLARA SIĞINMAYI SEÇMİŞ OLUYORUZ. NE KADAR BÜYÜK BİR YANLIŞA DÜŞTÜĞÜMÜZÜN, FARKINDA MISINIZ?

Ne yazık ki bizler buna benzer yüzlerce hatayı yapıyoruz ve Müslüman toplumlar olarak, acının, adaletsizliğin ve kederin ortasında buluyoruz kendimizi. DİLERİM BİR GÜN KUR’AN GERÇEKLERİ İLE BULUŞAN, HAKKI BATILDAN AYIRIP, ALLAH IN RAHMETİNE KENDİSİNİ TESLİM EDEN VE ONU REHBER KABUL EDEN, ALLAH IN AZINLIK HALİS KULLARI ARASINDA OLURUZ.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.