KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALLAH IN SÜNNETİ İLE RESULÜ NÜN SÜNNETİ FARKLI MIDIR?
FARKLIDIR DİYORSAK, ALLAH İLE RESULÜNÜ, EŞ TUTUYORUZ DEMEKTİR. BUDA ŞİRKTİR.
İslam inancında çok bahsedilen ve hatta örnek almamız yaşamamız gerektiği konusunda, birçok hadislerin olduğu bir konu vardır. RESULÜN SÜNNETİ. Önce sünnet kelime olarak, ne anlama geliyor onu doğru anlayalım ki, doğru bilgilere ulaşabilelim. Daha sonrada üzerinde düşünebilelim. Sünnet kelime anlamı olarak, YOL, GİDİŞ, PRENSİP, KANUN DEMEKTİR. İslam toplumları arasında bu kelime, Peygamberimizin örnek davranışlarına verilen isim olduğu gibi, bir başka tarifte de şöyle anlatılır. 
 
“HAZRETİ MUHAMMET’İN MÜSLÜMANLARCA UYULMASI GEREKLİ SAYILAN DAVRANIŞLARIYLA, ŞU YA DA BU KONUDA SÖYLEMİŞ OLDUĞU SÖZLERİN TÜMÜ, DİNE KOYDUĞU HÜKÜMLER, DİN ADINA VERDİĞİ DETAYLAR, HAZRETİ MUHAMMET’İN KOYDUĞU KURALLAR VE MÜSLÜMANLARA GÖSTERDİĞİ YOL.”
 
İslam inancında sünnet konusuna verilen anlamlar, genel olarak bu sözlerle ifade edilir. Peki, Kur’an sünnet sözcüğüyle bizlere ne anlatıyor ve bu kelimeden bizler ne anlamalıyız. Bunu doğru anlamak için ayetlere bakalım. 
 
Fetih 23: Allah'ın öteden beri gelen kanunu/sünneti budur. ALLAH'IN KANUNUNDA/SÜNNETİNDE ASLA BİR DEĞİŞİKLİK BULAMAZSIN.( Elmalı meali)
 
İsra 77: Bu, senden önce gönderdiğimiz bütün peygamberlerimiz hakkındaki SÜNNETİMİZDİR. Bizim SÜNNETİMİZDE herhangi bir değişme göremezsin.  (Elmalı meali)
 
Nisa 26: Allah, size (hükümlerini) açıklamak, size, sizden öncekilerin YOLLARINI göstermek ve tövbelerinizi kabul etmek istiyor. Allah, hakkıyla bilendir, HÜKÜM VE HİKMET SAHİBİDİR.(Diyanet meali)
 
Bu ve buna benzer birçok ayete baktığımızda, Kur’an ın sünnet kelimesine verdiği anlam, ALLAH IN KANUNU, ALLAH IN BİZLERE ÇİZDİĞİ YOLU ANLAMLARINDA KULLANILMIŞTIR. YANİ ALLAH IN SÜNNETİ ANLAMINDA KULLANILMIŞTIR KUR'AN DA. Ayetlere dikkat ederseniz, Allah ın sünnetinde yani kanunlarında, bizlere çizdiği yolda, asla bir değişiklik olmayacağını, üstüne basa basa söylüyor. Kur’an ın bu açıklamalarından sonra, gelelim günümüz İslam toplumunda, Allah ın Resulünün sünneti sözüne verilen anlama. Ayetlerdeki açıklamaları okudunuz, Allah benim sünnetimde yani kanunlarımda, sizlere tavsiye ettiğim yol ve yönteminde asla bir değişiklik olmaz dedikten sonra, acaba Allah ın Resulü Allah ın sünnetine, bunlarda benim sünnetim, yani dinde koyduğum kanunlarım, kurallarım anlamında sünnetler ilave etmiş olabilir mi? ÇÜNKÜ GELENEKSEL FIKIH İNANCINDA, ALLAH IN ELÇİSİNİN, TIPKI KUR’AN GİBİ, DİNE HÜKÜM KOYMA YETKİSİ DE VARDIR DİYE İNANILIR.
 
Bunu söylemek ve düşünmek bile insanın içini titretiyor. Kur’an ın tümüne iman ettiğini söyleyen bir Müslüman, Allah ın Resulünün Allah ın sünnetine/kanunlarına yol ve yöntemine ilaveler yapabileceğine asla inanmaz ve inananları Kur’an ile uyarır. ÇÜNKÜ ALLAH BEN HÜKMÜME, HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEM DEMİYOR MU? Buradan da anlaşıldığı gibi, Allah ın elçisi Kur’an ın koyduğu kurallara, kanunlara asla ilaveler yapmamış, yalnız Allah ın tebliğ ettiği Kur’an a uymuştur. Allah Kur’an da, Resulünü bizlerin örnek almamızı istemiştir. Çünkü Resulü yaşamı, davranışlarıyla, hareketleriyle örnek bir insandı. 
 
Ahzab 21: Andolsun ki, Resûlullah sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için GÜZEL BİR ÖRNEKTİR.( Diyanet vakfı meali)
 
Bakın Allah Resulünün, bizler için örnek bir insan olduğunu söylüyor. Allah ve ahiret gününe iman etmiş bir Müslüman için, Resulünün yaşamı, insanlar arasındaki ilişkileri, davranışları ve hayata bakışı, elbette yalnız Kur’an ın çizgisinden yürüyüşü, bizler için örnektir. Allah ın söyledikleri gibi, Allah ın dinine ilave ettiği hiçbir şey yoktur, Kur’an a baktığımızda olamayacağını açıkça görüyoruz. Yoksa Resulünün bıraktığı sakal, kültürleri gereği giydi kıyafet, ya da sevdiği yemekler değildi bizler için örnek oluşu. Çünkü bu örnekler hem kişisel, hem de yöreseldir, dinin ölçüleri dışındadır. Ne yazık ki bizler, Kur’an dan öyle uzak İslam ı yaşıyoruz ki, Kur’an ın özüne inemediğimiz, onun felsefesini, öğretisini anlayamadığımız içindir ki, dinin dışındaki yöresel, kültürel ve şekilsel konuları din zannediyoruz. Böyle olunca da, ALLAH IN SÜNNETİNDEN UZAKLAŞMIŞ, KENDİMİZE ADETA ŞEKİLSEL, AMA DİN İLE İLGİSİ OLMAYAN KONULARIN OLDUĞU, GÖRSEL BEŞERİ SÜNNETLER, İNANÇLAR YARATIYORUZ. Dış görünüşe önem verdiğimiz içinde, hep aldanıyoruz.
 
Allah ın Resulü nün bizler için örnek oluşunu, ne yazık ki anlayamadık, böyle olunca ondan gereği gibi faydalanamadık. Onun adına uydurulan öyle sözlere inanmışız ki, adeta Allah ın Resulünü, dinde Allah ın ortağı yaptık. Hâlbuki Allah ayetlerinde açıkça ben kanunlarıma, hükmüme, sünnetime hiç kimseyi ortak etmem uyarıları, bizleri hiç etkilememiş. Emin olamayacağımız sözlerin ardından, hiç düşünmeden gitmişiz, gitmeye de devam ediyoruz. ÇÜNKÜ KUR'AN I ANLAMADAN OKUYOR VE BU UYARILARI NE YAZIK Kİ GÖREMİYOR, FARK EDEMİYORUZ.
 
ALLAH IN RESULÜNÜN SÜNNETİ, ALLAH IN SÜNNETİNDEN FARKLI DEĞİLDİ, ZATEN FARKLI DA OLAMAZDI. Hatırlatırım Allah ın Resulü ÜMMİYDİ yani din adına ne öğrendiyse Kur'an dan öğrendi ve yalnız Kur'an ı tebliğ etme görevi aldı. Allah Resulün görev tanımını bizlere anlatırken Kur'an da ne diyordu hatırlayalım. "RESULE DÜŞEN APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR. (Ankebut 18)" "BİZ RESULLERİ, SADECE MÜJDELEYİCİLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERİRİZ(Kehf 56)" Çünkü Allah ın Resulüne verdiği görev, sana indirdiğim Kur’an ile yani benim sünnetimle, kullarıma hükmet demiş ve bu konuda birçok ayet indirmişti. Onun içindir ki Kur’an a uyan, yani Allah ıun sünnetine uyan, Resulün yolundan gidiyor demektir. Eğer Allah ın Resulünün, Kur'an ın dışından dine ilaveler yaptığına inanır ve bunlarıda dinin asli unsuru sayarsak, hem Allah ın yolundan, hem de Resulünün yolundan, sünnetinden ayrılmış, yanlışlara BATILA  sapmış olacağımızı lütfen unuıtmayalım. Bakara suresi 147 ayetinde Allah, bakın ne diyor. "GERÇEK HAK OLAN, RABBİNDEN GELENDİR. O HALDE KUŞKULANANLARDAN OLMA!" Enam 19. ayetinde de; “BU KURAN BANA VAHYOLUNDU Kİ, ONUNLA SİZİ VE ULAŞTIĞI HERKESİ UYARAYIM.”  Yine Bakara suresi 5. ayetinde; "İŞTE ONLAR, RABLERİNDEN GELEN BİR HİDAYET ÜZEREDİRLER VE KURTULUŞA ERENLER DE ANCAK ONLARDIR." Sizce bu ayetlere benzer, onlarca ayeti tebliğ alıp, bizlere tebliğ eden Allah ın Resulü, Allah ın bizlerin izlemesi gereken sünnetine/yoluna ilaveler yaparak, buda benim sünnetim bunlarada uyacaksınız dermi? Karar sizlerin.
 
Değerli din kardeşlerim. Ömür su misali akıp gidiyor, lütfen KUR'AN İLE KENDİMİZE GELELİM, EMİN OLAMADIĞIMIZ RİVAYETLERLE DEĞİL. Bu dünyanın yalanlarına, ihtiraslarına kanmayalım. Bir gün emaneti teslim edeceğimiz vakit geldiğinde, son pişmanlıklarımızın fayda etmeyeceğini unutmayalım. Lütfen Allah ın sünnetine, beşeri sünnetler ilave etmeye çalışanların ardı sıra gitmeyelim, onların yalan ve iftiralarına inanmayalım. Hesap günü inanın çok, ama çokkkkk pişman oluruz.
 
"SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR." (Rad 40) Diyanet meali.
 
"BEN SADECE BANA VAHYEDİLENE UYARIM. BEN SADECE APAÇIK BİR UYARICIYIM." (Ahkaf 9 ) Diyanet meali.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.