KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALİ İMRAN SURESİ 80. AYET. BU AYETE LÜTFEN DİKKAT!

Kur’an Allah tarafından aklını kullanan, gerçeklerin arayışında olan kullarına, doğru yolu gösteren bir rehberdir, mesajdır. Bu mesajı Allah doğru anlayabilmemiz içinde, bizlerin anlayacağı şekilde kolaylaştırarak nice örneklerle açıklamış ki, bizleri Allah ile aldatanların tuzağına düşmeyelim. Kur’an ile aramıza giren din tacirleri, ne yazık ki Kur’an ile aramıza girdikleri için, bu gerçeklerle bizlerin buluşması engellenmiştir. 

Kur’an ı herkesin anlayamayacağını ve Kur’an da din ve inancımız adına her bilginin detaylı olmadığına bu toplumu inandıranlar, hâşâ Allah ın kitabının adeta eksiklerini tamamlama ve açık olmadığını iddia ettikleri ayetleri, açıklama yetkisini kendilerinde bulmuşlardır. Bu yanlışları topluma inandıranlar, adeta insanları kendilerine bağımlı hale getirerek, geçmiş kitap ehlinin hatalarına düşmekten kurtulamamışlardır. Hristiyalar ve Yahudiler Allah ın Elçilerini adeta Allah ın yanında RABLAR edinmişler ve Allah ın dininde Elçilerini hüküm ortağı yapmışlardır. Bizlerde aynı yanlışları yapmamızın nedeni, Kur’an ile gereken bağı kuramadığımızdandır. Hâlbuki Allah, sakın sizlerde aynı yanlışları yapmayın diye uyarmıştı. Allah ın bu konuda uyardığı birçok ayetinden sizlere bir tanesini hatırlatmak ve günümüzde yaptığımız O büyük yanlışın, nasıl tekrar ettiğimizi hatırlatmak istiyorum.

Ali İmran 80: MELEKLERİ VE NEBİLERİ RABLER EDİNMENİZİ DE İSTEYEMEZ. Siz Allah’a teslim olduktan sonra, ayetleri görmemenizi mi isteyecek? (Süleymaniye vakfı)

Bizleri yaratan Rabbimiz, bakın nasıl uyarıyor bizleri. Allah hiçbir zaman melekleri ve sizlere Elçi olarak gönderdiğim Nebileri Rab olarak edinmenizi asla istemez diyor.  RAB KELİMESİNİN ANLAMI ALLAH, DİN VE İMAN ADINA ŞÜPHE DUYULMADAN HÜKÜMLERİNE İTAAT EDİLEN EFENDİ. ISLAH EDEN VE SAHİP ANLAMLARINDADIR. Onun için Kur’an da Allah birçok ayetinde, güvenilecek veliniz benim der ve benden başka itaat edilecek, RABBİNİZ yoktur diye de uyarır. EĞER ALLAH IN YETKİLERİNİ, ELÇİLERİNE YA DA EDİNDİĞİMİZ VELİ, ŞEYH GİBİ KİŞİLERE VERİRSEK, ONLARIDA RAB LAR EDİNMİŞ OLURUZ. Onun içindir ki Ali İmran 80. ayetinde Allah, bizleri tekrar uyarıyor ve diyor ki, benim en yakınlarım olan Melekler ve güvendiğim sizin aranızda ki Elçilerimi bile RAB edinemezsiniz, benim böyle bir isteğim asla olamaz diye ayette bizleri uyarıyor. 

Allah bu uyarı ile aslında şunu hatırlatıyor ve diğer ayetlerinde yaptığı ikazını tekrarlıyor bizlere. BENDEN BAŞKA ALLAH/RAB/ YOKTUR. HÜKMÜME HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEM. BENİM SÖZLERİMDEN BAŞKA SÖZLERE/HADİSLER DİN ADINA İNANMAYIN VE GÜVENMEYİN. HÜKMÜ BEN VERİRİM VE HÜKÜM VERENLERİN EN HAYIRLISIDA BENİM. Ayetin devamında, aslında çok net hükmünü veriyor ve diyor ki; “ALLAH’A TESLİM OLDUKTAN SONRA, AYETLERİ GÖRMEMENİZİ Mİ İSTEYECEK.” Anladığı dilden Kur’an ı okuyan ve ayetler üzerinde biraz düşünen her Müslüman,  yalnız Allah a yani onun hükümlerine Kur’an a teslim olacağını bilir. Allah bu gerçekleri apaçık yüzlerce kez Kur’an da söyledikten ve bizleri uyardıktan sonra, bu gerçeklerin tam tersi olan bir hüküm nasıl olurda verirde ayetleri sizlerin görmezden gelmesini ister diyor. Örneğin Allah, şefaat tümden bana aittir, hiçbir şefaatin fayda etmediği o günden sakının dedikten sonra, başka bir ayetinde Elçilerimde benim gibi şefaatçidir der mi? 
 
Ne yazık ki bizler, onca ayetler varken, Allah ın ayetlerini bizler, atalarımızın rivayet inançlarını yaşayabilmek adına, Allah ın ayetlerini görmezden geliyor anlamlarını değiştiriyoruz. Allah bu ayetinde apaçık uyardığı halde. Ali İmran 80. ayetin bir öncesine bakalım şimdide. 

Ali İmran 79: Bir insana Allah; KİTAP, HİKMET VE NEBİLİK VERECEK, O DA TUTUP İNSANLARA “ALLAH’TAN ÖNCE BANA KUL OLUN!” DİYECEK! BUNA HİÇ KİMSENİN HAKKI YOKTUR. Onun diyeceği şudur: “KİTABI ÖĞRETMENİZE VE ÖZÜMSEMENİZE KARŞILIK SADECE RABBİNİZDEN (SAHİBİNİZDEN) YANA OLUN.” (Süleymaniye vakfı)

Bakın Allah uyarıya başlamadan önce, bizlerin özellikle Allah ın Elçilerini adeta Rab edinmeyelim, kitap ehlinin yaptığı yanlışlara düşmeyelim diye, nasıl örnekler veriyor ve uyarıyor. Özellikle görev verdiği NEBİLERDEN örnek veriyor. Dikkatinizi çekmek isterim, bu ayette özellikle Resulüm demiyor NEBİ diyor. Burası çok önemli. Çünkü Resul diye bahsettiği ayetlerde, mutlaka Resulünün Allah ın vahyini tebliğ ettiği ayetlerdir. ONUN İÇİN ALLAH RESULÜME UYUN, O BENİM VAHYİMİ SİZLERE BİLDİRİYOR DİYE ÖZELLİKLE BELİRTMİŞTİR. 

Ama bu ayette özellikle NEBİ kelimesini kullanarak, şöyle diyor. Ben görev verdiğim NEBİME, Allah ın vahyi kitabı ve onu anlayabilecek hikmeti verdikten sonra, Kur’an gerçeklerini fark etmiş olan NEBİM, hiçbir zaman sizlere, Allah ın yanında bana da kul olun, benimde Allah ın hüküm verdiği gibi dinde hükümler koyma yetkim vardır demez diyor. Bunu söylemeye hiçbir kulumun hakkı ve yetkisi yoktur diye de bildiriyor. 

Ayetin son kısmında da, aslında günümüzde yaptığımız O büyük yanlışı işaret ederek, bakın benim Nebim ancak sizlere şunu söyler diyor. “KİTABI ÖĞRETMENİZE VE ÖZÜMSEMENİZE KARŞILIK SADECE RABBİNİZDEN (SAHİBİNİZDEN) YANA OLUN.” Bu sözleri ile Allah ın Nebisi, sizlere tebliğ ettiğim Kur’an ı önce doğru bir şekilde sizler anlayın, üzerinde düşünün, özümseyin ve Allah dan başkalarına değil, YALNIZ RABBİNİZDEN YANA OLUN, YALNIZ ONU RAB EDİNİP, YALNIZ ONDAN YARDIM İSTEYİN, YALNIZ ONUN VAHYİNE, ONUN HÜKÜMLERİNE TABİ OLUN DER DİYOR, BENİM GÖREV VERDİĞİM NEBİM.

Değerli dostlarım. Her Müslüman, Allah ın gerçekleri Kur’an ile buluştuğunda, tüm gerçekleri bir güneş gibi apaçık görecektir. Tek şartla, Kur’an ı okumaya başlamadan önce, mutlaka Nahl suresi 98. ayeti hayatına geçirmelidir. Bunu yapmayı başaran, Kur’an gerçekleri ile buluşacaktır. 

NAHL SURESİ 98. AYET. KOVULMUŞ ŞEYTANDAN, ALLAH’A SIĞINIRIM. “HER MÜSLÜMANIN DİKKATLE OKUYUP DÜŞÜNMESİ GEREKEN BİR AYET.”

https://hakyolkuran1.blogspot.com/2019/07/nahl-suresi-98-ayet-uzerinde-dikkatle.html

https://kuranadavet1.wordpress.com/2020/07/27/nahl-suresi-98-ayet-kovulmus-seytandan-allaha-siginirim-her-muslumanin-dikkatle-okuyup-dusunmesi-gereken-bir-ayet/

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.