KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BAKARA SURESİ 9...13 VE MAİDE 49. AYETLERDEN BİZLER DERS ALDIK MI?


Bu makalemde sizlere, Kitap Ehlinin ve bizlerin günümüzde yaptığımız yanlışlara ışık tutacak, örnek ayetleri hatırlatmak ve üzerinde sizleri düşünmeye davet etmek istiyorum. Önce Bakara suresi 8. Ayeti yazalım.

“İNSANLAR İÇİNDEN BAZILARI VARDIR, "ALLAH'A VE ÂHİRET GÜNÜNE İNANDIK!" DERLER AMA ONLAR ASLINDA İNANMIŞ DEĞİLLERDİR.” (Bakara 8)

Allah iman ettiğini söyleyen, öyle bir toplumdan bahsediyor ki, bunlar Allah’a yani onun indirdiği kitaba ve ahiret gününe iman ettik diyorlar ama Allah, bunların inançlarında samimi olmadıklarını, imanlarının sözde kaldığını bizlere hatırlatmak istiyor. Allah’a, onun kitabına ve hesap gününe iman ettiğini söyleyen bu insanlar, sözlerinde durmadıkları için, iman eder görünümünde olduklarından, onların imanlarını kabul etmiyorum diyor. Devamındaki ayete bakalım, bu konuda nasıl açıklama yapılıyor.

Bakara 9: ALLAH'I VE İMAN EDENLERİ ALDATMAYA ÇALIŞIYORLAR. HÂLBUKİ ONLAR KENDİLERİNİ ALDATIYORLAR DA, BUNUN FARKINDA DEĞİLLERDİR. (Bayraktar Bayraklı)

İman ettiğini söyleyen, görünüşte Allah a ve hesap güne iman eden öyle insanlar var ki diyor Allah, bunlar davranışları ve söyledikleri sözlerle doğru dürüst insan gibi görünüyorlar ve Allah’ı iman edenleri aldattığını zannediyorlar diyor. Allah bu gösterişi yaparak insanları ve Allah’ı aldatmaya çalışanlar, ASLINDA FARKINDA DEĞİLLER, KENDİLERİNİ ALDATIYORLAR DİYEREK UYARIYOR. Ayetin son bölümü aslında, bunların yaptıkları yanlışların farkında olmadan yaptıkları anlaşılıyor. Günümüzde bizlerde aynı yanlışları yaparak, karşımızdaki insanları inkârcı, kâfir ilan etmiyor muyuz? Herkes kendisini, en doğru yolda olduğuna o kadar emin ki. SİZCE KILDIĞIMIZ NAMAZLAR, ALLAH’A YAPTIĞIMIZ DUALAR KARŞILIK BULUYOR MU? BULMUYORSA BU AYETTE YAPILAN UYARIYI, LÜTFEN GÖZDEN GEÇİRİP KENDİMİZİ YARGILAYALIM.

Peki, bu insanlar ne yapıyorlar da Allah, bunlar kendilerini farkında olmadan aldatıyorlar diyor, burası çok önemli. Kendilerini aldatanların Allah, bakın kimler olduğunu devamındaki ayetlerde nasıl açıklıyor. Bakara 11. Ayetinde bakın ne diyor. “ONLARA, “YERYÜZÜNDE BOZGUNCULUK YAPMAYIN!” DENİLDİĞİNDE, “BİZ ANCAK ISLAH EDİCİ KİMSELERİZ” DERLER.” Öyle bir toplumdan bahsediliyor ki, bu toplum Allah’ın indirdiği dinden, kitabından uzaklaşmış, adeta beşeri bir din yaratarak kendilerini ıslah edici, doğru yola ulaştırıcı insanlar olduğunu söylüyorlar. Hâlbuki Allah Resullerini ve kitaplarını bizzat ıslah edici, doğru yola davet eden rehber olarak gönderdiği halde, bu toplum kendilerini Allah’ın Resulünün ve kitaplarının yerine koyarak, kendilerini üstün görüyorlar. Allah’ın vahyine karşı geliyorlar ama farkında bile değiller, çünkü gerçeklerden uzak hurafelerle yaşanan inancın etkisindeler. Ayetin devamında bunların toplum içinde asıl fesat, fitne, bölücülük çıkaranlar olduğunu ve kendilerini üstün gördükleri açıklaması yapılıyor. Bakara suresi 13. Ayette bakın ne diyor bu toplum için.

Bakara 13: ONLARA, “İNSANLARIN İMAN ETTİĞİ GİBİ SİZ DE İMAN EDİN!” DENDİĞİNDE, “BİZ HİÇ BEYİNSİZLERİN İMAN ETTİKLERİ GİBİ İMAN EDER MİYİZ!” DERLER. BİLİNİZ Kİ, BEYİNSİZLER ANCAK KENDİLERİDİR, FAKAT BUNU BİLMEZLER. (Bayraktar Bayraklı)

Bakın Allah toplum içinde fesat çıkaran bu topluma, nasıl bir uyarı yaptıklarını söylüyor. Onlara, insanların iman ettiği gibi sizde iman edin dendiğinde, bakın nasıl cevap veriyorlar. “BİZ HİÇ BEYİNSİZLERİN İMAN ETTİKLERİ GİBİ İMAN EDER MİYİZ?” Peki ayette Allah, insanların iman ettiği gibi sizde iman edin derken, nasıl bir imandan bahsediyor olabilir? Burası çok önemli. Allah Resulüne nasıl bir ayet indirmişti Kur’an’ı tebliğ için? Ayeti hatırlayalım ve üzerinde düşünelim.

Maide 49: SEN DE ARALARINDA, ALLAH'IN İNDİRDİĞİ İLE HÜKMET VE ONLARIN ARZULARINA UYMA! DİKKAT ET DE, ALLAH'IN SANA İNDİRDİĞİNİN BİR KISMINDAN SENİ UZAKLAŞTIRIP FİTNEYE DÜŞÜRMESİNLER. Eğer yüz çevirirlerse bil ki, Allah onları bazı günahları yüzünden belâya çarptırmak istiyor. Zaten insanların birçoğu doğru yoldan iyice sapmış bulunuyorlar. (Bayraktar Bayraklı)

Bakın Allah Resulüne nasıl bir emir veriyor ve uyarıyor. SANA İNDİRDİĞİMİZ KUR’AN İLE ARALARINDA HÜKMET, tebliğ et. Hatırlayınız aynı hatayı bizlerde yapıyor ve ne diyoruz. ALLAH RESULÜNE VAHYİN DIŞINDA, KUR’AN’IN MİSLİ KADAR DİNE HÜKÜM KOYMA YETKİSİ VERMİŞTİR. BUNU SÖYLEYENLERİN, SİZCE KİTAP EHLİNDEN NE FARKLI VAR? Ayeti anlamaya devam edelim. Sakın O toplumun arzularına, batıl inançlarına uyma, onların etkisinde kalma. Çok dikkat et bu toplum seni aldatabilir, senin tüm ayetleri tebliğ etmen gerekirken, kendi batıl inançlarını yaşayabilmek için bir kısım ayetlerden seni vaz geçirip, fitneye düşürebilirler diyor. Sen ayetleri tebliğ ederken, seninle anlaşamazlarsa, senden yüz çevirirlerse, bil ki Allah onları bazı günahları yüzünden cezalandırmak istiyor. İnsanların çoğu zaten, Allah’ın vahyinden yüz çevirip doğru yoldan sapmıştır diyerek Resulünü uyarıyor. Uyarıya bakar mısınız lütfen. Allah’ın sana indirdiğinin bir kısmından seni sakın uzaklaştırmasınlar diyor. Yorum yapmadan söylemek isterim. Sizce bugün bizler, KUR’AN’IN ONLARCA AYETİNDEN UZAK, İSLAM’I YAŞAMIYOR MUYUZ? 

Bu ayetlerden de şunu çok net anlıyoruz. Kitap Ehlinin yaptığı yanlışları Allah, özellikle Kur’an da örnekler verip, bizlerinde tekrar etmemizi önlemek için uyarmıştır. Ama Müslüman toplum ile Kur’an’ın arasına girenler, ne yazık ki ayette geçen fitne ve fesat inançları topluma, Allah’ın dini diye anlatmışlardır. Hepsi de Allah’a ve hesap gününe inandığını söyleyenler ve kendilerinin en doğru yolda gittiğine inananlar, ne yazık ki toplumu Allah ile aldatmaya devam ediyorlar. 

Geçmişten günümüze gelen bu tuzağın, lütfen artık farkında olalım. Allah’ın Resulünün ümmetine tebliğ ettiği, yalnız Kur’an’ın çevresinde toplanalım. Allah’ın haram dediğini haram kılalım, bahsetmediği hiçbir şeyi kendi nefsimizde haramlaştırmayalım. Maide suresi 50. Ayette Allah, bakın gerçek iman edenlerin nasıl bir inanç üzerinde olmasını istiyor. Anlayana her şey çok açık.

Maide 50: YOKSA ONLAR, CÂHİLİYE KANUNUNU MU İSTİYORLAR? İYİ ANLAYANLAR İÇİN ALLAH'TAN DAHA İYİ KANUN KOYUCU OLABİLİR Mİ? (Bayraktar Bayraklı)

Sizler bu ayetin sonunda, Allah’ın sorduğu soruya, bugün nasıl cevap veriyorsunuz? Allah’tan daha iyi kanun koyucu olabilir mi diyen Rabbimize; ALLAH’IM SENİN RESULÜNDE SENİN GİBİ DOĞRU KANUN KOYABİLİR, BİZLER ONUN RİVAYET HADİSLERİNİ DE, SENİN AYETLERİN GİBİ DOĞRU KABUL EDİP YAŞIYORUZ DİYE CEVAP VEREN VAR MI? Var Deyip bu sözleri söyleyenler Allah’ın huzurunda, bu cevabın karşılığını alacaklardır. Allah cahiliye toplumunda Kitap Ehlinin yaptığı yanlışları hatırlatıyor ve yoksa onlar cahiliye toplumunun, BEŞERİN YARATTIĞI, BATIL İNANÇLARINDAN OLUŞAN, CAHİLEYE KANUNUNUMU İSTİYORLAR DİYOR. Devamında da çok açık ve net Allah hükmünü veriyor ve ALLAH'TAN DAHA İYİ KANUN KOYUCU OLABİLİR Mİ, diyerek din adına kanun koyucu, hüküm veren yalnız Allah olduğuna dair kesin hükmünü veriyor. 

Bizler bunca açık ayetleri gördüğümüz halde hala, yalnız Kur’an ile İslam yaşanmaz, O özet bilgiler verir diyerek, İslam’ KUR’AN VE RESULÜN SÜNNETİ İLE YAŞANIR DEMEYE DEVAM EDİYORUZ. TIPKI CAHİHİYE DÖNEMİNDE OLDUĞU GİBİ. Dilerim emanetimizi teslim etmeden önce, bu gerçeklerin farkında olan, Allah’ın azınlık halis kulları arasında oluruz.

“KARŞILARINDA OKUNUP DURAN BIR KİTABI SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ ONLARA YETMİYOR MU?” (Ankebut 51)

“SÖZ BAKIMINDAN ALLAH'TAN DAHA DOĞRU KİM VARDIR!” (Nisa 87)

“BU KURAN BANA VAHYOLUNDU Kİ, ONUNLA SİZİ VE ULAŞTIĞI HERKESİ UYARAYIM.” (Enam 19)

“AND OLSUN, SİZE ÖYLE BİR KİTAP İNDİRDİK Kİ, BÜTÜN ŞAN VE ŞEREFİNİZ ONDADIR. HÂLÂ AKILLANMAYACAK MISINIZ?” (Enbiya 10)

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.