KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
HUD SURESİ 1 VE 2. AYETLERİN UYARILARINA, LÜTFEN KULAK VERELİM.

Değerli din kardeşlerim. Bizlere din adına, öyle batıl ve yanlış şeyleri din diye anlatıyorlar ki, topluma Kur’an gerçeklerini anlatmak, neredeyse imkânsız hale geliyor. Cahiliye dönemindeki Ehli kitabın başına gelenler, ne yazık ki Allah ın Elçisinden sonra, yavaş yavaş ve sinsice bizlerin inancına da girmiş ve güç kazanmış. Allah yarattığım kulum ile aramda kimseyi istemem diyerek, Allah ın Elçisine hitaben bile, bakın nasıl bir uyarıda bulunur.

Müddesir 11: BENİ, YARATTIĞIM KİŞİYLE BAŞ BAŞA BIRAK.  (Diyanet meali)

Bizlerin Kur’an ile bağı kesildiğinden batılı, hurafeyi din diye yaşatanlara kandığımızdan, Allah ın uyarılarından habersiz yaşıyoruz. Bunun da elbette cezasını çekiyoruz. Kur’an, dinde ruhban sınıfı yoktur, çünkü Allah sizleri bire bir imtihan ediyorum dediği halde, bizler imtihandan kaçan tembel öğrenci misali, çok bilgili ve doğru sandığımız kişilerin hiç düşünmeden imtihanlarına tabi oluyoruz, sözlerine inanmakta kusur görmüyoruz. Ama Allah bunu Kur’an da yasaklamış ve sakın VELİLERİN ARDINA DÜŞMEYİN, GÜVENİLECEK ARDI SIRA GİDİLECEK VELİNİZ YANLIZ BENİM diye, Kur’an da bizleri uyarmıştır Allah. 

Ardı sıra gidilen veliler, efendiler, şeyhler kendi sultanlığını korumak adına, Kur’an ın gücünü ellerine almak için, SİZLER KUR’AN I ANLAYAMAZSINIZ, KUR’AN I VELİ KİŞİLER ANLAR, KUR’AN AÇIKLANMAMIŞTIR, DETAYLI DEĞİLDİR, diyecek kadar gaflete düşmüşlerdir. Tabi onlara inanan ve Kur’an a müracaat etmeyen bizlerde, en az onlar kadar suçluyuz. Düşünebiliyor musunuz, Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum, hesaba çekeceğim, sakın veliler, efendilerin ardına düşmeyin Kur'an ı açıklamak bize düşer dedikten sonra, nice örneklerlede açıkladık demesine ve daha sonrada Kur'an dan sorumlu tuttuğuna hükmettiği Kur’an ı, gereği gibi açıklamayacak, öylemi dostlar? Bu nasıl bir mantık ve adalet ki, bunu Rabbimize isnat ediyoruz. Kur’an da yüzlerce ayet vardır ki, Kur’an ı bizzat yine Kur’an ayetleri ile açıklandığını, izah edildiğini söyler bizlere. Hatta Kur’an ı, yemin olsun ki sizler için kolaylaştırdık diye de belirtir birçok kez. Bu yazımda sizlere iki ayet örneği vermek istiyorum. Lütfen bu ilki ayet üzerinde, dikkatle düşünelim.

Hud suresi 1 ve 2. ayetler:  Elif Lâm Râ. Bu Kur’an; âyetleri, hüküm ve hikmet sahibi (bulunan ve her şeyden) hakkıyla haberdar olan Allah tarafından MUHKEM (EKSİKSİZ, SAĞLAM VE AÇIK) KILINMIŞ, SONRA DA ALLAH’TAN BAŞKASINA KULLUK ETMEYESİNİZ DİYE, AYRI AYRI AÇIKLANMIŞ BİR KİTAPTIR. (De ki:) “Şüphesiz ben size O’nun tarafından gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim. (Diyanet meali)

Ne dersiniz, siz bu iki ayetten Kur’an ın gereği gibi açıklanmadığını mı anladınız? Allah Hud 1. ayetinde, Kur’an kast edilerek, hâkim yani hükümranlığını yürüten, hükmeden, hikmet sahibi olan, gizliyi saklıyı bilen Allah katından bir kitap olduğu söyleniyor.  Daha sonrada bizleri dinimiz ve imanımız adına bağlayan, tüm bilgilerin MUHKEM, yani şüphe götürmeyecek şekilde açık ve tartışmasız, güçlü anlamı olduğu ve daha sonrada bu ayetlerin Allah tarafından Kur'an da, ayrıntılı bir şekilde açıklandığını söylüyor. Hatta bir başka ayette de, bu bilgileri doğrulamak için. BİZ HERŞEYDEN NİCE ÖRNEKLERİ, DEĞİŞİK ÖRNEKLERLE, İFADELERLE VERDİK Kİ ANLAYASINIZ DER. 

Bizler ne yazık ki dinin temeli, anası olan MUHKLEM ayetlerin peşine düşmek yerine MÜTEŞABİH, yani zamanla ilimle ortaya çıkacak, dinimizi ve inancımızı yaşarken bizi bağlamayan ayetlerin, harflerin, kelimelerin peşine düşüyoruz. Allah da bu konuda bizleri uyarıyor ve diyor ki, sizler önce MUHKEM ayetlerin ardına düşün ve hayatınıza geçirin. Müteşabih ayetler zamanla ortaya çıkacak ve sizlerde bunları gördüğünüzde, imanınız artacak diye bizleri bilgilendiriyor. Allah Ali İmran suresi 7. ayetinde bu konuda bizleri uyarıp,” Kalplerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onu tevil etmek için ondaki müteşâbih âyetlerin peşine düşerler.” Diye örnek veriyor. Gelelim Hud suresi 2. ayette. Dikkat ederseniz birinci ayetinde, Kur’an ın MUHKEM ayetlerini bizzat Kur’an ın açıkladığını söylemişti. Çünkü Muhkem ayetler dinin anası, temeli ve bizlere yol gösterici ayetler olup, bizlerin sorumlu olduğumuz ayetlerdir. Bunu da Kur’an ın bir başka ayetinde açıklar bizlere. Peki, Hud 2. ayette ne söylüyor Rabbimiz?

Allah Kur’an ın muhkem ayetlerini, KUR’AN DA BİZZAT AÇIKLADIK Kİ, YALNIZ ALLAH A İBADET, KULLUK EDESİNİZ diye uyarıyor ve elçisinin bunu bizzat bizlere bildirmesini istiyor. Önce şunu açıklığa kavuşturmak isterim. Kulluk etmek, Rabbin emirlerine, kayıtsız şartsız uymak ve gereğini yapmaktır. Bir başka deyişle din adına şüphe duymadan Kur'an ın bahsetmediği açıklamadığı, detay vermediği bir konu hakkında, koşulsuz birilerine itaat ediyorsak, sözlerini din diye yaşıyorsak, ona kulluk ediyoruz demektir. Buda Kur'an a göre şirktir. Allah ın ayetleri açıklamasının nedeni üzerinde, lütfen dikkatle düşünelim. YARADAN DİN VE İMAN ADINA, İMTİHANLARINI YAŞARKEN KULLARININ, BAŞKALARINA MUHTAÇ OLMASINI İSTEMİYOR VE BÖYLECE BİZLERİN ALLAH İLE ALDATILMAMIZIN ÖNÜNÜ KESİYOR. Ama din simsarcıları , Allah ile aldatıcılar bu gerçeği gizleyerek, toplumu istedikleri gibi yönetebilmek adına, sizler Kur’an ı anlayamazsınız, ayetler birçok anlamlara gelir, siz hangi ilminizle bunu bileceksiniz diyerek, toplumu tedirgin ediyorlar. Lütfen bunlara kanmayalım. Aldanmamak istiyorsak, Kur’an a müracaat edelim, onu anladığımiz dilden bolca okumalı ve üzerinde düşünmeliyiz. BİR MÜSLÜMAN, GÖSTERDİĞİ ÇABASI ÖLÇÜSÜNCE KUR’AN I ANLAYACAK, ONDAN İSTİFADE EDECEKTİR. 

Ayetin devamında da Allah ın Elçisi, ben Allah dan gelen bir UYARICI VE MÜJDECİYİM DİYOR. Tüm bu bilgilere ve uyarılara rağmen, bizler Allah ın Elçisini öyle yetki ve sorumluluklarla donatıyoruz ki, neredeyse Allah ın Elçisini dinde HÂŞÂ, Allah ın ortağı konumuna getiriyoruz. Allah ın elçisine verdiği görev ve sorumluluğundan, bazı örnekler hatırlatmak istiyorum, konu daha iyi anlaşılsın diye.

 "ARTIK SEN ÖĞÜT VER! SEN ANCAK BİR ÖĞÜT VERİCİSİN." (Gaşiye 21) (Diyanet meali)

"RESULE DÜŞEN APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR." (Ankebut 18) Diyanet meali.

"BİZ RESULLERİ, SADECE MÜJDELEYİCİLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERİRİZ."  (Kehf 56) Diyanet vakfı meali

"SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR." (Rad 40) Diyanet meali.

"BEN SADECE BANA VAHYEDİLENE UYARIM. BEN SADECE APAÇIK BİR UYARICIYIM." (Ahkaf 9 ) Diyanet meali.

Değerli din kardeşlerim, dinin anası, temeli olan bilgilerin Kur’an da MUHKEM, yani şüphe götürmeyecek şekilde açık ve örneklerle izah edildiğini ve bunu bizzat Allah ın söylediğini lütfen unutmayalım. LÜTFEN KİME İNANACAĞMIZA, GÜVENECEĞİMİZE KARAR VERELİM. YOKSA MAHŞER GÜNÜ, ÜZÜLENLERİN SAFINDA BULURUZ KENDİMİZİ. Beşerin uydurma yalanlarına değil, gelin ALLAH IN SÖZLERİNE KULAK VERELİM. Ölüm bizlere çok uzak gibi görünür, hatırlamak istemeyiz. Unutmayalım ölüm bizlere, BİR NEFES ALIMI KADAR YAKINDIR. Dikkatli olmazsak, hesabın görüleceği O çetin gün, mutlaka çok ama çokkkkk pişman oluruz, bunu unutmayalım. 

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.