KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
DUHA SURESİ 4-5-6-7-8. AYETLER ÜZERİNDE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE..........

Bu makalemde, sizlerin üzerinde düşünmenize vesile olmak istediğim, Duha süresinde geçen bazı ayetler üzerine olacaktır. Bu ayetleri eğer düşünmeden okuyup geçersek, Allah ın bu ayetlerde bizlere neler anlatmaya çalıştıklarını, detayıyla anlamamız mümkün olmayacaktır. Onun için Allah bizlerin ayetler üzerinde, özellikle düşünmemizi istiyor çünkü GÜÇLÜ VE SARSILMAZ BİR İMANA SAHİP OLABİLMEMİZ İÇİN. Gerçekten de akıl, düşünme, muhakeme tüm gerçeklerin anahtarıdır. Allah bu özelliği yaratılmış başka hiçbir canlıya vermemiştir. Bahse konu ayetleri önce yazalım.

DUHA 5–6–7–8: Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın. Seni yetim bulup da barındırmadı mı? SENİ YOLUNU KAYBETMİŞ OLARAK BULUP DA YOLA İLETMEDİ Mİ? Seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi?  (Diyanet meali)

Kur’an ı eğer bir bütün olarak düşünmeyip, düz bir mantıkla okur geçersek, ayetlerde anlatılmak istenen gerçeği, gereği gibi anlamamız mümkün olmayacaktır.  Dikkat ederseniz Allah elçisine seslenerek, sana nimetlerinden gereği kadar verecek, sende bundan hoşnut olacaksın diyor. Demek ki Allah ın elçisinin geçim ile ilgili konularda, ilk dönemlerde biraz sıkıntılı olduğunu anlıyoruz. 

Ayetin devamında bu konuya açıklık getiriyor ve diyor ki, seni yetim bulup da barındırmadık mı? Eğer bu ayet üzerinde dikkatle düşünmezsek, çok önemli bir detayı kaçırmış oluruz. Buradan da anlıyoruz ki, ALLAH ELÇİLİK VERECEĞİ BİR KULUNU DAHA ÇOCUKKEN KARAR VERİYOR VE ONU HAZIRLIYOR. Bunu Hz. İsa konusunda da açıkça görüyoruz.

Benim çok önemsediğim bir konuda, devamındaki ayette Allah elçisine hitaben, seni yolunu kaybetmiş olarak bulup, doğru yola biz iletmedik mi diyor. ÇOK İLGİNÇ ALLAH GELECEĞİ BİLİYOR, ELÇİSİNİ ÇOK ÖNCEDEN SEÇİYOR AMA YİNEDE ONU ÖZGÜR İRADESİ İLE BAŞ BAŞA BIRAKIYOR. Bunu da ayetten anlıyoruz. Bu konuda Şura 52. ayetinde, Sen daha önce din iman nedir bilmezdin, seni doğru yola biz ilettik diyordu. Sizce de çok ilginç ve düşündürücü değil mi? Onun içindir ki Allah, siz kendinizi düzeltmeye bakın, karşınızdaki insanların inançlarını yargılamayın, kimin takvaca üstün olduğunu yalnız Allah ben bilirim diyerek, bizleri birçok ayetinde uyarıyor. Şunu da aslında ayetten anlıyoruz, ALLAH IN YARDIMI OLMADAN, NEFSİMİZİN O GÜÇLÜ ETKİSİNDEN KURTULUP, DOĞRU YOLU BULMAKTA ÇOK ZORLANIRIZ. NEFSİMİZİN BASKISINDAN KURTULABİLMEMİZ İÇİN, ELBETTE BİR YOL VAR AKIL VE DÜŞÜNME, AMA HANGİMİZ BUNU GEREĞİ GİBİ HER ZAMAN KULLANABİLİYORUZ? ONUN İÇİN MUTLAKA, ALLAH A KARŞI GEREKEN SAYGIMIZI GÖSTERMELİYİZ VE DOĞRULARIN ARAYIŞINDA OLMALIYIZ Kİ, DUALARIMIZIN KARŞILIĞI OLARAK, ALLAH DAN YARDIM GÖREBİLELİM.

Şöyle düşünebilirsiniz, Allah ın elçisi ümmiydi yani ehli kitabın hiç bir inancına tabi değildi. Allah neden onu elçi seçti? İşte bu gerçeği, ayetleri dikkatle okuduğumuzda çok iyi anlıyoruz. Allah ın elçisi, ehli kitabın batıl, hurafe ve ataların uydurma rivayetlerine tabi olmayıp gerçeklerin, doğrunun, Hakkın arayışında olmasından dolayı, Allah doğru yolu peygamberimize göstermiş ve onu elçi seçmiştir. ALLAH IN İNDİRDİĞİNE TABİ OLMAK, ALLAH IN BİZLERDEN İSTEDİĞİ ÇOK ÖNEMLİ KISTASTIR. Bu düşünceden yola çıkarak, şunu söyleyebiliriz. ALLAH DOĞRULARIN ARAYIŞINDA OLAN KULUNA, KESİNLİKLE YARDIM EDER VE ONU DOĞRUYA ULAŞTIRIR, ASLA YALNIZ BIRAKMAZ.

Peki, bizler bu gerçeğin farkında mıyız? Hiç sanmıyorum, eğer farkında olsaydık, karşımızdaki her kim olursa olsun onu din adına yargılamazdık, dışlamazdık onu kâfir ilan etmezdik. Hatta bu gerçeklerin farkında olan bir insan, şunu çok iyi bilir. BELKİ O ALLAH KATINDA HEPİMİZDEN DAHA ÇOK TAKVACA ÜSTÜNDÜR. Kimin daha sonra Allah katında, hangi derecelerde olacağını hiç birimiz bilemeyiz. BİZLERE DÜŞEN, ALLAH IN KUR’AN GERÇEKLERİNİ YALNIZ TEBLİĞ EDİP, KENDİMİZİ O GERÇEKLER IŞIĞINDA, YAŞAYABİLMENİN ÇABASI İÇİNDE OLMALIYIZ.

Allah Duha 8. ayetinde de seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi diyor.  Zenginlik göreceli bir sözdür. Kimisine göre çok mal ve mülkün olmasıdır, kimisine göre zenginlik her ihtiyacını karşılayacak durumda olandır.  Allah bu ayetinde sizce seni zengin etmedi mi sözüyle, sana çokça sınırsız mal mülk mü verdi diyor? Hiç sanmıyorum, çünkü Allah ın elçisine ihtiyacını karşılayacak öyle bir yol hazırlamış olmalı ki, toplum tarafından tenkit edilmesin.  Hatta bu ayetlerin başında bakın ne söyleyerek yukarıdaki ayette geçenleri anlatıyor. DUHA 4: GERÇEKTEN İŞİN SONU, SENİN İÇİN BAŞINDAN DAHA İYİ OLACAKTIR.  Bu ayetten de anlıyoruz ki Allah elçisine, yaşadıkların ve sana vereceklerim senin ihtiyacını karşılayacak kadar olacak, ama asıl sen mükâfatını en sonunda alacaksın diyor. Aslında bu sözler ile Allah elçisine çok şeyler anlatıyor.

Peygamberimizin zenginliği konusu, günümüzde de tartışılan bir konudur. Kimisi çok fakirdi der, kimisi de çok zengindi yakıştırmaları yapılır. Aslında bizler, biraz bu konuya nefsi yaklaşırız. Hâlbuki bu konuya Allah Kur’an da açıklama getirmiştir. Dikkatli okuyan anlayacaktır.  Çok zenginlik ve çok fakir olmak, Kur’an da bizlerin imtihanı olduğu örneklerini verir. Benim Kur’an dan anladığım kadarıyla Allah, elçisini her ikisiyle de zorlu imtihan etmek yerine, gerektiği kadarını verdiğini anlıyoruz.  Sanırım elçisinin görevini layığı ile yapabilmesi için,  bu konularla çok fazla imtihandan geçirmek istemediğini düşünmemiz yanlış olmasa gerek. Çünkü biz insanların nefislerinin etkisinde kalıp, malı mülkü aşırı derece sevdiğimiz örneğini verir Allah Kur’an da. Ayeti hatırlayalım. 

FECR 17–18–19–20: Hayır! Doğrusu siz yetime ikram etmiyorsunuz; yoksulu doyurmaya teşvik etmiyorsunuz, haram helâl demeden mirası yiyorsunuz, MALI AŞIRI DERECEDE SEVİYORSUNUZ. (Bayraktar Bayraklı)

Gerçektende bizler mala mülke çok düşkünüz. Onun için Allah bizleri bu konuda onlarca ayetinde uyarıyor. Sizce Allah elçisini nasıl bir yolla, toplumun kabul edeceği hangi yöntemle mal- mülk verip ihtiyacını karşılamış olabilir? Aslında Peygamberimizin hayatını biraz araştıran, bu gerçeği hemen fark edecektir.

Allah ın elçisi ticaret ile uğraşıyordu. Ticarete amcasının yanında başlamıştı. Ama o dönemde amcasının ticarette maddi durumu biraz bozulmuş ve Mekke nin tanınmış tüccarlarından Hz. Hatice ye müracaat ederek, kendi malının başında bulunan Hz. Muhammed ile birlikte çalışmasını teklif etmiş. Hz. Hatice Hz. Muhammet in güzel ahlaklı ve güvenilir bir insan olduğunu çevresinden duyduğu için, bu teklifi kabul etmiş.  Tabi bu ortaklıktan çok memnun kalan Hz. Hatice, Hz. Muhammet ile evlenmeye karar vermiş. 

İşte Allah bir insanın nasibini nerelerden vereceğini, nasıl ve hangi yolla ihtiyaçlarını karşılayacağını bilemeyiz.  Önemli olan azmadan, yoldan sapmadan, nefsimizin etkisinde kalmayacağımız bir malın, Rabbimizin bizlere vermesini dilemektir. Allah da elçisine önce gerektiği ölçüde yokluğu tattırarak o duyguyu yaşatmış, daha sonrada varlığın kıymetini bilmesini sağlamıştır.

Dilerim yüce Rabbimizden, huzur ve mutluluk içinde yaşayabileceğimiz bir varlığı bizlere versin inşallah. Yokluk ve çok mal mülk zor bir imtihan ın gerçekleridir. Elbette bundan kaçamayız imtihanımızın bir parçasıdır. ALLAH IM BİZLERİ ZOR İMTİHANLARDAN GEÇİRME. KUR’AN GERÇEKLERİNİN BİLİNCİNDE OLAN, SENİN HALİS KULLARININ ARASINA AL BİZLERİ. 

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

http://halukgta.blogcu.com/

http://kuranyolu.blogcu.com/

http://hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

 Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.