KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
İSLAM A VE KUR'AN A BAKIŞ AÇIMIZDAKİ YANLIŞLIKLAR.
İslam ı öyle bir mantıkla anlamaya ve yaşaya çalışıyoruz ki, adeta akıl devrede olmuyor. Çok daha ilginç olan ise, Allah ın sizlere rehber olsun diye indirdiği Kur’an, devre dışı kalıyor. Dini konularda tartışırken belirli bir topluluğun, karşısındaki kişilere söylediği ve savunmaya geçtiği çok ilginç sözler vardır. 
 
“ARAPÇAYI ÇOK İYİ BİLEN, İSLAM TOPLUMUNDA ÇOĞUNLUK OLAN, ONCA ÂLİM KİŞİLERİN SÖYLEDİKLERİ DOĞRU OLMUYORDA, SİZ ÇOK AZINLIK OLAN KİŞİLERİN Mİ SÖYLEDİKLERİ DOĞRU OLUYOR. SİZE Mİ İNANACAĞIM, ÇOĞUNLUĞUN SÖYLEDİĞİ, ÂLİM KİŞİLERİN SÖYLEDİKLERİNE Mİ?”
 
Ne yazık ki bugün, genel çoğunlumuzun din adına tartışmaya başlamadan önce, ya da cevap veremediklerinde, işin içinden çıkamadıklarında söyledikleri sözler bunlar. Peki söylenen bu sözleri, Kur’an öğretisi onaylıyor mu? Onaylıyorsa kabulümüz, ama onaylamıyor da, tam tersini söylüyorsa, bu sözleri söyleyenler ve inananlar, inanın imanlarından asla emin olamazlar. İNANACAĞIMIZ TEK KAYNAK KUR’AN DIR, ALLAH IN SÖZLERİDİR. Onun için Allah ayetlerinde, “SİZLERE İNDİRDİĞİMİZ KİTAP, YETMİYORMU. SÖZ BAKIMINDAN, ALLAH DAN DAHA DOĞRU KİM VARDIR. O HALDE KUR’AN DAN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR,” DİYE İKAZ EDİYOR BİZLERİ. Ama anlayan, duyan, işiten nerede?
 
Kendi dilleri olduğu için, Arapçayı çok iyi bilen Arapları, önce bir düşünelim isterseniz. Araplar Kur’an ı,  nereden, hangi kaynaklardan ve hangi yöntemle anlama yolunu seçmişler, burası çok önemli. Eğer doğru bir yol izliyorlarsa, söylemleri ve hayata geçirdikleri de doğrudur diyebiliriz. Kur’an ın açıklamaları, verdiği örnekler onlara rehber mi olmuş, yoksa Kur’an ın hiç bahsetmediği, beşeri bilgilerin etkisiyle mi Kur’an ı anlama yolunu seçmişler. Ne yazık ki, beşeri FIKIH inancının şekillendirdiği bir İslam ı hayatlarına geçiren Araplar, toplumlara da bunun en doğru İslam olduğunu aşılamaya çalışmışlardır. 
 
SİZCE BEŞERİ KURALLARIN ŞEKİLLENDİRDİĞİ, FIKIH İNANCIYLA YETİŞMİŞ KİŞİLERİN, KUR’AN I, AYETLERİ ANLAMASI VE ANLATMASI NE KADAR DOĞRU OLABİLİR? KUR’AN, İSLAM I YAŞAMAK İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR DİYEN BİR İNANCIN SÖYLEMLERİNE, NE KADAR GÜVENEBİLİRİZ. BU KİŞİLER, İSTEDİĞİ KADAR ARAPÇAYI BİLSİN, ANA DİLİ OLSUN, TEK KAYNAĞI KUR’AN DEĞİLSE, HAKKA BATIL KARIŞTIRMIŞSA, KUR’AN I DOĞRU ANLAMASI VE ANLATMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR. FUSSİLET 44. AYETİNDE ALLAH, KUR’AN AYETLERİNİ GÖRMEZDEN GELEN İNKÂRCILARA, KUR’AN IN KAPALI OLDUĞUNU BİZLERE BİLDİRMİŞTİR.
 
Bizlere geçmişte yaşamış, gerçekten âlim olabilecek kişilerin sözleri diye aktardıkları bilgilerin, acaba gerçekten bu kişilere ait olabileceğine, garanti verebilen var mı aramızda. İmamı Azam Ebu Hanife’nin hayatını, lütfen okuyunuz. Sağlığında hiçbir mezhebe, ya da fırkaya tabi olmamıştır. Onun sözlerini, düşüncelerini ölümünden sonra, mezhepleştiren öğrencileridir. Kendisinin olduğu iddia edilen, günümüze aktarılan, öyle sözler vardır ki, bugün onun adına söylenen sözlerin genel çoğunluğunu söylemesi, mümkün değildir. Onun için peygamberimiz, kendisinden Kur’an dışından, hiçbir bilginin nakledilmesine izin vermemiş, yasaklamıştır.  
 
Din, emin olamayacağımız bilgiler ışığında asla yaşanmaz. Hele hele kişi odaklı, birilerinin söylemleri ile din, asla Kur’an a göre yaşanmaz, Allah yasaklamıştır. Kur’an ın dışından öyle bilgiler günümüze ulaşmıştır ki din adına, Kur’an bu bilgilerin genel çoğunluğuna onay vermez. Ama bu bizler için hiç sorun olmamıştır. Çünkü onunda kılıfı hazırlanmıştır ve denmiştir ki, “KUR’ANDA ZATEN HERŞEY YOKTUR, ÖZET BİLGİDİR.” Ne yazık ki Allah ın sözlerini yeterli görmeyip, özet bilgi iftirasını atarak, bu ayetleri kendileri açıklayabildiğini iddia etmişlerdir.  Allah bu düşüncenin yanlış olduğunu, Kur’an ın dışından hiçbir beşeri bilgiden sorumlu olmadığımızı, yalnız Kur’an dan sorumlu olduğumuzu açıklamış ve bizleri nasıl uyarmıştı hatırlayalım.
 
Zuhruf 44: Doğrusu Kur'an, sana ve kavmine bir öğüttür. İLERİDE ONDAN SORUMLU TUTULACAKSINIZ. (Diyanet vakfı meali)
 
İsra 36: Hakkında KESİN BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞIN ŞEYİN PEŞİNE DÜŞME. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur. (Diyanet vakfı)
 
Bakın Allah nasıl uyarıyor bizleri ve ne diyor. Sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum. Sizce bu hükmü veren Allah sözünden dönerde, HÂŞÂ, Kur’an ın bahsetmediği bilgilerden de hesap sorar mı? Kesin bilgi sahibi olmadığın bir bilginin peşine düşme, o sözlere inanma HESABINI SORARIM DİYOR. Kesin ve en emin bilgininde, Kur’an olduğunu Rabbimiz bildiriyor. Peki, bizler Allah ın bu uyarısına kulak veriyor muyuz? Kesinlikle hayır. Rivayetlerin oluşturduğu FIKIH inancının, dine koyduğu ve asla Kur’an ın bahsetmediği, hatta tam tersini söylediği şeylere inanmakta, bir kusur görmüyoruz. Birde diyoruz ki, siz O âlim kişilerden daha mı iyi bileceksiniz. Belki de bahsettiğimiz kişiler, bugün dünyaya gelseler, ben bu sözleri asla söylemedim demeleri büyük ihtimaldir. Allah, bakın inanç ve imanımız adına hangi bilgileri koruma altına almış.
 
Hicr 9: Şüphesiz o Zikr’i (Kur’an’ı) biz indirdik biz! ONUN KORUYUCUSU DA ELBETTE BİZİZ. (Diyanet meali)
 
Allah bir başka ayetinde, bizleri yalnız Kur’an ın ipine sarılın, batılın peşi sıra gitmeyin diye uyarır. Bunun sebebi, Kur’an ı bizzat Allah koruması altına almıştır da ondan. Onun dışından din adına öne sürülecek her bilgi, yanlış ve hurafe ile karışmış olma riski vardır. Onun için Allah bizleri uyarıp, Kur’an ın sınırlarını aşmayın ki, kâfirlerden olmayasınız der. Her bilgiyi mutlaka KABUL ETMEDEN ÖNCE,  KUR’AN İLE SORGULAMALIYIZ.
 
Din simsarcıları, bu ve buna benzer yüzlerce ayetin üstünü örtüp gizlemişler ki, saltanatları devam edebilsin. Öyle bir iftira atmışlardır ki, Allah tıpkı Kur’a ayetlerini koruması altına aldığı gibi, FIKIH inancının şekillendirdiği ve peygamberimizin adının kullanıldığı binlerce sözleri de Allah, koruması altına aldığı iddiasında bulunmuşlardır. Bu sözler Kur’an a şirk koşmaktır, peygamberimize iftiradır, Allah ın yolundan sapmaktır hatırlatırım.
 
Kehf 102: O nankörler benden ayrı olarak, KULLARIMI KENDİLERİNE VELİLER YAPACAKLARINI MI SANDILAR? Biz kâfirlere cehennemi konak olarak hazırladık. (Süleyman Ateş meali)
 
Araf 3: (Ey insanlar) RABBİNİZDEN, SİZE İNDİRİLENE UYUN VE O'NDAN BAŞKA DOSTLARA/VELİLERE UYMAYIN. Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz! ( Elmalı Hamdi meali)
 
Bu iki ayetinde Allah, bizleri uyararak, sakın kişileri din adına güvenilir ilan ederek, sorgusuz ardı sıra gitmeyin, onların sözleriyle inancınızı yaşamayın, onları veli yani güvenilir Allah dostu edinmeyin diyor. Çünkü başka bir ayetinde de, güvenilecek yardım istenecek veliniz yalnız Allah dır diye uyarmıştır. Bu uyarıları aldığımız halde, beşerin FIKIH inancı neler diyor. “VELİSİ OLMAYAN CENNETE GİDEMEZ.” Karar sizin, kimlerin sözlerine uyacağınıza sizler karar vereceksiniz. Çünkü hepimiz yalnız Kur’an dan imtihan oluyoruz. 
 
Allah Bakara 42. ayetinde, BİLEREK HAKKA BATIL KARIŞTIRMAYINdiye uyarır bizleri, sizce Allah ın bizler için HAK olanı neydi? Elbette yalnız Allah ın kitabı Kur’an. Onun için uyarıyor ve diyor ki, sakın açıkça Kur’an dan gördüğünüz ve bildiğiniz, tebliğ aldığınız halde hakka batıl, hurafe, emin olamadığınız bilgileri karıştırmayın. Eğer bahsedilen ve âlim dediğimiz kişilerin sözlerine, hiç düşünmeden, araştırmadan, Kur’an ile sorgulamadan kabul eder ve yaşarsak, ALLAH IN HAK DEDİĞİ KUR’AN A, BATIL KARIŞTIRMIŞ OLMA ŞANSIMIZ ÇOK YÜKSEK OLACAKTIR. BU RİSKE DEĞER Mİ?
 
Secde 4: Allah, gökleri ve yeri, ikisi arasındakileri altı gün içinde (altı evrede) yaratan sonra da Arş’a kurulandır. SİZİN İÇİN O’NDAN BAŞKA HİÇBİR DOST, HİÇBİR ŞEFAATÇİ YOKTUR. Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız? (Diyanet meali)
 
Rabbimiz çok açık bir şekilde uyarısını yapıyor ve bakın ne diyor. Sizlerin yol gösterici ve imanını, imtihanını yaşayabilmek adına güvenebileceğiniz, yardım isteyeceğimiz tek güç ALLAH dır. Tüm bunları apaçık gördüğümüz halde, hala inatla yüzlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan ve kişilere atfedilen sözlerle hala imanımızı yaşamaya devam edersek, bunu da çoğunluk böyle yapıyor dersek, inanın hesabın görüleceği o çetin gün, pişman olanların safında oluruz. Çünkü çoğunluk konusuna dikkat çeken Rabbimiz, nasıl uyarıyordu bizleri.
 
Enam 116: EĞER YERYÜZÜNDEKİLERİN ÇOĞUNA UYARSAN, SENİ ALLAH YOLUNDAN SAPTIRIRLAR. Onlar ancak ZANNA uyuyorlar ve onlar SADECE YALAN UYDURUYORLAR. (Diyanet meali)
 
Bunca açık ayetlere gözlerimizi yumarak, emin olamayacağımız bilgileri sırf çoğunluk bunlara inanıyor diye kabul edip ardı sıra gidersek, sizce halimiz ne olur. Bakın Allah bunlara inananlara, onlar zanna inanıyor, yalan söylüyorlar diyor. Hatırlatırım, bugün günümüze ulaşan hadisler, BİR RİVAYETE GÖRE DİYE BAŞLAR. Sizce rivayet bilgilere göre din yaşanır mı? Son bir örnek ayet hatırlatmak istiyorum. 
 
Rad 19: ŞİMDİ RABBİNDEN SANA İNDİRİLENİN, GERÇEKTEN HAK OLDUĞUNU BİLEN BİR KİMSE, KÖR OLAN BİR KİMSE GİBİ OLUR MU? Fakat bunu ancak üstün akıllı ve temiz vicdanlı kimseler idrak ederler. (Elmalı Hamdi meali)
 
Bu ayeti okuduktan sonra, hala gözlerini Kur’an ayetlerine kapatıp, körlük etmeye devam ediyorsa bir insan, bizlerin böyle bir insanı Kur’an a davet etmemiz mümkün olamaz. Allah açıkça sizler için HAK olan, benim katımdan indirilen Kur’an dır diyor. Hala körlük edip, bu uyarıları almayıp, yalnız Kur’an ile İslam yaşanmaz diyerek, beşerin emin olamadığımız sözlerini de din adına kabul ediyorsa bir insan, böyle kişilere söyleyecek sözümüz yok demektir. ALLAH BU GERÇEĞİ FARK EDENLERİN AKLINI KULLANAN, VİCDANI TEMİZ KİŞİLER OLACAĞINI SÖYLÜYORYa fark edemeyenlerin hali, sizce nasıldır? Yorumunu sizlere bırakıyorum.
 
Tüm Allah ın bu uyarı ve ikazlarından sonra, Kur’an ı Allah ın verdiği örneklerden anlamak yerine, YANİ ÖĞRETMENİMİZİ KUR’AN OLARAK SEÇMEK YERİNE, beşerin sözleriyle inancımızı yaşıyorsak, sonucuna da katlanmasını bilmeliyiz. PEYGAMBERİMİZİN ÖĞRETMENİ YALNIZ KUR’AN DI. ONUN YOLUNDAN GİTMEK İSTİYORSAK, BİZLERİNDE ÖĞRETMENİ YALNIZ KUR’AN OLMALIDIR.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK