KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
FARKINDA OLMADAN YAPTIĞIMIZ BÜYÜK YANLIŞ.
Bugün sizleri, üzerinde düşünmeye davet etmek istediğim konu, meleklerin cinsiyeti konusunda olacaktır. Cahiliye devrinde söylenenler ile günümüzde farkında olmadan, bizlerin yaptığı aynı hatalara, sizlerin dikkatinizi çekmek istiyorum. 
 
Cahiliye döneminde, meleklerin dişi oldukları söylenir ve resimleri de yapılırken, dişi olarak yapılırmış. Allah da buna karşılık bakın ne diyor bir ayetinde.
 
İsra 40: Rabbiniz erkek çocukları size seçip ayırdı da kendisine meleklerden kız çocukları mı edindi? GERÇEKTEN ÇOK BÜYÜK BİR SÖZ SÖYLÜYORSUNUZ.
 
Bakar mısınız lütfen, Allah bunu söyleyenlere ve böyle düşünenlere nasılda kızıyor. Gerçekten çok büyük bir söz söylüyorsunuz diyor. Yani Allah siz bu sözünüzle, büyük bir iddiada bulunuyorsunuz diyerek, kızgınlığını belirtiyor.
 
Bugün kiliselerin içini süsleyen resimlere baktığımızda, meleklerin bir dişi olarak resmedildiğini görürüz. İşte bu cahiliye devrinden günümüze kadar gelen, yanlış inancın etkisindendir. 
 
Peki, biz Müslümanların durumu, acaba çok mu farklıdır dersiniz. Sizlere sormak isterim, hatırlayınız evlatlarımıza melek ismini koyarız. Siz hiç erkek çocuğuna melek ismini koyduğumuzu gördünüz ya da duydunuz mu çevrenizde? Cevabınızı duyar gibiyim.
 
Evet, hiçbir zaman bir erkek çocuğa, genel adıyla söylenen melek ismini her nedense koymayız, o ismi kızlarımıza layık görürüz. Fakat meleklerden olan ve çok özel görevleri belirtilen özel isimleriyle zikredilen melekleri, erkek ismi olarak koyarız, çünkü onlar güçlü ve yetkili melekleri temsil ediyor da ondan. Genel ismiyle anılan melek ismini, her nedense kızlarımıza koyarız. Ne dersiniz inançlarımızın gizli bir yerinde, hala cahiliye döneminin izleri çok baskın bir şekilde hayatımızı etkilemiyor mu? Bu yanlışları yapanları Allah, nasıl yukarıdaki ayette ikaz ediyordu hatırlayınız. Bu yanlışları yapanlara, Allah ın ikazı devam ediyor ve bakın neler söylüyor.
 
Saffat 150: Yoksa biz, MELEKLERİ, BUNLARIN TANIKLIK ETTİKLERİ BİR SIRADA, DİŞİLER OLARAK MI YARATTIK.
 
Zühruf 19: Rahman'ın kulları olan melekleri, dişiler saydılar. Onların yaratılışına tanık mıydılar? TANIKLIKLARI YAZILACAK VE SORGUYA ÇEKİLECEKLER.
 
Allah bizleri bu kadar açık ikaz ettiği halde, sakın sizlere açıklama yapmadığım, bilgi vermediğim konularda yorumlar yapmayın, konuşmayın dediğim halde sizler, meleklerimin yaradılışına sanki şahit olmuşçasına onları dişiler sayıp, dişi isimleri takıyorsunuz diyor. Bunu yapanlar için bakın ne diyor.
 
 (TANIKLIKLARI YAZILACAK VE SORGUYA ÇEKİLECEKLER.)
 
Allah bu yanlışlardan bizleri korusun. Bu hatalara benzer günümüzde yüzlerce hatayı, Allah ın rehberi apaçık yazmasına rağmen, hala devam ettirdiğimizin farkında bile değiliz. Bu örneği sizlere hatırlatarak, yaptığımız diğer yanlışları görebilmek ve düşünebilmemiz için verdim. 
 
Son olarak hatırlatacağım ayet ise, böyle yanlışları yapan, Kur’an ın ayetlerine gözlerini yuman, üstünü örten, beşerin sözleri ile imanını yaşayanlara, ciddi bir ihtar niteliğinde, bakın ne söylüyor Rabbimiz.
 
Necm 27: O ÂHİRETE İNANMAYANLAR, MELEKLERE MUTLAKA DİŞİLERİN ADLARINI TAKARLAR.
 
İşin ilginci bizler inandık, iman ettik dediğimiz halde, melek ismini yalnız kızlarımıza takıyoruz. Neden erkeklerimize de genel ismiyle anılan, melek ismini vermiyoruz? Bu soruyu lütfen kendimize soralım ve üzerinde dikkatle düşünelim.  
 
Allah ın hüküm vermediği, açıklamadığı bir konuda hükümler veren ve inancını böyle yaşayanlara, Rabbimiz çok sert bir söz söylüyor.  O ahirete inanmayanlar, meleklere mutlaka dişilerin adlarını takarlar diyor. İşte bu sözlerden çok şeyler anlamalıyız, burası önemli. Meleklere dişilerin isimlerini takanlar Allah a, elçisine iman etmeyenler değil. Hatta meleklerine, kıyamete, hesap gününe de iman ediyorlar. Peki, Rabbimiz neden O ahirete inanmayanlar sözünü kullanıyor bu ayetinde o zaman?
 
DEĞERLİ DOSTLAR, ALLAH SİZE GÖNDERDİĞİM KİTABA TAM İMAN ETMEDİĞİNİZ SÜRECE, SİZLERİ GERÇEK İMAN EDEN SAYMAM DİYOR. Sizlere gönderdiğime ne ilave yapabilirsiniz, nede çıkarabilirsiniz. Ayette anlatılmak istenen çok açık, tabi anlayabilene. 
 
Bir bina yaparken harcını eksik koyarsanız, ya da koymanız gereken malzemeden başka malzemelerde koyarsanız, küçük bir sarsıntıda yıkılır. İşte bizleri yaratan mülkün sahibi de, bizlerin iman adına yapacaklarımızın yalnız Kur’an merkezli olmasını ve bu hükümlerinin dışına asla çıkmadan yaşamamız gerektiğini, yüzlerce kez söylüyor bizlere Kur’an da. Çünkü Allah ın elçisi, bizlerin Başöğretmeni Hz. Muhammet de yalnız ve yalnız Kur’an ı tebliğ etmiş ve ona sarılmamızı öğütlemişti.
 
Allah cümlemizi, Kur’an ın doğru yolundan giden, halis kulları arasına alması dileklerimle.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK