KUR'AN A DAVET

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
PEYGAMBERİMİZİN, EVLATLIĞI ZEYD İN BOŞANDIĞI EŞİYLE EVLENMESİ KONUSU.
Peygamberimizin evlatlığı, Zeyd in boşandığı eşiyle evlenmesi konusunda, birçok yalan, yanlış bilgilerin söylendiği ve yazıldığını görüyoruz. Tabi tüm bunlar İslam düşmanları, ya da gerçekleri gereği gibi anlayamayan, din kardeşlerimiz diyebilirim. Gelin bu konuyu yanlış bilgiler ışığında değil, Kur’an ışığında anlamaya çalışalım. Önce ayeti yazalım.
 
Ahzab 37:  Allah'ın kendisine nimet verdiği ve senin de kendisine yardım etiğin kişiye, “EŞİNDEN AYRILMA, ALLAH'A SAYGI DUY” dediğin anı hatırla! OYSA SEN, İÇİNDE ALLAH'IN AÇIĞA ÇIKARACAĞI BİR ŞEYİ GİZLİYOR VE İNSANLARDAN ÇEKİNİYORDUN. Hâlbuki Allah, çekinmeye daha lâyıktır. Müminlere, evlatlıkları eşlerinden ayrıldıklarında onların boşanmış eşleriyle evlenmelerinde bir sıkıntı olmaması için ZEYD, EŞİNDEN İLGİSİNİ TAMAMEN KESİP AYRILINCA ONU SANA NİKÂHLADIK. ALLAH'IN EMRİ KESİNLEŞMİŞTİR. ( Bayraktar Bayraklı Meali)
 
Zeyd peygamberimizin evlatlığıydı. Onu çok sevdiği için akrabası, halasının kızı Zeynep ile evlendirmişti. Fakat Zeynep ile Zeyd geçinememişlerdi. Bu geçimsizliklerini bilen peygamberimiz ayette zikredildiği gibi, EŞİNDEN AYRILMA ALLAH A SAYGI DUY diye, evlatlık Zeyd i sürekli uyarmaktaydı. Fakat sürekli geçimsizliğini görünce peygamberimiz, boşanmalarına izin vermiştir. 
 
Ayete dikkat ederseniz peygamberimiz, Allah ın açığa çıkaracağı şeyi bildiğin için, toplumdan çekiniyorsun diyor. Bu sözlere öyle yalan ve yanlış, peygamberimize iftira atacak anlamlar veriyorlar ve peygamberimizin, evlatlık Zeyd in eşinde gözü vardı da, onun için boşanınca, onunla hemen evlendi diyebilecek kadar, iftiracı rezil olabiliyorlar. Önce şunu söylemek isterim. Allah ayette, peygamberimizin içinden geçirdiğinin ne olduğunu,  tam olarak söylemiyor. Bu durumda bizlerin bilmeden yorum yapması yanlış olur. Aslında peygamberimizin içinden geçirdiğinin ne olduğunu bilmemizede gerek yok. Bilmemiz gerekseydi Allah onuda açıklardı. Bizleri ilgilendiren bu ayette anlatılmak istenendir. Peygamberimizin gizlice içinden düşündüğünü, merak edip ne olduğunu anlamaya çalışmak istiyorsak, bizlere düşen ayetin devamına bakarak, peygamberimizin içinden geçirdiği konuyu anlamaya çalışmak olmalıdır.
 
Ayetin devamına baktığımızda, evlatlığının boşadığı eşiyle Allah elçisinin evlenmesini istiyor. Bu durumda, peygamberimizin içinden geçirdiği konu ne olabilir sizce? Peygamberimizin, insanlardan çekindiği konu, toplumun evlatlık konusunu, daha iyi anlayabilmesi adına Allah ın, özellikle peygamberimizin, boşandığı evlatlığının karısıyla evlendirilme emri onu düşündürüyor. Peygamberimiz bu konunun, toplum tarafından yanlış anlaşılacağını düşündüğü için çekiniyordu, EVLENMEK İSTEMİYORDU. Ayetin son kısmını tekrar hatırlayalım.
 
(ZEYD, EŞİNDEN İLGİSİNİ TAMAMEN KESİP AYRILINCA ONU SANA NİKÂHLADIK.)
 
Nikâhlanma emri, direk Allah katından geliyor ve bunu yapmasının nedenini de ayet açıklıyor ve bakın ne diyor.
 
(Müminlere, evlatlıkları eşlerinden ayrıldıklarında, onların boşanmış eşleriyle evlenmelerinde bir sıkıntı olmaması için.)
 
Aslında burada anlatılmak istenen, evlatlığının boşanan eşiyle evlenebilirsiniz konusundan çok, anlatılmak istenen çok daha önemli bir konu var. Yoksa hangimiz böyle bir durumla karşılaşırız? Belki milyonda bir olasılık bile değil. Burada anlatılmak istenen, evlatlık konusuna dikkat çekmek ve bu konunun daha net anlaşılabilmesi adınadır.
 
Kur’an evlatlık edinilmesini istemiş, önermiş hep birlikte yaşayabileceğimizi dahi söylemiş, ama evlatlıklarınızın babalarını, soyunu unutturmadan onları yetiştirmemiz gerektiğini özellikle belirtmiştir. EVLATLIKLARIMIZIN KENDİ EVLADIMIZ GİBİ OLMADIĞI, ONUNDA BİR SOYUNUN, ANNE-BABASININ OLDUĞU ÖZELLİKLE UNUTULMAYIP, ANLAŞILMASI İSTENMİŞTİR. 
 
Allah toplumun, bazı konuları daha iyi anlayabilmesi için, görevlendirdiği elçiler üzerinden anlaşılmasını sağlar. Unutmayalım peygamberimizin de anne bası çocukken ölmüş ve bir evlatlık olarak yetiştirilmiştir. Hatta kendiside Hz. Ali yi evlatlık alarak almış, daha sonra kendi kızıyla evlendirmiştir. Tüm bu olaylar tesadüf değil, toplumun bu konulara dikkatini çekmek ve konuların daha iyi anlaşılması içindir. 
 
Peygamberimizin evlatlığının boşandığı eşiyle evlenmesi, kendi arzu ve isteğiyle değil, ALLAH IN EMRİYLE olduğunu, bu mantıkla değerlendirmeliyiz. Ayetin sonunda belirtildiği gibi, ALLAH IN EMRİ GERÇEKLEŞMİŞTİR. 
 
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: KUR'AN İLE İLGİLİ YAZILAR.