KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BAŞKA VELİLER EDİNENLERE, ALLAH IN İKAZI.

Bizlerin Kur’an ı din ve iman adına yeterli görmeyerek, bazı veliler edinip ardına düşmemizi, ondan medet umarak yardım istememizi, Rabbimiz bakın nasıl ikaz ediyor.

Araf 3; Rabbinizden size indirilene uyun; O'nun berisinden bir takım VELİLERİN ARDINA DÜŞMEYİN! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz.

Bakar mısınız lütfen, Allah Kur’an dışından hiç kimseye uymayın, inanmayın diyor ve bizlerin dikkatini çekerek, Kur’an a yönlendiriyor. Peki, bizler neler yapıyoruz? Doğruluğundan emin olmadığımız, Kur’an da asla bahsedilmeyen sözlere, hükümlere hiç şüphelenmeden inanabiliyoruz. 

Kur’an bizlere, gerekli her konudan bahsettiğini ve ibret almamız için nice örnekler verdiğini söyler. Şimdi yazacağım ayet üzerinde dikkatle düşünmenizi rica ediyorum. Din ve iman adına başka velilere uyduğumuzda, ne olacağımıza ait, nasılda ibretlik bir örnek veriyor Yaradan ve ikaz ediyor bizleri. Aklını kullanan, bu ayetten gereken dersi çıkaracaktır. Kullanmayana sözümüz yok.

Ankebut 41; Allah'ın dışında başka veliler edinenlerin örneği, KENDİNE EV EDİNEN ÖRÜMCEK ÖRNEĞİNE BENZER. GERÇEK ŞU Kİ, EVLERİN EN DAYANIKSIZ OLANI ÖRÜMCEK EVİDİR; BİR BİLSELERDİ.

Bu ayeti okuduğunuzda acaba Allah ne demek istiyor diye hemen düşündünüz değil mi? Yüce Rabbimiz, bizlere böyle ibretlik ama o kadarda bilimsel örnekler veriyor. Bizler hala Kur’an dışından, Allah dan başka din ve iman adına velilere uymaya devam ediyoruz. Şimdide ayette geçen örümcek hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. 

Halk arasında ‘’ KARADUL ‘’ denilen özellikle dişi örümcek, kendisine sevgi ve dostlukla teslim olanları, ağına yaklaşanları, kullanıp yok eden tipik bir yaratıktır. Çiftleşmeden sonra eğer kaçamazsa, eşini dahi öldüren dişi örümceğin evi, en yakın dostuna bile bir felaket yeri olduğu gibi, oraya giren sinekler ve böcekler için de ölüm ağıdır. Yani güvensiz bir yerdir. 

Canlı türleri genelde evlerini; sıcaktan, soğuktan, düşmanlardan ve her türlü zarardan korumak için inşa ederler. Oysa dişi örümcek evini; yok etmek, zarar vermek, evine yanlışlıkla uğrayanları dahi yemek için inşa eder. Bu yüzden evlerin en güvenilmezi, örümceğin evidir. Dişi örümcek, cinsel ilişkiye girdikten sonra eğer kaçamazsa, kendi erkeğini de yemektedir. Bu yüzden dişi örümceğin evi bırakın başkalarını, kendi eşi için bile güvenilmezdir.

Allah’dan başka veliler ( koruyucu, yardımcı dostlar ) edinenlerin durumunu, bu derece önemli bir örnekle bizlere anlatan Allah, kendisinden başka veliler edinenleri, dişi örümceğin evine sığınanlara benzetiliyor. Bu örnekle sizlerinde tüyleri diken diken oldu değil mi dostlar. Tabi gözlerde perde yok sa, gönüller mühürlenmemiş ise. Allah veliler konusuna dikkatimizi çekmek ve bizleri bir kez daha uyarmak için, bakın neler söylüyor.

Zümer 3 : Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah'ındır! ONUN YANINDA BİRİLERİNİ DAHA VELİLER EDİNEREK, "BİZ ONLARA, BİZİ ALLAH'A YAKLAŞTIRMALARI DIŞINDA BİR ŞEY İÇİN KULLUK ETMİYORUZ." diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

Artık Kur’an ı anlayarak bolca okumaya, herhalde zaman ayırırsınız sanırım. Bu gerçekleri bizlerden saklayanlar, Rabbin huzurunda hesap vereceklerdir. Hala anlamayanlara da, sözümüz meclisten dışarı demekten başka, ne gelir elden.

Bizler bu ayetleri hiç anlayarak, üzerinde düşünerek okumadığımızdan, Kur’an ın ardından değil, ne olduğunu bilmediğimiz, emin olamadığımız VELİLER in ve kitaplarının ardından gidiyoruz. İşin ilginci Kur’an la uyarıldığımızda, Kur’an dan yana tavır olacağımıza, velilerin batılın yanında olmayı seçiyoruz. Çünkü Kur’an ile aramıza girilmiş, yüksek duvarlar örülmüş de ondan.

Şunu unutmayalım ki, hesap günü yanımızda hiç kimseyi bulamayacağız ve önümüze açılan tek kitap, sorgu suale çekileceğimiz ortaya konacak yalnız ve yalnız KUR’AN OLACAKTIR. Allah bizleri affetsin. 

Kur’an bizlerin yol haritası, rehberi ve güneşi olduğunu Rabbimiz söylüyor, artık buna inanalım. Birileri Kur’an ı siz anlamazsınız diyorsa, bilelim ki onların bizlerden sakladıkları bir şeyler var demektir. Onları Kur’an a davet edelim, ama bunun için Kur’an ı anlayarak bizler bolca okumalıyız ve üzerinde düşünmeliyiz. Bu yolu ve yöntemi izlememizi öneren, Allah dır bunu da unutmayalım.

Bunu yapmadığımız takdir de, Allah ın Kur’an da söylediği gibi, yalnız sanıya, rivayetlere inanmaya devam ederiz ve aldanırız. Allah bu kitaptan sorumlusunuz diyorsa, bu kitap zor anlaşılır asla olamaz. Bunu söylemek ve inanmakla, Rabbin adaletine saygısızlık yaptığımızı da unutmayalım. Allah bakın, yalnız veli olarak kimi edinmemizi, ardı sıra gitmemizi, ondan yardım istememizi istiyor ve dikkatimizi çekiyor.

Araf 196: "Benim veli'm, o Kitap'ı indiren Allah'tır. O, hayır ve barış seven kulları koruyup gözetir.

Kehf 102: Küfre sapanlar, beni bırakıp da kullarımı veliler edineceklerini mi sandılar. Biz cehennemi bir konuk evi olarak inkârcılar için hazırladık.

Şura 46: Onların Allah'tan başka kendilerine yardım edecek velileri yoktur. Allah'ın saptırdığı kimse için artık hiçbir yol yoktur.

Casiye 10: Arkalarından cehennem! Kazanmış oldukları da Allah dışında edindikleri veliler de onlara hiçbir yarar sağlamayacaktır. Çok büyük bir azap vardır onlar için.

Aklını kullanana, Kur’an ın ipine sarılana, yalnız Allah ı veli edinene ne mutlu. Dilerim Rabbimden Kur’an a yaptığımız bu saygısızlığın artık farkında oluruz. Yine dilerim yardım istenecek, ardı sıra gidilecek velinin, yalnız Allah olduğu bilincinde olan, kullarından oluruz.

Saygılarımla.   
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/?ref=aymt_homepage_panel

http://halukgta.blogcu.com/

http://kuranyolu.blogcu.com/

http://hakyolkuran.com/