KUR'AN A DAVET

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN I REHBER ALMAYINCA.
Bir yazıma verilen cevapta, genelde yapılan bir yanlışa, güzel bir örnek ile karşılaştım ve bu konuyu, tekrar gündeme getirmenin, yararlı olacağını düşünüyorum.
 
Bizler Kur’an ı rehber aldığımızı söyleriz. Ama ne yazık ki söylediğimiz ile İslam ı yaşadığımız, her nedense birbirini tutmaz. Bunun nedeni üzülerek söylemek zorundayım, KUR’AN SÖZDE REHBER, BEŞERİN KİTAPLARI ÖZDE- PRATİKTE REHBER OLDUĞU İÇİNDİR. Peygamberimiz mahşer günü boşuna, benim ümmetim Kur’an ı devre dışı bıraktılar demeyecek.
 
Bana verilen cevaptan, bir soruyu önce sizlere nakletmek istiyorum.
 
( SUAL: DOMUZUN HERKESE, İPEK VE ALTININ ERKEKLERE HARAM EDİLİŞİNİN HİKMETİ NEDİR?)
 
Bizler Kur’an ı rehber almadığımız sürece, bu tür ikilemlerde kalmamızda kaçınılmaz olacaktır. Haram ve yasaklar Kur’an da apaçık belirtilmiştir. Peygamberimizde Kur’an ile hükmetme görevi almıştır topluma. Bunun dışına çıkması da asla düşünülemez.
 
Domuzun haram oluşu Kur’an da apaçık yazıyor da, ALTIN VE İPEĞİN ERKEĞE HARAM OLDUĞU NEDEN KUR’AN DA YAZMIYOR DİYE, HİÇ KENDİMİZE SORUYOR MUYUZ? 
 
Yaradan, biz hiçbir eksik bırakmadık Kur’an da, Allah unutucu değildir, her şeyden nice örnekleri, değişik ifadelerle verdik ki anlayasınız dediği Kur’an da, ALTIN VE İPEĞİN ERKEĞE HARAM OLDUĞUNU EKSİK Mİ BIRAKTI DA, (HÂŞÂ) PEYGAMBERİMİZ HARAM KILDI DİYEBİLİYORUZ? 
 
Bakın Allah helal ve haram konusunda Kur’an da neler söylüyor. Bu ayetler apaçık dururken, hala Allah ın haram demediğini haramlaştıranlara, söyleyecek sözüm yok. Çünkü bilmeden, düşünmeden, emin olmadan söylediğimiz sözler, Allah a ve elçinse iftira atmaktır, bunu da unutmayalım.
 
Nahl 116 ; YALAN DÜZEREK ALLAH'A İFTİRA ETMEK İÇİN, DİLLERİNİZİN UYDURMA NİTELENDİRMELERİYLE "ŞU HELALDİR, ŞU DA HARAMDIR!" DEMEYİN. Yalan düzerek Allah'a iftira edenler kurtulamazlar.
 
Enam 140: Şu bir gerçek ki, ilimsizlik yüzünden öz evlatlarını beyinsizce katledenlerle, ALLAH'IN KENDİLERİNE VERDİĞİ RIZIKLARI, ALLAH'A İFTİRA EDEREK HARAMLAŞTIRANLAR GERÇEKTEN HÜSRANA UĞRAMIŞLARDIR. İnan olsun, sapıtmışlardır onlar; hiçbir zaman doğruyu ve güzeli bulamazlar.
 
Enam 150: Şunu da söyle: "ALLAH ŞUNU HARAM ETMİŞTİR DİYE TANIKLIK EDİP DURAN ŞAHİTLERİNİZİ GETİRİN." EĞER TANIKLIK EDERLERSE SAKIN ONLARLA BİRLİKTE TANIKLIK ETME! Ayetlerimizi yalanlayanlarla ahrete inanmayanların keyifleri ardınca gitme! Onlar, kendi Rablerine başkalarını denk tutuyorlar.
 
Yunus 59:  De ki: "NE OLDU SİZE DE ALLAH'IN SİZE RIZIK OLARAK İNDİRDİĞİ ŞEYLERDEN BİR HARAM YAPTINIZ BİR DE HELAL?" DE Kİ: "ALLAH MI SİZE İZİN VERDİ, YOKSA ALLAH'A İFTİRA MI EDİYORSUNUZ?
 
Maide 87: Ey iman edenler! ALLAH'IN SİZE HELAL KILDIĞI İYİ VE TEMİZ ŞEYLERİ (SİZ KENDİNİZE) HARAM KILMAYIN VE SINIRI AŞMAYIN. Allah sınırı aşanları sevmez.
 
Siz yukarıdaki ayetlerden, Allah ın haram dediklerinden başka konularda, elçisinin de haram yapabileceğini mi anladınız, yoksa Allah dan başka helal ve haram hükmü verecek kimse olmadığını mı?
 
Allah ın haram demediği, temiz ve güzel şeyleri kendinize haram kılmayın, böyle yaparak sınırı aşmayın uyarısını, hala anlayamadık mı? Ayetlere dikkat ederseniz, Kur’an ın haram demediği konularda haramlar uyduranlara, NE OLDU BUNLARIA,  ALLAH MI SİZE İZİN VERDİ DİYOR. Sizce haram koyan makam, çok açık değil mi?
 
İşte bizler böylece, Allah ın sınırlarını aşıyoruz, ama anlayan-farkında olan mı var. Çünkü nefsimizi Kur’an nuru ile nurlandırmamış isek, gönüllerimiz, kalplerimiz kilitli olduğundan, asla gerçekleri göremeyeceğimizi unutmamalıyız.  Bakın Allah haram konusunda, nasıl kesin bir hüküm veriyor ve ne diyor.
 
Enam 119: Üzerine Allah'ın adı anılıp kesilenden yememenize sebep ne? Oysa Allah, çaresiz yemek zorunda kaldığınız dışında, HARAM KILDIĞI ŞEYLERİ SİZE AÇIKLAMIŞTIR. Doğrusu birçokları bilgisizce kendi kötü arzularına uyarak saptırıyorlar. Muhakkak ki Rabbin haddi aşanları çok iyi bilir.
 
Bakın ne diyor ayet, HARAM KILDIĞI ŞEYLERİ SİZE AÇIKLAMIŞTIR. Peki, ne açıklamıştı Allah? Sanırım hatırladınız ama gelenek ve rivayetlerin baskısı o kadar güçlü ki, ayetleri bile unutturuyor. Rabbimiz bizleri affetsin. Allah ın ayetin sonunda söyledikleri düşündürücüdür. 
 
(DOĞRUSU BİRÇOKLARI BİLGİSİZCE, KENDİ KÖTÜ ARZULARINA UYARAK SAPTIRIYORLAR.) 
 
Allah birkaç kez haram kıldıklarını sayıyor Kur’an da. Bakın bir ayetinde ne diyor.
 
Enam 145: De ki: Bana vahyolunanda, LEŞ, AKITILMIŞ KAN YAHUT DOMUZ ETİ -Kİ PİSLİĞİN KENDİSİDİR- YA DA GÜNAH İŞLENEREK ALLAH'TAN BAŞKASI ADINA KESİLMİŞ BİR HAYVANDAN BAŞKA, YİYECEK KİMSEYE HARAM KILINMIŞ BİR ŞEY BULAMIYORUM. Başkasına zarar vermemek ve sınırı aşmamak üzere kim (bunlardan) yemek zorunda kalırsa, bilsin ki Rabbin bağışlayan ve esirgeyendir.
 
Allah bu kadar açık ve net söylemesine rağmen, hala bu inat niye, işte bunu anlamak mümkün değil. Peygamberimiz o dönemin, devlet başkanıydı aynı zamanda. Toplumu yönetirken, aralarında zenginlik farklılıklarını en aza indirmek ve halkı birbirine kaynaştırmak için, özellikle erkeklerin altın ve ipek gibi zenginliği çağrıştıran şeylerin giyilmesinin, doğru olmayacağını söylemiş olabilir, ama ne söylediği ya da neyi kast ettiği konusunda emin olamayız.  O devirde ipek ve altın herkesin sahip olacağı şeyler değildi. Ama günümüzde teknoloji ve ilim sayesinde bunların elde edilişi, daha ucuza mal edilir oldu.
 
Peygamberimizin ilk zamanlarda, altın yüzük taktığını ama daha sonra çıkarttığını anlatan rivayet hadisleri görüyoruz. Demek ki toplum arasındaki varlık, zenginlik farkını, görünür halden çıkarmayı amaç edinmiş olabilir. Yoksa Allah ın haram etmediği bir şeye, asla peygamberimiz haram demez. Buna Allah izin vermez. Elbette bu konularda peygamberimiz,  o devrin koşullarında topluma ne söyledi yalnız Rabbimiz bilir. Bizlere düşen elde Kur’an, tüm bilgileri Kur’an onayından geçirmek olmalıdır.
 
Değerli din kardeşlerim. Allah sizlere eşi benzeri olmayan bir nur, hiç bir şeyi eksik bırakmadan indirdim ve bütün şan ve şerefiniz, tüm ilminiz ondadır diyorsa, gelin sanıyı, Kur’an ın onayından geçmeyen beşerin rivayetlerini değil, Allah ın sözlerini dinleyelim. Yoksa çokkkkk, ama çok pişman oluruz.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: MEZHEPLER, HADİSLER VE BATIL KONULAR.