KUR'AN A DAVET

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN I OKUYAN HERKES FARKLI MI ANLAR?
İslam toplumunun, kendisine sorması ve üzerinde çok ama çok düşünmesi gereken bir soru var. ACABA KUR’AN I HER OKUYAN, AYNI ŞEYİ Mİ ANLAR. Günümüzde din adına bunca kargaşanın sebebi ne olabilir? Neden aynı konularda, farklı şeyler anlıyoruz Kur’an dan? Sanırım bu soruyu kendimize sorup, önce aklın sonrada Kur’an ın süzgecinden geçirerek, bir cevap bulmalıyız. Gelin birlikte bu konuyu üzerinde düşünelim.
 
Okulda eğitim görürken, sınıf mevcudunun hepsi, aynı kitaptan aynı bilgileri okumalarına rağmen, aynı oranda bilgi alamadığını görürüz. Kimisi değer olarak on puanlık anlarken, kimisi sekiz, beş ya da üç puanlık bir bilgiyi hafızasına alır. Öğretmende zaten bunu tespit için imtihan yapar, yani kitaptan algıladıkları oranı ölçer. Lütfen unutmayalım, öğretmen imtihanı, okuttuğu kitaptan yapar.
 
En önemli konuda, tüm öğrenciler aynı kitabı okur ve dersine aynı kitaptan çalışırlar. Hiç kimse ben bu kitabı anlamam, çok zor demez. Öyle diyen zaten okulu bırakır, kendisine farklı bir yol çizer. AMA AYNI KİTABI OKUYAN ÖĞRENCİLER, OKUDUKLARI KONULARI FARKLI ANLAMAZ. ANLADIĞI ÖLÇÜ FARKLIDIR.
 
Gelelim Allah ın bizleri sorumlu tuttuğunu söylediği, kitabı KUR’AN A. Beşeri kitapları yazan yazarların, yazdığı kitabın anlaşılır olması, birinci önceliktedir. Peki, yüce Rabbimizin kullarının doğru yola yönelmesi için gönderdiği kitabı, anlaşılması zor, herkesin anlayamayacağı bir şekilde göndermesi sizce mümkün mü? Bunu düşünmek aklın, mantığın ve Kur’an ın bir ürünü asla olamaz. 
 
BUNU SÖYLEMEK, ALLAH IN ADALETİNİ KÜÇÜMSEMEK VE ONA SAYGISIZLIK YAPMAKLA EŞ DEĞER OLDUĞUNU BİLMELİYİZ. Hani Rabbimiz ayetinde, hadi bir benzerini getirsinler bakalım diyerek meydan okuyordu, bu ayeti hatırladınız mı? Allah Kur’an için ne diyordu bizlere? Kur’an sizler için bir rehber, bir güneş, bir gönül gözü olsun diye indirdim, ona sarılan doğru yolu bulacaktır. Yemin olsun ki bu kitabı sizler için kolaylaştırdık. 
 
Ne yazık ki batıl inançlarımız, kanımıza öyle bir girmiş ki, Kur’an gerçeklerini fark edemez olmuşuz. Bizlere sizler Kur’an ı anlayamazsınız demişler, bizlerde inanmışız. Ama O birileri de her ne hikmetse, okuduklarından hep farklı şeyler anlamış ve topluma farklı farklı bilgiler iletmişlerdir. Bu bizleri tedirgin etmiyor mu?
 
Elbette bu yanlışımızın sebebi, Kur’an ı anlayabilmek için, bizlerin rivayet hadislere muhtaç olduğumuz inancıdır. Buna inanan, asla Kur’an ı doğru anlayamaz, önce bunun bilincinde olmalıyız. ALLAH IN KİTABININ ANLAŞILMASI İÇİN, HİÇBİR BEŞERİ BİLGİYE İHTİYACI YOKTUR. Çünkü Kur’an kendisini anlayan, açıklayan eşi benzeri olmayan bir nurdur. Haşa Rabbimiz bizlere hükümlerini anlatamadı da, yaratılmış bazı beşerlerin kitaplarımı bu işi başardı?
 
Bizler önce tüm batıl inançlarımızı bir kenara bırakarak, Kur’an a kendimizi teslim etmeliyiz. Çünkü Kur’an ayetinde, bizlerin gönül gözünü açacağını ve bizlere yol göstereceğini söylüyor. Lütfen bu gerçeğin artık farkına varalım. Yoksa bizleri Allah ile aldatanlardan kurtulamayız.
 
KUR’AN I TARAFSIZ VE ÖN YARGISIZ OKUYAN HERKES, AYNI ŞEYLERİ ANLAR. Tıpkı okullarda okuduğumuz kitaplarda, hepimizin aynı şeyleri anladığı gibi. Elbette hepimiz aynı ölçüde anlayamaya biliriz. Ama daha güzel anlayabilmek için, çaba göstermeliyiz, araştırmalıyız.
 
Hepimiz bir imtihandan geçiyoruz. İmtihanımızın da tek kaynağının Allah Kur’an olduğunu söylüyor ve yalnız Kur’an ın ipine sarılın diyorsa, lütfen emin olamayacağımız bilgiler ışığında İslam ı yaşamaya, kur'an ı anlamaya çalışmayalım. Bu çabalarımızın sonunda inanın çok pişman oluruz. DAHA DA KÖTÜSÜ, YANLIŞLARIMIZI DÜZELTECEK ZAMANIMIZDA OLMAZ.
 
Gelin el birliğiyle, Kur’an ın çevresinde toplanalım. Onun haram dediklerinden uzak durup, bahsetmediklerini de kendi nefsimizde haramlaştırarak, dini zorlaştırmayalım. Dilerim bu gerçeklerin farkına varabilen, Allah ın halis kullarından oluruz.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: KUR'AN İLE İLGİLİ YAZILAR.