KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN I OKUYAN HERKES FARKLI MI ANLAR?
 
 
İslam toplumunun, kendisine sorması ve üzerinde çok ama çok düşünmesi gereken bir soru var. ACABA KUR’AN I HER OKUYAN, AYNI ŞEYİ Mİ ANLAR, YOKSA FARKLI MI ANLAR. Günümüzde din adına bunca kargaşanın sebebi ne olabilir? Neden aynı konularda, farklı şeyler anlıyoruz Kur’an dan? Sanırım bu soruyu kendimize sorup, önce aklın sonrada Kur’an ın süzgecinden geçirerek, bir cevap bulmalıyız. 
 
Okulda eğitim görürken, sınıf mevcudunun hepsi, aynı kitaptan aynı bilgileri okumalarına rağmen, aynı oranda bilgi alamadığını görürüz. Kimisi değer olarak on puanlık anlarken, kimisi sekiz, beş ya da üç puanlık bir bilgiyi hafızasına alır. AMA ÖĞRENCİLER BİLGİYİ, TEK BİR KİTAPTAN ALMAYA ÇALIŞIR. Öğretmende zaten bunu tespit için imtihan yapar, yani kitaptan algıladıkları oranı ölçer. Öğretmen imtihanı, okuttuğu kitaptan yapar. Lütfen unutmayalım, günümüz eğitim şekli artık uzaktan eğitimle yapılıyor. Kitaplar dağıtılıyor, öğrenciler kendileri çalışıyor ve bu kitaplardan imtihan olunuyor. Öğrencinin sürekli başında öğretmen gerekmiyor ve hiç biriside bu kitapta her bilgi yok,  herkes anlayamaz, detaylı ve anlaşılır değil demiyor. AMA AYNI KİTABI OKUYAN ÖĞRENCİLER, OKUDUKLARI KONULARI FARKLI ANLAMIYOR. ANLADIĞI ÖLÇÜ FARKLI OLUYOR.
 
Gelelim Allah ın bizleri sorumlu tuttuğuna hükmettiği kitap Kur'an a. Beşeri kitapları yazan yazarların, yazdığı kitabın anlaşılır olması, birinci önceliktedir. Eğer bir yazarın kitabı piyasaya çıktığında eleştirmenler, kitap anlaşılır üslupta yazılmamış, gerekli bilgileri detaylı vermiyor, her topluma hitap etmiyor diye bir eleştiri getirmişlerse, YAZAR KİTABININDA BAŞARILI OLAMAMIŞ DEMEKTİR. Peki, yüce Rabbimizin kullarının doğru yola yönelmesi için gönderdiği kitabı, anlaşılması zor, herkesin anlayamayacağı bir şekilde göndermesi sizce mümkün mü? Bunu düşünmek aklın, mantığın ve Kur’an ın bir ürünü asla olamaz. Çünkü Allah birçok kez, YEMİN OLSUN Kİ BU KİTABI KOLAYLAŞTIRDIK DİYOR. 
 
BUNUN TERSİNİ SÖYLEMEK VE İNANMAK, ALLAH IN ADALETİNİ KÜÇÜMSEMEK VE ONA SAYGISIZLIK YAPMAKLA EŞ DEĞER OLDUĞUNU BİLMELİYİZ. Hani Rabbimiz ayetinde, hadi bir benzerini getirsinler bakalım diyerek meydan okuyordu, bu ayeti hatırladınız mı? Allah Kur’an için ne diyordu bizlere? Kur’an sizler için bir rehber, bir güneş, bir gönül gözü olsun diye indirdim, ona sarılan doğru yolu bulacaktır. 
 
Ne yazık ki batıl inançlarımız, kanımıza öyle bir girmiş ki, Kur’an gerçeklerini fark edemez olmuşuz. Bizlere, sizler Kur’an ı anlayamazsınız demişler, bizlerde inanmışız. Ama O birileri de her ne hikmetse, okuduklarından hep farklı şeyler anlamış ve topluma farklı farklı bilgiler aktarmışlar. ÇÜNKÜ KUR'ANI/DİNİ ANLATTTIĞINI ZANNEDENLER, ALLAH IN ETKİNDE DEĞİL, ŞEYTANIN DAYATTIĞI BATIL VE HURAFENİN ETKİSİNDE KUR'AN I ANLAMAYA ÇALIŞIYORLAR. Bu bizleri tedirgin etmiyor mu? Onun için Allah veliler edinmeyin, ardı sıra gitmeyin, güvenilecek veliniz yalnız benim demiştir Kur'an da.
 
Elbette bu yanlışımızın sebebi, Kur’an ı anlayabilmek için, bizlerin rivayet hadislere muhtaç olduğumuz inancıdır. Buna inanan, asla Kur’an ı doğru anlayamaz, önce bunun bilincinde olmalıyız. ALLAH IN KİTABININ ANLAŞILMASI İÇİN, HİÇBİR BEŞERİ BİLGİYE İHTİYACI YOKTUR. Çünkü Kur’an kendisini anlatan, açıklayan eşi benzeri olmayan bir nurdur. Haşa Rabbimiz bizlere hükümlerini, mesajını anlatamadı da, yaratılmış bazı kişilerin kitaplarımı bu işi başardı? ALLAH KUR'AN I ANLATMAK, AÇIKLAMAK BİZE DÜŞER DİYORSA, GELİN ALLAH A İNANALIM, GÜVENELİM.
 
Bizler önce doğruluğundan emin olamayacağımız, tüm batıl inançlarımızı bir kenara bırakarak, Kur’an a kendimizi teslim etmeliyiz. Çünkü Kur’an ayetinde, bizlerin gönül gözünü açacağını ve bizlere yol göstereceğini söylüyor. Lütfen bu gerçeğin artık farkına varalım. Yoksa bizleri Allah ile aldatanlardan asla kurtulamayız.
 
KUR’AN I TARAFSIZ VE ÖN YARGISIZ OKUYAN HERKES, AYNI ŞEYLERİ ANLAR. Tıpkı okullarda okuduğumuz kitaplarda, hepimizin aynı şeyleri anladığı gibi. Elbette hepimiz aynı ölçüde anlayamayabiliriz. Ama daha güzel anlayabilmek için, çaba göstermeliyiz, araştırmalıyız. KUR'AN I DOĞRU ANLAMAK İSTİYORSAK, ALLAH IN UYARDIĞI ŞEKLİYLE KUR'AN I OKUMAYA BAŞLAMALIYIZ. Allah Nahl suresi 98. ayetinde, Kur'an ı okumaya başlamadan önce, KOVULMUŞ ŞEYTANDAN ALLAH A SIĞIN DİYE UYARIR. AMA BİZLER, KUR'AN AÇIK VE ANLAŞILIR DEĞİLDİR, ONU HERKES ANLAYAMAZ, DETAYLI BİLGİLER VERMEZ DİYE İNANIR DA, ONU BAŞKA KAYNAKLARIN, BİLGİLERİN AÇIKLADIĞINA İNANIR VE O BİLGİLER IŞIĞINDA ANLAMAYA ÇALIŞIRSAK, ELBETTE HER OKUYAN FARKLI ANLAR. DAHA DA KÖTÜSÜ YANLIŞ ANLAR.
 
Hepimiz bir imtihandan geçiyoruz. İmtihanımızın da tek kaynağının Allah, Kur’an olduğunu söylüyor ve yalnız Kur’an ın ipine sarılın diyorsa, lütfen emin olamayacağımız bilgiler ışığında İslam ı yaşamaya çalışmayalım. Bu çabalarımızın sonunda inanın çok pişman oluruz. DAHA DA KÖTÜSÜ, YANLIŞLARIMIZI DÜZELTECEK ZAMANIMIZDA OLMAZ. Bizlere düşen, önce bizlere dayatılmış, din diye öğretilmiş tüm batıl, rivayet ve sanı inançlardan kurtulup, Allah ın dediği gibi yalnız Kur'an ın ipine sarılıp ve yalnız Allah a güvenerek Kur'an ı anlamak için düşünerek, aklımızı kullanarak Kur'an ın verdiği diğer örneklerden yardım alarak okumalıyız. ÇÜNKÜ ALLAH KUR'AN I, BİZ AÇIKLADIK DİYOR.
 
Lütfen unutmayalım, Allah ın elçisi yalnız Kur'an a uymuş ve aldığı emir gereği YALNIZ KUR'AN İLE ÜMMETİNE HÜKMETMİŞTİR, YALNIZ KUR'AN I TEBLİĞ ETMİŞTİR. Allah ın elçisini örnek almak, onun yolundan gitmek isteyen, YALNIZ KUR'AN IN İPİNE SARILIR. Gelin el birliğiyle, Kur’an ın çevresinde toplanalım. Onun haram dediklerinden uzak durup, bahsetmediklerini de kendi nefsimizde haramlaştırarak, dini zorlaştırmayalım. Dilerim bu gerçeklerin farkına varabilen, Allah ın halis kullarından oluruz.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK