KUR'AN A DAVET

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
VAKİT YAKLAŞIYOR FARKINDA MISINIZ?
Bizler hayatımızı nasıl sorgusuz, düşüncesiz yaşıyorsak, inancımızı ve dinimizi de ne yazık ki genelde aynı düşünceyle yaşıyoruz. Hayata atıldığımız, yuvamızı kurduğumuz günden itibaren, kurulmuş bir çalar saat gibi, BİRİLERİNİN GÜDÜMÜNDE yaşıyoruz ömrümüzü.
 
Kendi nefislerimizde planlar yaparız, beş yıl sonra arabam olmalı, on yıl sonra evim olsun deriz, onar yılın planını yaparız aklımızca. Unuttuğumuz şey ise, sanki birisinden o yıllara ulaşacağımız garantisini almış gibi hareket etmemizdir. Onca telaşın içinde, ruhumuzun derinliklerinden gelen sese de kulak veririz bazen. Bizim bir yaratıcımız, sahibimiz var onu da unutma der adeta benliğimiz bize. Kendi hayat tela şemiz den, yaptığımız ileriye dönük planlardan çok az vakit ayırırız Allah ı anlamaya, onu tanımaya.
 
Bazı art niyetli insanlar, bu gafletimizi iyi kullanır ve içimize öyle bir girerler ki din, iman, Allah diye, anlamayız hangisi doğru hangisi yanlış olduğunu. Çünkü düşmüşüz dünya telâşe sine. Öyle olunca da Allah ile aldatıcılar türer çevrimizde bolca. Bizlere nefislerimizin etkisiyle, dünya telaşesi, mal mülk ağır basmış. Neredeyse aklımıza gelmez Rabbimizi anmak. İyi ki kendimize getirir Rabbimiz, ara sıra bizlere verdiği hastalık ve acıyla. Yoksa nefisler ağır basacak, şeytanlaşmışların safında olacağız. Allah ın rehberi ile gerektiği gibi tanışmadığımız için, DİN ADINA İNANMAK ZORUNDA KALMIŞIZ, HER SÖYLENENE.
 
Kolayımıza gelmiş, zaman ayırmadan, düşünmeden Allah ı ve dini anlatanları dinlemek. ZATEN SEN ANLAMAZSIN DEMİŞLER, BUDA SANKİ ÜŞENGEÇLİĞİMİZE BİR KILIF OLMUŞ, KABULLENMİŞİZ HİÇ DÜŞÜNMEDEN. Zannetmişiz bu sözler Rabbin sözleri, zannetmişiz bu emirler Yaradan ın emirleri diye.
 
Birde bakmışız, çalar saat artık tekliyor neredeyse duracak, bütün planlar iptal edilmiş artık umduğumuz hesaplar tutmadı, ömür sona ermek üzere, telaşa düşmüşüz birden. Kendi kendimize ömür nede çabuk geçti diye hayıflanır olmuşuz. Kimisi bunun farkında bile olmadan o hızla, göçer gider dünyadan.  Bir kısmımız son demlerimizi yaşarken, hesabın telâşesine kapılırız. Aceleyle arayı kapatamaya çalışırız vakit varken.
 
Çok fazla araştıracak, soruşturacakta zaman yoktur. Vakit yok telaşesiyle, bir kısmımız anlamadan okur Allah ın kelamını, Rabbin ne dediğini, bizlerden ne istediğini hiç bilmeden. DUYMUŞTUR KULAKTAN DOLMA SÖZLERİ, ÇÜNKÜ ANLAMASAN DA OKU, ALLAH SEVAP YAZAR DİYE. Bilmez ki bu sözler, gerçeklerin ortaya çıkmaması için bir örtüdür, yanlışların batılın üstüne.
 
Tüm bunlara inananlar, bizzat imtihanını kendileri yaşamayarak, birilerine havale edenler, asla Allah ın gerçeklerini anlamadan, fark edemeden göçer gider Rabbin huzuruna. Bir kısmımız aklını kullanır, madem Kur’an ı bizlere rehber olsun diye indirmiş Rahman, ben onu anlamalıyım der ve anladığı dilden okur heyecanla. Okudukça bağlantı kurar, ayetlerle Yaradan la. Öğretilenleri karşılaştırır dikkatle.KARIŞIR KAFASI ÖNCE, OKUDUKLARI VE ÖĞRETİLEN İLE YAŞADIKLARI TUTMAYINCA.
 
Korkar, ürperir ben ne yapmışım diye. Kimisi farkına varır tüm gerçekleri, başlar aklı ve mantığıyla Kur’an ı ve ayetleri yaşamaya, Kur’an gerçeklerini tüm çıplaklığıyla araştırmaya. Adeta yaptığı yanlışları telafi edercesine. Öğrenci misali, gerçekleri öğrenme telaşesine düşer. Kimimiz daha önce öğrendiklerimizin delilini Kur’an dan ararız, bulamayınca adeta boşa mı gitti yoksa bunca çaba diye hayıflanırız. İşin ilginci batılın peşine düşende, kendince Kur’an dan delil bulur, nefsini avutmak adına kelimelerin ardından. Bilmez gönül gözlerinin açılmadığını.ALLAH BATILI KENDİ NEFSİNDE AKLAMAYA ÇALIŞANA DA, GERÇEKLERİN PEŞİNDE OLUP, KUR’AN I EKSİKSİZ ANLAMAYA ÇALIŞANA DA, NİYETLERİ ÖLÇÜSÜNCE KUR’AN DAN NASİBİNİ VERİR. 
 
Telaşımız kaybettiğimiz yıllaradır. Kaygımız yaptığımız yanlışlarımıza. Hayat telaşesine düşünce, unuttuk asli görevimizi. Düştük nefsimizin peşine. YARADAN IN BİZLERİ BU DÜNYAYA GETİRME SEBEBİNİ FARK ETTİĞİMİZDE, SANIRIM BİRAZ GEÇ KALDIĞIMIZI HATIRLADIK. Yalanlarla, dolanlarla yaşayınca inancımızı, eyvah bizler ne yaptık korkusu da sarınca paçayı, telaşla sarıldık farkında olmadan din diye batıla. Yaşamaya başladık RİVAYETLERLE ANLATILAN, masalsı bir inancı, edindiğimiz velilerin yoluyla.
 
Değerli din kardeşlerim, bugün uyanma vaktidir. Gelin boşa geçen yılları telafi edelim. Gelin emin olmadığımız rivayetlerin, sözlerin ardından değil, Allah ın Eğriyi doğrudan ayıran FURKAN ın ipine sarılalım. Ona soralım sorularımızı, ona danışalım. Derdimizi açalım bizzat Rahmana. Onun nuruyla nurlanıp, onun ışığıyla aydınlanalım. Boşa geçmiş yılların affını dileyelim.
 
Batılın zehri suyumuza, aşımıza, nefesimize karışmış, kanımızı emiyor. Artık bunu fark edelim. BATILI, HURAFEYİ, EMİN OLMADIĞIMIZ SÖZLERİ TERK EDELİM. ALALIM ELİMİZE KUR’AN I, ONU SEN ANLAYAMAZSIN DİYENLERE İNAT, KUR'AN I  ANLAYARAK, DÜŞÜNEREK OKUYALIM. Bu çabayı harcadığımızda Kur’an ın nuruyla gönül gözlerimiz açıldığında, bunca yıldır yaptığımız yanlışları fark edeceğiz. Bu gerçekler bizleri üzebilir ama unutmayalım, BİZLERİN ÖYLE BİR RABBİ VAR Kİ, AFFRETMEYECEĞİ BAĞIŞLAMAYACAĞI HİÇ BİR ŞEY YOKTUR. YETERKİ İMTİHAN VAKTİ BİTMEDEN, GERÇEKLERLE YÜZLEŞEREK, GEREKENİ YAPALIM, Allah a karşı kulluk görevimizi yerine getirelim.
 
Amacım sizlerin dikkatinizi çekerek, bir nebze olsun düşünmenize vesile olmaktır.YAŞAM BİR SU MİSALİ AKIYOR. Durdurmamız, mola vermemiz hiç mümkün değil. Hayatın telaşesinde, bizleri yaratan Allah a da bir zaman ayırmanın, güzelliğini tatmalıyız. Eğer mülkün sahibine gereken saygıyı gösterirsek, inanın aynı sevginin kat kat fazlasını, Allah dan  göreceğimizden emin olmalıyız.
 
EĞER BİZLER, KUR’AN IN İPİNE SARILARAK, ONU ANLAMAK İÇİN ÇABA GÖSTERİP, ONA KULLUK GÖREVİMİZİ YAPARAK, RABBİMİZ ADINA ZAMAN AYIRIRSAK, O DA HUZURA GİTTİĞİMİZDE BİZLERE ZAMAN AYIRACAK VE BİZİ MÜKÂFATLANDIRACAKTIR.
 
EĞER KUR’ANA SARILMAK YERİNE, SİZ KUR’AN DAN ANLAYAMAZSINIZ DİYENELERİN SÖZLERİNE KANIP, BEŞERİN EMİN OLAMAYACAĞIMIZ BATIL, SANI, RİVAYET KİTAPLARINA ZAMAN AYIRIRSAK, MAHŞER GÜNÜ KARŞIMIZDA YARDIMCI MUHATAP, ASLA KİMSEYİ BULAMAYACAĞIZ. ÇÜNKÜ ONLARDA, HESABIN TELÂŞE SİNE DÜŞMÜŞ OLACAKLARDIR.
 
Allah cümlemizi, hesabını verebilen Rabbin halis kulları arasına alsın. Allah dan dileğim hesap günü, köşe bucak saklanan değil alnı açık, kitabı sağdan verilen kulları arasında oluruz inşallah.
 
 Saygılarımla
 Haluk GÜMÜŞTABA
 

 Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.