KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
PEYGAMBERİMİZİN ÜMMİ GERÇEĞİNİ, KABUL ETMEK İSTEMEYENLERE.

 

Bu yazımda sizleri düşünmeye davet etmek istediğim konu, Allah ın elçisinin ÜMMİ olduğu üzerine olacaktır. Bu konuyu eğer Kur’an dan doğru anlarsak, bizlere çok şeylerin anlatacağına inanıyorum. Birçok konuda olduğu gibi, bizler hurafe inançlarımızı yaşayabilmek adına, Kur’an ın ÜMMİ gerçeğinin üstünü örterek, Allah ın bizlere özellikle bu konuda anlatmaya çalıştığını, neden ÜMMİ BİR ELÇİ SEÇTİĞİ GERÇEĞİNİ, böylece anlayamadık.
 
Bugün geleneksel İslam toplumu, Kur’an da geçen peygamberimizin ÜMMİ oluşunu anlatırken, okuma yazma bilmeyen anlamında olduğu söylenir. Sizce Allah okuma yazma bilmeyen bir kulunu topluma LİDER, ELÇİ olarak gönderir mi? Peygamberimizin bildiğiniz gibi, amcası Mekke de Kureyş in ileri gelen ticaret adamlarından, Ebu Talib in yanında çok itinayla büyümüş ve hayatını ticaret yapmakla geçirmiştir. Sizce çok önemli konumda olan bir ticaret adamı, kendi evlatlarından ayırmadan büyüttüğü peygamberimize, okuma yazma öğretmediğini nasıl söyleriz. Bu iftirayı atanları, Allah a havale ediyorum.
 
Peki, neden peygamberimizi okuma yazma bilmeyen bir peygamber, ilan etme gereği duymuşlardır? İşte burası çok önemli. Önce Kur’an ÜMMİ Resul sözüyle, bizlere ne anlatmak istiyor onu anlayalım, daha sonra bu gerçekleri neden görmek istemeyenler çıkmış, onun üzerinde düşünelim. Kur’an peygamberimizden ÜMMİ peygamber diye bahseder. Bakın ÜMMİ olanlardan nasıl bahsediyor.
 
Cuma 2: ÇÜNKÜ ÜMMİLERE İÇLERİNDEN, KENDİLERİNE AYETLERİNİ OKUYAN, ONLARI TEMİZLEYEN, ONLARA KİTAB'I VE HİKMETİ ÖĞRETEN BİR RESUL GÖNDEREN O'DUR. Kuşkusuz onlar önceden apaçık bir sapıklık içindeydiler. (Diyanet vakfı meali)
 
Bakara 78: ONLARIN İÇİNDE BİR DE ÜMMİLER VAR Kİ, KİTABI BİLMEZLER, bütün bildikleri birtakım kuruntular(yahut kulaktan dolma şeyler) dir; onlar sadece zannediyorlar. (Süleyman Ateş meali)
 
Şura 52: İşte böylece sana da emrimizle Kur'an'ı vahyettik. SEN, KİTAP NEDİR, İMAN NEDİR BİLMEZDİN. Fakat biz onu kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle doğru yola eriştirdiğimiz bir nur kıldık. Şüphesiz ki sen doğru bir yolu göstermektesin. ( Diyanet vakfı meali)
 
Ne kadar ilginç, Allah ÜMMİLER den bahsederken, bunlar dini konulardan uzak, kitabı bilmezler diyor. Peygamberimizinde daha önce, kitap ehlinin yaşadığı inancın Allah ın emri olamayacağına inandığı içindir ki, onlara tabi olmadığını ama arayış içinde olduğunu görüyoruz. Demek ki ÜMMİLER okuma yazma bilmeyen değil, tam tersine, Ehli kitaptan olmayanlar olduğunu anlıyoruz. Çünkü Cuma 2. ayetinde, sizin içinizden ve sizden birisini Resul olarak gönderdim ki, sizlere gerçekleri öğretsin diyor. ÜMMİ toplumun, Ehli kitap olmayan bir toplum olduğunu da, bakın nasıl açıkça anlıyoruz, aşağıdaki ayetten.
 
Ali İmran 20: Seninle tartışmaya girişirlerse, de ki: “Ben, bana uyanlarla birlikte kendi özümü Allah’a teslim ettim.” KENDİLERİNE KİTAP VERİLENLERE VE ÜMMÎLERE DE Kİ: “Siz de İslâm’ı kabul ettiniz mi?” Eğer İslâm’a girerlerse hidayete ermiş olurlar. Yok, eğer yüz çevirirlerse sana düşen şey ancak tebliğ etmektir. Allah, kullarını hakkıyla görendir. ( Diyanet meali)
 
Ayette dikkat ederseniz, Ehli kitaba ve ÜMMİLERE deki diyor. Demek ki ümmiler okuma yazma bilmeyen değil, Ehli kitap olmayan toplumlar olduğu anlaşılıyor. Çünkü Ehli kitap içinde, o devirde okuma yazma bilmeyen zaten çoğunluktaydı. Gelelim bu gerçeği, günümüz İslam toplumu neden kabul etmek istemiyor da, asla bir RESULE yakıştırılmayacak, okuma yazma bilmeyen yakıştırmasını, bizler peygamberimize neden layık görüyoruz. Sanırım burası çok önemli.
 
O günkü Ehli kitap toplumunu hatırlayınız, hepsinin ellerinde Allah ın gönderdiği kitaplar olduğu halde, onlarla iman etmeyip atalarından intikal eden, batıl, sanı ve rivayetlerin batağına batmış, bunları inançlarının temeli yapmışlardı. ALLAH DA ÖZELLİKLE BUNLARIN İÇİNDEN BİR ELÇİ GÖNDERMEYİP, ASLINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR UYARIDA BULUNMUŞTUR, HEM O GÜNKÜ TOPLUMA, HEM DE BUGÜN BİZLERE. Peki, bizlere sizce ne anlatmak istiyor olabilir Allah?
 
"BENİM AÇIKÇA GÖNDERDİĞİM KİTAPLAR, ELLERİNDE OLDUĞU HALDE,  ONA SARILMAYIP, GÜVENMEYİP BATILIN PEŞİ SIRA GİDENLERİ DEĞİL, HAKKIN GERÇEKLERİ İLE TANIŞMAMIŞ BİLE OLSA, GERÇEKLERİN ARAYIŞINDA OLAN DOĞRU, DÜRÜST, ADALETLİ, YARDIM SEVER KULLARIM, BENİM HUZURUMDA DAHA MAKBULDÜR DİYOR ALLAH."
 
Evet dostlar, Allah ın bizlere anlatmaya çalıştığı bu gerçeği, biz Müslümanlar bir türlü kabul etmek istememişiz. Tıpkı cahiliye döneminde kitap ehlinin kabul etmediği gibi. Çünkü peygamberimiz yaşadığı dönemde, bozulmuş yoldan sapmış, hiçbir Ehli kitaba tabi olmadığını, ama Allah ın gerçek yolunun arayışı içinde olduğunu, yine Kur’an dan anlıyoruz.
 
Yahudilerin ve Hıristiyanların da peygamberimizi kabul etmekte zorlanmasının ve kabul etmek istememelerinin en büyük nedeni de ÜMMİ oluşudur. Yani kendilerinden birisi olmamasıdır. Allah bir elçi gönderecek olsaydı, BİZİM ARAMIZDAN GÖNDERİRDİ DİYORLARDI. Şimdide Allah ın bizlere, bu konuda anlatmaya çalıştığı çok önemli bir uyarıdan, bizler günümüzde nasıl bir ders almalıyız.
 
Allah, sizlere gönderdiğim Kur’an ın dışına çıkarda, tıpkı cahiliye dönemindeki Ehli kitabın yaptığı gibi, dinin sınırlarını aşarak, dinde bölünüp kendi sınırlarınızı çizerseniz, benim huzurumda hiçbir değeriniz olmaz. Doğruların, gerçeklerin arayışında olan bir kulumu, sizlerden daha değerli, daha üstün bir konumda kabul ederim diyor. Bu konuyu farklı bir şekilde anlatmak gerekirse, ellerinde Allah ın kitabı olduğu halde, inatla Allah ın ayetlerini görmezden gelenlerin gözlerine ve kulaklarına perde çeker, gönüllerini mühürlerim diyordu Rabbimiz hatırlarsanız. Ama gerçeklerin arayışında olup, batıla sapmamış kişiler için, her zaman kapı aralık bırakılmıştır. 
 
Sanırım anlatmak istediğim anlaşılmıştır. Anlamak istemeyenlere O örnek insan, Allah ın elçisi bile anlatamadıysa, onların işi Allah a kalmış demektir.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.