KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN IN, ATALARIN İNANCI KONUSUNDAKİ UYARILARI.
Günümüz İslam anlayışı, ne yazık ki Kur’an ın uyarılarından habersiz, cahiliye toplumunun yaptığı o büyük yanlışları tekrar ederek, Allah ın indirdiğini değil, rivayetlerin oluşturduğu, Atalarının inancıyla şekillenen İslam ı yaşamaktadır. Bunun en büyük nedeni, Kur’an ı anlayarak değil, anlamadan okumamıza neden olmaktadır. Anlamadan okumamızın nedeni de, Kur'an ın tam olarak dilimize çevrilemeyeceği ve herkezin Kur'an ı anlayamayacağı iftirasına inandırılmamız, bizleri Allah ın vahyinden uzaklaşmamıza, rivayetlere inanmamıza neden olmuştur. Bazı çıkar çevreleri ve İslam inancına girmiş, dinimizi bozmaya çalışan Yahudi fitnesi, Kur’an gerçeklerini toplumun görmesini engelliyorlar. Kur’an hala toplumda, anlamadan okunmaya teşvik ediliyor. Ülkemizde birçok tarikatın arkasında, Yahudilerin olduğu gerçeğini görmezden geldiğimiz sürece, ülkemizde yakın geçmişte yaşanan acı olayın benzerini, tekrar yaşamaktan kurtulamayız. Dilerim toplum olarak uyanır, kendimize geliriz. Allah ayetleri özellikle anlayıp, üzerinde düşünmemizi isterken,  içimize girmiş din simsarcılarının yarattığı ruhban sınıfı, var gücüyle toplumun Kur’an ı anlamasına engel olmaya, Kur’an ile aralarına girip duvar örmeye çalışmaktadırlar. Bu zalimlerle mutlaka el ele verip, Kur’an ile onlarla mücadele etmeliyiz.
 
Bugün yaşanan İslam, ne yazık ki Allah ın indirdiği İslam değil, cahiliye döneminde yaşanan ve Kur’an ın birçok ayetinde uyardığı gibi, ATALARININ RİVAYETLERİNDEN OLUŞAN İSLAMDIRAllah ın indirdiği İslam lütfen unutmayalım, yalnız Kur’an dır. Allah bunu birçok ayetinde özellikle vurgulayarak bizlere bildirmiş ve emin olmadığın bilginin ardına düşme, bunun hesabını sorarım diye bizleri uyarmıştır. Çok daha açık bir şekilde, Kur’an ın ipine sarılın, çünkü sizleri yalnız Kur’an dan hesaba çekeceğim diye de belirtmiştir. Bizler ne yazık ki, cahiliye toplumunun yaptığı büyük hataları yapmaya devam ediyoruz. Allah ın elçisi Kur’an ı tebliğ etmeye çalışırken, Ehli kitaptan bazıları, bakın ne söylüyorlarmış Allah ın Elçisine.
 
Araf 70: Dediler ki: "Sen, yalnız Allah'a ibadet edelim de, atalarımızın kulluk etmekte olduklarını terk edelim diye mi bize geldin? Eğer doğru sözlü isen hadi bizi tehdit ettiğini bize getir."
 
Maide 104: Onlara, Allah'ın indirdiğine ve resule gelin dendiğinde şöyle derler: "ATALARIMIZI ÜZERİNDE BULDUĞUMUZ ŞEY BİZE YETER." Peki, ataları hiçbir şey bilmiyor, doğru yolu bulamıyor idiyseler de mi?
 
Peki, ataları nelere inanıyorlardı da, bu itirazı yapıyorlar. Yaptıkları en büyük yanlış, Allah ın gönderdiği kitabı yeterli görmeyip, atalarından kendilere intikal eden, batıl rivayet inançlarını da yaşamalarıydı. Ataları Allah ı tek ilah kabul ediyorlardı, ama daha öncede Kur’an da da özellikle söylenen çok önemli bir ikazı hayatlarına geçirmiyorlardı. Oda Allah dan başka şefaatçiler edinip, Allah ın tek elinde bulunan yetkileri, edindikleri velilere, şefaatçilere verip, onları Allah ile kendileri arasında şefaatçi edinmeleriydi. Hz. İbrahim i hatırlayınız, Kâbe de ki putları ilk iş olarak kırmıştı. Bu putlara İlah olarak tapmıyorlardı, ama Allah ile aralarında aracı, şefaatçi yapıyorlardı. Ne dersiniz bizler, çok mu farklı davranıyoruz günümüzde? Belki putlarını yapmıyoruz, ama edindiğimiz velileri, şeyhleri Allah ile aramızda şefaatçi yaparak, aynı yanlışı yapıyoruz ve ONLARI ALLAH DOSTU İLAN EDİYORUZ. Halbuki Allah bunuda yasaklamış ve kimin en doğru yolda gittiğini, kimlerin Allah dostu olduğunu, yalnız Allah ın kendisinin bileceğini söylemiş ve bizleri uyarmıştı. Ama bizler edindiğimiz velileri, değer verdiğimiz kişileri Allah dostu ilan etmekten çekinmiyoruz. YAKIN ZAMANDA ALLAH DOSTU İLAN ETTİKLERİ BİR ŞAHIŞ, KENDİSİNE İNANIP GÜVENENLERİ, VATANINA İHANET ETTİRİP, KARDEŞ KANI DÖKÜLMESİNE NEDEN OLMADI MI?
 
Çok ilginçtir, Allah sizlere indirdiğim Kur’an yetmiyor mu diye apaçık bildiriyor, o günkü cahiliye toplumuna da bizlere de. Cahiliye toplumu bizlere yalnız sizin indirdiğiniz kitap yetmez, bizim atalarımızın üzerinde bulduklarımız da var diye cevap vermişler. Acaba bizler Allah ın bu uyarısına karşı nasıl bir cevap veriyoruz günümüzde? Bize elbette Kur’an yeterli mi diyoruz, aldığımız derslerden sonra, yoksa….? Ne yazık ki ders almadığımız için, bu ayet bize değil Kitap Ehline indmiştir bizi bağlamaz diyoruz ve bizlerde cahiliye toplumunun verdiği cevaptan çok farklı bir cevap vermiyoruz ve ne diyoruz hatırlayalım. 
 
“YALNIZ KUR’AN İLE İSLAM YAŞANMAZ, PEYGAMBERİMİZİN RİVAYET HADİSLERİ OLMASDAYDI KUR’AN ANLAŞILMAZDI. HER BİLGİ KUR’AN DA YAZMAZ, KUR’AN ÖZET BİLGİ VERİR. FIKIH VE HADİSLER OLMASAYDI, KUR’AN KAPALI KALIRDI.”
 
Verilen bu cevap, cahiliye döneminde atalarının inancını ısrarla yaşamak isteyen müşriklerden ne farkı var? Allah bu konuda çok açık uyarılar yapmış ve bizleri de bu konuda uyararak, bizlerin rivayetlere, ataların inancına değil, yalnız Allah ın indirdiği kitaba uymamız gerektiğini çok açık bir şekilde bizlere bildirmiştir ki, aynı hataları bizlerde yapmayalım. KİTAP EHLİ, ATALARIMIZIN ÜZERİNDE BULDUKLARIMIZ BİZE YETER DİYORLARDI. ÇÜNKÜ ONLARDA ALLAH KATINDAN İNDİRİLEN KİTAPLARI YETERLİ GÖRMEYİP, RUHBAN SINIFLARININ ARACILIĞIYLA ANCAK DİNLERİNİ YAŞAYACAKLARINA, ALLAH IN İNDİRDİĞİ KİTABI, ONLARIN ARACILIĞIYLA ANLAYACAKLARINA İNANDIRILMIŞLARDI. İlginçtir bu ayetlerin, bugün bizleri ilgilendirmediğini, bu ayetlerin cahiliye topluma indiğini söyleyenlere bile rastlarız. Unuttuğumuz gerçek ise, Kur’an ın tamamı cahiliye toplumuna indirildiğidir.
 
Bakara 170: Onlara, “ALLAH'IN İNDİRDİĞİNE UYUNUZ” dendiğinde, “HAYIR, BİZ ATALARIMIZI ÜZERİNDE BULDUĞUMUZ ŞEYE UYARIZ”derler. Ya ataları akıllarını kullanamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler de mi?
 
Kehf 5:  Bu hususta ne kendilerinin ne de atalarının bir bilgisi vardır. Ağızlarından ne büyük söz çıkıyor! ONLAR YALANDAN BAŞKA BİR ŞEY SÖYLEMİYORLAR.
 
Allah çok açık hükmünü veriyor ve diyor ki, ALLAH KATINDAN SİZE İNDİRİLENE UYUN. Yani Allah ın gönderdiği Kur’an a uyun, sakın emin olmadığınız bilgilere uymayın. Hatta Allah elçine, deki onlara diyerek, kendisinin de yalnız Kur’an a uyduğunu ve yalnız Kur’an ile bizlere hükmettiğini açıkça bildirmemiş miydi? Bakın Ehli kitap, yani Allah ın indirdiği kitaplara geçmişte tabi olanlar, Allah ın kitaplarını yeterli görmeyip, atalarının rivayet inançlarına da iman edenleri, Allah bakın nasıl uyarıyor.  Tabi aynı hataları bizlerinde yaptığını ve Kur’an ı yeterli görmeyip, ataların rivayet İnançlarının, Allah ın kitabı Kur’an ı açıkladığını söyleyerek, bizler aynı büyük yanlışı ne yazık ki tekrar ediyoruz. Allah böyle kişilere ayetin sonunda ne diyor hatırlayalım.” ONLAR YALANDAN BAŞKA BİR ŞEY SÖYLEMİYORLAR.” Aynı konuda, Allah ın bir başka uyarısına bakalım şimdide.
 
Lokman 20: Allah'ın, göklerde ve yerde bulunan her şeyi sizin emrinize boyun eğdirdiğini, açık ve gizli bütün nimetlerini size bolca verdiğini görmez misiniz? İNSANLARDAN BAZILARI, ALLAH HAKKINDA HİÇBİR BİLGİSİ OLMADAN, REHBERİ VE AYDINLATICI BİR KİTABI BULUNMADAN TARTIŞMAYA GİRERLER.
 
Lokman 21: Onlara, “ALLAH'IN İNDİRDİĞİNE UYUNUZ” DENİNCE; “BABALARIMIZI ÜZERİNDE BULDUĞUMUZ YOLA UYARIZ” derler. Şeytan onları alevli ateşe çağırmış olsa da mı?
 
Rabbimiz insanlardan bazılarının, Allah hakkında hiçbir bilgisi, delili, kanıtı olmadan rehber ve aydınlatıcı bir kitabı bulunmadan, tartışmaya girer konuşurlar diyor. Devamında ise asıl uyulacak kitabın delil, kanıt olarak gösterilecek rehberin, Allah katından indirilen kitap/Kur’an olduğunu apaçık bildirdiği halde, cahiliye toplumunun yaptığı yanlış olan Atalarının rivayet inançlarına tabi olanlar gibi, bizlerde ne yazık ki yalnız Allah ın indirdiği kitaba tabi olmayı yeterli görmüyor, ataların inancını gerçek İslam gibi yaşıyoruz. 
 
Ne yazık ki bizler, Kur’an ile aramıza ellerimizle duvarlar ördük. Kur’an a iman ettiğimizi sanıyoruz ama gerçeklerin farkında değiliz. Değerli din kardeşlerim, lütfen Allah ın uyarılarına kulak verelim ve cahiliye toplumunun yaptığı yanlışları, bizler tekrar etmeyelim. Hesabın görüleceği O çetin gün, şaşırmışların safında olmak istemiyorsak, elimizde Kur’an onun takipçisi olalım, dinimize sokulan hurafe ve batıldan uzaklaşalım. Unutmayalım Kur’an bir nurdur, bizler için ışıktır. Allah ın elçisi de yalnız Kur’an uymuş ve yalnız Kur’an ile ümmetine hükmetmiştir.
 
Enbiya 10: ANDOLSUN, SİZE ÖYLE BİR KİTAP İNDİRDİK Kİ, SİZİN BÜTÜN ŞEREF VE ŞANINIZ ONDADIR. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK
 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/