KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALLAH IN ELÇİSİNİN KUR'AN ANLAYIŞI NASILDI?

Allah ın Elçisinin, Kur’an anlayışı nasıldı diye bir soru sorsam ne dersiniz? Bu soruyu hepimiz kendimize sormalıyız, araştırmalı ve öğrenmeliyiz. Bu konularda farklı fikirleri görebilirsiniz. Örneğin, Allah'ın Resulünün hadislerinden, onun Kur’an a nasıl baktığını, Kur’an anlayışını çok rahatlıkla öğrenebiliriz diyenlere rastlarız. Bir başka düşünce de, ALLAH IN ELÇİSİNİN KUR’AN ANLAYIŞINI, ÇOK AÇIK KUR’AN DAN, AYETLERDEN, ALLAH IN VERDİĞİ ÖRNEKLERDEN ANLAYABİLİRİZ diyenleride hepimiz biliyoruz. Sizce hangi yolu izlememiz, bizi doğruya götürür ve Allah In Elçisinin Kur'an anlayışını bizlere en doğru anlatır.

Gelin bu cevaplar üzerinde birlikte düşünelim. Eğer Allah ın Elçisinin Kur’an a bakışını, Kur’an anlayışını rivayet hadislerden öğrenmeye çalışırsak, adı üstünde rivayet yani kesin olmayan bilgilerden yararlanarak anlamaya çalışmış oluruz. Buda bizleri asla doğruya götürmez, ÖĞRENDİĞİMİZ BİLGİLERDEN DE ASLA EMİN OLAMAYIZ. Allah ne diyordu, emin olmadığın bilginin ardına düşmeyin hesabını sorarım. ÇOK DAHA ÖNEMLİSİ ALLAH KUR'AN DA, RESULÜM SİZLER İÇİN ÖRNEKTİR DİYOR VE BU KONUDA RESULÜ İLE İLGİLİ BİRÇOK ÖRNEKLER KUR'AN DA VERİYOR. Ayrıca günümüzde ilim tahsili yaptığını söyleyen bazı kişilerden yola çıkarak, onların anlattığı ve rivayetlere dayandığı bilgilerle Allah'ın Elçisini tanımaya, İslam ı anlamaya çalışmamızda büyük hata olur. 

İSLAM'I VE ALLAH'IN ELÇİSİNİ, KİŞİLERİN DİN ANLAYIŞINA DÜŞÜNCE VE FİKİRLERİNE GÖRE DOĞRU ANLAYAMAYIZ, ANLAMAYA ÇALIŞIRSAK HATA YAPARIZ. BU SÖZLER DÜŞÜNCELER GERÇEKLERİ DEĞİL, O KİŞİNİN YADA KİŞİLERİN FİKİRLERİNİ, KENDİ DİN ANLAYIŞLARI VE YORUMLARINI YANSITIR. Allah ın Elçisine atfen söylenen öyle sözler/hadisler var ki, adeta Allah'ın Elçisine iftira niteliğinde, onun söylemesi mümkün olmayacak hadisler var. Şöyle diyebilirsiniz, onları ayıklayıp temizlemeliyiz. Bu düşünceye kısmen de olsa hak vermek gerekir. Peki, bu ayrımı tasnifi, nasıl yapmalıyız? Elimizde karşılaştıracağımız, ölçü bu durumda ne olmalı?

Eğer ölçümüz mezhepler ve onun FIKIH inancıysa, bundan kesin sonuç almamız asla mümkün olamaz. MEZHEPLER DİN DEĞİL, GEÇMİŞ TOPLUMLARIN GELENEKLERİNİN OLUŞTURDUĞU DİNİ ALGILAMA VE YAŞAM BİÇİMLERİDİR. Çünkü bu kuralları koyanlar insanlardır, fıkıh dinin asli unsuru asla olamaz. Ama ölçümüz, karşılaştıracağımız kaynağımız Kur’an olursa, asla hata yapmayız. Söylenenleri Kur’an ile karşılaştırırsak ve onay alırsak, ancak şöyle bir sonuca varmamız mümkündür. Allah ın Elçisi, bu sözleri söylemiş olması mümkündür, çünkü bu düşünceler Kur’an ın bahsettiği konulardır, Allah ın Elçisi de bunları anlatmış, örnek vermiş olabilir diyebiliriz. Yani bu sözleri/hadisleri Allah ın Elçisinin kesin söylediğinden, hiç birimiz emin olamayız. Onun içinde dinde kanıt, yalnız Kur'an dır.

Günümüzde bu konuda öyle söylemler geliştiriliyor ki, doğrusu Allah'ın Resulüne karşı sevgimizi, adeta silah koz olarak kullanıyorlar. Diyorlar ki, “PEYGAMBERİMİZİN KUR’AN ANLAYIŞINDAN, RAHATSIZ OLANLAR MI VAR ?” Düşünebiliyor musunuz, Allah ın Elçisinin Kur’an anlayışından hangi Müslüman rahatsız olabilir? Ben Müslüman ım diyen hiç kimse rahatsız olamaz. Allah ın Elçisi söylemediği halde, bunlar Allah ın Elçisinin sözleridir diyerek ortaya atılan, ama Kur’an ın asla onayından geçmeyen sözlerin toplum tarafından, din ve iman adına toplum içinde yayılması ve din adına kanun, kural koyucu olarak kabul görmesini elbette aklı başında hiç bir Müslüman kabul etmemelidir.

Allah ın Elçisinin Kur’an anlayışını anlamak isteyen, şunu asla unutmamalıdır. Allah'ın Elçisi yaşadığı dönem içinde, Kur’an dışından hiçbir sözünü/hadisini yazdırmamış ve sizlere Kur’an yeter demiştir, bunu Kur'an ayetlerinden anlıyoruz. Onun içindir ki, günümüze ulaşan tüm hadisler, bir rivayete göre diye başlar ve bir başkasından nakillerle günümüze sözlü ulaşmıştır. İŞTE SİZE, ALLAH'IN ELÇİSİNİN KUR’AN ANLAYIŞINA, ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEK. Eğer Allah ın Elçisi, bizler Kur’an ı okuduğumuzda, ayetler üzerinde düşündüğümüzde, ayetleri anlayamayacak olsaydık, böylemi davranırdı? Şunu lütfen unutmayalım, Allah'ın Elçisi ÜMMİYDİ. Yani daha önce hiçbir Ehli kitaba tabii değildi. Hatta Allah ayetinde ne diyordu konuyu bizlerin daha iyi anlayabilmesi için. “SEN DAHA ÖNCE, DİN İMAN NEDİR BİLMEZDİN, SENİ DOĞRU YOLA BİZ İLETTİK.” Buradan da anlıyoruz ki, Allah'ın Elçisi din adına ne öğrendiyse Kur’an dan öğrenmiştir. ALLAH IN ELÇİSİNİN İMAN ANLAYIŞININ TEMELİNİN YALNIZ KUR’AN  OLDUĞUNU, AYETLERDEN ÖĞRENİYORUZ. ÇÜNKÜ ALLAH'IN ELÇİSİNE VERDİĞİ GÖREV VE SORUMLULUK, KULLARIMA SANA İNDİRDİĞİM KUR'AN İLE HÜKMET EMRİYDİEğer Allah'ın Elçisinin yolundan, izinden gitmek istiyorsak, bizlerinde izleyeceği yol, din adına delilimiz yalnız Kur’an olmalıdır.

Dört halife dönemini hatırlayınız lütfen. Allah'ın Elçisine en yakın olanlar bile, Kur’an ın dışına zerre çıkmamış, toplum arasında hadis nakli yasaklanmıştır.  DÖRT HALİFE DÖNEMİNDEN GÜNÜMÜZE ULAŞMIŞ, HİÇ BİR HADİS KİTABI YOKTUR. EĞER HADİSLER OLMADAN, KUR'AN ANLAŞILAMAYACAK OLSAYDI, HZ. ÖMER, HZ. ALİ, HZ. EBUBEKİR, SİZCE TÜM HADİSLERİ KAYDA ALDIRMAZ MIYDI? O DÖNEMDEN GÜNÜMÜZE ULAŞAN, TEK BİR HADİS KİTABINDAN SÖZ EDEN YOK, SİZCE DÜŞÜNDÜRÜCÜ DEĞİL Mİ? Bu yasağı, sağlığında Allah ın Elçisi koymuştu.  Çünkü kendi sözünün birkaç gün içinde, dilden dile nakledilirken, kendi söylediklerinin tam tersi hale sözlerinin dönüştüğüne, bizzat kendisi şahit olmuştur. Birde yüzlerce yıl sonra, bu sözlerin/hadislerin bizlere ne derece doğru ulaşabileceğinin yorumunu, sizlere bırakıyorum.

Tüm bu gerçekleri düşündüğümüzde, Allah ın Elçisinin Kur’an anlayışı çok açık anlaşılıyor. Bu davranıştan hiçbir Müslüman gocunmamalı, tam aksine titizlikle hayatına geçirmelidir. Allah ın Elçisinin, bu davranışı uyguladığına dair kanıtımız nedir diye sorabilirsiniz. Elbette bunun cevabını da, Allah ın bizlere Kur’an da, çok açık ve net bildirdiğini görüyoruz. Bu uyarıları yaptıktan sonrada, Allahşunu söylüyor bizlere. “ALLAH I ZİKREDENLER İÇİN, ALLAH IN RESULÜ/ELÇİSİ SİZLER İÇİN GÜZEL BİR ÖRNEKTİR.” Şimdide bizlerin sorumlu olduğumuz Kur’an a bakalım, acaba Allah ın Elçisinin görev ve sorumluluğunda Kur’an ın yeri nedir, Elçisinin Kur’an anlayışı hakkında Allah neler anlatıyor bizlere, ona bakalım ki, Allah ın Elçisinin Kur’an anlayışı apaçık ortaya çıksın.

Ankebut 18: Eğer yalanlarsanız bilin ki, sizden önceki toplumlar da yalanladılar. ELÇİYE DÜŞEN, AÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA NEDİR Kİ! (Süleymaniye vakfı)

Ahkaf 9: De ki: Ben Elçilerin ilki değilim. Bana ve size ne yapılacağını da bilmem. BEN SADECE BANA VAHYEDİLENE UYARIM. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım. (Diyanet vakfı meali)

Ahzab 2: RABBİNDEN SANA VAHYOLUNANA UY. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. (Diyanet meali)

Yunus 109: (Ey Muhammed!) SANA VAHYOLUNANA UY VE ALLAH HÜKMÜNÜ VERİNCEYE KADAR SABRET. O, hüküm verenlerin en hayırlısıdır. (Diyanet meali)

Enbiya 45: De ki: “BEN SİZİ ANCAK VAHİY İLE UYARIYORUM.” Ama sağırlar uyarıldıkları vakit çağrıyı işitmezler. (Diyanet meali)

Hakka 44.45.46: Eğer (Peygamber) BİZE İSNAT EDEREK BAZI SÖZLER UYDURMUŞ OLSAYDI, MUTLAKA ONU KUDRETİMİZLE YAKALARDIK. SONRA DA ONUN ŞAH DAMARINI MUTLAKA KESERDİK. (Diyanet meali)

Enam 48: Biz, ELÇİLERİMİZİ YALNIZCA MÜJDECİ VE UYARICI OLARAK GÖNDERİRİZ. Bu nedenle, iman edip doğru ve yararlı işler yapanlar ne korkacak ne de üzüleceklerdir. (Muhammed Esed meali)

Enam 19:.. İşte bu Kur’an bana, ONUNLA SİZİ VE ERİŞTİĞİ HERKESİ UYARAYIM DİYE VAHYOLUNDU. (Diyanet meali)

Enam 50:BEN SADECE, BANA GÖNDERİLEN VAHYE UYUYORUM.”  (Diyanet meali)

Ne dersiniz, Allah ın Elçisinin Kur’an anlayışı, sizce çok açık anlaşılmıyor mu? BUNCA AYETLERDEN ANLAŞILIYOR Kİ, ALLAH IN ELÇİSİ YALNIZ KUR’AN A UYMUŞ VE YALNIZ KUR'AN İLE HÜKMETMİŞ. Bu ayetleri ümmetine tebliğ eden Allah'ın Elçisi, bu ayetlerin dışından, kendiside dine hükümler koyarak helal haramlar yaparak, ümmetine tebliğ etmiş olabilir mi? Elbette mümkün değil. Allah ın uyarıları, ikazları bizlere ELÇİSİNİN Kur’an anlayışını, çok açık bir şekilde anlatıyor. Allah'ın Elçisi benim görevim, aldığım Kur’an vahyini sizlere tebliğ etmektir, asla bunlara kendim hiç bir ilave yapamam diye açıkça bildiriyor. Bu gerçeklerden sonra, hala Allah'ın Elçisi de dinde hüküm koyma, ilave yapma yetkisinin olduğunu söylersek, neyi anlamış oluruz biliyor musunuz? ALLAH IN ELÇİSİNİN KUR’AN ANLAYIŞINI DEĞİL, BİZLERE DAYATILAN RİVAYET VE HURAFELERE İNANMAKLA, BİRİLERİNİN İSLAM VE KUR’AN ANLAYIŞINI, ALLAH IN ELÇİSİNİN KUR’AN ANLAYIŞI DİYE ANLAMIŞ OLURUZ. Bu da iftiradır ve büyük günahtır.

Kur'an ı anladığı dilden bir kez dikkatle okuyan, bu konuda yüzlerde kanıt ayet bulacaktır. Kur'an ı okumadan önce, Allah ın bizleri uyardığı gibi, önce Nahl suresi 98. ayetin gereklerini yerine getirmeli, yani şeytanın ve şeytanlaşmış inşanların bizlere dayattığı batıldan kurtulup, yalnız Allah a güvenerek ona dayanarak Kur'an ı okumaya başladığımız andan itibaren, tüm gerçeklerle işte o zaman buluşacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

   https://kuranadavet1.wordpress.com/2020/07/27/nahl-suresi-98-ayet-kovulmus-seytandan-allaha-siginirim-her-muslumanin-dikkatle-okuyup-dusunmesi-gereken-bir-ayet/
 

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK