KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR’AN I ANLAYABİLMEK İÇİN, HERKES İMAMI AZAM GİBİ İLİM SAHİBİMİ......
KUR’AN I ANLAYABİLMEK İÇİN, HERKES İMAMI AZAM GİBİ İLİM SAHİBİMİ OLMALIDIR?
 
Bizlere öyle şeyler söylüyor ve kafamızı karıştırıyorlar ki, Kur’an dan haberdar olmayan kişilerin aldatılması, yada yoldan sapması çok kolay olabiliyor. Önce şunu çok iyi anlamalıyız, Allah Kur’an ı hangi özellikte göndermiştir. Yani her okuyanın anlayamayacağı, zor anlaşılan bir kitap mıdır Kur’an?
 
Eğer bu gerçeği fark edemediysek, birileri bizlere âlim kişiler gibimi zannediyorsun kendini, sözleriyle tehdit edildiğimizde susar ve onların dediklerini yapar, onlara tabi oluruz. Çünkü gerçektende genel çoğunluğumuzun, âlim kişiler seviyesine gelmesi mümkün değildir. Eğer Kur’an ı çok azınlık kişilerin anlayabileceğine inandığımız andan itibaren, Kur’an ı terk etmemiz ve Kur’an bilgilerini âlim dediğimiz kişilerden öğrenmeye çaba göstermemiz kaçınılmaz olacaktır. Allah bunu yasaklamış ve emin olmadığın bilgilerin ardına düşmeyin, bunun hesabını sorarım demiştir. Din adına anlatılanlardan emin olabilmek için, önce bizler Kur’an ı anlayarak, düşünerek okumalıyız. Bu Allah ın emridir. ANLAYAMAYACAĞIMIZ BİR KİTABIN AYETLERİ ÜZERİNDE ALLAH, DÜŞÜN EY KULUM ASLA DEMEZ. ALLAH VELİLER EDİNİP ARDINA DÜŞMEYİN, GÜVENİLECEK VELİNİZ YALNIZ BENİM DİYE UYARIR VE KUR’AN IN İPİNE SARILMAMIZI İSTER BİZLERDEN.
 
Elbette âlim insanların, bizlerden çok daha iyi konuyu derinlemesine inceleyip anlaması çok normaldir. Ama aklı başında, Allah ın tüm kullarına Kur’an ın hitap etmediğini, herkesin anlayamayacağını söylemek, Kur’an a yapılacak en büyük saygısızlıktır. Bizler şunu unutmayalım, Allah Kur’an dan imtihan ediyorsa bizleri, imtihanımızın gerektirdiği kuralları herkesin anlayamayacağını söylemek, Allah ın adaletine saygısızlık ve adaletini sorgulamaktır.
 
Allah ın kitabını hiçbir bilgiyle, kitapla asla karşılaştıramayız. Bir bilim adamının yazdığı kitap, tüm dünyada okunduğunda anlaşılıyor ve bilim adamları yetişiyorsa, Allah katından gelen bir kitap için, çok az âlimlerin anlayacağını söylemek, aklın ötesinde saygısızlıktır. Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diyorsa, okuma yazma bilen, aklı yerinde olan herkes Kur’an ın özünü, ana kurallarının ne olduğunu anlayacaktır. Çünkü Allah her kulun, anlayacağı şekilde ana konuları çok basit izah etmiştir. Anlaşılmayan bir kitaptan, Allah ın bizleri sorumlu tutacağına inanmak, aklın mantığın alacağı bir konu değildir. Aklını kullanmayanları Allah nasıl cezalandıracağının da örneğini, Kur’an da açıkça veriyor.
 
Hiç birimiz âlim olmamız gerekmiyor, Kur’an ı anlayabilmek için. Bakın tekrar etmek istiyorum. Kur’an ın temel hükümlerini, yani dinin anası olan muhkem ayetleri anlamaktan bahsediyorum, tebliğden söz ediyorum. Müteşabih ayetler ya da normal ayetlerin derinlemesine, örneklerle anlatılması çok daha farklı bir şeydir. Bu açıklama ve detaylar, asla herkesin anladığı muhkem düşüncenin, fikirlerin zıttı olamaz, onun manasına ters düşemez.  Hepimiz aynı kapasitede değiliz. Birbirimizden yararlanmalıyız ama bu yararlanma körü körüne değil, bizlerinde çaba göstermesi ile olur. Hiçbir bilgimiz olmadığı bir konuyu başkalarından öğrenmeye kalkarsak, doğruluğundan asla emin olamayız. ONUN İÇİN ALLAH OKU, DÜŞÜN, AKLINI KULLAN DİYOR BİZLERE. OKUDUĞUMUZDA ANLAYAMASAYDIK ALLAH OKU, DÜŞÜN DER MİYDİ? 
 
Allah İslam dininde ruhban sınıfı yoktur diyorsa, Kur’an ın sorumlu olduğumuz apaçık olduğunu Allah ın söylediği MUHKEM ayetlerini anlayabilmemiz için, birilerine nasıl muhtaç olduğumuzu söyleriz. Allah yemin ederek, bu kitabı sizler için kolaylaştırdık diyecek birçok kez, ama birileri çıkacak, siz kendinizi İmamı Azam mı zannettiniz, kendinizi âlim mi zannediyorsunuz diyerek, Kur’an ı anlayamayacağımızı iddia ederek, toplumu tedirgin edecek.  Lütfen bunlara değil, YÜCE RABBİMİZE KULAK VERELİM.
 
Beşeri fıkıh inancı dine öyle ilaveler yaptı ki, şimdide bunları Kur’an da göremediğimizde, gerçekten doğru söylüyorlarmış, Kur’an da her şey yokmuş deyip çıkıyoruz.  Hâşâ Allah eksik mi bıraktı emirlerinde de, bu ilaveleri birileri tamamladı? Bunu düşünemiyor muyuz? HÂŞÂ ALLAH IN AÇIKLAYAMADIĞINI, İZAH EDEMEDİĞİNİ, ARAMIZDAN BİRİLERİMİ BAŞARDI VE BİZLERİN ANLAYACAĞI ŞEKLE GETİRDİ? ARAMIZDA BUNA İNANAN VAR MI? Namazın kaç rekât olduğunu Kur’an da arıyoruz, bulamadığımızda bakın kaç rekât olduğu yazmıyor diyoruz. İyide Allah böyle bir sınırlama yapmamış, neden bunu bir eksiklik gibi görüyoruz? Allah Kur’an da hiçbir eksik bırakmadık dediği halde, biz her şeyin Kur’an da olmadığını iddia etmeye devam ediyoruz, peki neden? Sırf bizlere öğretilen rivayetleri doğrulamak adına. Allah bizleri affetsin.
 
Allah Kur’an ı iyi niyetle okuyanların, GÖNÜL GÖZÜNÜ AÇACAĞINI SÖYLÜYOR. Bu durumda Kur’an gibi bir nurun beşeri kitaplarla, karşılaştırılması normal mi? Kimin yazdığı kitap, okuyanların gönül gözünü açar? Lütfen Kur’an ı doğru anlayalım, yoksa yolumuzu sapıtırız. Allah elçisine, TEBLİĞ ETMEK SANA, HESAP SORMK BANA DÜŞER DİYOR. Sizce Allah ın elçisinin tebliğ ettiği ve sorumlu olduğumuz ayetleri bizler anlayamasaydık, sizce Allah böyle söyler miydi? Söylemezdi diyorsanız, lütfen bizlere öğretilenleri, Kur’an ile karşılaştıralım ve bizleri Allah ile aldatmaya çalışanların yalanlarına inanmayalım. Kur’an ın nasıl bir kitap olduğunu, bakın Allah bizlere nasıl anlatıyor. 
 
Kehf 54: Andolsun, BİZ BU KUR’AN’DA İNSANLAR İÇİN HER TÜRLÜ MİSALİ DEĞİŞİK ŞEKİLLERDE AÇIKLADIK. Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür. (Diyanet meali)
 
Tebne 115: Doğru yola ilettikten sonra, SAKINACAKLARI ŞEYLERİ KENDİLERİNE APAÇIK BİLDİRMEDİKÇE, Allah bir toplumu saptıracak değildir. Şüphesiz Allah, her şeyi hakkıyla bilendir. (Diyanet meali)
 
Nisa 82: HÂLÂ KUR’AN’I DÜŞÜNÜP ANLAMAYA ÇALIŞMIYORLAR MI? Eğer o, Allah’tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı. (Diyanet meali)
 
Zuhruf 2–3: APAÇIK KİTAB’A ANDOLSUN Kİ, İYİCE ANLAYASINIZ DİYE biz, onu Arapça bir Kur’an yaptık. (Diyanet meali)
 
Şuara 78: “O, BENİ YARATAN VE BANA DOĞRU YOLU GÖSTERENDİR.” (Diyanet meali)
 
Kamer 22: Andolsun biz, KUR’AN’I DÜŞÜNÜP ÖĞÜT ALMAK İÇİN KOLAYLAŞTIRDIK. Var mı düşünüp öğüt alan? (Diyanet meali)
 
Ali İmran 105: KENDİLERİNE APAÇIK DELİLLER GELDİKTEN SONRA PARÇALANIP AYRILIĞA DÜŞENLER GİBİ OLMAYIN. İşte onlar için büyük bir azap vardır.(Diyanet meali)
 
Muhammed 24: ONLAR KUR’AN’I DÜŞÜNMÜYORLAR MI? Yoksa kalplerin üzerinde kilitleri mi var? (Diyanet meali)
 
Nur 34: ANDOLSUN Kİ BİZ SİZE AÇIK AÇIK BİLDİREN ÂYETLER,sizden önce yaşayıp gitmiş olanlardan örnekler ve takvaya ulaşmış kimseler için öğütler indirdik. (Elmalı meali)
 
Araf 174: Belki inkârdan dönerler diye ÂYETLERİ BÖYLE AYRINTILI BİR ŞEKİLDE AÇIKLIYORUZ. (Diyanet vakfı meali)
 
Bu ayetlere benzer yüzlerce ayet sayabiliriz. Siz ayetleri okuduğunuzda, Kur’an ı anlayabilmek için, âlim bir insan olmak gerekir, ya da ayetleri anlamak için âlimlere danışmalıyız diye mi anladınız, yoksa Allah kullarını imtihan ettiğine hükmettiği Kur’an ı kolay, anlaşılır ve birçok örneklerle BİZZAT KENDİSİ AÇIKLAYIP İZAH ETTİĞİNİ Mİ ANLADINIZ? Yorum ve karar elbette sizin. İmtihan sizin imtihanınız.
 
Değerli din kardeşlerim, lütfen birilerinin sözlerine değil, ALLAH IN SÖZLERİNE KULAK VERELİM.  Allah anlaşılması zor bir rehber kitap gönderip, daha sonrada bizleri birilerine muhtaç edip, O kitaptan asla hesap sormaz. Bunu da unutmayalım. Yazıma İmamı Azam Ebu Hanife nin, çok düşündürücü ve dikkat çeken bir sözüyle son vermek istiyorum. Yorum sizlerin.
 
"Bu bizim söyleyebildiğimiz en güzel sözdür. KİM BİZİM SÖZÜMÜZDEN DAHA DOĞRU BİR SÖZ GETİRİRSE, O HAKİKATE BİZİMKİNDEN DAHA YAKINDIR" dediği; "Senin bu verdiğin fetvalar doğruluğunda hiç şüphe olmayan hakikatler midir?" diye sorulunca da: "BİLMİYORUM BELKİ DE YANLIŞLIĞINDA HİÇ ŞÜPHE OLMAYAN YANLIŞTIR" şeklinde karşılık verdiği nakledilmektedir. (Bağdadi, Tarih, XIII: Cilt, sh. 352)
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK