KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
DİNİN KAYNAĞI KONUSUNDA FARKLI DÜŞÜNCELER.
Bildiğiniz gibi günümüzde, İslam ı yaşayan büyük çoğunluk, İslam ın kaynağı olarak, birincisi Kur’an, ikincisi de onu açıklayan, izah eden, yaşanır hale getiren, peygamberimizin hadisleridir, sünnetidir diye kabul eder. Bir diğer inanç gurubu da, İslam ın tek kaynağı vardır, oda Kur’an dır, çünkü dinin sahibi Allah dır diye inanır. 
 
İslam ın tek kaynağı Kur’an dır diyenlerin dışında ki inancı önce ele alalım. Acaba bu inanç gurubu neden Kur’an ın yanında bir kaynak daha olması gerektiğine inanıyor. Önce bunun nedenini bulamazsak, bu konuyu da doğru sonuçlandıramayız. Kur’an ın ikinci kaynağının sünnet, yani, hadisler olduğunu savunan düşünce şunlara inanıyor ve onun için de hadisler olmasaydı, Kur’an asla anlaşılamazdı, yaşanamazdı deniyor.
 
“Hadis İslam dininin ikinci kaynağıdır. Kur’an ı kerime göre, İslam dininin haram helal hükümleri nerelerden çıkartılacak, Kur’an a göre evvela Kur’an a bakmalıyız. Kur’an ana kaynaktır. Kur’an ın yollama yaptığı, peygamberin sözüne de dikkat edin, onun yaptığını yapın, yapma dediğini yapmayın, onu örnek alın, ona uyun diye emir verdiği için, peygamberimizin hadisleri de, KUR’AN IN AÇIKLAMADIĞI, ANLATMADIĞI YERLERDE, İNSANLARIN İHTİYACINI GİDERECEK HÜKÜMLERİN BELİRLENMESİNDE İKİNCİ ANA KAYNAKTIR.
 
Allah namaz kılın demiştir, ama nasıl yapılacağını açıklamamıştır. PEYGAMBERİMİZ BUNU BİZZAT HAYATA GEÇİRMİŞ VE NASIL KILINACAĞINI ÜMMETİNE ÖĞRETMİŞTİR. Bunlar olmasaydı namazımızı kılamazdık. Allah zekâtı veriniz diyor, ama hangi maldan ne kadar vereceğimiz, nasıl vereceğimiz konusunda hiçbir açıklama Kur’an da yoktur. Peygamberimiz haram ve helal koyma konusunda da yetkilidir.
 
Allah ın kitabında ve peygamberimizin sünnetinde olmayan, bazı konuları da din âlimleri, müçtehitler oturup, Kur’an ve sünnet ışığında FETVA verip, kanun ve kurallar koymuşlardır din adına. HEPSİNİN BİRLEŞMESİNE İCMA-İ ÜMMET DENİYOR.Buda İslam ın üçüncü kaynağı olarak kabul edilir. Bunlarda da bulunamayan konular, zamanla âlim, müçtehit kişilerin Kur’an a, sünnete bakarak, yine yaptıkları araştırmalar neticesinde, fetva verirler. Buda İslam dininin dördüncü delili, kaynağı içtihat, kıyastır. BÖYLECE İSLAM DİNİNİN, DÖRT ANA KAYNAĞI, DELİ VARDIR. “
 
Yazdığım bu düşüncelere, elbette sizler çok daha fazla ilaveler yapabilirsiniz. Ben konuyu anlayabilmemiz adına, ana başlıklar olarak yazdım ve bu söylenenler üzerinden şimdide birlikte düşünelim. Önce şunu söylemek isterim. Eğer bir amacımız varda, sonuca ulaşabilmek istiyorsak, bizler yolumuzu önce tespit edip, TEK BİR PLAN DOĞRULTUSUNDA İŞİMİZİ YAPARIZ. Eğer işimizi yaparken, herkes kendi kafasından bir şeyler söylüyorsa, kafamız karışacak ve ulaşmak istediğimiz yere de sağlıklı ulaşmamız mümkün olmayacaktır. Güzel bir söz vardır, TEK SAATİ OLAN, SAATİN KAÇ OLDUĞUNU BİLİR. İKİ SAATİ OLANSA, ASLA EMİN OLAMAZ. Onun içinde Allah, dinde sakın bölünmeyin emrini vermiştir. Kur’an ı tek kaynak görürsek, bölünecek nedenler ortadan kalkacaktır. EĞER DİNİN KAYNAĞINA, KİŞİLER YANİ BEŞER GİRİYORSA, HER KAFADAN BİR SES ÇIKACAK VE BÖLÜNMEK ADETA KAÇINILMAZ OLACAKTIR. Lütfen bunu unutmayalım.
 
Hatırlatmak istediğim çok önemli bir konuda, ALLAH ELÇİSİNE, SANA İNDİRDİĞİM KUR’AN İLE ONLARA HÜKMET, emridir. Demek ki Kur’an a uyan, Allah ın elçisine uymuş demektir. Çünkü Allah ın elçisi, yalnız Kur’an ile emretme, hükmetme yetkisi almıştır. Sizlere şu soruyu sormak istiyorum. Allah bizlerin yapmasını istediği emirleri verip, bu emri anlayıp, hayata geçirmemiz için, gereken detayları neden Kur’an da vermesin? Lütfen bu soruya mantıklı bir cevap bulalım nefsimizde, eğer kendimizi kandıracak bir cevapla yetinirsek, inanın Allah a mahşer günü hesap veremeyiz. 
 
Hatırlatırım peygamberimiz ÜMMİYDİ, yani daha önce hiçbir dine tabi değildi. Onun içinde, dini konularda hiç bilgisi yoktu. ALLAH IN ELÇİSİ, NE ÖĞRENDİYSE KUR’AN DAN ÖĞRENDİ. Düşünebiliyor musunuz, Allah namaz kıl, zekât ver diyor ama uygulayacağımız hiçbir bilgi Kur’an da yok diyoruz. Bu durumda Allah, nasıl bu emirlerinden bizleri sorumlu tutar? Hatırlayınız SİZLERİ KUR’AN DAN SORUMLU TUTUYORUM DİYORDU. Hani biz kitapta, hiçbir eksik bırakmadık demişti. Her şeyden nice örnekleri, değişik ifadelerle verdik ki anlayasınız diyordu. KUR’AN IN İPİNE SARILIN, emrini de mi unuttuk. Savaşta bir komutanı düşünün, askerlerine emrini verirken gerekli açıklamayı, detay yapmadan emir vermesi sizce mümkün mü?
 
Peygamberimizin hadislerinin, ayetleri açıkladığını, hatta Kur’an ın bahsetmediği konularda da, Allah ın elçisine, hükümler koyma yetkisi verdiğine nasıl inanırız. HANİ ALLAH, BEN HÜKMÜME HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEM DİYORDU. HANİ PEYGAMBERE DÜŞEN, AÇIK BİR TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR AYETLERİNE NE OLDU. Rad 40. ayetinde, SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR, ayetinin de üstünümü örttük yoksa.
 
 
Peygamberimiz, önce Kur'an ayetlerini ezberletmiş ama ezberleyen insanların savaşta öldüklerini görünce, ileride sorun olacağını düşünerek, hemen yazdırmış ve kayda aldırmıştır. Eğer Allah ın emirleri detaylı olmayıp, detay görevini elçisine vermiş olsaydı Allah, sizde peygamberimiz aynı mantıkla hareket edip, namazın nasıl kılınacağı, orucun nasıl tuıtulacağı gibi detaylarıda kayda aldırmazmıydı? Düşünen gerçekleri bulur, düşünmeyen ise hesap günü pişman olanların safında olur.
 
Hatırlayınız Allah, Hakka suresi 44. ayetinde, Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi, onun şah damarını keserdik, yani canını alırdık demiyor muydu? Tüm bu ve buna benzer yüzlerce ayeti bir kenara koyup, peygamberiniz size ne verdiyse onu alın sözlerini çarpıtıp, Kur’an ın yüzlerce ayetine ters düşen bir anlamı nasıl yükleriz ve buna inanırız. Allah birçok ayetinde, deki onlara diye elçisine, nasıl ayetler indirmişti hatırlayınız lütfen. 
 
Hüküm yalnızca Allah’a aittir. O, hakkı anlatır. O, hakkı batıldan ayırt edenlerin en hayırlısıdır.” (Enam 57)  Ben sadece bana vahyedilene uyarım. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım.( Ahkaf 9)  De ki: “Şüphesiz ben, size ne zarar verebilir, ne de fayda sağlayabilirim.” (Cin 21) SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR. Hesap görmek ise bize aittir.(Rad 40)
 
 
Ne dersiniz, Allah elçisine bu sözleri özellikle ümmetine söylemesini istiyor ve görevini bildiriyorsa, sizce Allah ın Kur’an da hüküm vermediği konularda, dine hüküm koyma yetkisi, vermiş olabilir mi? Allah ın elçisi ben sadece uyarıcıyım, size ne faydam ne zararım dokunmaz demesini, özellikle söylemesini isteyip, senin görevin sadece tebliğ etmektir diyecek, ama bizler buna benzer ayetlere gözlerimizi kapatıp, HÂŞÂ PEYGAMNBERİMİZİ, ALLAH IN DİNDE ORTAĞI YAPACAĞIZ, ÖYLEMİ. Daha ilginci, buna itiraz edenlere de, NE YANİ PEYGAMBERİMİZ POSTACIMIYDI DİYEREK, KENDİ NEFSİMİZDEN, ALLAH IN VERMEDİĞİ YETKİLERİ, ELÇİSİNE YÜKLEYECEĞİZ. LÜTFEN PEYGAMBERİMİZİN, ZORLU TEBLİĞ GÖREVİNİ KÜÇÜMSEMEYELİM.
 
Bizler dinin ana kaynaklarını çoğaltıp, beşerin koyduğu FIKIH kurallarını Kur’an da bulamadığımızda, ne yazık ki Kur’an ı yeterli kaynak olarak görmüyoruz ve Kur’an ı terk ediyoruz. UNUTMAYALIM BEŞERİ FIKIH İNANCI DİN DEĞİLDİR. Açık ve izah edici olmadığına inandığınız bir kitaba, siz olsanız bakar mısınız? BU DURUMDA AÇIK OLMAYAN VE ANLAŞILMAZ OLDUĞUNA İNANDIĞINIZ KUR’AN I MI REHBER ALIRSINIZ, YOKSA KUR’AN I AÇIKLADIĞINA, İZAH ETTİĞİNE İNANDIĞINIZ BEŞERİN YAZDIĞI KİTABIMI OKUYUP, REHBER ALIRSINIZ. 
 
Elbette beşeri ilaveleri Kur’an da görmemiz mümkün değildir. Bu bilgiler olmasaydı namazımızı kılamazdık demek, Allah emirlerini gereği gibi bizlere bildirmemiş demektir ki, bu saygısızlığın en büyüğüdür. Allah namazı nasıl kılacağımzı, zekâtı nasıl vereceğimizi, çok basit ve kolay bir şekilde anlatmış Kur’an da. Çünkü birçok kez yemin ederek, bu kitabı sizler için kolaylaştırdık diyor. Bizlere öğretilen bunca beşeri detay, hatta zorlaştırılmış tüm kuralları Kur’an da göremediğimizde, hataların en büyüğünü yapıp, bakın demek ki Kur’an da her şey yokmuş, demek ki dinin tek kaynağı da yalnız Kur’an olamaz deyip, işin içinden çıkıyoruz, lütfen bu hatayı yapmayalım, çok pişman oluruz. 
 
Kur’an ı tek kaynak görmediğimizde, inancımızın içine beşeri rivayetler ve doğruluğundan emin olamayacağımız, kişisel düşünceler giriyor ki, bu sözlerin arasına şeytanın vesvesesinin girmesi, yanlış bilgilerin ve art niyetli kişilerin dine nifak sokması, çok daha kolay olacaktır. YAHUDİLER NE YAZIK Kİ, BU YANLIŞ İNANCIMIZI KULLANMIŞ VE DİNİMİZİN İÇİNE SIZMIŞLARDIR.
 
Dinin üçüncü ve dördüncü kaynağı olarak, âlim ve müçtehit dediğimiz kişilerin fikir ve düşüncelerinin kendi analizlerinin FETVALARI, EĞER DİNİN UYULMASI GEREKLİ, ZORUNLU KAYNAĞI OLARAK ALINIR VE DİN DİYE YAŞANIRSA, BU DİN ALLAH IN DİNİ OLMAKTAN ÇIKAR, LÜTFEN BUNU UNUTMAYALIM. Hatırlayalım, Allah bu konuda bizleri uyarıyor ve dini konularda tek yetkili ve sorumlu olanın, yalnız kendisi olduğunu nasıl anlatıyordu bizlere?
 
O HALDE KUR'ÂN'DAN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (Araf 185)
 
ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (casiye 6)
 
KİMDİR SÖZÜ ALLAH’IN KİNDEN DAHA DOĞRU OLAN? (Nisa 87)
 
KARŞILARINDA OKUNUP DURAN BIR KITABI, SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ ONLARA YETMİYOR MU? (Ankebut 51)
 
Aramızda, Allah ın bu sözlerine inanmayan var mı? Bu uyarıları gördüğümüz halde, inatla şunu söyleyebilir misiniz hala; Allah ım öyle diyorsun da, namazın nasıl kılınacağını, zekâtın nasıl verileceğini ben Kur’an da göremiyorum, onu da bizlere FIKIH inancımız ve peygamberimizin rivayet hadislerinden anlıyorum, diyecek cesareti olan var mı aramızda hala? Var diyenlere, elbette benim hiçbir sözüm yok. Elbette karar sizlerin, imtihan sizin imtihanınız.
 
Bu ve buna benzer yüzlerce ayete iman ettiğimizi söylüyorsak, dinin tek kaynağı Kur’an, yani Allah ın ayetleri, sözleri olduğunu söyleyelim ve ona göre inancımızı yaşayalım. Allah ın şeriatı yalnız Kur’an dır. ALLAH IN ELÇİSİ BEN, YALNIZ KUR’AN A UYARIM DEDİKTEN SONRA, BİZLER HALA ALLAH IN ELÇİSİNİN, DİNE BAŞKA HÜKÜMLER KOYDUĞUNU NASIL SÖYLERİZ. Eğer Allah ın şeriatına, beşeri şeriatlar karıştırıyorsak, bu durumda, Allah ın şeriatından saparak, kendimize yeni bir şeriat yaratmış oluruz. Bununda hesabını asla veremeyiz. 
 
Lütfen şunu düşünmenizi rica ediyorum. Allah Kur’an ı ben koruyorum diyor ve Kur’an ın ipine sarılın diye uyarıyor. Günümüze kadar rivayet yoluyla gelmiş, peygamberimizin hadisleri dedikleri sözler, lütfen dikkat ediniz, hiçbir koruma altında olmadan, rivayet yoluyla bizlere ulaşmıştır. İlginç olanı, bu hadislerin peygamberimiz tarafından ve onun zamanında asla kayda alınmamasıdır. Çünkü Allah ın elçisi Kur’an dışından başka sözlerin naklini yasaklamıştı. Dört halife devrinde bile hadis nakli yasaktı. Bu hadislerin toplandığı dönem, peygamberimizin ölümünden yaklaşık 250 yıl sonra kayda alınmaya başlandığı rivayet edilir. SİZCE ALLAH BİZLERİ, BU BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA İMANIMIZI YAŞAMAMIZI İSTERMİYDİ? Madem Allah ın elçisi, ibadetlerin detayını ümmetine öğretti, neden sağlığında bunları kayda aldırmadı? HÂŞÂ bu eksikliği gören kişiler çıktıda, yaklaşık 250 yıl sonra bu hadisleri, bilgileri toplayıp, bizlerin imanımızı mı kurtardı? Lütfen bunu düşünün, doğru sonuca ulaşacaksınız. Yoksa Allah ın elçisine de, iftira atanların safında oluruz, bunu da unutmayalım.
 
Kişilerin düşüncelerinin karıştığı bir din, asla Allah ın dini olamaz. Olamayacağını Kur’an söylüyor ve diyor ki; SAKIN EMİN OLMADIĞIUNIZ BİLGİNİN ARDINA DÜŞMEYİN HESABINI SORARIM. Bir başka ayetinde de, güvenilecek yardım istenecek veliniz yalnız benim, diyerek bizleri uyarıyor ve İSLAM I VELİLER, ŞEYHLER, EFENDİLER EDİNEREK SAKIN YAŞAMAYIN DİYORDU. Ama bizler Allah ın bunca uyarılarından sonra, dinde Kur’an dan sonra, beşeri olarak kural koyacak kişileri kabul edebiliyoruz. DAHADA İLERİ GİDİP, VELİSİ OLMAYAN CEBNNETE GİDEMEZ DİYENLERE İNANIYORUZ. ALLAH İLE ALDATICILARDAN KORUNMAK İSTEYEN, YALNIZ KUR’AN IN İPİNE SARILIR. ALLAH İLE ALDATANLARIN ACISINI, 15 TEMMUZDA ÇOK ACI BİR ŞEKİLDE, ÜLKE OLARAK ÇEKTİK TOPLUM OLARAK. LÜTFEN BU YOLLA BİZLERİ ALDATNLARIN, ARTIK TUZAĞINA DÜŞMEYELİM.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK