KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN'I, AYRILIĞA DÜŞTÜKLERİ ŞEYLERİ, AÇIKLAMAN İÇİN SANA GÖNDERDİK.
İmanımızı Kur’an ile sorgulamadığımız sürece, büyük hatalar yapmamızda kaçınılmaz olacaktır. Hatta doğru yolda olup olmadığımızdan'da aslsa emin olamayız. Dine nifak sokan din simsarcıları, ne yazık ki bu yolu kapatmışlar ve kendilerini koruyabilmek amacıyla öyle bir zırh giymişlerdir ki, artık İslam dininde ne yazık ki, yalnız başına Kur’an'ın sözü geçmiyor, rivayet ve sanı bilgiler Kur'an'ın, Allah'ın sözlerinin önüne geçer olmuş. Allah'ın dini, Rabbimizin uyarılarından uzak yaşanır olmuş. ÇÜNKÜ KUR’AN, İNANCIMIZI YAŞAMAK ADINA YETERSİZ, DETAYSIZ AÇIKLANMAYA MUHTAÇ KABUL EDİLMİŞ. Bun söyleyenlerede ne yazık ki hiç kimse itiraz etmeyip, neden Allah detaylı ve açıklanmamış bir rehber göndermiş, Allah açıklanmamış detaysız bir kitaptan mı bizleri sorumlu tutacak diye soran çok fazla çıkmamış.
 
Allah emin olmadığın bilginin ardına sakın düşmeyin, Kur’an'ın sınırlarını aşmayın, arı duru din yalnız Allah'ın dini Kur’an dadır, ALLAH HÜKMÜNE HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEZ, BİZ KİTAPTA HER ŞEYİ AÇIK SEÇİK YAZDIK Kİ SAPMAYASINIZ, KİTAPTA HİÇBİR EKSİK BIRAKMADIK, YALNIZ KUR’AN'IN İPİNE SARILIN, DİNİ DOSDOĞRU TUTUN VE AYRILIĞA DÜŞMEYİN. SÖZ BAKIMINDAN ALLAH'TAN DAHA DOĞRU KİM VARDIR, O HALDE KUR’AN'DAN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKSINIZ, diye bizleri uyardığı halde, bizler neler söylüyoruz nelere inanıyoruz, farkında mısınız? Geçen gün paylaştığım bir videoda, Allah yemin olsunki bu kitabı kolaylaştırdım, sizler Kur'an'ı herkes anlayamaz kolay değildir diyorsunuz şeklindeki ikazına, bir arkadaşım şöyle cevap yazmış. "KAFİR SÜNNET İNKARCISI." Bu ve benzeri sözleri yazanlar, Resule ait olduğuna iddia ettikleri sözleri/hadisleri savunayım derken, ALLAH'IN AYETLERİNİ İNKAR ETTİĞİNİN FARKINDA BİLE DEĞİLLER. İşte bizler İslam'ı böyle, sorgusuzca yaşıyoruz. 
 
Bunlara benzer yüzlerce uyarı ayetlerin üzerini örtüp, görmezden gelerek, bizler Allah'ın arı duru dinine saygısızlığın en büyüğünü yapıyor ve diyoruz ki; “KUR’AN'DA ALLAH, İBADETLERİMİZ İLE İLGİLİ KONULARDA DETAY VERMEMİŞ VE NASIL UYGULAYACAĞIMIZ KONUSUNDA GEREKEN AÇIKLAMAYI YAPMAMIŞTIR. AYETLERİ AÇIKLAYAN VE BU AYETLERİ HAYATIMIZA GEÇİRECEK HALE GETİREN, DETAY VEREN PEYGAMBERİMİZDİR, ONUN RİVAYET HADİSLERİDİR. BU BİLGİLER OLMASAYDI, KUR’AN KAPALI KALIRDI ANLAŞILAMAZDI.”
 
Evet, aynen bunları söylüyoruz ve inanıyoruz. Bunun şirk olduğunu, hala fark edemeyen kardeşlerimiz o kadar fazla ki, çok üzülüyorum. Bu konularla ilgili birçok makale yazdım, Allah'ın izniyle bıkmadan yazmaya devam edeceğim, çünkü biz Müslümanlar olarak, bu konuyu anlayamadığımız sürece, bizlerin inancını kullanıp maddi çıkar sağlayacaklar ve bizleri Allah ile aldatanları her zaman karşımızda bulacağız. 15 Temmuz ihaneti, Allah ile aldatılmanın üzücü bir eseridir. Bu zalimliklerin benzerlerinin, ülkemizde bir daha olmasını istemeyenler, din adına rivayetlere değil, Allah'ın kelamı, nuru Kur’an'ın ipine sarılmalıdır. Bir Müslüman devletine milletine silah çekmez, onun yanında olur. Allah Kur’an'da, aklını kullanmayanları pislik içinde bırakırım diye uyarır. Yani düşünmek ve akıl İslam'ın en önemli emridir. Zerre kadar düşünen bir Müslüman, Allah'ın emrettiği ve de bizleri bu emirlerden sorumlu tuttuğu konularda gereken detayları vermeyeceğine asla inanmaz, bu sözleri kabul etmez. ÇÜNKÜ VERİLEN EMRİN AÇIKLAMASI, DETAYI, EMRİ VEREN KİŞİ TARAFINDAN YAPILMADIYSA, VERİLEN EMRİN HESABI DA SORULAMAZ. 
 
DEĞERLİ DİN KARDEŞLERİM ŞUNU LÜTFEN UNUTMAYALIM, ALLAH BİZLERE REHBER OLSUN DİYE GÖNDERDİĞİ KUR'AN DETAYLI DEĞİLDİR, HERKES ONU ANLAYAMAZ DERSEK, KUR'AN'IN İNDİRİLİŞ AMACINI ZERRE KADAR ANLAMAMIŞ VE BEŞERİN YAZDIĞI KİTAPLARA GÖSTERDİĞİMİZ SAYGIYI, ALLAH'IN KİTABINA GÖSTERMİYORUZ DEMEKTİR. SİZLERE SORUYORUM, ALLAH NEDEN HÜKÜMLERİNİ DETAYLI AÇIKLAMASIN? BİRÇOK AYETİNDE DETAYLI AÇIKLADIK DEDİĞİ HALDE BU İFTİRAYA NASIL İNANMAYA HALA DEVAM EDERİZ?
 
Allah hükmüme hiç kimseyi ortak etmem dedikten sonra, verdiği hükümlerin detayını Kur’an'da vermeyip, Elçisini de hükümlerine ortak etmiş olabileceğine nasıl inanırız. Buna inanırsak, Kur’an'da ellerimizle çelişki yaratmış oluruz. Allah aşkına lütfen şunu düşünelim. Zuhruf suresi 44. ayette Allah, SİZLERİ KUR’AN DAN SORUMLU TUTUYORUM diyecek, ama sorumlu tutacağına hükmettiği emirlerinin, nasıl yerine getirileceğini açıklamayacak, söylemeyecek öylemi? Bizler nasıl bir adaleti, Allah'a nispet ettiğimizin farkında mısınız?  Allah'ın Elçisi Kur’an'da, bizlerin dikkatini çekmek ve uyarmak adına, Enam 50. ayetinde, “YALNIZ BANA VAHYEDİLENE UYARIM BEN” diyecek, bizlerse Kur’an'ın vermediği detayları Allah'ın Elçisi vermiş, bizlere bildirmiş ve hayata geçirmemizi sağlamıştır diye, Kur’an'ın bahsetmediği bilgilere, hiç kuşku duymadan inancağız ve bunları Kur’an'da göremediğimizde, BAKIN DEMEK Kİ KUR’AN'DA HER BİLGİ YOKMUŞ, DETAYINIDA ALLAH'IN ELÇİSİ VERMİŞTİR DİYECEĞİZ. Bu nasıl bir mantık böyle. ALLAH NEDEN VERDİĞİ EMRİ AÇIKLAMASIN VE İZAH ETMESİN, BUNU DÜŞÜNEN YOK MU? Ucu açık ve emin olamayacağımız rivayet bir yolla, emrettiği ibadetlerin detayını Allah, bizlerin öğrenmesini isteyeceğine nasıl inanırız? Hani emin olmadığın bilginin, sakı ardına düşmeyin diye uyarıyordu Allah, unuttuk mu? Bakara suresi 5. ayette bakın ne diyor.
 
Bakara 5: İŞTE ONLAR, RABLERİNDEN GELEN BİR HİDAYET ÜZEREDİRLER VE İŞTE ONLAR KURTULUŞA ERENLERİN TA KENDİLERİDİRLER. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Gerçek iman eden bir Müslüman, Allah katından gelen bir hidayet yani Kur’an üzerinedirler diyor. Kurtuluşa erenlerinde yalnız onlar olduğunu belirtiyor. Fıkıh inancının öğretisi olan, rivayetlerin sözlerine inandığımızda, Allah katından gelen hidayetin, kurtuluş reçetemizin, inancımız adına birçok konuyu açıklamadığına, izah etmediğine de inanmış oluyoruz. Böylece Allah ın hidayet rehberine, saygısızlığın en büyüğünü yapmış oluyoruz.  Allah Rad 40. ayetinde, “ O HALDE TEBLİĞ ETMEK SANA, HESAP SORMAK BİZE DÜŞER.Diyerek aslında çok açık bir hüküm veriyor ve diyor ki; Sana indirdiklerimizi tebliğ et, gerisi bize aittir. Hatta Allah Hakka 44. ayetinde, “BİZ SÖYLEMEDİĞİMİZ HALDE BAZI SÖZLERİ, BUNLARDA ALLAH KATINDANDIR DESEYDİ ELÇİMİZ, ONUN ŞAH DAMARINI KESERDİK” demiştir.  Tüm bunlar, Allah'ın Elçisinin Kur’an'ın dışından, tek kelime bile dine ilave yapamayacağının apaçık kanıtlarıdır. Ama batıl o kadar güçlenmiş ki, Allah'ın ayetlerini duyan, işiten yok. 
 
Size bir örnek verip, bu konuda düşünmenizi rica ediyorum. Bir ev yapmak istediğimizde, önce mühendisin yanına gideriz. Ondan istediğimiz evin projesini çizmesini isteriz. Oda bir evin yapılması için neler gerekiyorsa, tüm planları projeleri, hesaplamaları en ince detayına kadar çizilmesini ve hazırlığını yapar. Daha sonra bu projeyi, evi yaptırmak isteyen kişi, inşaat ustalarına verir ve evin yapılması bu projeye göre sağlanır. Hatta bu projeye göre yapılıp yapılmadığı, mühendis tarafından sürekli kontrol edilir. Sizlere sormak isterim, Projeyi hazırlayan mühendis, ben ana hatlarıyla çizdim projeyi, detayını da sen tamamla diyerek, inşaat ustasına verir mi? Veremeyeceğini biliyor ve söylüyorsanız, lütfen Allah'ın da, bizlerden istediği emirlerini, ibadetlerini detaylandırmadan, açıklamadan Kur’an'da verdiğini lütfen söylemeyiniz.
 
Değerli din kardeşlerim, bizler için bu konuda anahtar ayet, Zuhruf 44. ayet olmalıdır. Allah sorumlu tutulacağımıza hükmettiği Kur’an ise, asla Kur’an'da yerine getirmemizi istediği konular, ibadetler detaysız olamaz, bunu unutmayalım. Fıkıh din değildir. Fıkıh mezheplerin, kişilerin dini yaşamak adına yarattığı bir yoldur, yöntemdir. Yani beşeridir. Kur’an'a ters düşmeyen konuları, elbette almamızda bir sakınca yoktur. Ama FIKIH inancı olmazsa, namazımızı kılamazdık, orucumuzu tutamazdık, zekâtımızı veremezdik dersek, Allah'ın kitabına saygısızlık yapmış oluruz.
 
Allah yemin ederek, bu kitabı sizler için kolaylaştık diyorsa, onun kolaylaştırdığı dini ellerimizle zorlaştırmayalım, bunun acısını çok çekeriz, çekiyoruz da zaten. Allah namaz kılın emrini veriyor, rekât sayıları ile sınırlandırmıyorsa, bunu bir eksiklik gibi görüp, rivayet hadisleri ve fıkıh inancını lütfen, Kur’an'ın önüne geçirip, bakın rekât sayıları bile yok Kur’an'da demeyelim. Allah, ihtiyacımızdan arta kalanını infak edin, dağıtın diyorsa, fıkıh inancının öğretisi olan kırkta bir bilgisini Kur’an'da göremediğimizde, bakın ne kadar vereceğimiz bile yazmıyor Kur’an'da demeyelim. Çünkü bunun miktarını da Allah bizlere bırakmış ve bu yolla bizleri imtihan etmektedir. Bakın Allah ne diyor.
 
Nahl 64: BİZ BU KİTABI SANA ANCAK, HAKKINDA ANLAŞMAZLIĞA DÜŞTÜKLERİ ŞEYİ İNSANLARA AÇIKLAYASIN (DUYURASIN) VE İNANAN BİR TOPLUM İÇİN BİR REHBER VE RAHMET OLSUN DİYE İNDİRDİK. (Mehmet Okuyan meali)
 
Batılı, hurafeyi, atalar dinini aklamak adına ayetlere bakanlar, ayetlerde geçen kelimelerin anlamıyla oynamaktan da çekinmiyorlar. Allah bizlere Kur’an'ı, bakın ne için indirmiş ve Elçisine bu konuda bakın ne diyor. AYRILIĞA DÜŞTÜKLERİ KONULAR İÇİN, KUR’AN'DA GEREKEN AÇIKLAMALAR YAPTIK ONLARA TEBLİĞ ET, BİLDİR BU TARTIŞMALARINA SON VERSİNLER DİYOR. BEN AÇIKLAMADIM, SEN DETAYINI AÇIKLA DEMİYOR. EĞER KUR’AN'DA GEREKEN DETAY OLMASAYDI, AYRILIĞA DÜŞTÜKLERİ KONU, NASIL AÇIĞA ÇIKARDI. ÇÜNKÜ ALLAH AYETLERİNİ ÖZELLİKLE, ÜZERİNDE TARTIŞTIKLARI KONULARIN, AÇIĞA ÇIKMASI TARTIŞMAYA SON VERİLMESİ İÇİN GÖNDERDİĞİNİ SÖYLÜYOR. EĞER KUR'AN AÇIKLANMAMIŞ DETAYLI OLMASAYDI, İNSANLARA REHBER VE RAHMET OLAMAZDI. BÖYLE BİR KİTAP İÇİN DETAYLI DEĞİLDİR, HERKES ANLAYAMAZ NASIL DERİZ? BÖYLECE KUR’AN, İMAN EDEN TOPLUMA DOĞRU YOLU GÖSTEREN BİR RAHMET OLSUN DİYOR ALLAH. 
 
Siz bu ayeti tebliğ aldıktan sonra, Kur’an'da her bilginin olmadığını hala söyleyebiliyor musunuz? İslam aleminin genel çoğunluğunun tartıştığı ve anlaşamadığı konu, İBADETLERİMİZİN DETAYININ KUR’AN'DA OLMADIĞI, RESULÜN RİVAYET HADİSLERİNDEN BU DETAYI ÖĞRENDİĞİMİZ İNANCI KABUL GÖRÜYOR TOPLUMDA. Hemen kendimize soralım. Allah madem Kur’an'ın indiriliş amacı, ayrılığa düştüğümüz konularda açıklamalar yapmış, namaz kılma emrini verdikten sonra, detayını yazmamış ve gerektiği gibi açıklamamış olabilir mi? BU KONUDA DA AÇIKLAMAYI, KUR’AN'DAN BEKLEMEK HAKKIMIZ DEĞİL Mİ? Hala bu ayetten sonrada, söylenen rivayetlere inanmaya devam ediyor musunuz? EDİYORSANIZ, SİZ KUR’AN'IN İMAN EDEN MÜSLÜMANLARA, DOĞRU YOLU APAÇIK GÖSTEREN, AÇIKLAYAN, İZAH EDEN BİR IŞIK, RAHMET OLDUĞUNA İNANMIYORSUNUZ DEMEKTİR. Son olarak iki ayet daha hatırlatmak istiyorum. İsteyen rivayetlerin hatırına bu ayetleri de görmezden gelebilir, kimseyi dinde zorlayamayız. Ama uyarmak görevimiz.
 
Araf 174: HAKKA DÖNSÜNLER DİYE, İŞTE AYETLERİ BÖYLECE AYRI AYRI AÇIKLIYORUZ. (Diyanet meali)
 
Araf 52: GERÇEKTEN ONLARA, İNANAN BİR TOPLUM İÇİN YOL GÖSTERİCİ VE RAHMET OLARAK, İÇİNDE TAM BİLGİYE DAYALI AÇIKLAMALAR YAPTIĞIMIZ BİR KİTAP GETİRDİK. ( Kur’an yolu Diyanet işleri meali)
 
Saygılarımla
 
Haluk GÜMÜŞTABAK