KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

https://twitter.com/home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALLAH İLE ELÇİSİNİN ARASINI AÇMAK VE ÇIKMAZA GİRMEK.
Bir yazıma karşılık verilen cevapta, bana yöneltilen bir eleştiriyi, sizlerle değerlendirmek istiyorum. Çünkü hepimiz beşeriz, şaşma yanılma ihtimalimiz her zaman vardır. Önemli olan aklı ve Kur’an ı birleştirmek, hurafelerin etkisinden kurtulmaktır. Bakın bir arkadaşımız aşağıdaki ayeti yazımda kullandığım için, neler yazmış yazıma cevaben.
 
Ankebut 51: KENDİLERİNE OKUNMAKTA OLAN KİTABI SANA İNDİRMEMİZ ONLARA YETMİYOR MU? Şüphesiz bunda iman eden bir kavim için gerçekten bir rahmet ve bir öğüt (zikir) vardır.
 
(Haluk bey bakın Rabbimiz Kur an ile birlikte peygamberi de indirmiş[yaratmış,seçmiş ve örnek alın demiştir,ahzab 21] BÖYLE PARÇACI KURAN ANLAYIŞIYLA Bİ YERE VARAMAZSINIZ ,YOKSA SİZ ALLAH İLE PEYGAMBERİN ARASINI MI AÇMAK İSTEYENLERDEN MİSİNİZ HİTABINADA MARUZ KALIRSINIZ....Yoksa sadece yukarda ki Ankebut ayetini parçacı alırsanız ÇIKMAZA GİRERSİNİZ .....Kİ GİRMİŞSİNİZ...)
 
Elbette böyle bir ithamla karşı karşıya kaldığınızda, sanırım sizde tedirgin olursunuz ve söylenenler üzerinde acaba yanlış mı yaptım diye, düşünme gereği duyarsınız. Gelin bu konuyu birlikte düşünelim. Bazı kardeşlerimiz İslam ı yaşarken, gerçekten büyük çıkmazda, bunların kimler olduğunu araştırmak bulmakta bizlerin görevi olmalı ki, hesabın görüleceği o gün üzülenlerden, yüzleri kapkara olanlardan olmayalım. Allah yardımcımız olsun inşallah.
 
Ben Ankebut 51. ayeti örnek gösterip, bakın Allah ne söylüyor diyerek, peygamberimizin o günkü topluma Kur’an ı tebliğ ederken, atalarının rivayet, hurafe inançlarından vazgeçmeyenlere, Rabbin seslenişini örnek vermiştim. ACABA BEN BU AYETİ GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN DİN KARDEŞLERİME ÖRNEK VERMEKLE, YANLIŞ YAPMIŞ OLABİLİR MİYİM? Bu ayet bizlere günümüzde hitap etmiyor da, yalnız o devrin insanlarına mı hitap ediyor? İşte kendimize sormamız gereken çok önemli soru. Bu sorunun doğru cevabını bulan, Rahmanın doğru yolunu da bulmuş olacaktır.
 
Allah atalarının, hurafe rivayetlerinden vazgeçmeyenlere söylediği, (OKUNMAKTA OLAN KİTABI SANA İNDİRMEMİZ ONLARA YETMİYOR MU?) sözlerinden bizler günümüzde, hiç mi dersler almamız gerekmiyor? Sanırım Rabbin ayetlerinin bu yöntemle, teker teker saf dışı kalmasının, güzel bir örneğini yaşıyoruz. KUR’AN IN HER KELİMESİ BİR NURDUR VE ÇAĞLAR ÖTESİ HER DAİM GEÇERLİDİR. İŞTE BUNU UNUTUYOR VE HATALARIN EN BÜYÜĞÜNÜ YAPIYORUZ.
 
Şimdi şöyle düşünelim. Peygamberimizden önce gelen, Hz. İsa ve Hz. Musa peygamberlerimizi hatırlayalım. Eğer bizim peygamberimizin Allah ın gönderdiği kitaba ilave hüküm koyma yetkisi var diye inanıyorsak, ondan önce gelen peygamberlerinde, böyle bir yetkisi olmalı değil mi? Eğer vardır diyenlere, işte hatırlattığım ayet asla böyle bir yetkilerinin olmadığının açık kanıtıdır. Çünkü onlarda tıpkı günümüzde olduğu gibi, Allah ın gönderdiği kitabın dışından, o kadar çok hurafelere, rivayetlere inanmışlar ki, Allah ın indirdiği din elden gitmiş. İşte onun içindir ki Allah onlara, OKUNMAKTA OLAN KİTABI SANA İNDİRMEMİZ, ONLARA YETMİYOR MU DİYOR. Kur’an ın o günkü topluma yeteceğini söyleyen ben değilim, Yüce Rabbimdir. Dikkat ederseniz, rivayet inançlarımızı yaşayabilmek adına, ayetlere nasıl bir pencereden bakmaya çalışıyoruz.
 
Hatırlayınız, mahşer günü Hz. İsa ile Allah ın bir konuşmasında, Maide 117. ayetinde verdiği örnekte ne diyordu? BEN ONLARA, ANCAK BANA EMRETTİĞİNİ SÖYLEDİM. Demek ki peygamberlerin görevi, Allah ın indirdiğini topluma tebliğ etmek olduğu, çok açık anlaşılıyor.
 
Hatırlayınız o günün Yahudilerinden bir kısım insanlar, peygamberimize bir konu için danışmaya geldiğinde, Rabbin indirdiği ayet çok düşündürücüdür. Ellerindeki benim gönderdiğim kitaba bakmıyorlar da, sana mı gelip soruyorlar sözleri, çok ama çok düşündürücüdür. Ya bugün bizler Kur’an için neler söylüyoruz? Acaba bizlerde Kur’an yetmez diyerek, o günkü toplumun yaptığı yanlışı yapmaya devam mı ediyoruz? Allah bizleri affetsin.
 
Gerçekten Kur’an a parçacı yaklaşarak bir ayeti alıp, ona Rabbin hiç bahsetmediği bir anlam verirde, Kur’an bütünlüğünde verdiğimiz anlamı, manayı destekler hiçbir ayet yoksa, işte ben o zaman çok büyük yanılgı içindeyim demektir.
 
Şimdide gelin Kur’an dan, verdiğim Ankebut 51. ayete delil arayalım, bakalım ben gerçekten Allah ile peygamberimizin arasını  açmaya çalışarak, çıkmaza mı girmişim, yoksa peygamberimizi HAŞA Rabbimizle hüküm vermede eş konuma getirmeye çalışıp, ŞİRK koşanların, yanılgısını ortaya mı çıkarmaya çalışıyorum, gelin bana yapılan bu ithamın cevabını, Kur’an dan arayalım. 
 
Enbiya 10: ANDOLSUN Kİ, SİZE ÖYLE BİR KİTAP İNDİRDİK Kİ. BÜTÜN ŞANINIZ ONDADIR; Hala akıllanmayacak mısınız?
 
Ahzab 2: RABBİNDEN SANA VAH YEDİLENE UY.  Şüphesiz Allah, bütün yaptıklarınızdan haberdardır.
 
Araf 3: RABBİNİZDEN SİZE İNDİRİLENE UYUN, O'NDAN BAŞKA VELİLERE UYMAYIN. Ne az öğüt alıyorsunuz.
 
Araf 185: Göklerin ve yerin hükümranlığına, Allah'ın yarattığı her şeye ve ecellerinin yaklaşmış olabileceğine bakmadılar mı? O HALDE KUR'AN'DAN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR.
 
Enam 50: De ki: Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size, ben bir meleğim de demiyorum. BEN, SADECE BANA VAHYOLUNANA UYARIM. De ki: Kör ile gören hiç bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?
 
Ne dersiniz, yukarıdaki ayetler Allah ın Kur’an da bizlere öğüt almamız için verdiği, Ankebut 51. ayetin bugünde bizlere hitap ettiğini, bizlerinde dersler çıkarıp, YALNIZ KUR’AN A SARILMAMIZ GEREKTİĞİNİ, bütün şanımızın onda olduğunu, peygamberimizin de yalnız ona uyduğunu anlatmıyor mu?
 
ACABA BEN BU AYETLERİ HATIRLATMAKLA, YÜCE RABBİM İLE ELÇİSİNİN ARASINI MI AÇMAYA ÇALIŞIYORUM, YOKSA ATILAN İFTİRALARI, İSLAM A SOKULAN HURAFELERİ TEMİZLEMEYE Mİ ÇALIŞIYORUM, bu sorunun cevabını huzuru mahşerde alacağız inşallah.
 
Bir örnek vermek istiyorum. Bakara 222. ayetinde Allah, kadın ay halinde iken, cinsel birleşme yapılmamasını, çünkü bu halin kadına rahatsızlık vereceğini söyledikten sonra, bu halin bitiminde TEMİZLENDİKLERİNDE,  cinselliğin serbest olduğunu söylüyor. Ayetin verdiği hüküm sizce çok açık değil mi? Fakat biz ne yapıyoruz, hurafe inançlarımıza delil aramak için, ayetlerde geçen bir kelimeyi cımbızlayıp kendimize delil kabul ediyoruz. İşte bu ayette de, TEMİZLENDİKLERİNDE kelimesini cımbızlayıp, işte bakın Allah kadını bu haldeyken kirli sayıyor, abdest aldıktan sonra diyor anlamı verilip, bu haldeyken kadının ibadet yapamayacağını, oruç tutamayacağını söylüyoruz. Hâlbuki ayetin anlattığı konu o kadar farklı ki, kadının bu halindeyken cinsel birleşmeden uzak durun diyor. Kur’an ın hiçbir ayetinde, kadın ay halinde kirlidir demez. Hiçbir zaman kadın ay halinde ibadet edemeyeceği, oruç tutamayacağı konusunda da, tek bir hüküm dahi vermemiştir. 
 
İşte Kur’an a parçalı yaklaşmak böyle olur, hem de bir kelimenin ardı sıra anlam verip, Allah ın kitabında asla hüküm vermediği, bahsetmediği, açıklık getirmediği bir inanç, işte böylece ortaya çıkartılıyor. Ne dersiniz, ben mi Kur’an a parçalı yaklaşarak, Rabbimiz ile elçisinin arasını açıyorum çıkmaza giriyorum, yoksa kelimelerin ardı sıra, anlamlar verenler ve bunlarda peygamberimizin din adına hükümleridir, diyenler mi Rabbimiz ile elçisinin arasını açmaya çalışıyor?
 
Kur’an ı sen anlayamazsın diyenler, bunlarda Allah ın elçisinin hükümleridir diyerek, peygamberimizin adını kullanıp, onun asla söylemeyeceği sözleri ona mal ederek ona iftira atanlar, mahşer günü peygamberimizin şahitliğinde, bunun hesabını Yaradan a vereceklerdir. 
 
Peygamberimizin aşağıdaki uyarılarını, lütfen hiç unutmayalım. Bu sözleri söyleyen Allah ın elçisi, sizce bu sözlerin tam tersini de söyler mi? Hangi bilginin doğru olduğunu, lütfen Kur’an ile karşılaştıralım. Sizce en garantili yol, bu yöntem değil mi? Yorum ve karar sizlerin.
 
Ey insanlar ateş tutuşturuldu ve karanlık gecenin parçaları gibi fitneler yakınlaştı. Allah’a yemin ederim ki aleyhimde tutunacak bir şeyiniz yoktur; Kuran’ın helal kıldıkları dışında bir şeyi helal kılmadım. Kuran’ın haram kıldıkları dışındakileri de haram kılmadım. 
İbni Hişam Siret 4 sayfa 332 
 
Allah’ın kitabında helal kıldığı helal, haram kıldığı haramdır. Hakkında sustuğu ise serbesttir. Allah’ın serbest bıraktıklarını kabul edin ve bilin ki Allah hiçbir şeyi unutucu değildir. 
Ebu Davud K. Etime 39/Tırmizi K. Libas 6 İbni Mace K. Etime 60/
 
 Benden Kur'an dışında bir şey yazmayın. Kim, benden Kur'an dışında bir şey yazmışsa, onu imha etsin."
 Muslim-Zuhd/72(3004) /4137 Ebu Davud-İlm/3(3647) /4136 Musned-c.3/12,21,39 Darimi-Mukaddime/42 El-Müracaat sayfa 20 
 
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK