KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

https://twitter.com/home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KADİR GECESİ VE GÜNÜMÜZE YANSIMALARI.
Bu gün sizlerle, Allah ın Kur’an da açıkladığı ve Ramazan ayında indirmeye başladığı Kur’an ın ve o gecenin, yani kadir gecesinin üzerinde konuşmak istiyorum. 
 
Önce şunu belirtmek isterim ki, Kur an da açıkça günü belirtilen, hiç bir özel gün yada gece yoktur.  Bizlerin kutladığı kandil geceleri, Kur an da asla geçmez Allah emri değildir, peygamberimiz döneminde de yoktu. Kutladığımız kadir gecesi ise hangi gece olduğu Kur'an da belirtilmeyip, Kur’an Ramazan ayı içinde indirilmeye başlandığı bilgisini verdikten sonra, asla ayrıntıya girmemiş ve o geceyi özellikle söylememiştir. 
 
Hemen hatırlayalım, Kur an ı bir Ramazan ayı içinde, indirilmeye başlandığını söyleyen Allah, yılını dahi belirtmez. Biliyorsunuz, geçmiş dönemdeki Müslümanlar ve ibadetler Kur’an da da bahsedildiği gibi AY takvimi kullanılırdı. Ay takvimi de aylar sabit olmayıp, her yıl onar gün hareket halindedir.
 
Bu durumda bir yıl içinde yani 365 güne yayılmış bir gece olarak düşünebiliriz. Daha açıkçası, Ramazan ayının her günü içinde olabileceği, ama bir yıl içinde bir ramazan ayına denk geleceğini önce unutmamalıyız. Bu demektir ki bir Müslüman Ramazan ayının her gecesini, kadir gecesi olabileceğini düşünerek, ömrü boyunca çok daha dikkatli ve özenle geçirmelidir.
 
Şimdi de bu konu ile ilgili Kur an ayetlerini hatırlayalım.
 
Bakara 185: RAMAZAN O AYDIR Kİ; İNSANLARA KILAVUZ OLAN, İYİ-KÖTÜ AYRIMIYLA HİDAYETTEN KANITLAR GETİREN KUR AN, ONDA İNDİRİLMİŞTİR. O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin. Hasta olan veya yolculuk halinde bulunan, tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık ister; O sizin için zorluk istemez. Tutulmamış olan günleri tamamlamanızı, sizi doğru yola kılavuzladığı için Allah'ı yüceltmenizi ister. Ve sizin şükretmeniz umulmaktadır.
 
Kadir 1:  Biz onu Kadir gecesi'nde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin, KADIR GECESI BIN AYDAN HAYIRLIDIR. Melekler ve Ruh, o gece Rab'lerinin izniyle her iş için iner de iner.Esenliktir o, ta tan yeri ağarıncaya kadar!
 
Yukarıdaki ayetleri okuduğumuzda, Kur an ın Ramazan ayı içinde indirilmeye başlandığını anlarız, ama gün ve hangi yıl olduğu kesinlikle özellikle belirtmeden.
 
Bizlere açıklanan o gecenin, Allah katında büyük önem taşıdığını anlıyoruz. O gecenin önemini belirtmek için, yaptığı benzetme ise çok önemli, o gecenin bin aydan hayırlı olduğunu belirtmesidir. Şimdi bu cümle üzerinde duralım, acaba bunu söyleyerek, Allah bizleri nasıl yönlendirmek istiyor?
 
O gecenin hangisi olduğunu açıklamıyor ve gecenin önemli olduğu açıklamasını yapıyor. Dikkat ediniz lütfen Allah, Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin diyerek, bizlerin bu konuda hiçbir bilgisinin olmadığını belirtiyor. Açıkladığı tek bilgi ise, BİN AYDAN DAHA HAYIRLIDIR SÖZÜ. Tabi bizler detaylı açıklamadığı bu konuda, neler neler söylemiş ve belli olmayan, açıklanmayan o geceyi bulma ve de kendimizce sabitlemeye çalışarak, işin kolayına gitme çabalarımızla, Ramazanı her gece değil, bir gece daha güzel ve daha makbul geçirmenin, arayışı içinde olmuşuz. 
 
Yazımın başında söylemiştim, Kadir gecesi Ramazan ayı içinde, ama hangi yıl, hangi gece olduğu belli değildir. Demek ki Allah bizleri her Ramazan ayının her gecesinde, Kadir gecesi olabileceği şüphesiyle dikkatimizi çekiyor ve ona göre yaşamamızı istiyor.
 
Ben bu olayı şuna benzetiyorum. Öğretmenimiz okul yıllarında, yılsonunda bizler için çok kritik olan son imtihanı yapmadan çok önce, bakın çocuklar son imtihanı her an yapabilirim, onun için hazırlıklı olun derdi, gününü asla söylemezdi. Çünkü hocamız bizlerin her an hazır olmamızı ve her zaman çok çalışmamız için, bizlerin dikkatini çekerdi.
 
Evet, Rabbimiz de aynen böyle yapıyor ve önemsediği Ramazan ayı içindeki, ama hangi yılın Ramazan ayının içinde belli olmayan, kadir gecesi içinde bizlerin dikkatini çekerek, her Ramazan gecesini kadir gecesi imiş gibi geçirmemizi istiyor. 
 
Peki, bizler ne yapıyoruz, bu ayeti böylemi anlıyoruz da, Ramazan ayını her gün kadir gecesi imiş gibi mi yaşıyoruz? Elbette hayır, bizler ne yazık ki Kur anı rehber almadığımızı, beşerin sözlerine ne yazık ki daha çok önem verdiğimizi, yine bu konuda da gösteriyoruz. Her gece bu kadar hassas ve özverili olmak zor gelmiş olsa gerek, illaki zorlamalarla ve hatta peygamberimizi de bu konuya alet ederek, belki de hiç söylemediği sözleri, söylemiş göstermekten kaçınmamışız bile.
 
Anlatılan rivayetlerde, Peygamberimize o gece hakkında sorular yönelterek, Kur’an hangi gece indirilmeye başlandığını, öğrenmek isteyenler çıkmıştır.İMTİHANA KOPYALIK HAZIRLAMAYA ÇALIŞAN, YARAMAZ TEMBEL ÇOCUKLAR GİBİ, O GECEYİ AKILLARINCA ÖĞRENİP, YILLARCA ÇABA HARCAYARAK KAZANILACAK SEVABI, BİR GECEDE ALMA KOLAYLIĞINI DÜŞÜNENLER, NE YAZIK Kİ GÜNÜMÜZ İSLAM ANLAYIŞININ, TEMELLERİNİ OLUŞTURMUŞLARDIR.
 
O gecede yapılan ibadetin, tutulan orucun tüm günahlarımızı affettireceğini söylemişlerdir. Allah açıkça böyle bir hüküm vermediği halde, hatta Kur an da hiçbir şeyin zerre kadar cezasız kalmayacağını açıklaması bile unutulmuştur. O gecenin öğrenilmesi, nefsimizin etkisiyle her şeyi bir gecede affettirme duygusu ağır basmıştır. İşlediğimiz onca günahlardan, bir çırpıda bir gecede kurtulunması adına yapılmıştır bu arayış. 
 
Peygamberimize, Kur’an hangi gece indirilmeye başlandı diye sorduklarında, sorunun cevabından bile, hala günümüzde bir şey anlamayanlar, anlamak istemeyenler, işin kolayına kaçmaya devam etmektedirler. Peygamberimizin verdiği cevap çok düşündürücüdür. 
 
( O GECEYİ BİLİYORDUM, AMA RABBİM BANA UNUTTURDU.)
 
İşte bu Kur an ın desteklediği cevap, insanlara yetmemiş olsa gerek ki, daha sonra peygamberimizin Ramazanın son on günü içinde olabileceğini söylediğini söyleyenler olduğu gibi, Ramazanın 27. gününden sonra olabileceği fikrini ortaya atanlarda olmuştur. 
 
Daha açıkçası yanlış kopya alanlar, günümüzde tüm Ramazanı kadir gecesi gibi geçirmek yerine, beşerin, rivayet ve sanı bilgilerin belirlediği gecede kutlamayı daha doğru bulmuştur. BİZ İNSANLAR NE YAZIK Kİ KUR AN I REHBER ALMADIĞIMIZ SÜRECE, DAHA ÇOK İŞİMİZE GELEN ÖZEL GECELER TAHSİS EDECEĞİZ. Ama Rabbin ne söylediğini, ne yapmamızı istediğini asla anlamadan geçecektir beyhude geceler. Kadir gecesinin önemi, gecenin kendisinde değil, Kur an ın o gecede indirilmeye başlamasındadır. Bin aydan hayırlı olan sözün atıfta bulunduğu önem, Kur an güneşinin, Dünyaya nurlandırmasıdır.
 
Tüm gecelerimizin, Ramazan ayında kadir gecesi güzelliğinde geçmesini veömrümüzün bir yerinde bu geceye gerçekten tesadüf ederek, o geceyi gereği gibi geçiren kulları arasında olmamız dileklerimle. 
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: MEZHEPLER, HADİSLER VE BATIL KONULAR.