KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
CUMA NAMAZI KADINLARA FARZ DEĞİL MİDİR?
Geçen gün Cuma namazı için camiye gittiğimde, hutbede aynen şu sözleri söyledi Müftü.
 
“PEYGAMBERİMİZ CUMA NAMAZININ KADINLARA FARZ OLMADIĞINI, YALNIZ ERKEKLERE FARZ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİR.”
 
Tabi hiç şaşırmadım, ne yazık ki günümüzde İslam dini yaşanırken, Allah ın rehberi bir kenara bırakılmış, rivayetlere iman edilip yaşanır olduğundan, bu tür sözleri artık yadırgamıyor insan. 
 
Peki, gerçekten Allah ın elçisi, böyle bir söz söylemiş olabilir mi? Eğer peygamberimiz böyle bir söz söylemediyse mahşer günü, hesabın görüleceği gün, peygamberimizin şahitliğinde bu sözlere inananlar, peygamberimize iftira atanların saflarında olacaklarını da bilmelidirler. Gelin böyle bir sözü Allah ın elçisi söylemiş olabilir mi, şimdide onu Kur’an ın yardımıyla anlamaya çalışalım. Önce Kur’an ın, cuma namazına davet eden ayetini yazalım.
 
Cumua 9: EY İMAN EDENLER! Cuma günü namaza çağırıldığı zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. EĞER BİLMİŞ OLSANIZ, ELBETTE BU, SİZİN İÇİN DAHA HAYIRLIDIR.
 
Yukarıdaki ayeti sizler okuduğunuzda, Yüce Rabbimizin EY İMAN EDENLER SESLENİŞİNDEN, hitabından siz yalnız erkeklere hitap ettiğini mi anladınız? Eğer yalnız erkeklere davet olsaydı, aşağıdaki ayetlerde Rabbin açıkça söylediği gibi, bu kesin bir dille örneklerle açıklanıp izah edilmez miydi?
 
Kehf 54: Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için HER TÜRLÜ MİSALİ DEĞİŞİK ŞEKİLLERDE AÇIKLADIK. Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür.
 
İsra 89: Andolsun, BU KUR'AN'DA HER ÖRNEKTEN İNSANLAR İÇİN ÇEŞİTLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDUK. İnsanların çoğu ise ancak inkârda ayak direttiler.
 
Bu açıklamaları okuyan bizler, Cumua 9. ayetinde, Allah ın yalnız erkeklere seslendiğini mi düşünüyorsunuz? Eğer öyle olsaydı, bu konu açıkça belirtilmez miydi? Elbette açıkça belirtilirdi. Diyelim ki Allah bu ayetinde yalnız erkeklere sesleniyor, ayetin sonundaki uyarıya bakar mısınız ne diyor?
 
(EĞER BİLMİŞ OLSANIZ, ELBETTE BU, SİZİN İÇİN DAHA HAYIRLIDIR.)
 
Demek ki CUMA davetine gidenler için, çok hayırlı bir iş olduğunu söylüyor Allah. Peki, Rabbimiz hayırlı bir işi kadın, erkek diye ayırıp, kadınları hayırlı bir şeyden mahrum edip, onları yararlandırmayıp engeller mi? Bu ayetin devamındaki ayete de bakalım söylediklerimizi nasıl onaylıyor.
 
Cumua 10: Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin; UMULUR Kİ KURTULUŞA ERERSİNİZ.
 
Lütfen ayetin son cümlesine bakar mısınız? Cuma yani, toplantı namazına gidenler için, bakın ne diyor Rabbimiz, "UMULUR Kİ KURTULUŞA ERERSİNİZ." Allah bu kadar önemli toplantı namazına katılanların, kurtuluşa erebileceği müjdesini dahi verdiği halde, bizler nasıl olurda Allah ın asla bir ayrım yapmadığı halde, peygamberimizin kadınlara Cuma namazı farz değildir dediğini söyleriz? İşin daha da kötüsü, bu sözlere nasıl inanırız? Yoksa bizler kadınlarımızın kurtuluşa ermesini istemiyor muyuz? Bakın ne kadar mantıksız bir sonuca vardık, eğer kadınlarımıza Cuma farz değil dersek.
 
Bizlerin en büyük hatası, Kur’an ile bağımızın olmaması ve inancımızı Kur'ana göre değil, beşeri FIKIH inancına göre yaşamamızdan kaynaklanmaktadır. Kur’an ile aramıza girenler, sen ondan anlamazsın diyerek, KENDİLERİNİ RUHBAN SINIFININ GÖRÜNMEZ KAHRAMANLARI İLAN ETMİŞLERDİR. Kur’an a müracaat olmayınca, söylenenleri Allah ın sözü sandığımızdan, gözü kapalı inanmışız her söylenen sözlere. Hâlbuki eğer baksaydık Rabbin rehberine, eğer onun yöntemini uygulasaydık, neler görecektik, anlayacaktık, hissedecektik ah bir bilsek. Bakın Allah kullarına ne yapmasını öneriyor.
 
Muhammet 24: Peki bunlar, Kur'an'ın anlamını inceden inceye düşünmüyorlar mı? YOKSA KALPLER ÜZERİNDE O KALPLERİN KİLİTLERİ Mİ VAR?
 
İşte izleyeceğimiz yol ve yöntem. Kur’anı anlayarak bolca okuyup, anlamını inceden inceye düşünmek olmalıdır. Düşünün lütfen, beşerin yazdığı ciltlerce dolusu kitapları okuduğumuzda anlıyoruz da, Allah ın kolaylaştırdığına yemin ettiği, bizlere rehber olsun diye gönderdiği kitabımı anlayamayacağız? Nasıl bir mantık bu.
 
Bakın Kur’an ı okuyanlar, anlamaya çalışanlar için ne diyor Allah? BUNU YAPANIN KALPLERİ ÜZERİNDEKİ KABUKLARI, KİLİDİ AÇILACAK VE RABBİN GÜNEŞİ NURU DOLACAKTIR DİYOR.Böyle bir insan nasıl olurda yaratıcısının sözlerini anlayamaz? İşte kalplerimizin kilitli kalmasının nedeni, bu ayetten anlaşılıyor. BİZLERİN KUR’AN İLE BAĞIMIZ KOPARILMIŞTA ONDAN. Allah Araf suresi 31. ayetinde bakın ne diyor.
 
Araf 31: Ey âdemoğulları!(âdemin evlatları) TÜM MESCİTLERDE SÜSLÜ, GÜZEL GİYSİLERİNİZİ KUŞANIN. Yiyin, için fakat israf etmeyin. Allah israf edenleri sevmez.
 
Allah ayette Ey âdemoğulları diyor, BU HİTABI SAKIN ERKEKLERE HİTAP EDİYOR DİYE ANLAMAYINIZ. Burada hitap edilen, âdem soyundan gelen tüm insanlaradır. Yani daha anlaşılır şekliyle hitap, EY ADEMSOYU şeklindedir. Peki, ne diyor âdem soyundan gelen kadın, erkek ayrımı yapmadan hepsine?Mescitlere giderken, yani topluca ibadete giderken süslü, temiz, güzel kıyafetlerinizi giyin de öyle gidin diyor bizlere.
 
Süslü kıyafeti sizce, kimler daha çok giyer ve özenir, erkekler mi kadınlar mı? Şimdi bu durumda da, hitap edilen toplum, yalnız erkeklere diyebilir miyiz? Bunu söyleyen Rabbimize ve elçisine yalan sözler isnat etmiş olacağının farkında olmalıdır. Allah her şeyden nice örnekler verdim diyorsa, Allah ın açıklamadığı, hüküm vermediği bir konuda, peygamberimizin hüküm vermeyeceğini çok iyi bilmelidir.
 
Bizler Kur’an ı, kendi nefislerimizin doğrultusunda anlamaya çalışırsak, bu güzel dini yaymamız, toplumları İslam a davet etmemiz, mümkün olmayacaktır. İyice araştırdığımızda şu sözleri bizlere isnat ettiklerini göreceksiniz. "İSLAM DİNİ VE KUR’AN ERKEKLERE HİTAP EDİYOR." BUNU HIRİSTİYANLAR, YAHUDİLER SÖYLÜYOR VE BÖYLE PROPAGANDA YAPIYORLAR. Allah asla söylemediği halde, bizlerin bu yanlışa düşmemizi İslam düşmanları o kadar güzel kullanıyorlar ki, inanın huzuru mahşerde bunun hesabını Rabbimize veremeyiz, bunu da unutmayalım.
 
Şimdide bu konunun, Allah ın huzurunda hesap günü, nasıl bir sorguyla karşılaşabileceğimizi hayal edelim. Huzuru mahşerde Allah, elçisine dönüp de,Ben Ey iman edenler diye tüm kullarıma hitap ettiğim halde, sen mi yalnız erkeklere Cuma namazı farzdır dedin, diye sorduğunda, acaba Allah ın resulü nasıl bir cevap verecektir?
 
Bu örneği verdiğimde, ne geldi biliyor musunuz aklıma? Allah ın Hz. İsa kıssasında, şöyle soracağını söylüyor hesap günü elçisine. Ey resulüm sen mi söyledin, ben Allah ın oğluyum diye kullarıma dediğinde, Hz. İsa şöyle cevap vereceğini söylüyor Kur'an. "ELBETTE HAYIR RABBİM, BEN SÖYLESEYDİM SEN BUNU BİLİRSİN. SEN NE SÖYLEDİYSEN BEN ONU İLETTİM."
 
Değerli din kardeşlerim, aynen bu örnek, bahsettiğimiz konu içinde gerçek olacak. Huzuru mahşerde Rabbimiz elçisine, bu konuyu aynı bu şekilde soracak ve diyecek ki? Ey resulüm sen mi söyledin Cuma namazının yalnız erkeklere farz olduğunu dediğinde, acaba Allah ın resulü ne cevap verecektir?  Bu sorunun cevabını, huzuru mahşerde birlikte alacağız. Merak etmeyin o gün, göz açıp kapayıncaya kadar, çok çabuk gelecektir. 
 
Şunu sakın unutmayalım, Allah anlayasınız diye apaçık ve detaylı gönderdim dediği Kur’an da, Cumua suresinde hiç ayrım yapmadan, Ey iman edenler diye sesleniyorsa tüm iman edenlere, peygamberimizin bu önemli toplantı namazının yalnız erkeklere farz olduğunu söylemeyeceği çok açıktır. Tüm bunları çok iyi düşünüp, hesap gününe hazırlıklı olmamızın en doğrusu olacağını hatırlatırım. Her cumaya gidişimde, eşimi evimde bırakarak, tek başıma gitmemin üzüntüsünü Rabbim biliyor. Böyle bir ortamı yaratarak, kadınlarımızı toplumdan ve kurtuluşa yaklaştıran yoldan uzaklaştıranlar, Rahmana elbette hesap vereceklerdir.
 
Allah Cuma, yani toplantı ibadetini, kadın erkek ayırmadan tüm ehli kitaba emretmiştir. Çünkü toplantı ibadeti, TOPLUMUN SOSYALLEŞMESİNDE EN ÖNEMLİ UNSURDUR. İslam toplumu bu gerçeği ne yazık ki göremediği için, SOSYAL BİR TOPLUM OLAMADI. KADINI YAŞADIĞIMIZ TOPLUMDAN UZAKLAŞTIRIP EVE HAPSEDEREK, NEFİSLERİNİ BÖYLE TERBİYE EDECEKLERİNİ ZANNETTİ. ELBETTE YANILDI. 
 
Dilerim bir gün bu gerçek fark edilir. 
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK