KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ENAM SURESİ114-115- 116. AYETLER VE DİKKAT ÇEKEN UYARILARI.
Değerli kardeşlerim. Bugün sizlere öyle bir ayet hatırlatmak istiyorum ki, biraz düşündüğümüzde, günümüzde yapılan yanlışları, adeta Rabbimiz yüzümüze vuruyor ve bizleri ikaz ediyor. Eğer bu ayetten ders almayıp, hala aynı yanlışları yapmarak, çoğunluk buna inanıyor siz azınlığın inandığına mı inancağım demeye devam ediyorsak, inanın gözlerimiz perdeli, kulaklarımız ve kalplerimiz mühürlü demektir. Önce ayeti yazalım, daha sonrada üzerinde birlikte düşünelim.
 
Enam 116: YERYÜZÜNDEKİLERİN ÇOĞUNLUĞUNA UYARSAN, SENİ ALLAH'IN YOLUNDAN SAPTIRIRLAR. Onlar ZANDAN başka bir şeye uymazlar ve onlar sadece YALAN söylerler. (Bayraktar Bayraklı)
 
Ayetteki uyarıyı görüyor musunuz? Bu sözleri duyunca aklıma bir kardeşimizin, benim yazıma verdiği cevap geldi. “Kendini akıllımı zannediyorsun, bu söylediklerini İslam toplumunun genel çoğunluğu kabul etmiyor. ÇOĞUNLUĞA MI UYALIM, SİZİN GİBİ AZINLIĞA MI” demişti. Din çoğunluğa göre değil, yalnız ve yalnız Kur’an'ın apaçık hükümlerine göre yaşanır, lütfen bu gerçeği unutmayalım. Eğer unutursak, yukarıdaki ayetin sonunda Allah'ın söylediği gibi dinimizi, imanımızı ZANNA, SANIYA yani şüphelere göre, emin olmadığımız bilgiler, rivayetlere göre yaşarız. BUNU YAPANLARIN ALLAH, SADECE YALAN SÖYLEDİKLERİNİ, KENDİLERİNİ KANDIRDIKLARINI SÖYLÜYOR. Bu duruma düşmek, Allah'a yalan sözleri isnat etmek istemiyorsak, lütfen emin olmadığımız bilgilere göre değil, Kur’an'a göre imanımızı yaşayalım. Bu ayetten bir ayet öncesine bakalım şimdide, konuyu daha iyi anlayabilmek için.
 
Enam 115: RABBİNİN SÖZÜ, DOĞRULUK VE ADÂLET BAKIMINDAN TAMAMLANMIŞTIR. O'nun sözlerini değiştirecek kimse yoktur. O işitendir, bilendir.
 
Bakın ne diyor Rabbimiz. Allah ın sözü, doğruluk ve adalet bakımından tamamlanmıştır diyor. Yani sizlere gerekli her konu Kur’an'ın içinde tastamam vardır diyor. Ama bizler ne diyoruz bunca açık ayetleri gördüğümüz halde, Kur’an'da her bilgi detaylı yoktur, özet bilgiler vardır. İslam'ı tam ve eksiksiz öğrenmek istiyorsak, Resulün rivayet hadisleri, fıkıh ve mezhep kitaplarına bakmalıyız.  Namazın kaç rekat olduğu bile Kur'an'da yazmıyor, demekki yalnız Kur'an ile İslam yaşanmıyormuş, demiyor muyuz? Bizler Allah'ın sınırlamadığı bir ibadeti, adeta eksik görüp sınırlayanlara inanıyoruz. Bu nasıl bir yanılgı, doğrusu anlayamıyorum. DÜŞÜNEBİLİYOR MUSUNUZ ALLAH BİZLERİ KUR’AN İLE SINIRLIYOR, AMA BİRİLERİ KUR’AN'IN DIŞINA ÇIKMAMIZ İÇİN ZORLUYOR. SİZCE HANGİSİNİ SEÇMEMİZ EN DOĞRU OLUR? Seçim sizin, imtihan sizin imtihanınız. Ayetin sonunda, Allah'ın sözlerini değiştirecek kimse yoktur diyor. Ama bizler Kur’an'ı anlayarak okumadığımız için, farkında olmadan Allah'ın hüküm vermediği şeylere inanıyor, daha da kötüsü hüküm verdiği konuların tam tersine inanıyor, bunlarda dinin/Allah'ın emri diyenlere inanmakta, bir sakınca görmüyoruz. Bu inanç, Allah'ın ayetlerini değiştirmektir hatırlatırım. Allah şefaat tümden bana aittir diyor, bizler hayır Elçiler ve din ulemalarıda şefaatçıdır diyoruz. Allah kitabı eksiksiz tam gönderdik diyor, bizler hayır zekat verirken ne kadar vereceğimiz bile yazmıyor, onuda Resulün hadislerinden öğreniyoruz diyerek, Allah'ın ayetlerini dinini haşa tamamlamaya çalışıyoruz. Konuyu daha da iyi anlayabilmek için, yine bir ayet geriye daha gidelim.
 
Enam 114: (DE Kİ:) “ALLAH’TAN BAŞKA BİR HAKEM Mİ ARAYACAĞIM? HÂLBUKİ SİZE KİTABI AÇIKLANMIŞ OLARAK İNDİREN O’DUR.” KENDİLERİNE KİTAP VERDİĞİMİZ KİMSELER, KUR’AN’IN GERÇEKTEN RABBİN TARAFINDAN İNDİRİLMİŞ OLDUĞUNU BİLİRLER. SAKIN ŞÜPHEYE DÜŞENLERDEN OLMA! (Kur'an yolu Diyanet İşleri meali)
 
Kur'an Allah'tan başka, bir hakem mi arıyorsunuz diye uyarıyorYani Allah'ın Kur’an'da verdiği hükümlerin dışına çıkmayın, onun hüküm vermediği bir şeyi de, sakın din adına inanmayın diye açıkça söylüyor. Ama bizler Allah'ın kitabını rehber, hakem almaktan çok uzak inancımızı yaşadığımız için, genel çoğunluğumuz Kur’an'ı hakem tutmak yerine, beşeri odakları RİVAYETLERİ VE MEZHEPLERİN FIKIH İNANCINI rehber edinmekten, hakem tutmaktan hiç şüphe duymuyoruz. İşte çoğunluğa hiç düşünmeden, araştırmadan uymak, bu kadar tehlikeli ve riskli. Ayetin devamında da, bahsettiğimiz konuya açıklama getiriyor ve diyor ki, hâlbuki kitapta açıkça her konudan bilgiler veren Allah'tır. Gerçek iman edenler bunu bilir ve asla Kur’an'ın sınırlarını zorlamaz, onu rehber edinir diyor. Ama günümüzde İslam'ı yaşayanlar, çoğunluğa düşünmeden uyanlar, söylenen zan ve rivayetleri, Kur’an'a danışmadan, onu HAKEM kılmadan inananlardan sakın olmayın diyerek, çok net bir mesaj veriyor bizlere. ALLAH'IN BU MESAJINI ALDIK MI, YOKSA ATALARIMIZIN İNANCINI YAŞAMAK İÇİN, SÜMENALTI MI YAPTIK NE DERSİNİZ?
 
Allah Kur’an'ı rehber, HAKEM almayıp, beşeri bilgileri düşünceleri, inançları, atalarının itikatlarını rehber, HAKEM alanların, gerçekleri asla görmeyeceğini söyler. Bu toplumların, şeytanın oyuncağı olacağını anlatır bizlere. Kur’an Yunus suresi 100. ayetinde, aklını kullanmayanlara, düşünmeden nefsinin dürtüleri ile yaşayanlara azabı, pisliği, gereken cezayı vereceğini söyler. Toplum olarak gönül gözümüzün açık, Allah ile aldatanların yalanlarını fark etmek istiyorsak ZANNA, hurafeye, sanıya, rivayetlere değil, Kur’an'ın ipine sarılmalıyız. Bunu yapamayan toplumları, birileri her zaman çıkarak Allah ile mutlaka aldatacaktır. İŞİN KÖTÜSÜ BÖYLE TOPLUMLARIN ALDATILDIĞININ, KANDIRILDIĞININ FARKINDA OLAMAMASIDIR. Sanırım buda Rabbimizin verdiği bir ceza olsa gerek. Neye layıksak onu yaşayacağız. 
 
Bizler günümüzde öyle bir din yarattık ki nefsimizde, Allah'ın kitabından çok uzak. Allah Kur’an'ın ipine sarılın dedikçe, bizler sanki Yaradan ile inatlaşırcasına mezheplerin, edindiğimiz velilerin, şeyhlerin kitaplarına, beşeri FIKIH inancına sarıldık. Böyle yapınca da sonuç ortada. GÖZLER PERDELİ, KULAKLAR VE GÖNÜL MÜHÜRLENMİŞ. Mahşer günü Allah'ın Elçisinin söyleyeceği o acı gerçeği lütfen unutmayalım. "BENİM ÜMMETİM KUR'AN'I TERK ETTİ."
 
Dilerim Allah'tan, Kur’an'ın sınırlarını bilen ve aşmayan, hurafe ve zanna değil, Kur’an'ın ipine sıkı sıkı sarılan, çoğunluğa değil, azınlıkta olsa HAKKIN ardından giden, gözlerinde perde, gönüllerinde mühür olmayan, Allah'ın azınlık halis kullarından oluruz. Lütfen unutmayalım Allah O bahsettiği ve örnek verdiği çoğunluğun, bakın nasıl iman ettiğini söylüyor. ÇOĞUNLUĞA İNANIYORUM DİYENLERİN, BU AYETİN ÖZÜNÜ ARAŞTIRMASINI BATIL VE RİVAYETLERDEN UZAK, YALNIZ KUR'AN'IN İPİNE SARILMASINI TAVSİYE EDERİM.
 
"ONLARIN ÇOĞU ALLAH’A, ANCAK ORTAK KOŞARAK İNANIRLAR." (Yusuf 106)
 
Her Müslüman, ya bizlerde bu çoğunluğun arasındaysak diyerek imanımızı batıl, sanı, zan ve hurafeden uzak, mutlaka Kur'an ile sorgulamalıyız. İSLAM'I YAŞARKEN HAKEMİMİZ, KANITIMIZ, DELİLİMİZ YALNIZ KUR'AN OLMALIDIR. ÇÜNKÜ ALLAH, SİZLERİ KUR'AN'DAN SORUMLU TUTUYORUM DİYE HÜKMÜNÜ APAÇIK VERİYOR. KİME GÜVENECEĞİNİZ SİZE KALMIŞ. Bunu yapmazsak, mahşer günü çok ama çokkkk pişman olanların safında olacağımızı unutmayalım.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.