KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

https://twitter.com/home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BATILI REHBER EDİNDİĞİMİZDE.....
Sizleri aşağıda yazacağım sözlerin, doğruluğunu yada İmamı Şafi ye ait olup olamayacağını, düşünmeye davet ediyorum. Emin olamayacağımız sözlerin, bir başkasına isnat etmenin ve bunlara göre inancımızı yaşamanın, büyük yanlışlar getirdiğini, Kur’an ı rehber alan herkes çok iyi bilir.
 
(İmam Şafii Sadece Kur’an diyenlere karşı münazara da "sadece hadis üzere konuşun der, çünkü hadis olmazsa, Kur’an ayetleri istenildiği gibi yorumlanabilir" ifadesini kullanır.)
 
Bu sözlerin söylendiğini önce kabul edelim. Eğer bu düşüncenin doğru olduğunu kabul edersek, Kur’an tek başına anlaşılmayan, mutlaka beşeri bilgilere muhtaç bir kitap durumuna düşer ki, bunu söylemek ve düşünmek, Kur’an a hem saygısızlık, hem de Kur’an a şirk koşmaktır hatırlatırım. Şu soruyu da kendimize sormalıyız. İMAM I ŞAFİ ACABA BU SÖZLERİ SÖYLEMİŞ MİDİR? Eğer söylemediyse ve bizler bunu söylüyorsak, iftira atmış oluruz.
 
Söylemiş olduğunu kabul edelim bir an ve bu sözler üzerinde düşünmeye devam edelim. Bu durumda hangi mezhebin hadisleri en doğrudur da, Kur’an ı onlara göre anlamaya çalışalım? Çünkü bir mezhebin kabul ettiği, iman ettiği aynı konular, diğerlerinde çok farklı olabiliyor. BAKIN KOSKOCA BİR SORU İŞARETİ ÇIKTI KARŞIMIZA. Sırf bu yanlışlar yüzünden Müslümanlar, birbirini katletmekten çekinmiyorlar. Sizce Rabbimiz ve elçisi, bizlerin Kur’an ı bu yolla anlamamızı ister miydi? Hatırlatırım, hani Allah emin olmadığınız bilginin, ardına düşmeyin diyordu.
 
Buna inandığımızda, aklımıza bir soru daha geliyor. Madem Kur’an ı her okuyan farklı şeyler anlıyor, peygamberimiz Kur’an ı yazarken, bizlere iletirken, niçin bizlerin anlayacağı şekilde yazdırmadı? Hatırlayınız peygamberimiz önce ses çıkarmadığı hadis yazımına, daha sonra yasak getirmiştir. Yasaklama nedeni, sözlerinin değiştirilerek bir diğerine nakledildiğini görmesi üzerinedir. Bunu gören peygamberimiz, daha sonra hadis naklini serbest bırakır mı? Bu yasak sağlığında devam ettiği gibi, dört halife devrinde de, titizlikle uygulanmıştır. 
 
Şimdide şöyle düşünelim, eğer hadisler olmasaydı bizler Kur’an ı anlayamazdık fikrini doğru olduğunu kabul edersek, peygamberimiz hadis yazımını yasaklayarak, bizlerin Kur’an ı anlamamızı engellemiş olmuyor mu? Lütfen bu konuyu çok dikkatle araştırınız, dört halife devrinde hadis nakledenlere karşı önlemler alınmış ve yasak titizlikle takip edilmişti. Hadislerin toplanması kayda alınması, dört halife devrinin sona ermesi ve İslam ın mezheplere ayrılması ile yaklaşık, 200-250 yıl sonra başlanmıştır. Bu bilgilerin ne derece sağlıklı ve doğru toplanabileceğini düşüne biliyor musunuz.
 
Şimdide daha farklı düşünelim aynı konuyu. Yüce Rabbimizden öyle bir rehber geliyor ki, bu kitap beşeri bilgiler olmazsa, doğru anlaşılması mümkün değil diye kabul ediyoruz. Değerli kardeşlerim, bunu nasıl düşünürüz ve söyleriz? Böyle bir ithamda nasıl bulunuruz Allah ın eşi benzeri olmayan nuruna? Ne söylediğimizin farkında mıyız? Hani Rabbimiz haydi bir benzerini getirin bakalım diye bizlere meydan okuyordu, bu ayeti görmezden mi geliyoruz? Beşerin yazdığı kitaplara bile atfetmediğimiz bir şeyi, Rabbimiz in kitabına söylediğimizin farkında mıyız? Yemin ederek kitabı kolaylaştırdığını söyleyen, Allah ın sözlerini görmezden gelip, beşerin tam tersi sözlerine inanmanın cezasının farkında mıyız? 
 
Sizlere bir örnek vermek istiyorum, konu daha iyi anlaşılması için. Bir kitap yazdığınızı düşünün, üniversitede okunsun öğrenciler faydalansın diye. Bu kitabı öğrencilere dağıttınız, bir öğrenci size şöyle dese, ne düşünürsünüz? "Hocam iyide, sizin kitabınızı biz anlayamıyoruz, bunu anlamak için birde tercüman lazım, yani birilerinin açıklamasına ihtiyacı var" dese, sanırım çok üzülürsünüz. Çünkü bir kitabın yazarının, kitabı yazarken en çok dikkat ettiği konu, okuyucularının anlayabileceği seviyede olmasıdır. Hiçbir kitabın yazarı, anlattığı konuları zor anlaşılacak seviyede yazmaz. 
 
Peki, bu mantıksız düşünceyi, beşeri kitap yazarlarına bile isnat etmekten çekiniyorsak, nasıl olurda Yüce Rabbimizin kitabına, böyle bir isnatta bulunuruz? Yani Allah kullarını imtihan edeceği kitabı, elçisi kanalıyla gönderecek, ama herkesin anlayacağı gibi bir rehber kitap olmayacak, daha sonrada Kur’an ın birçok yerinde, sakın velilerin ardına düşmeyin, Kur’an a sarılın, sizler için bu kitabı yemin olsun ki kolaylaştırdım diyecek öylemi? Bu nasıl bir tezatlıktır, hiç düşünen yok mu? Bunlara inananların, hiç düşündüğünü sanmıyorum, çünkü bizler din konusunda düşünmeyi, aklı fikri, emanete veriyoruz, fakat menfaatimiz olunca, hemen aklı devreye sokuyoruz. Acaba böyle yapmaya devam edersek, halimiz hesap günü nice olur dersiniz. Allah Bakara suresi 42. ayette bakın bizleri nasıl uyarıyor.
 
Bakara 42: Bilerek hakkı batıl ile karıştırmayın, hakkı gizlemeyin.
 
Sizlere sormak isterim, hak batılla nasıl gizlenir? Eğer Rabbin hak olan kitabına, bunlarda Allah katındandır diye, Kur’an dışından bilgileri sokarsan, HAK OLANI BATIL İLE ANLAMAYA KALKARSAN İŞTE BÖYLECE HAKKI BATILLA GİZLEMİŞ OLURSUN. Allah ın kullarına anlatamadığını, yoksa aramızda anlatmaya çalışanlar mı var. Hatırlatırım, Rabbimiz böyle yapanlara bakın ne diyor?
 
Zümer 60: Allah'a yalan isnat edenleri, kıyamet günü yüzleri simsiyah halde görürsün. Kibirliler için cehennemde bir barınak mı yok.
 
Allah hüküm vermediği halde, Kur’an da hiç bahsedilmeyen konuları, bunlarda Allah katındandır diyerek, ALLAH A YALAN İSNAT EDENLER, kıyamet günü yüzleri kapkara olacaktır diyor. Bu durumda olmak istemeyen, Kur’an ın sözlerini dinler. Yazdıklarımı okudunuz ve sizlerinde konu hakkın da, eminim kafanızda düşünceler belirginleşti. ACABA SÖYLEDİKLERİ GİBİ HADİSLER OLMASAYDI, KUR’AN I DOĞRU ANLAMAMIZ MÜMKÜN OLMAZ MIYDI? Bu fikri, düşünceyi, inancı Kur’an ayetleri onaylıyor mu? Yorum ve karar sizlerin. 
 
Ben Kur’an ayetleri üzerinde düşündüğümde, bu sözlere inanmanın Kur’an a ve Rabbimize büyük saygısızlık, iftira olduğunu gördüm. Bu benim imtihanımdır ve yalnız beni bağlar. Sizlere de düşen, Kur’an ı anlayarak ve üzerinde düşünerek, her söyleneni Kur’an süzgecinden geçirmek olmalıdır.
 
Yaradan cümlemizi, Kur’an ın gözlüğüyle, onun penceresinden bakan kullarının arasına alsın inşallah. 
 
KUR'AN I ANLAYABİLMEK ADDINA, BEŞERİN GÖZLÜĞÜNÜ TAKAN, KUR’AN GERÇEKLERİNİ ASLA GÖREMEZ, FARK EDEMEZ.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK