KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
GELİN KUR'AN IN ÇEVRESİNDE BİRLEŞELİM, TOPLANALIM.
Allah Kur'an da bizlere verdiği öğütlerinde, orta yolu izleyen bir ümmet olmamızı yani hiç bir konuda aşırıya gitmememiz gerektiği uyarısını yapar. Bir kişi hakkında onun aleyhine, emin olmadığımız bir bilgiyi paylaşmanın ne derece kötü olduğunun örneğini verir bizlere. Kendinizi temize çıkarmayın sakın diyerek, din ve iman konusunda, başkalarını sakın yargılamayın diye de dikkatimizi çeker. 
 
Peki, bizler bu uyarıları aldığımız halde, neler yapıyoruz? İşte orasını ne siz sorun, nede ben söyleyeyim. Gazetelerin köşe yazarlarını, internette şöyle bir gezindim, hatta televizyonlarda da her gün, aynı şeyleri hepimiz seyrediyoruz. Herkes bir tarafa çekmiş, uç köşelerde yaşıyor, takım tutar gibi tuttuğu, oy verdiği siyasiler yanlış yapsa bile onları savunmaya geçenleri hepimiz görüyoruz. İşin daha da kötüsü, herkes kendisine adeta hasımlar topluluğu seçmiş. Birbirlerini alabildiğine kırıp geçiriyorlar. Onlardan, bunlardan, şunlardan diyerek toplumu parçalayıp bölüyorlar Bunları yapanlar varken, bu ülkenin dış düşmanlara ihtiyacı yok sanırım, onlar yetiyor. Paylaşamadıkları bir şeyler olmalı, yoksa bir insan karşısındaki bir insana, din kardeşine bu denli hakaret edip düşman olur mu?
 
Bir nokta çok dikkatimi çekti. Din adına konuşanlar, dinden imandan bahsedenlerin hepsi farklı konuşuyorlar, aynı konularda bile. Peki, hepimizin dini imanı farklımı da, aynı konuda bile aramızda uçurumlar var. Elimizdeki rehber Kur’an farklımı yazıyor da, herkes bir tarafa çekiyor? Allah sizlere rehber olsun diye gönderdim dediği Kur’an ı, gönül gözünü, acaba herkesin farklı anlayacağı şekilde mi gönderdi de Allah, herkes farklı telden çalıyor. Bence büyük bir sorun var ortada. Bizler din ve iman adına, eğer Kur’an etrafında toplanmış olsaydık, böyle bir ayrılık asla olmazdı. Kur’an dışından bazı bilgiler, sözler bizleri bölüyor ve ayırıyor din adına. Demek ki bir yerlerde yanlış yapıyoruz dini yaşarken. Kur’an ile aramızda engeller var ki, onun nurundan gereği gibi faydalanamıyoruz.
 
Din ve iman adına herkes, kendisini neredeyse yetkili ilan etmiş. Bir konuda düşüncemizi söylediğimiz de, sen anlamazsın, senin eğitimin ne ki Kur’an dan hüküm çıkaracaksın türünden çıkışlarla, adeta toplum ve kişiler susturulmaya, baskı altına alınmaya çalışılıyor. Dini tekellerine almaya çalışanlar, bunu şahsi amaçlarına da alet eder olmuşlar. Bu yetkiyi de kimselere vermek istemedikleri, yaptıkları hakaretlerden çok açık anlaşılıyor.
 
Bu yol ve yöntem Kur’an ın önerdiği yol değildir. Dinlemesini bilmeyen araştırmayan, düşünmeyen, sorgulamayan, okumayan bir toplum olmuşuz ne yazık ki. Yan yana gelmekten, birbirimizi dinlemekten korkuyoruz adeta. Eğer sorunlarımızı konuşamıyorsak, inancımızı din kardeşlerimizle paylaşamıyorsak, daha açıkçası birbirimize tahammülümüz kalmadıysa, şunu unutmayalım, buna devam ettiğimiz sürece, asla ne huzuru nede mutluluğu toplumumuzda sağlayamayız.
 
Dinden imandan bahseden bizler, Allah ın ayetlerinden habersiz, bir toplum olmuşuz. En yakınlarımızdan yüz kişiye soralım. Allah ın bizlere rehber, yol gösterici olsun diye gönderdiği ve sorumlu olduğumuz Kur’an ı anlayarak ve üzerinde düşünerek, acaba kaç kişi bir kez tamamını okumuştur dersiniz? Ben cevabını biliyorum, ama söylemeye Allah dan utanıyorum. Böyle bir toplum elbette, hem din adına bir birini kıracak, kavga edecek, hem de birbirine düşman olacaktır. 
 
DİN VE İNANCIMIZI, ALLAH İLE KUL EKSENİNDEN UZAKLAŞTIRIP, ARAYA BEŞERİ SOKMAYA ÇALIŞIRSAK, ALLAH IN HALİS, KATIKSIZ DİNİNDEN DE UZAKLAŞMIŞ OLACAĞIMIZI BİLMELİYİZ. 
 
Hangimiz yaşadığımız sorunlarımızı, yanlışlarımızı, rehber aldığımızı söylediğimiz peygamberimizin yöntemi ile çözmeye çalışıyoruz dersiniz? O örnek insan, kendisine ve tebliğ ettiği kitaba iman etmeyenlere dahi güzellikle, hoş görüyle yaklaştığı halde, bizler aynı peygambere ve aynı kitaba inandığımızı söylediğimiz halde, aramızdaki bu kin ve nefret niye? İşte bu konuda birbirimize sabır göstermeyip dini, imanı başka mecralara taşıyıp, ondan nemalandığımız sürece, hiçbir zaman Kur’an gerçekleriyle yüz yüze gelemeyeceğiz. Çünkü bunu yaparak, Allah ın kitabına nankörlük yapmış olduğumuzun, bilincinde olmalıyız. 
 
Bizler peygamberimizin ardı sıra gittiğimizi iddia ediyorsak, onun yaptığı gibi,  yalnız Kur’an ın ipine sarılmalıyız, çünkü O yalnız ve yalnız Kur’an ile hükmetme görevi almıştı ve de ümmetine yalnız Kur’an ile hükmetmiştir. Allah aklını kullanmayanları, pislik içinde bırakırım diyorsa, gelin içimizdeki pisliği önce temizleyelim. Bunu yapmak içinde tek bir yumruk olup, KUR’AN IN ETRAFINDA BİRLEŞELİM. Daha sonra içimizdeki zehri temizlemek, bizler için çok daha kolay olacaktır.
 
LÜTFEN UNUTMAYALIM, ALLAH YEMİN EDEREK BU KİTABI SİZLER İÇİN KOLAYLAŞTIRDIM DİYORDA, BİZLERİ BU KİTAPTAN HESABA ÇEKECEĞİNE HÜKMEDİYORSA, KUR'AN I HERKES ANLAYAMAZ, HER BİLGİDE DETAYLI YOKTUR KUR'AN DA DİYENLER VARSA, LÜTFEN ONLARA KULAK VERMEYELİM. BÖYLE İNSANLAR BİZLERİ, ALLAH IN KİTABINDAN UZAKLAŞTIRMAK VE KENDİ BATIL YOLLARINA DAVET ETMEYE ÇALIŞAN, ŞEYTANIN ALDATTIĞI MÜŞRKLERDİR. ALLAH YALNIZ KUR'AN IN İPİNE SARILIN, SİZLERİN GÖNÜL GÖZÜNÜ AÇACAKTIR DİYE UYARIYORSA, GELİN KENDİMİZE TUTANACAK BAŞKA İPLER ARAMAYALIM, BUNU YAPARSAK ELLERİMİZLE CEHENNEMİN KAPISINI ARALAMIŞ OLURUZ. 
 
Dilerim Allah dan, bir gün bunu İslam âlemi başarır ve Kur'an ın çevresinde tek yumruk olur.  En azından bizler kendi imtihanımızda başarılı olmak adına, bunun için çaba göstermeliyiz.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK