KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
HADİSLER KONUSUNDA YAPMAMIZ GEREKENLER.


İslam toplumunda hadis konusu, ne yazık ki yanlış algılanmış, adeta Kur’an ile eş tutulan sözler, kitaplar haline getirilmiştir. Hâlbuki hadis, Allah ın Resulünün söylediği iddia edilen sözlerdir. Allah ın Resulüne ait olduğuna dair, kesin bir kanıt yoktur. Bu bilgilere, sözlere içinde gerçekten Allah ın Resulünün söylediği sözleri de olabileceği ihtimali  düşünülerek dikkale yaklaşmalı, araştırmalı Kur’an ın onayını mutlaka almalıyız. Çünkü Allah bir Müslümanın buna benzer durumlarda alması gereken tavrını açıklarken ne diyordu Zümer 18. ayetinde. "SÖZLERİ DİNLEYİP, EN GÜZELİNE UYANLARI MÜJDELE. İŞTE ALLAH'IN DOĞRU YOLA ULAŞTIRDIĞI BUNLARDIR. GERÇEK AKIL SAHİPLERİ DE BUNLARDIR." Demek ki her sözü dinleyeceğiz ama Allah ın kitabına uyanları alıp kabul edeceğiz. Çünkü Allah bizlerin, Kur'an ın ipine sarılmamızı, Kur'an ın sınırlarını aşmamamızı ve Kur'an dan sorumlu olduğumuzu bildiriyor.

Dikkat ederseniz hadislerin tamamı, BİR RİVAYETE GÖRE diye başlar. Yani hadislerin tamamına doğru gözü ile bakamayız. RİVAYET, İÇİNDE DOĞRU BİLGİ OLMA İHTİMALİ OLAN, FAKAT HURAFE VE YANLIŞ BİLGİNİNDE KARIŞMIŞ OLABİLECEĞİ SÖZLERDİR. Allah nasıl uyarıyordu bizleri bu konuda? Emin olmadığın sözlerin ardına düşmeyin, hesabını sorarım. Bildiğiniz gibi Allah Kur’an ı, bizzat kendi koruması altına aldığını bizlere Kur’an da bildirmiştir. Hadisler ise hiçbir koruma altında olmayıp, dilden dile ulaştırılan bilgilerdir. Onun içindir ki, bu bilgilere dikkatle yaklaşmalı ve MUTLAKA KUR’AN SÜZGECİNDEN GEÇİRMELİYİZ.

Dinde hüküm koyan yalnız Allah tır. Kur’an ın bir ayetini bile kabul etmeyen, ya da görmezden gelen, üstünü örten, gerçek iman etmiş sayılmayacağını Allah söylüyorsa ayetinde, Kehf suresi 26. ayetinde Yaradan, KENDİ HÜKMÜNDE HİÇ KİMSEYİ ORTAK KILMAZ diyorsa, Enam 57. ayetinde de, HÜKÜM YALNIZ ALLAH IN olduğuna, apaçık hükmediyorsa, başka hüküm koyucular aramakla, dinden uzaklaşacağımızı unutmamalıyız.

Bir sarrafa altın bozdurmaya gittiğinizde, sarraf nasıl aldanmaması, zarara uğramaması için kontrol edip, altının ayarını bile kontrol ediyorsa, bizlerde hesap günü ve bu dünyada zarara uğramak istemiyorsak, bunlar Allah katındandır dedikleri bilgileri bizlere ulaştıranlara, aynı dikkati ve itinayı göstermeliyiz. Bu sözleri, bilgileri eğriden doğruyu ayıran FURKAN a sormalı ve mutlaka danışarak onayını almalıyız. Onun iznini, onayını almayan hiçbir bilgiyi de, kabul etmemeliyiz. Tabi daha sonra, pişman olmak istemiyorsak, bu itinayı özeni mutlaka göstermeliyiz. Din ve iman şaka götürmez. EMİN OLMADIĞIMIZ BİLGİNİN ARDINA DÜŞEREK, EBEDİ HAYATIMIZI RİSKE ATMAYA SİZCE DEĞER Mİ?

Hadisler konusu, çok dikkat ve itina isteyen bir konudur. Allah ın Elçisi sağlığında, sözlerinin insanlar arasında yanlış anlatıldığını, dolaştığını nakledildiğini gördüğünde, hadis naklini yasaklaması dikkatle düşünülmelidir. Daha sonra Allah ın Resulü, hadis nakline izin verdiğini söyleyenler, dört halife devrinde hadis nakliyle nasıl mücadele edildiği ve hadis naklinin yasağının devam ettiği konusunu da, iyice araştırıp düşünmelidirler.Peygamberimiz sağlığında, asla hadislerini yazdırmamıştır. Hadis yazımı dört halife devrinin sona ermesi ve dinin mezheplere ayrılması ile toplanmaya başlanmıştır. Bu gerçeklerin göz ardı edilmemesi ve dikkatle üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Bakın Allah ın Elçisi, hadisler konusunda neler söylemiş. Bu sözleri söyleyen Allah ın elçisi, daha sonra bunların tam tersini söyler mi sizce. Yorum sizlerin.

"Biz hadis yazarken Hz. Peygamber yanımıza geldi ve “Yazdığınız şey nedir?” dedi. “Senden işittiğimiz hadisler” dedik. Hz. Peygamber: “Allah’ın kitabından başka kitap mı istiyorsunuz? Sizden evvelki milletler Allah’ın kitabı yanında başka kitaplar yazdıkları için yoldan çıktılar.” El Hatib, Takyid 33

"Allah’ın kitabında helal kıldığı helal, haram kıldığı haramdır. Hakkında sustuğu ise serbesttir. Allah’ın serbest bıraktıklarını kabul edin ve bilin ki Allah hiçbir şeyi unutucu değildir." Ebu Davud K. Etime 39/Tırmizi K. Libas 6 İbni Mace K. Etime 60/ El-Müracaat sayfa 20

Elbette bu yazdıklarımda bir rivayettir ama Kur'anın onayından geçen sözlerdir. Allah ın Elçisinin hadislerini nakleden, rivayet eden kişileri değerlendiren âlimlerinde, hata yapabileceğini göz ardı etmemeliyiz. Hatasız insan olmadığı gerçeğini unutmadan nefsi etkilerin, menfaat ilişkilerinin, hatta dine nifak sokmak isteyen din düşmanlarının, bu nakle dâhil olma ihtimalinin, yüksek olduğu gerçeği de unutulmamalıdır. ÇÜNKÜ İNSANLARIN KALBİNİ VE NİYETİNİ, YALNIZ ALLAH BİLİR. Dört halife devrinden sonra toplanan, hadis sayısının yaklaşık 500 kadar olduğu gerçeğinden yola çıkarak, bugün milyonları geçen hadislerin, dikkatli olmadığımız takdirde, bizlerin imanımızı ne derece kötü yönde etkileyeceği çok açıktır.

Birileri içimize girmiş, bizleri Allah ile aldatıyor. Bu gerçeği fark edebilmek için, Allah ın rehberinin çevresinde toplanmalıyız. Onun ipine sıkı sıkı sarılarak, bizi yüzlerce yıldır aldatanların tuzaklarından artık, yine Kur’an ın yardımıyla kurtulmalıyız. KUR’AN HER ÇAĞA VE DEVRE HİTAP EDEN BİR NURDUR. ONDAN İSTİFADE EDERKEN, GEÇMİŞ TOPLUMLARIN KUR’AN I NASIL ANLADIĞIYLA DEĞİL, BİZLER BUGÜN NASIL ANLIYORUZ, BU GERÇEKTEN YOLA ÇIKARAK, GÜNÜMÜZ İLMİN IŞIĞINDA KUR’AN I ANLAMAYA ÇALIŞMALIYIZ. Böyle yapmadığımız takdirde, geçmişte yapılan yanlışları, bizlerin de tekrar etmesini engelleyemeyiz.

Allah ın Elçisi, Allah ın kontrolünde idi. Yanlış yapma ihtimali yoktu. En küçük bir hatada, Allah tarafından hemen ikaz ediliyordu. Bunun birçok örneğini Kur’an dan görebiliriz. Ama bizlere hadis nakleden, ya da bu bilgiler üzerinde düşüncelerini söyleyen âlimler, Allah kontrolünde olmadığı için, hata yapma riski her zaman vardır. Ayrıca âlimlerin söylediğini iddia ettiğimiz bilgilerin, sözlerin bizlere yanlış bilgi karışmadan, sağlıklı ulaştığını kimse garanti edemez. Çok ilginçtir bugün Müslüman toplumlar, İslam ı yaşamak için Kur’an ın yetmeyeceğini iddia ederek, Buhari, Müslim, Tirmizi kaynakları olmasa inancımızı yaşayamayız diyebilmektedirler. Aynı kaynaklara baktığımızda aynı kişiler ise bakın neler söylüyor.

TİRMİZİ: "KUR’AN DAN BAŞKA HİDAYET KAYNAĞI ARAYAN SAPMIŞTIR." ( 2906)

BUHARİ: "ALLAH IN KİTABI BİZE YETER." ( İtisam 26 )

MÜSLİM: "ALLAH IN KİTABI BİZE YETER." ( Cenaiz 23 )

Çok ilginç değil mi, Kur’an ı yeterli görmeyenlerin örnek verdiği kişiler, Kur’an ı yeterli görüyorlar. Dinimizi yaşamak adına Kur’an dışından kaynak aramak bu kadar tehlikeli ve risklidir. Mahşer günü Allah yazdığım bu kişileri şahit olarak çağırsa ve sorsa, sizler mi söylediniz ve yazdınız, ciltlerce dolusu kitapları ve bu bilgiler olmadan İslam yaşanmaz, siz mi dediniz dese, sizce Tirmizi, Buhari ve Müslim Allah a ne cevap verir? Tabiî ki yemin ederek, bizler asla söylemedik, bunlar bizlere iftiradır diyeceklerdir. Onların söyledikleri, Kur’an ın onay verdiklerinden başka sözler asla olamaz.

LÜTFEN DİKKATLE DÜŞÜNELİM. ALLAH IN RESULÜNÜN SAĞLIĞINDA BİLE, SÖZLERİNİN BİR DİĞERİNE NAKLİNDE İHTİLAFA DÜŞÜP YANLIŞ NAKLEDEBİLİYORLARSA, YÜZLERCE YIL SONRA GÜNÜMÜZE KADAR GELEN BU NAKLİN, NE DERECE SAĞLIKLI OLACAĞI KONUSUNU, SİZLERİN DÜŞÜNCESİNE SUNUYORUM.

ÖNCE ŞUNU ASLA UNUTMAYALIM, DİNDE HÜKÜM KOYAN YALNIZ ALLAH OLDUĞUNA GÖRE, RESULÜN HADİSLERİNİN HİÇ BİRİSİNİN, KUR'AN DA BAHSEDİLMEYEN BİR HÜKÜM OLABİLECEĞİNE İNANMAMALIYIZ. MAKALEMİN BAŞINDA ÖRNEK VERDİĞİM AYETİ HATIRLAYIN LÜTFEN, SÖYLEYEN SÖZÜ DİNLEYİP EN DOĞRUSUNA İNANMAMIZ BİZLERİN İMTİHANI GEREĞİ OLDUĞUNA GÖRE, ALLAH IN RESULÜNE AİT OLDUĞU İDDİA EDİLEN HADİSLERİDE TOPTAN REDDETMEK YERİNE, İÇİNDEN DOĞRU OLAN BİLGİLERİ MUTLAKA SEÇİP AYIRMALIYIZ. TÜM HADİSLERİN YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEYEREK REDDETMEK, AKILCI OLMAZ.. LÜTFEN UNUTMAYALIM REFERANSIMIZ, KANITIMIZ YALNIZ KUR'AN OLMALIDIR.

Rivayet bilgileri eğer, belirli bir tasniften, süzgeçten, kontrolden geçirmeyip, hayatımıza direk geçirirsek, yanlış yolu izlemiş oluruz. ÇÜNKÜ SÜZÜLMEYEN, EMİN OLDUĞUMUZ DOĞRU BİLGİYLE KIYAS EDİLMEYEN BİLGİNİN, MUTLAKA TORTUSU, YANLIŞI OLACAKTIR. BİR KAZAN SUYUN İÇİNE DAMLATILAN BİR DAMLA MİKROPLU SUYUN, BİZLERE NEYE MAL OLACAĞINI ÇOK İYİ BİLİYORSAK, EMİN OLMADIĞIMIZ, SÜZGEÇTEN GEÇMEYEN DİN ADINA BİLGİLERİNDE, BİZLERE NASIL ZARARLAR VERECEĞİNİ UNUTMAMALIYIZ. Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum, Kur’an dan hesaba çekeceğim diye açıkça hüküm verdiyse, Allah ın Resulünün de, yalnız Kur’an hükümlerine göre yaşadığı açıktır.

Yaptığımız büyük yanlış, bizlere din ve iman adına öğretilenleri Kur’an da bulamadığımızda, bakın demek ki her şey Kur’an da yokmuş, deme yanılgımızdan kaynaklanmaktadır. Allah biz her konudan örnekler verdik, hiçbir şeyi unutmadık, Allah unutucu değildir diyor ve bunları bizlere apaçık iletiyorsa, lütfen geleneksel İslam ın öğretisini, ilavelerini Kur’an da bulamadığımızda, Kur’an a takındığımız yanlış tavrın, artık farkına varalım. Yine Rabbimiz ayetinde, elçisinden örnek vererek bakın ne diyor.

Hakka 44-45-46:  EĞER RESUL BİZE İSNAT EDEREK, BAZI SÖZLER UYDURMUŞ OLSAYDI, MUTLAKA ONU KUDRETİMİZLE YAKALARDIK. SONRA DA ONUN ŞAH DAMARINI MUTLAKA KESERDİK.

Buradan da anlıyoruz ki, Allah ın elçisi, Kur’an ın dışında hiçbir bilgiyi, bunlarda Allah katındandır dememiş ve bizlere iletmemiştir. Bunu lütfen unutmayalım. Allah Enam suresi 19. ayetinde, BU KUR’AN BANA VAH YOLUNDU Kİ, ONUNLA SİZİ VE ULAŞTIĞI HERKESİ UYARAYIM diyorsa, lütfen Allah ın Elçisinin Kur’an dışından, Kur’an da hükmü olmayan konularda, hükümler de verdiğini, Allah ayetleri açıklamak bizim görevimiz dediği halde, açıklanmayan ayetleri Elçisinin açıkladığını artık söylemeyelim ve söyleyenlere inanmayalım. Çünkü ne diyordu Allah ayetinde. SANA İNDİRDİĞİMLE ONLARA HÜKMET. Allah Bakara suresi 42. ayetinde, bakın bizleri nasıl uyarıyor.  "BİLEREK HAKKI BATIL İLE KARIŞTIRMAYIN, HAKKI GİZLEMEYiN."

Hak olan, Allah ın korumasındaki, sorumlu olduğumuz Kur’an dır. Onun onayından geçmiş her bilgi de, bizlerin faydalanacağı kaynaklardır. Bizlerin imtihan olduğumuz kitabın, Kur’an olduğuna apaçık hüküm veren Rabbimizin, Kur’an ın dışından, bizlere iletilen rivayetlerden de sorumlu tutacağını söylemek, Rabbin adaletine saygısızlık olduğu gibi, Yaradan a da bir iftira olduğunu bilmeliyiz. Allah a iftira atanların, mahşer günü yüzlerinin simsiyah kesileceğini ve onların cehennemin ebedi kalıcıları olacağını unutmamalıyız.

Dilerim Allah dan, içimize sokulan hurafe itikatları, Allah ın nuru Furkan ile farkında olan, onun ışığıyla aydınlanarak gerçekleri görebilen, O AZINLIK MUTLU KULLARI ARASINDA OLURUZ.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK..

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/