KUR'AN A DAVET

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
NEBE SURESİ 8. AYET......
Üzerinde çok düşünmemiz gereken bir ayet, Nebe suresi 8. ayet. Gelin bu ayette Rabbimiz bizlere nasıl bilgiler veriyor, birlikte düşünelim.
 
NEBE 8:SİZLERİ ÇİFT ÇİFT YARATTIK(Sizi çifter çifter yarattık.) 9-Uykunuzu bir dinlenme yaptık. 10-Geceyi bir örtü yaptık 11-Gündüzü bir geçim vakti yaptık. 12-Üstünüze yedi sağlam bina (gök) çattık. 13-İçlerine parıl parıl parlayan bir kandil astık. 14-O yoğun bulutlardan şarıl şarıl bir su indirdik. 15-Onunla taneler ve otlar çıkaralım diye. 16-Ve sarmaş dolaş bağlar bahçeler.
 
Allah birçok kez, indirdiği ayetleri okuyup, iyice düşünmemizi ister bizlerden. Hiçbir zaman katı, despot bir şekilde emirlerimi uyun demez. Tam tersine ayetler üzerinde, düşünmemizi emreder. Çünkü düşünerek, araştırarak iman eden, inancından emin olur. Böyle bir insanı hiç kimse, inancıyla aldatamaz.
 
Ayete dikkat ederseniz, Allah bizleri çift yaratığını söylüyor. Geceyi bir dinlenme vakti yaptığını, bunu bir örtüyle örttüğünü, gökyüzünü bizler için sağlam bir çatı ile yedi kat oluşturduğunu ki, bu sözüyle yüzlerce yıl öncesinden, gökyüzündeki ozon tabakasını bizlere anlatması ve gerçekten gökyüzünün yedi kat olduğunu bildirmesi, bu kitabın yüceliğinin, Allah katından geldiğinin bir kanıtıdır. 
 
Bizler için parlayan bir ışık, güneş yerleştirdiğini, yine bizler için bulutlardan bol bol akan yağmurlar yağdırdığını, bununla da otlardan ve tanelerden rızıklar çıkardığını, bağların bahçelerin oluştuğunu anlatıyor.
 
Sanırım hepimiz ilk okuduğumuzda, bunları çok açık anlamışızdır. Fakat sizlerin bir cümle üzerine yoğunlaşmanızı ve düşünmenizi rica edeceğim. Acaba Allah SİZLERİ ÇİFT ÇİFT YARATTIK sözüyle ne anlatmak istiyor olabilir? Sanırım hepimiz, insanları erkek ve dişiden yarattığını anlatıyor, dediğini algıladık önce. Ama biraz araştırdığımızda ve düşündüğümüzde, Allah ın bundan çok daha fazla şeyler anlatıyor olabileceği ortaya çıkıyor. 
 
Eğer yalnız insanların çift yaratıldığından bahsetmiş olsa, çift çift terimini kullanmazdı. Kur’an bizleri erkek ve dişiden yarattığını birçok ayetinde örneğin Şura suresi 11. ayetinde. Size, benliklerinizden eşler yapmıştır diye açıklar. Yine Zümer suresi 6. ayetinde, Sizi bir tek canlıdan yarattı; sonra o canlıdan onun eşini vücuda getirdi diye açıkça belirtir. Rum suresi 51. ayetinde de kendilerine ısınasınız ve aranızda sevgi ve rahmet koysun diye nefislerinizden eşler yaratmasıdır der. Ayetlerden çok açık anlaşılıyor ki bu ayetlerde Rabbimiz, insanların bizzat eşlerinden bahsediyor.
 
Nebe suresinde geçen, SİZLERİ ÇİFT ÇİFT YARATTIK sözünden ise, çok daha farklı bir şeyler anlatmak istiyor bence Allah. Dikkat ederseniz çift çift yaratıktık sözüyle, birçok şeyden bahsediyor. Gelin şimdi onu düşünelim, acaba bunlar neler olabilir? İnsanlardan başka, çift yaratılan neler var.
 
Dikkat ederseniz, Nebe suresinde Allah, sizler için güneşi, suyu ve tabiatı, bağları bahçeleri yarattım diyor ve bu ayetin başında kullanmıştı, sizleri çift çift yarattım sözünü. Şimdi bunlardan yola çıkalım, başka neler çift yaratılmış olabilir? Örneğin suyu ele alalım, su nasıl oluşmakta. Oksijen ve hidrojenden. Tek başına ne oksijen su olabilir, nede hidrojen su olabilir. Işığı yarattığını söylüyor Rabbimiz. Bir ışık, elektrik, atom nasıl oluşuyor? Proton ve nötron dan. Yani bir ucu artı elektrik, diğer ucu eksi yani nötr. Nötr olmadan direk elektriğin ucunu elleseniz, sizi çarpmaz ve de elektrik yanmaz, ama eksi uçla yani nötr ile birlikte ellerseniz sizi çarpar ve elektrik yanar, demek ki tek başına bir değer oluşturmuyor, mutlaka bir eşi var.
 
İnsanları düşünün, bir erkek tek başına bir çocuk sahibi olamaz, ama erkek ve kadın birlikte ancak çocuk dünyaya getirebilir. Tabiatı düşünün, ağaçların meyvelerini verebilmeleri için onlarında tozlaşması, yani diğer dişi ve erkek tozların bir biri üzerine arı, kuş ya da böcekler vasıtası ile birleşmesi gerekir. Yoksa meyvesi asla olamaz. 
 
Hayvanların çoğalması da aynıdır. DEMEK Kİ ALLAH YARATTIĞI HER ŞEYİ, BİR DİĞERİNE MUHTAÇ YARATIYOR. İnsan elbette tek başına büyük bir varlık, ama çoğalabilmesi için diğer cinsine muhtaç. Tabiattaki bitkiler de tek başlarına güzel bir bitki belki, ama ürün verip değer yaratması için, yine bir diğer bitkiye muhtaç. Yeryüzündeki elementler bile bir oluşum ve değer yaratıp faydalı bir sonuca varabilmesi için, diğer bir elementle birleşmesi gerekiyor. 
 
Doğrusu yüce Rabbimiz öyle bir düzen kurmuş ki, hiçbir insan ya da canlı, organizma, element tek başına ortaya çıkıp ben tek başına yaptım diyemiyor. Hepsini bir diğerine muhtaç kılmış. Allah ın düzenini, yüceliğini gördükçe ve keşfettikçe Rabbimizin yüceliğini ve büyüklüğünü çok daha iyi anlıyor insan. 
 
Kur’an 1400 yıldır, insanlığa inmiş bir güneş, bir rehber ve gönlümüzün pırlanta gözüdür. Ama bizler ne yazık ki ondan zerre kadar faydalanmasını bilmiyoruz. Gelin Kur’an ın kıymetini bilelim. Sarrafın titizliğinde, ona gereken değeri verelim ki, oda bizlere kapısını açsın. 
 
Dilerim cümlemiz, Kur’an gerçeklerinin farkında oluruz. Yine dilerim onun nuruyla aydınlanan, Allah ın azınlık, halis kulları arasında oluruz.
 
 Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK 


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.