KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
NUR SURESİ 54. AYET VE YAPTIĞIMIZ YANLIŞLAR.
Günümüzde bazı ayetlerde geçen kelimeleri öne sürerek, Resule itaat edin ve O ne verdiyse alın sözlerinden, Allah ın elçisine de, Kur’an dışından hükümler koyma yetkisi vermiştir, anlamı çıkarılmaktadır. Bu sözler ile Allah elçisine, böyle bir yetki vermiş olabilir mi? Allah elçisine itaat edilmesini ister ve edilmediğinde kendisine itaat etmemekle aynı tutar. Bakın birkaç örnek.
 
Ali İmran 132: ALLAH’A VE RESULE İTAAT EDİN Kİ, merhamet görebilesiniz.
 
Enfal 20: Ey iman edenler! ALLAH'A VE RESULÜNE İTAAT EDİN. İşitip durduğunuz halde ondan yüzünüzü çevirmeyin.
 
Maide 92: ALLAH'A İTAAT EDİN, RESULE İTAAT EDİN, sakının. Eğer yüz çevirirseniz şunu bilin: Bizim resulümüze düşen sadece apaçık bir tebliğdir.
 
Haşr 7:…….. RESUL SİZE NE VERDİYSE ONU ALIN; SİZİ NEDEN YASAKLADIYSA ONA SON VERİN ve Allah'tan korkun. Hiç kuşkusuz, Allah'ın azabı çok şiddetlidir.
 
Bizler eğer Allah ın ayetlerinin, ne söylediğini gerçekten anlamaya çalışıyor da, birilerinin sözlerine delil arayışında değilsek, çok net anlarız Allah ın ne söylediğini. Peki, burada Allah ın resulüne uyun, itaat edin ve o ne verdiyse onu alın, neyi yasakladıysa ona son verin, ondan istemeyin derken, nelerden bahsediyor olabilir?Hemen aklıma Allah ın elçisine hitap eden, bazı ayetler geldi. Bakın burada elçisine neler söylüyordu?
 
Maide Suresi 67: Ey resul! RABBİNDEN SANA İNDİRİLENİ TEBLİĞ ET. Eğer bunu yapmazsan onun verdiği peygamberlik görevini yerine getirmemiş olursun……
 
Enam Suresi 50: Onlara şunu söyle: "Ben size Allah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum. Gaybı da bilmem ben! Size ben bir meleğim de demiyorum. YALNIZ BANA VAH YEDİLENE UYARIM BEN!" Sor onlara: "Körle gören bir olur mu? Hâlâ düşünmüyor musunuz?"
 
Nisa Suresi 105: Kuşku yok ki, BİZ BU KİTAP'I SANA, İNSANLAR ARASINDA ALLAH'IN SANA GÖSTERDİĞİ İLE HÜKMEDESİN DİYE HAK OLARAK İNDİRDİK. Sakın hainlere yardakçı olma
 
Hakka Suresi 44; EĞER BAZI LAFLARI BİZİM SÖZLERİMİZ DİYE ORTAYA SÜRSEYDİ, 45 YEMİN OLSUN, ONDAN SAĞ ELİNİ KOPARIRDIK. 46 Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik.
 
Yukarıdaki ayetleri okuyan ve iman eden bir Müslüman, Allah ın Resulünün bizlere Kur’an ı tebliğ etmek, İslam a davet etmek görevi olduğunu ve bizleri Kur’an ile uyarıp Kur’an ın hükümleri ile bizleri uyardığını çok net anlar. Buradan da anlaşılıyor ki Allah a ve elçisine uymak farklı anlaşılmamalı. Allah a ve Kur’an a uyan, elçisine uymuş demektir. Peygamberimiz Allah ın dinde ortağı değil, yalnız elçisiydi. Çünkü Yaradan ben kimseyi, hükmüme ortak etmem diyordu ayetinde.
 
Kelimelere farklı anlamlar verip, sanki Allah a farklı, elçisine farklı hükümlerde uyma emrini veriyor Allah diye anlarsak, Kur’an ın yüzlerce ayetini anlamamış, iman etmemiş oluruz. Ne yazık ki hurafe inançlarımıza açıkça Kur’an dan delil bulamadığımız için, kelimelere farklı anlamlar yükleyerek, hem kendimizi hem de toplumu yanıltıyoruz.
 
Haşr suresi 7. ayette geçen, Resul size neyi verdiyse onu alın, neyi vermediyse uzak durun ayetinde Allah, bu sözleri ile ne anlatıyor biliyor musunuz? Savaşta alınan ganimetler bölüşülürken, savaşa girmeyen bazı uyanıklarda, ganimetten hak, pay istemişler. Peygamberimizde elbette bu ganimette hakkı olmadıklarını söylediğinde, itiraz edip karşı gelenlere indirilen ayette, PEYGAMBERİNİZ SİZE NEYİ VERDİYSE ONU ALIN, VERMEDİĞİNİ ONDAN İSTEMEYİN, İTİRAZ ETMEYİN diyerek, itiraz eden uyanıklara karşı Allah ın indirdiği ayettir. Bakın bizler bu sözleri nelerle bağlantı kurarak, toplumu yanıltıyoruz. Lütfen bahsettiğimiz ayetin, öncesi ve sonrasındaki ayetlerle birlikte okuyunuz, konuyu çok daha iyi anlayacaksınız.
 
Sizlere bir ayet daha örnek vermek istiyorum. Peygamberimize itaat etmekle, Allah ne anlatıyor, aşağıdaki ayet üzerinde düşünen anlayacaktır.
 
Nur 54: De ki: "Allah'a da itaat edin, RESULE de. Eğer yüz çevirirseniz/yüz çevirirlerse, onun görevi ona yükletilen, sizin göreviniz de size yükletilendir. Eğer ona itaat ederseniz yolu bulursunuz. Resule düşen, açık bir tebliğden başkası değildir." 
 
Ayette ne diyor? Peygamberinize itaat edin, çünkü ona düşen görev yani sorumluluk, kendisine yüklenen Kur’an ı tebliğdir diyor. Bizlerin sorumluluğu ise Kur’an ın yüklediği görevleri yerine getirmektir diye, çok açık belirtiyor. Ayetin sonundaki cümle aslında, birazcık düşünene her şeyi anlatıyor. RESULE DÜŞEN, AÇIK BİR TEBLİĞDEN BAŞKASI DEĞİLDİR. Bu sözler Allah ın sözleri lütfen iyi düşünelim, çünkü aklını kullanan anlayacaktır. 
 
Son olarak bazı ayetleri daha, sizlere hatırlatmak istiyorum. Bizler şefaat konusunu o kadar yanlış yönlere çekmiş ve kendimizi aldatır olmuşuz ki, Kur’an ayetlerini bile görmezden geliyoruz. Bizler Allah ın, şefaat tümden bana aittir dediği ayeti görmezden gelip, diğer ayetler üzerinde, kelimelere yüklediğimiz bazı  yanlış anlamlar çıkartarak, kendimizce dinde çelişki yaratmışız. Apaçık ayetlerin üstünü örterek, ne yazık ki şefaatçiler edinmekten de çekinmemişiz. Allah bakın yalnız kimden yardım isteneceğini söylüyor?
 
Fatiha 5: YALNIZ SANA KULLUK EDERİZ VE YALNIZ SENDEN YARDIM DİLERİZ.
 
Allah Kur’an da bizleri nasıl uyarıyor ayetinde.
 
Nisa 31: Eğer YASAKLANDIĞINIZ GÜNAHLARIN BÜYÜKLERİNDEN UZAK KALIRSANIZ, DİĞER KÖTÜLÜKLERİNİZİ ÖRTERİZ ve sizi nimet ve bereket dolu bir varış yerine ulaştırırız.
 
Ayet çok açık, büyük günahlardan sakınanların, diğer günahlarını affederim diyor Rabbimiz. Peki, bizler bu apaçık ayetleri görmemize rağmen hala, içimize sokulan yanlış ve hurafe bilgileri, peygamberimizin hadisi diye anlatanlara, bakın nasıl kanıyor ve birde bunları savunuyoruz. 
 
(PEYGAMBERİMİZ “BENİM ŞEFAATİM ÜMMETİMDEN BÜYÜK GÜNAH İŞLEYENLEREDİR” BUYURMUŞLARDIR.)
 
Değerli dostlar, aslında bu düşünce ve inanç, içinde bulunduğumuz karmaşanın çok açık bir örneğidir. Allah bile büyük günahlardan sakının affetmem diyor, ama bizler bunun bir kolayını da bulup, büyük günahları da affettirmenin yolunu bulmuşuz. Allah bizleri affetsin. Sanki haşa Peygamberimizi, Allah dan daha şefkatli, bağışlayıcı gibi göstermek sapkınlığın, bağnazlığın en büyüğüdür.
 
Bizlere düşen, hiçbir etki altında kalmadan, Allah ın indirdiği kitabı çok iyi anlayarak okumak, araştırmak iyice anlamaya çalışmak olmalıdır. Bu konuda Kur’an a uyan her bilgiden ve kaynaktan yararlanmalıyız, yeter ki bu bilgiler Rabbin kelamına, rehberine ters düşmesin, onun vermediği bir hükmü koymaya kalkmasın. 
 
Allah a ve elçisine uymak isteyen, YALNIZ KUR’AN IN İPİNE SARILIR. Bu Kur’an ın emridir. Çünkü Allah sizleri YalnızKUR’AN DAN HESABA ÇEKECEĞİM diyor.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.