KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
PEYGAMBERİMİZİN KUR'AN I AÇIKLAMASI SÖZÜNDEN NE ANLAMALIYIZ.
PEYGAMBERİMİZİN KUR'AN I AÇIKLAMASI SÖZÜNDEN NE ANLAMALIYIZ?
 
Bir kardeşimiz, benim Kur’an ı anlamak için, emin olmadığımız bilgilerden yararlanmak yerine, yine Kur’an dan yardım almalıyız şeklindeki bir yazıma, aşağıdaki ayeti kendi okuduğu mealden yazmış ve RİVAYET HADİSLER OLMASAYDI, KUR’AN I BUGÜN BİZLER ANLAYAMAZDIK, DÜŞÜNCESİNİ SAVUNMAYA ÇALIŞMIŞ. Ayeti önce, arkadaşımızın yazdığı şekliyle yazalım.
 
"BİZ SANA ZİKRİ İNDİRDİK. TÂ Kİ KENDİLERİ İÇİN İNDİRİLEN KUR'AN'I İNSANLARA AÇIKLAYASIN VE TÂ Kİ ONLAR DA İYİCE FİKİRLERİNİ KULLANSINLAR" (Nahl, 44)
 
Şimdide aynı ayeti iki farklı meallerden yazalım.
 
Nahl 44: Apaçık mucizeler ve kitaplarla (gönderildiler). İnsanlara, kendilerine indirileni AÇIKLAMAN İÇİN ve düşünüp anlasınlar diye sana da bu Kur'an'ı indirdik. 
 
Nahl 44: Açık delillerle, kitaplarla gönderdik. Sana da bu zikiri/Kur'an'ı vahyettik ki, kendilerine İNDİRİLENİ İNSANLARA AÇIK-SEÇİK BİLDİRESİN de derin derin düşünebilsinler.
 
İlk tercümede geçen, indirileni açıklaman sözüyle, ne kast ediliyor olabilir. Herhalde anlaşılmayan sözleri, anlaşılır hale getir demesi mümkün değil. Çünkü ayetin başında apaçık deliller mucizelerle Kur'an ı indirdik diyor ama arkadaşımızın mealinde, tercümesinde apaçık zikri indirdik demiyor. Apaçık olan bir konunun anlaşılmıyor olması, Allah ın elçisi tarafından anlaşılır hale getirildiğini söylemek, sanırım hem ayete hemde Kur'an ın tamamına ters düşer. Bunu ayetin devamından da anlıyoruz. Allah ayetin de gönderdiği Elçisini, doğruyu bulmaları için gönderdiği kitapları, OLANCA AÇIKLIĞIYLA, İNSANLARA AÇIK SEÇİK BİLDİRESİN Kİ, ONLARDA DERİN DERİN DÜŞÜNEBİLSİNLER DİYOR.  Bu ayet ne yazık ki bazı kişiler tarafından, öyle yanlış amaçlara kanıt, delil gösteriliyor ki, ayetler açık ve anlaşılır olmayıp, ayetleri Allah ın elçisinin açık ve anlaşılır hale getirdiğine kanıt gösteriliyor. Dikkat ederseniz arkadaşımızın yazdığı aynı ayet, diğer ayet tercümeleri ile aynı değil. Kur'an ın diğer ayetlerini hiç düşünmeden onlardan yardım almadan, NE YAZIK Kİ KUR’AN AYETLERİ İLE İŞTE BÖYLE OYNANIYOR. Şimdi vereceğim örnek ayet üzerinde, lütfen dikkatle düşünelim. 
 
Enam 105: BÖYLECE BİZ AYETLERİ GENİŞ GENİŞ AÇIKLIYORUZ Kİ, "SEN DERS ALMIŞSIN" DESİNLER DE, BİZ DE ANLAYAN TOPLUM İÇİN KUR'AN'I İYİCE AÇIKLAYALIM.
 
Kıyame 18-19: O halde, biz onu okuduğumuz zaman, sen onun okunuşunu takip et. SONRA ONU AÇIKLAMAKTA BİZE AİTTİR. 
 
Bakın bu  iki ayet o kadar açık ki, tereddüde meal vermiyor. Ne diyor Yaradan? O halde biz onu okuduğumuzda sen okunuşunu takip et, sonra onu yani Kur'an ı AÇIKLAMAKTA BİZE AİTTİR. Başka bir söze gerek varmı sizce? Allah elçisine söylüyor bu sözleri. Biz ayetleri geniş ve detaylı açıklıyoruz ki, sen bu açıklamalarımızı, topluma öyle anlat ve onları öyle ikna et ki diyor, ONLAR GERÇEKTENDE SEN BU KONUDA DERSİNİ ÇOK İYİ ALMIŞSIN DESİNLER ve sana iman etsinler, güvensinler bu sözler sana ait olamaz, çünkü sen daha önce bu konularda bilgi sahibi değildin desinler diyor. Devamında yapılan açıklama ise, bahsettiğimiz konuya açıklama getiriyor ve BİZDE ANLAYAN, İMAN EDEN TOPLUMA KUR’AN I İYİCE AÇIKLAYALIM. Kur'an ı açıklayanın, Allah ın bizzat kendisi olduğunu bildiriyor. İsteyen Allah a yani Kur'an a inanır, isteyen veli edindikleri kişilerin sözlerine.
 
Demek ki Allah ın elçisi, Allah katından indirilen kitaba iman etmeleri için toplumu ikna etmek, tebliğ etmek için uğraş veriyor, önce kendisi dersini çalışıyor ama Kur'an dan çalışıyor. Çünkü Allah ın elçisi ÜMMİYDİ, daha önce din adına hiç bir bilgisi yoktu. Ne öğrendiyse Kur'an dan öğrendi. Yaradan da gönderdiği, detaylı açıklama yaptığı kitap ile de , elçisi kanalıyla toplumu uyarıyor, bilgilendiriyor. Çünkü açık ve anlaşılır olmayan bir kitaba, hiç kimse inanmaz ve güvenmez.  Eğer gelen vahiy okunduğunda anlaşılmıyor olsaydı, karşısındaki insanlar, gelen ayet senin anlattığın gibi okununca anlaşılmıyor der itiraz ederlerdi.
 
Nahl 44. Ayette geçen, KENDİSİNE İNDİRİLENİ AÇIKLAMAN, YANİ KUR'AN I AÇIK SEÇİK BİLDİRMEN SÖZÜNDEN, NE KAST EDİLDİĞİ ÇOK AÇIK ANLAŞILMIŞTIR SANIRIM. Eğer ayetler anlaşılması zor, herkes tarafından anlaşılması mümkün değilse, bu durumda Kur’an ın birçok ayetinde geçen, biz ayetleri açıkseçik, anlaşılır bir şekilde nice örneklerle indirdik ki öğüt alasınız, düşünesiniz, aklınızı kullanasınız, ayetleri yemin olsun ki kolaylaştırdık sözlerini görmezden gelmiş ve iman etmemiş oluruz. Zaten biraz önce verdiğim Enam 105. ayette Allah, biz anlayan söz dinleyen topluma iyice Kur’an ı açıklayalım diyordu.  Bakın Allah, Kur’an ı ne için indirmiş.
 
Nahl 89: (Ey Muhammed!) Her ümmetin kendi içinden üzerlerine bir şahit göndereceğimiz, seni de onların üzerine bir şahit olarak getireceğimiz günü düşün. SANA BU KİTABI; HER ŞEY İÇİN BİR AÇIKLAMA, DOĞRU YOLU GÖSTEREN BİR REHBER, BİR RAHMET VE MÜSLÜMANLAR İÇİN BİR MÜJDE OLARAK İNDİRDİK.
 
Allah elçisini, bizler için mahşer günü şahit olarak getireceğini söylüyor. Peki, şahitliği sizce hangi konuda olacak? Tebliğ ettiği ayetler üzerinde olacak. ELBETTE KUR’AN IN ŞAHİTLİĞİNİ YAPACAK. SİZCE ALLAH AÇIKLANMAYA MUHTAÇ, DETAYSIZ BİR KİTAPTAN, TÜM KULLARINI SORUMLU TUTAR MI? Kur'an ın tek kelime bile bahsetmediği konulardan da Allah, hesap sorar mI? SİZCE OKUNDUĞUNDA AÇIKÇA ANLAŞILMAYAN, İZAHA MUHTAÇ BİR KİTABIN ŞAHİTLİĞİNİ YAPACAĞINI SÖYLEYEBİLİR MİYİZ? EĞER ÖYLE OLSAYDI, HERKES O ÇETİN GÜN, KUR'AN I BİZLER ANLAYAMADIK, AÇIK VE DETAYLI DEĞİLDİ, BİZLEREDE O HALİYLE DETAYSIZ, AÇIKLANMAMIŞ ULAŞTI. RİVAYETLERE GÜVENEMEDİK DİYE BAHANE UYDURMAZLAR MI? Emin olmadığın bilgilerin ardına düşmeyin diye, bizleri uyaran Allah ın ayetlerini, lütfen Kur’an ın rehberliğinde anlamaya çalışalım, rivayetlerin değil.  Allah sanıya, yani emin olmayan bilgilerle imanını yaşayanlara bakın ne diyor.
 
Enam 116: Yeryüzündeki insanların çoğunluğuna uyarsan, seni Allah yolundan saptırırlar. SADECE SANIYA UYARLAR ONLAR VE SADECE SAÇMALARLAR.
 
Değerli din kardeşlerim, bizler Kur’an ı sanı ya da rivayetlerle anlamaya, yaşamaya kalkarsak, büyük hata yaparız. Çoğunluk buna inanıyor, sen kim oluyorsun diyenlere uyanlar, lütfen bir kez daha düşünsünler. Çoğunluğun inanması, doğru anlamında olamayacağını, Rabbimiz ne kadar güzel bir örnekle anlatıyor bizlere. Çok güzel bir söz vardır, sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
"KUR'AN, HER YÖNÜYLE BİR HARİTADIR. KENDİMİZİ O HARİTANIN BİR YERİNDE BULAMAZSAK, HAKİKATİN PARÇASI DA OLAMAYIZ..."
 
Kur’an ın bir yerinde olmak istiyorsak, ondan nasiplenip kurtuluşa ermek istiyorsak, lütfen Kur’an ı anlamak için, yine Kur’an dan yardım alalım. KUR’AN BİZLERE KENDİSİNİ ANLATACAK, NURUYLA NURLANDIRACAK VE BİZLERİN GÖNÜL GÖZÜNÜ AÇARAK, EN DOĞRUYA ULAŞTIRACAKTIR. Allah boşuna, Kur’an ın ipine sarılın demiyor.
 
Dilerim Allah dan, hurafeden, rivayetten uzak, yalnız Kur’an ın ipine sıkı sıkı sarılan, onu anlayabilmek için çırpınan, çaba harcayan, kendi imtihanını başkasına bırakmadan düşünerek, sorgulayarak iman eden, Rabbin azınlık halis kullarından oluruz.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK