KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

https://twitter.com/home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
PEYGAMBERİMİZİN KUR'AN I AÇIKLAMASI SÖZÜNDEN NE ANLAMALIYIZ.
PEYGAMBERİMİZİN KUR'AN I AÇIKLAMASI SÖZÜNDEN NE ANLAMALIYIZ?
 
Bir kardeşimiz, benim Kur’an ı anlamak için, emin olmadığımız bilgilerden yararlanmak yerine, yine Kur’an dan yardım almalıyız şeklindeki bir yazıma, aşağıdaki ayeti kendi okuduğu mealden yazmış ve RİVAYET HADİSLER OLMASAYDI, KUR’AN I BUGÜN BİZLER ANLAYAMAZDIK, DÜŞÜNCESİNİ SAVUNMAYA ÇALIŞMIŞ. Ayeti önce, arkadaşımızın yazdığı şekliyle yazalım.
 
"BİZ SANA ZİKRİ İNDİRDİK. TÂ Kİ KENDİLERİ İÇİN İNDİRİLEN KUR'AN'I İNSANLARA AÇIKLAYASIN VE TÂ Kİ ONLAR DA İYİCE FİKİRLERİNİ KULLANSINLAR" (Nahl, 44)
 
 
Şimdide aynı ayeti Diyanetin mealinden yazalım. Bakalım farklılık var mı?
 
Diyanet İşl. Bşk. Meali 
 
Nahl 44: (O peygamberleri) APAÇIK BELGELER VE KİTAPLARLA GÖNDERDİK. İNSANLARA, KENDİLERİNE İNDİRİLENİ AÇIKLAMAN VE ONLARIN DA (ÜZERİNDE) DÜŞÜNMELERİ İÇİN SANA BU KUR’AN’I İNDİRDİK.
 
Ayette geçen indirileni açıklaman sözüyle, ne kast ediliyor olabilir. Sanırım anlaşılmayan sözleri anlaşılıur hale getir demesi mümkün değil. Bunu ayetin devamından anlıyoruz. Allah bu ayetin de, gönderdiği diğer peygamberlerle, doğruyu bulmaları için gönderdiği kitapları, AÇIK VE ANLAŞILIR BELGELERLE GÖNDERDİĞİNİ SÖYLÜYOR. Devamında ise peygamberimize indirilen Kur’an ı topluma anlatması, geçmiş kitaplarla arasındaki farkı izah etmesi, gerektiğinde açıklaması, tebliğ etmesi, yani açıkçası toplumu ikna etmesi görevi olduğunu anlıyoruz. Böylece toplumun ayetler üzerinde düşünmeleri gerektiğini belirtiyor.
 
Dikkat ederseniz arkadaşımızın yazdığı aynı ayet, Diyanetin mealiyle çok farklı anlamlara geliyor. NE YAZIK Kİ KUR’AN AYETLERİ İLE İŞTE BÖYLE OYNANIYOR. Şimdi vereceğim örnek ayet üzerinde, lütfen dikkatle düşünelim. 
 
Enam 105: BÖYLECE BİZ AYETLERİ GENİŞ GENİŞ AÇIKLIYORUZ Kİ, "SEN DERS ALMIŞSIN" DESİNLER DE, BİZ DE ANLAYAN TOPLUM İÇİN KUR'AN'I İYİCE AÇIKLAYALIM.
 
Bakın bu ayet o kadar açık ki, tereddüde meal vermiyor. Ne diyor Yaradan? Biz ayetleri geniş ve detaylı açıklıyoruz ki, sen bu açıklamalarımızı, topluma öyle anlat ve onları öyle ikna etki diyor, ONLAR GERÇEKTENDE SEN BU KONUDA DERSİNİ ÇOK İYİ ALMIŞSIN DESİNLER ve sana iman etsinler diyor. Devamında yapılan açıklama ise, bahsettiğimiz konuya açıklama getiriyor ve BİZDE ANLAYAN, İMAN EDEN TOPLUMA KUR’AN I İYİCE AÇIKLAYALIM. Kur'an ı açıklayanın, Allah ın bizzat kendisi olduğunu anlıyoruz.
 
Demek ki peygamberimiz, yeni indirilen kitabı toplumu ikna etmek, tebliğ etmek için uğraş veriyor, önce kendisi dersini çalışıyor. Yaradan da gönderdiği, detaylı açıklama yaptığı kitap ile de toplumu uyarıyor. Çünkü açık ve anlaşılır olmayan bir kitaba, kimse inanmaz ve güvenmez. 
 
Nahl 44. Ayette geçen, KENDİSİNE İNDİRİLENİ AÇIKLAMAN SÖZÜNDEN NE ANLAMALIYIZ, burası çok önemli tekrar edelim. Eğer ayetler anlaşılması zor, herkes tarafından anlaşılması mümkün değilse, bu durumda Kur’an ın birçok ayetinde geçen, biz ayetleri açık, seçik, anlaşılır bir şekilde nice örneklerle indirdik ki öğüt alasınız, sözlerini görmezden gelmiş oluruz. Zaten biraz önce verdiğim Enam 105. ayette Allah, biz söz dinleyen topluma iyice Kur’an ı açıklayalım diyordu. Buradan anlıyoruz ki, peygamberimizin açıklaması, anlatması, Allah ın ona verdiği ilimle, toplumu yeni kitabı kabul ettirebilmek için ikna etmesi anlamında kullanılmıştır. Örneğin, Allah gönderdiği kitaplar arasında, bazı hükümleri kaldırdığını, değiştirdiğini açıklar Kur’an da.
 
Bakara 106; BİZ BİR AYETİ SİLER, UNUTTURUR VEYA ERTELERSEK ONDAN DAHA İYİSİNİ VEYA ONUN BİR BENZERİNİ GETİRİRİZ.Allah'ın her şeye gücü yeter olduğunu bilmedin mi?
 
Maide 101: Ey iman edenler, size açıklandığında sizi üzecek şeyleri sormayın; KUR'AN İNDİRİLDİĞİ ZAMAN SORARSANIZ, SİZE AÇIKLANIR. ALLAH ONU AFFETTİ. Allah bağışlayandır, (kullara) yumuşak olandır.
 
Yeni indirilen kitaplarda, bu farklılıkları gören toplumlar, eski inançlarının kaldırıldığını gördüklerinde, elçilere itiraz etmişler ve yeni hükümleri kabul etmek istememişlerdir. İşte Allah ın elçisi için, en zor görev burada başlıyor ve onlara bu gerçekleri anlatıp, izah edip onları ikna edebilmek için çaba harcıyor. Bakın allah Kur’an ı ne için indirmiş.
 
Nahl 89: (Ey Muhammed!) Her ümmetin kendi içinden üzerlerine bir şahit göndereceğimiz, seni de onların üzerine bir şahit olarak getireceğimiz günü düşün. SANA BU KİTABI; HER ŞEY İÇİN BİR AÇIKLAMA, DOĞRU YOLU GÖSTEREN BİR REHBER, BİR RAHMET VE MÜSLÜMANLAR İÇİN BİR MÜJDE OLARAK İNDİRDİK.
 
Yaradan elçisini, bizler için mahşer günü şahit olarak getireceğini söylüyor. Peki, şahitliği, sizce hangi konuda olacak? ELBETTE KUR’AN IN ŞAHİTLİĞİNİ YAPACAK. Tebliğ ettiği ayetler üzerinde olacak. Ya Kur’an ın hiç bahsetmediği, tek kelime bile söz etmediği konuları, bunlarda Allah katındandır diyerek topluma sunulan konular hakkında, o gün ne söyleyecek dersiniz peygamberimiz, bunu düşünen var mı?
 
Emin olmadığın bilgilerin ardına düşmeyin diye, bizleri uyaran Allah ın ayetlerini, lütfen Kur’an ın rehberliğinde anlamaya çalışalım.  Allah sanıya, yani emin olmayan bilgilerle imanını yaşayanlara bakın ne diyor.
 
Enam 116: Yeryüzündeki insanların çoğunluğuna uyarsan, seni Allah yolundan saptırırlar. SADECE SANIYA UYARLAR ONLAR VE SADECE SAÇMALARLAR.
 
Değerli din kardeşlerim, bizler Kur’an ı sanı ya da rivayetlerle anlamaya, yaşamaya kalkarsak, büyük hata yaparız. Çoğunluk buna inanıyor sen kim oluyorsun diyenlere uyanlar, lütfen bir kez daha düşünsünler. Çoğunluğun inanması, doğru anlamında olamayacağını Rabbimiz ne kadar güzel bir örnekle anlatıyor bizlere. Çok güzel bir söz vardır, sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
"KUR'AN, HER YÖNÜYLE BİR HARİTADIR. KENDİMİZİ O HARİTANIN BİR YERİNDE BULAMAZSAK, HAKİKATİN PARÇASI DA OLAMAYIZ..."
 
Kur’an ın bir yerinde olmak istiyorsak, ondan nasiplenip kurtuluşa ermek istiyorsak, lütfen Kur’an ı anlamak için, yine Kur’an dan yardım alalım. KUR’AN BİZLERE KENDİSİNİ ANLATACAK, NURUYLA NURLANDIRACAK VE BİZLERİ EN DOĞRUYA ULAŞTIRACAKTIR. Allah boşuna, Kur’an ın ipine sarılın demiyor.
 
Dilerim Allah dan, hurafeden, rivayetten uzak, yalnız Kur’an ın ipine sıkı sıkı sarılan, onu anlayabilmek için çırpınan, çaba harcayan, kendi imtihanını başkasına bırakmadan, düşünerek, sorgulayarak iman eden, Rabbin halis kullarından oluruz.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: KUR'AN İLE İLGİLİ YAZILAR.