KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALLAH IN İSTEDİĞİ BİR YOLDA MI GİDİYORUZ.

 

Yaradan bizleri bu dünyada, imtihan ettiğini söyler, bizlerde imtihan olduğumuzu biliriz. Acaba bizler imtihan olduğumuz gerçeğiyle mi yaşıyoruz?  Bakın Allah ayetinde ne diyor?
 
Bakara 155:  Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. (Diyanet meali)
 
Demek ki Allah bizleri, birey ya da toplum olarak, imtihandan geçirdiğini söylüyor. Bu konu ile ilgili birçok ayet vardır Kur’an da. Peki, gerçekten bizler bu imtihana nasıl hazırlanıyoruz? Yani kendi imtihanımızı mı kendimiz mi yaşıyoruz, yoksa ben Kur’an dan anlayamam diyerek, kendi imtihanımızı başkalarına mı havale ediyoruz? Bu konuyu dikkatle nefsimizde değerlendirip, şu soruyu kendimize sormalıyız.
 
( BEN DİN VE İMAN ADINA, ALLAH IN İSTEDİĞİ BİR YOLDA MI GİDİYORUM?)
 
Bizler bu soruyu kendi nefsimize sorup, doğru cevabını arama çabası içinde olursak, o zaman Allah a ulaşan doğru yolu, mutlaka eninde sonunda buluruz. Gelin bu soruyu kendimize soralım. Bu durumda bir şahit, bir delil, hakem gerekir ki, yaptıklarımızı karşılaştırıp, doğru değerlendirebilelim.
 
Sizce kendimize sorduğumuz bu sorunun HAKEM i kim olmalı? Beşeri dünyada edindiğimiz velilerin ciltlerce dolusu kitaplarımı, yoksa Allah ın gönderdiği FURKAN mı? İşte karşımıza yine bir soru çıktı. Burada ki seçim de, bir o kadar önemli. Eğer bizlere öğretilen, Kur’an da her şey yoktur, O özet bilgiler içerir, Kur’an ı herkes anlayamaz veli insanlar anlar, dediklerine inanırsak, kendimize sorduğumuz sorunun HAKEMİ, beşerin kitapları olacaktır. Elbette seçim bizlerin. Çünkü ne demişti Yaradan, sizleri bu dünyada imtihandan geçiriyorum.
 
Allah sizler için FURKAN I indirdim der bizlere. Peki, Furkan ne anlama gelir? Doğru ile yanlışı ayıran anlamına geliyor, elbette buda Kur’an dır. Sizce kendimize sorduğumuz sorunun hakemi, danışmanı, ölçüsü Kur’an olmalı değil midir? Allah eğriyi doğrudan ayıran bir rehber göndermiş ise bizlere, onun için anlaşılması zor, herkes anlayamaz, O kitapta din ve iman adına her bilgi yoktur, özet bilgiler vardır demek, Allah a yapılabilecek en büyük saygısızlık değil midir? Kendimize sormamız gereken soruyu tekrar soralım.
 
 ( BEN DİN VE İMAN ADINA, ALLAH IN İSTEDİĞİ BİR YOLDA MI GİDİYORUM?)
 
Günümüzde İslam ı yaşarken, ağırlıkla hakem olarak kullandığımız iki yöntem var. Birincisi bu sorumuzun hakemi, ölçüsü, değerlendirme kriteri yalnız Kur’an dır diyenler. İkincisi de, herkes Kur’an ı anlayamaz, Kur’an özet bilgidir her şey Kur’an da yazmaz diyerek, edindiğimiz Velilerin, şeyhlerin, cemaat liderlerinin Kur’an dan anladıklarını yazdıkları kitapları,  FIKIH inancını hakem görenler var. Yani bir başka deyişle, günümüze ulaşan Kur’an da tek kelime bahsedilmeyen mezheplerin, fıkıh kitaplarını hakem ve yol edinenler diyebiliriz.
 
Yaradan ın bizleri tek tek imtihandan geçirdiğine iman ediyorsak, yukarıdaki iki seçenekten doğrusunu seçmek zorundayız. Acaba hangisi sizce daha emin ve garantili doğru bir yoldur? Hangi yol Allah a ulaşır sizce? Din ve imanımızı yaşarken, hangi yöntemi kullanarak, kendimize HAKEM, REHBER yapmalı ve yaptıklarımızı sorgulamalıyız? Bu sorunun cevabını herkes kendisi vermelidir, fakat Allah ın ayetlerini de unutmadan. Bakın Allah neler söylüyor, sizce bu sözleri söyleyen bizlerin Yaratıcısı Allah ise, seçin yapmamız gereken yol çok açık değil midir?
 
Zühruf 44: Doğrusu Kur'an, sana ve kavmine bir öğüttür. İLERİDE ONDAN SORUMLU TUTULACAKSINIZ.
 
Kamer 4: Andolsun onlara, kötülükten önleyecek nice önemli haberler gelmiştir. 5. Doruk noktaya çıkmış, İSABETİ TARTIŞMASIZ BİR HİKMETTİR O. Ama uyarılar yarar sağlamıyor.
 
Araf 174: Belki inkârdan dönerler diye AYETLERİ BÖYLE AYRINTILI BİR ŞEKİLDE AÇIKLIYORUZ.
 
Nur 34: ANDOLSUN Kİ BİZ SİZE (GEREKENİ) AÇIK AÇIK BİLDİREN AYETLER, sizden önce yaşayıp gitmiş olanlardan örnekler ve takvaya ulaşmış kimseler için öğütler indirdik.
 
Ankebut 51: KARŞILARINDA OKUNUP DURAN BİR KİTABI SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ ONLARA YETMİYOR MU? Bunda, inanan bir toplum için elbette ki bir rahmet ve bir öğüt vardır.
 
Allah ın istediği doğru yolda gidip gitmediğimizin HAKEM i, sizce çok açık belli değil mi? Eğer bu yolu seçmeyip, Kur’an ı hakem olarak yeterli görmediğimiz takdirde, BİZLERİN ÖNÜNDE SAYILAMAYACAK KADAR ÇOK SEÇENEK ORTAYA ÇIKIYOR. Hepside bir birinden tehlikelerle dolu, sonu nereye varacağı belli olmayan, emin olamayacağımız bir labirent.
 
Bu dünyada yaşadığımız imtihanımızda, doğru kararlar vererek, doğru bilgileri kendimize hakem kabul edip, İslam ı yaşayanlar olmamız dileklerimle.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/?ref=aymt_homepage_panel

http://halukgta.blogcu.com/

http://kuranyolu.blogcu.com/

http://hakyolkuran.com/

 

 Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.