KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ARAF SURESİ 169-170. AYETLERDEN, İBRETLER ALALIM.
Değerli din kardeşlerim. Bizler eğer yaşadığımız din adına, yaptığımız büyük yanlışların bugün farkında olsaydık, sanırım vicdanımızın acısıyla, ne yapacağımızı bilemez bir durumun içinde bulurduk kendimizi. Sizlere bir örnek vermek istiyorum. Bakın Allah bizlere, rehber olsun diye gönderdim dediği Kur’an da ne söylüyor.
 
Araf 170: KİTAB'A SIMSIKI SARILIP, NAMAZI/SALATI DOSDOĞRU KILANLAR VAR YA, işte biz böyle iyiliğe çalışanların ecrini zayi etmeyiz. (Diyanet vakfı meali)
 
 
Allah kitaba sımsıkı sarılanlar derken, acaba hangi kitaptan bahsediyor? İçinizden bazıları bu satırları okurken, böyle sorumu olur, elbette Kur’an dan bahsediyor diyenler çıkacaktır. Elbette  bugün bizler için Kur’an dan bahsediyor. Ama verilen örnek sizlerinde bildiğiniz gibi Ehli kitaba hitap ediyor ve Allah ın indirdiği kitapları örnek veriyor. Allah bizlerinde Kur’an a sarılmamızı özellikle isterken, peki bizler Kur’an a mı sarılıyoruz? NE YAZIK Kİ SARILDIĞIMIZI ZANNEDİYORUZ. BİRİLERİ ÖYLE SANMAMIZI İSTİYOR. BİZLERDE ONLARIN HAZIRLADIKLARI TUZAKLARA NE YAZIK Kİ DÜŞÜYORUZ. 
 
Allah Kur’an ayetlerinde birçok kez akla, düşünmeye yönlendirir bizleri ve derki, düşünmeyenleri pislik içinde bırakırım. Sanırım bizler bu üzücü durumun içinde olduğumuzun, farkında bile değiliz. Çünkü bizlerin düşünme hakkımızı, gücümüzü elimizden almışlarda ondan. SİZ KUR’AN DAN ANLAYAMAZSINIZ DİYENLERİN, BİZLERDEN SAKLADIKLARI ÇOK ŞEYLER OLDUĞUNU UNUTMAYALIM. Allah sarılmamız gereken rehberin, Kur’an olduğunu yüzlerce kez söyledikten sonra, sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diye de çok açık belirtmiştir. Peki, bizler bugün İslam ı yaşarken, Kur’an a yaptığımız saygısızlığın farkında mıyız?
 
Allah bizlere gönderdiği Kur’an ın, muhkem ayetlerini bizlerin anlaması adına, yemin ederek kolaylaştırdığını söylüyor. Bizlerin sorumlu olduğu, her konudan örnekleri, değişik ifadelerle verdiğini de belirtiyor. HÜKÜM YALNIZ ALLAH IN DİYEREK DE, YANLIŞ YOLLARA, HURAFELERE, BİLGİLERE İNANÇ KAPISINI DA BU ŞEKİLDE KAPATIYOR.
 
Gelelim Araf suresi 170. ayette, Allah ın bizlere anlatmak istediklerine. Konuyu daha net anlayabilmemiz için, bir öncesindeki ayeti doğru anlamalıyız ki, Allah bu ayette bizlerin özellikle dikkatini çekmeye çalıştığı konuyu, doğru anlayabilelim. 
 
Araf 169: Onların ardından da (âyetleri tahrif karşılığında) ŞU DEĞERSİZ DÜNYA MALINI ALIP, nasıl olsa bağışlanacağız, diyerek KİTAB'A VÂRİS OLAN BİRTAKIM KÖTÜ KİMSELER GELDİ. Onlara, ona benzer bir menfaat daha gelse onu da alırlar. Peki, Kitap'ta Allah hakkında, GERÇEKTEN BAŞKA BİR ŞEY SÖYLEMEYECEKLERİNE DAİR ONLARDAN SÖZ ALINMAMIŞ MIYDI ve onlar Kitap'takini okumamışlar mıydı? Âhiret yurdu sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâla aklınız ermiyor mu? (Diyanet vakfı meali)
 
Sanırım bu ayette Allah, kitaba sımsıkı sarılmak ve salatı/namazı gereği gibi yerine getirmekten, neyi kast ettiğini şmdi daha iyi anlıyoruz. Demek ki kitap ehlinden bir gurup, kendi menfaatleri için, Allah ın kitabında apaçık ayetleri okuyup tebliğ aldıkları halde,  anlamlarını değiştirerek kendi inançlarına uydurduklarını, hatta yanlışlar yapsalar bile, Allah ın kendilerini affedeceğine inanarak, Allah ın kitabına sarılmak yerine, atalarının rivayet inançlarına sarıldıkları anlatılıyor. Bugün bizim içimizde de, Müslüman olan cehennem azabı çekmeyecek demiyorlar mı?  Böyle düşünen ve inanan bir insan, her türlü yanlışı rahatlıkla yapar. Hatta Allah menfaatleri için, bunlara benzer her uydurdulmuş söze inanabileceklerini dahi bildiriyor. Ayetin sonunda Allah, hala aklınız ermiyor mu diyede uyarıyor. 
 
Araf 170. ayette, Allah ın gönderdiği kitaba, yani en son gönderilen Kur'an a sımsıkı sarılanların çabalarını, boşa çıkarmayacağız diyor. Ama bizler yalnız Kur'an ile İslam yaşanmaz, Kur'an da her detay yoktur, Kur'an ı herkes anlayamaz demeye ve toplum arasında, KUR'AN HAKKINDA, ŞÜPHELER YARATMAYA DEVAM EDİYORUZ
 
Ayette geçen, namazı dosdoğru kılanlar diye çevrilmiş, SALATI GEREĞİ GİBİ YERİNE GETİRENLERDEN KASIT, sizce yalnız bizim bildiğimiz namazdan bahsediyor olabilir mi? Eğer yalnız namaz diye anlarsak, ayetin özünü anlayamayız. Elbette Allah ın huzuruna durduğumuz, yalnız ondan yardım istediğimiz şekilsel ritüel olan namazıda anlamalıyız ama bu yeteli olmaz. Çünkü salat Kur'an da bildiğimiz namaz anlamında kullanıldığı gibi, toplumda insanların birbirine destek olması ve en önemlisi Allah dan başka ilah kabul etmeyerek, yalnız Allah ın kitabına sarılan, yalnız Allah dan yardım dileyerek onun çizdiği yoldan giden şeklinde ayeti anlamalıyız. Yoksa tüm bu özelliklerin dışında yalnız namaz kılmakla asla Allah ın istediği bir kul olamayız. Zaten 169. ayette Allah, bunu anlatıyor.
 
Günümüzde ne yazık ki, namazı dinin olmazsa olmazı yaptık ama Kur'an ı duvara asıp, onu yeterli görmeyip, beşeri sözlerin, rivayetlerin, çok daha kötüsü batılın yolundan gidiyoruz. BU DURUMDA NAMAZ KILSAK NE OLACAK? Salatı bir bütün olarak yerine getirmediğimiz sürece, Allah ın istediği doğru yolda asla olamayız. Günümüz İslam toplumunda, günde beş vakit namaz kılanlar, sizce Allah ın istediği SALATI hayatına geçiriyor mu? Yoksa namaz kılan, Allah ın kitabını terk etmiş Müslümalar mı çoğunlukta? Ne dersinz? 
 
Allah Araf 170. ayetinde, bizlere şu uyarıyı yapıyor. "Sizlere gönderdiğim Kur'an a sımsıkı sarılın, sakın emin olmadığınız  sanı, rivayet bilgilerin ardına düşmeyin. Unutmayın sizleri Kur'an dan hesaba çekeceğim. Mahşer günü, yüzleri gülenlerin safında olmak istiyorsanız, SALATIN TÜM GEREKLERİNİ YERİNE GETİRİNSalatı yerine getirmek, yalnız bana ibadet edip, yalnız benden yardım istemekle olur. Salatı gereği gibi yerine getirmek, din kardeşiyle bölünmeden, düşman olmadan birbirine destek olarak, yalnız Allah ın kitabına sarılmakla yaşanır. Salatı yerine getirmek, hakka batıl karıştırmamakla olur." Allah bu konularda bizleri uyarıyor ama bizler istediğimiz şekle ayeti sokarak, anlamaya çalışıyoruz.  İNANDIĞIMIZ BATIL İNAÇLAR, BİZLERİ NE YAZIK Kİ ETKİLİYOR VE ALLAH IN GERÇEKLERİ İLE BULUŞAMIYORUZ.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.