KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BAKARA SURESİ 174-176. AYETLER VE ALLAH'IN UYARISI.
Allah Kur’an'ı, sizlere rehber yol gösterici olsun diye indirdim der bizlere. Ona sarıldığımızda, bizleri doğru yola ulaştıracağını da müjdeler. Yani Kur'an Allah'ın bizlere tebliğidir, mesajıdır. Fakat ne yazık ki bizler, Kur’an ile bağımızı gereği gibi kuramadığımız için, bu konuda çok büyük yanlışlar yapıyoruz. Bugün sizleri, üzerinde düşünmeye davet etmek istediğim ayet, Bakara suresi 174 ve 176. ayetler olacaktır. Bakın Allah yazdığım bu ayetinde bizleri nasıl uyarıyor.
 
Bakara 174: ALLAH'IN İNDİRDİĞİ KİTABIN BİR KISMINI GİZLEYENLER VE ONU AZ BİR DEĞERE DEĞİŞENLER, KARINLARINA ATEŞTEN BAŞKA BİR ŞEY TIKMIŞ OLMAZLAR; KIYAMET GÜNÜ ALLAH ONLARLA KONUŞMAYACAK, ONLARI TEMİZE ÇIKARTMAYACAKTIR; ONLARA ACIKLI BİR AZAP VARDIR. (Bayraktar Bayraklı meali)

Demek ki içimizde iman ettiğini söyledikleri halde, öyle birileri var ki, Allah'ın ayetleri üzerinde çıkarları için oynamalar yapıyor, hatta anlamlarını değiştirip, gerçek anlamını bizlerden gizliyorlar. İşin kötüsü de bu insanlar, bu yaptıklarından kendileri menfaat sağlıyorlar. Peki, bu insanlar kimler olabilir hiç düşündünüz mü? Allah'ın bazı ayetlerini nasıl gizleyebilirler. Nasıl bazı ayetlerin anlamlarını değiştirebilirler? İşte üzerinde çok dikkatle düşünmemiz gereken konu. Düşünmeden, Kur’an'ı anlamaya çalışmadan iman edersek, bu zihniyetteki insanların oyuncağı olmaktan asla kurtulamayız. Onun için Allah, bizleri düşünerek iman etmemizi ister. Bu konudaKur'an, geçmiş toplumların hatalarının örneğini verirden, RUHBAN sınıfından bahseder. Ben böyle bir şey emretmedim halde, onlar önceleri iyi niyetle başladıkları bu yolu, DAHA SONRA MADDİ ÇIKARLARI İÇİN KULLANIP, TOPLUMU ALLAH İLE ALDATTIKLARI UYARISINI YAPAR. Allah birçok ayetinde bizlere, Kur’an'ın MUHKEM ayetlerinin anlaşılır, açık ve her konuda nice örneklerle izah edildiğini söyler. Gelelim bizlere öğretilenlere. Peki, bizlere Kur’an hakkında neler söylenir.

- KUR’AN I HERKES ANLAYAMAZ. AYETLER AÇIK DEĞİLDİR, AYETLER BİRÇOK ANLAMA GELEBİLİR, GERÇEK ANLAMINI YALNIZ VELİ, ALİM İNSANLAR ANLAR.

- KUR’AN'DA HER KONU DETAYLI YOKTUR, ÖZET BİLGİLER VARDIR. PEYGAMBERİMİZİN HADİSLERİ OLMASAYDI, KUR'AN KAPALI KALIR ANLAŞILAMAZDI.

- KUR’AN'DA BAZI AYETLERİN HÜKMÜ NESİH EDİLMİŞTİR, YANİ HÜKMÜ KALDIRILMIŞTIR. ALLAH'IN ELÇİSİDE, DİNDE HÜKÜMLER KOYAR.

Bu söylenenlere inandığımız takdir de, Allah'ın ayetlerini gizlemeye, üstünü örtmeye çalışanlara, HATTA AYETLERİN ANLAMLARINI DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞANLARA uymuş olacağımızı, önce unutmayalım. Allah ayetlerim açık, anlaşılır ve nice örneklerle anlayasınız diye izah edilmiştir diyor, ama bizler bunca açıklamalara gözlerimizi kapayıp, ayetlerin tam tersine inanmakta sakınca görmüyoruz. Allah biz Kur'an'ı yemin olsun ki kolaylaştırdık diyor, bizi Allah ile aldatan, ayetlerin anlamı değiştirmeye çalışanlar, Kur'an kolayda ne kadar kolay, Kur'an'ı alim olanlar anlar diyenlere inanmıyor muyuz?
 
Bazı ayetlerin gizlenmesi de, Kur’an ayetleri içinde nesih yapıldığını, yani bazı ayetlerin hükmünün kalktığını söylemekle de yapılıyor. İlginçtir rivayet hadislerin, ayetin hükmünü kaldırabileceğine, yani nesh edebileceğine bu toplum inandırıldı. Ayetler böylece gizleniyor, üstü örtülüyor. Eğer hükmü kaldırılmış ayetler olsaydı, Allah'ın Elçisi neden Kur’an'a geçirsin ve bizlere iletsin? Hükmü kalkan bir ayetin, Kur’an'da ne işi var diye neden sormuyoruz? Allah bu yanlışların ardına düşenlere vereceği cezayı, ayetin sonunda bizlere bildiriyor ve şiddetli bir azabın onları beklediğini söylüyor. HATIRLATIRIM BU AZAP, İMAN ETTİĞİNİ SÖYLEDİĞİ HALDE, İMANININ GEREKLERİNİ YERİNE GETİRMEYENLERE HİTABEN SÖYLENİYOR. İbret alana, düşünerek elde Kur’an iman edene ne mutlu. Yapılan bu yanlışların sebebini de söylüyor ve bakın ne diyor Allah.
 
Bakara 176: BU AZABIN SEBEBİ, ALLAH’IN, KİTABI HAK OLARAK İNDİRMİŞ OLMASI VE KİTAP HAKKINDA AYKIRI GÖRÜŞLERE SAPANLARIN DERİN BİR AYRILIKÇILIK İÇİNE DÜŞMÜŞ BULUNMALARIDIR. (Kur'an yolu Diyanet İşleri meali)

 

Ayette kitabın en doğru, en güzel şekilde ALLAH KATINDAN HAK OLARAK indirdiğini söylüyor. HATIRLATMAK İSTERİM ALLAH, KUR'AN'I HAK OLARAK İNDİRDİĞİNİ SÖYLERKEN, ŞU UYARIYI YAPIYOR BİZLERE. KUR'AN BENİM İNDİRDİĞİM DİNİN HUKUKUNU AÇIKLAR, ADALETİNE EN UYGUN KANUNLARI SİZLERE BİLDİRİR. YALNIZ ONA UYUN HATIRLATMASINI YAPIYOR. Allah'ın HAK olarak indirdiği kanunlarının dışına çıkan, benim dinimden sapmıştır diyerek, bu yolda gidenleri nasıl bir son beklediği açıklaması yapılıyor. Kur’an'da her şey açıklanmamış, özet bilgiler vardır dersek, HAKTAN yani en doğru bilgiden uzaklaşmış olacağımızı unutmayalım. Allah katından gelen bir NUR, nasıl olurda gerekli açıklamayı bizlere yapamaz da başka kaynaklara muhtaç oluruz? Kur’an'ın apaçık ayetleri üzerinde tartışmaya girerek, kelimelerin anlamları ile oynayıp anlamlarını değiştirdiğimizde, haktan uzaklaştığımızın artık farkına varmalıyız. Kur’an'da her bilgi yoktur diyenler, dine kendi nefislerinde ilaveler yaparak, BİZLERİ HAKTAN UZAKLAŞTIRANLARDIR, lütfen bu gerçeği artık görelim.
 
Değerli kardeşlerim. Hepimiz beşeriz hatalar yapabiliriz, ama asla yapmamamız gereken bir hata varsa, ALLAH'IN VERMEDİĞİ BİR HÜKMÜ, ALLAH'A ONUN DİNİNE İSNAT EDEREK SÖYLÜYOR VE BUNA İMAN EDİYORSAK, YANİ ALLAH'A YALAN İSNAT EDİYORSAK, İFTİRA ATIYORSAK, bunun hesabını düşünmek bile istemiyorum. Bu yanlışı yapanların sonunu merak edenlere, bakın Rabbimiz ne diyor.
 
"ALLAH'A YALAN İSNAT EDENLERİ, KIYAMET GÜNÜ YÜZLERİ SİMSİYAH HALDE GÖRÜRSÜN. KİBİRLİLER İÇİN CEHENNEMDE BİR BARINAK MI YOK." (Zümer 60)
 
Değerli dostlar, hepimiz imtihandan geçiyoruz, imtihan olacağımız kitabın Allah, KUR’AN olduğunu açıkça bildiriyor. O halde Kur’an'ı anladığımız dilden bolca okuyalım ve üzerinde dikkatle düşünelim. Yani imtihanımıza önce bizzat kendimiz hazırlanalım, imtihanımızı başkalarına havale ederek, Allah'ın hoşnutluğunu kazanacağımızı lütfen düşünmeyelim, pişman oluruz. Sen Kur’an'dan anlayamazsın diyenlere de, şunu söyleyelim. ALLAH İMTİHAN ETTİĞİ KULLARINA, ANLAŞILMASI ZOR BİR REHBER KİTAP GÖNDERİP, DAHA SONRADA O KİTAPTAN SORUMLU TUTMAZ. Çünkü Rabbimiz Kur’an'ın MUHKEM yani dinin anası temeli olan ayetlerini anlayalım diye açık, anlaşılır ve nice örneklerle anlatıldığını, izah edildiğini söylüyor. Lütfen Allah'a onun kitabına güvenelim, bizi Allah ile aldatan, kendisini islam'ın ruhbanları gibi gösterenlere güvenmeyelim. Bakın Allah ayetinde Kur’an için ne diyor.
 
 "AND OLSUN, SİZE ÖYLE BİR KİTAP İNDİRDİK Kİ, BÜTÜN ŞAN VE ŞEREFİNİZ ONDADIR. HÂLÂ AKILLANMAYACAK MISINIZ? "(Enbiya 10) 
 
Allah eşi benzeri olmayan bir ışık, yol gösterici bir NUR gönderiyor kullarına, ama birileri ortaya çıkıp, O ışığın aydınlığını kesmeye çalışıyor. Lütfen buna izin vermeyelim, verirsek kendimizi aldatmış oluruz. Allah size öyle bir kitap gönderdim ki diyor, bütün yolunuzu bu kitapla bulacaksınız. Peki bizler bu ayetin hükmünü hayatımıza geçiriyor muyuz? Yoksa Kur'an'ı herkes anlayamaz, Kur'an özet bilgidir detay yoktur mu diyoruz? Bu söylenenlere inanıyorsak, BİZLER KUR'AN'IN IŞIĞINI NURUNU KALBİZE HALA İNDİREMEMİŞİZ DEMEKTİR. Bunu yapamayan, Kur'an gerçeklerini asla göremez ve emanetini teslim ederken, pişman olanların safında olur. Lütfen kendimize gelelim ve imanımızı KUR'AN İLE SORGULAYALIM. Sizce böyle bir kitabı anlamak ve yolumuzu bulmak için veliye, şeyhe, efendiye ihtiyacımız nasıl olurda,  biz Kur'an'ı anlayamayız deriz. Allah sakın velilerin, şeyhlerin, gavsların ardına düşmeyin, dediği halde bunun tersini nasıl yaparız?
 
Elbette hepimiz aynı kapasitede değiliz. Birbirimize her konuda mutlaka ihtiyacımız vardır. Birbirimizden yararlanmalıyız, sormalıyız, araştırmalıyız öğrenmeliyiz. Aynı konuyu bile, aynı oranda anlayamayabiliriz. Ama bizlere düşen, önce kendimiz bizzat Allah'a güvenerek, gücümüz ölçüsünce Kur’an'ı anlamaya çaba göstermeliyiz. Gerisini Rabbimiz getirecek ve bizlerin ayetinde de söylediği gibi, gönül gözlerimizi açarak, gerçekleri görebilmemiz için yardımcı olacaktır. İMTİHANINDA ÖZÜNDE, SAMİMİ GAYRET YATMIYOR MU ZATEN. LÜTFEN UNUTMAYALIM, ALLAH KALDIRAMAYACAĞIMIZ BİR YÜK, BİZLERE ASLA YÜKLEMEYECEĞİNİ AÇIKÇA BİLDİRİYOR. KÖRÜ KÖRÜNE İMAN EDERSEK, İNANCIMIZDAN ASLA EMİN OLAMAYIZ. Ama dersimizi önce Kur’an'dan çalışırda, daha sonra gerektiğinde araştırmayı, yardımı başkalarından alırsak, bizi asla hiç kimse Allah ile aldatamaz. 
 
Değerli kardeşlerim ben sizleri elimden geldiğince Kur'an ile uyarmaya çaba gösteriyorum. Bende bir insanım ve hata yapabilirim. Lütfen benim bir hatamı görürseniz BENİ YALNIZ KUR'AN İLE UYARINIZ. Geri dönüşü olmayan yola girdiğimizde, Allah'ın Elçisinin şahitliğinde sorulacak sorulara doğru cevap vermek ve memnun olmak istiyorsak, yalnız Kur'an'ın ipine sarılalım ve birbirimizi YALNIZ KUR'AN İLE UYARALIM. ALLAH'IN ELÇİSİ ÜMMETİNİ, YALNIZ KUR'AN İLE UYARMIŞTI. Şunuda unutmayalım, Allah sizleri yalnız Kur'an'dan imtihan ediyorum hükmünü vermiştir. ALLAH'IN RESULÜNÜN YOLUNDAN GİTMEK İSTEYEN, YALNIZ ONUN TEBLİĞ ETTİĞİ HAK VE GEÇEK OLAN KUR'AN'A SARILIR.
 
“RESULE DÜŞEN APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.” (Ankebut 18) 
“BU KURAN BANA VAHYOLUNDU Kİ, ONUNLA SİZİ VE ULAŞTIĞI HERKESİ UYARAYIM.” (Enam 19)

“BİZ RESULLERİ, SADECE MÜJDELEYİCİLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERİRİZ.”  (Kehf 56)

“SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR. (Rad 40)

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.