KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN YETMEZ DİYENLERE.
Değerli din kardeşlerim, bugün Kur’an okurken Araf suresinde, bazı ayetler dikkatimi çekti, sizlerle de paylaşmak istedim.  Musa peygamberimize, Allah levhalarda ayetlerini indiriyor ve bunları tebliğ etmesini bakın nasıl söylüyor. 
 
Araf 145: NASİHAT VE HER ŞEYİN AÇIKLAMASINA DAİR NE VARSA HEPSİNİ Musa için levhalarda yazdık. (Ve dedik ki): Bunları kuvvetle tut, kavmine de onun en güzelini almalarını emret. Yakında size, yoldan çıkmışların yurdunu göstereceğim.
 
Bakın Yaradan nasıl emir veriyor, tıpkı peygamberimize Kur’an için verdiği emirler gibi. Nasihat ve her konuda ne varsa açıkladık diyor bu kitapta. Dikkat eder misiniz lütfen, yine peygamberimize Kur’an ile hükmet dediği ayetlerde olduğu gibi, nasıl Musa peygamberimize de emrediyor. 
 
Kuvvetli tut kitabı, yani gönderdiğime sarıl diyor. Bunları ümmetine emret, onları en güzel şekliyle tutsunlar, böylece öğüt alsınlar diyor. Bakın başka kaynaklardan bahsediyor mu? Sizce Allah elçisine, toplumunun okuduklarında anlayamayacağı bir nasihat, uyarı göndermiş olabilir mi? İşte bizler bu mantığı tersine çeviriyoruz ve herkes anlayamaz, deme gafletine düşüyoruz.
 
Bu ayeti okuduğumda, aklıma bazı kardeşlerimizin söylediği sözler geldi. Kur’an da her şey yoktur, Kur an özet bilgidir diyenler vardı. Demek ki Rabbimiz tüm peygamberlere aynı şekilde emrediyor. Yine Araf suresinde bakın nasıl devam ediyor ayetlerinde.
 
Araf 170: KİTAB'A SIMSIKI SARILIP, namazı dosdoğru kılanlar var ya, işte biz böyle iyiliğe çalışanların ecrini zayi etmeyiz.
 
Değerli dostlar, bakın Yüce Rabbimiz, sanki birilerinin dikkatini çeker gibi ne diyor, KİTABA SARILANLAR. Acaba Allah hangi kitaplardan bahsediyor dostlar? Söylemeye gerek var mı sizce? 174. ayette bakın ne diyor. 
 
Araf 174:  Biz, ayetleri işte bu şekilde AYRINTILI KILIYORUZ Kİ, HAKKA DÖNEBİLSİNLER.
 
Rabbimiz ayrıntılı gönderdiğini söylüyor, ama birileri inatla, ayrıntılı değildir deme gafletine düşüyorlar. İşin ilginci ayrıntılı değildir diyenler, emin olamayacağı rivayetlere sarılıyorlar. Sonuç ortada, İslam toplumlarının bugünkü acıklı hali, bizlerin din adına izlediği yolun sonucunu, sanırım çok güzel anlatıyor.
 
Araf 179: Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu, cehennem için yaratmışızdır. ONLARIN KALPLERİ VARDIR, ONLARLA KAVRAMAZLAR; GÖZLERİ VARDIR, ONLARLA GÖRMEZLER; KULAKLARI VARDIR, ONLARLA İŞİTMEZLER. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır.
 
Bu ayet herhalde, kalpleri var anlamazlar, gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar derken, apaçık ayetlerimi gönderdim ama hala açık ve detaylı değildir, her şeyden örnekler verdim demesine rağmen, Kur’an da her şey yazmaz diyenlere, bir sesleniş, uyarı olsa gerek. Tabi duyup, göremeyenlere ne diyebiliriz ki. Yine Kur’an ı yeterli görmeyenlere, hakka batıl karıştıranları, bakın Yaradan nasıl uyarıyor.
 
Araf 185: Göklerin ve yerin hükümranlığına, Allah'ın yarattığı her şeye ve ecellerinin yaklaşmış olabileceğine bakmadılar mı? O HALDE KUR'AN'DAN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR?  
 
Yine yolunu şaşırmış batıl yolcularına, Allah uyarısına devam ediyor.
 
Araf 186: Allah kimi şaşırtırsa, artık onun için yol gösteren yoktur. Ve onları azgınlıkları içinde şaşkın olarak bırakır.
 
Şaşırmışlardan olmak istemiyorsak, gelin dostlar emin olamayacağımız bilgilerin ardına düşmek yerine, Allah ın koruması altındaki, FURKANA sarılalım. Çünkü Furkan, eğriyi doğrudan ayıran, eşi benzeri olmayan bir Nurdur. Bir insan batılın ardı sıra gidiyorsa, onu uyarmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Böyle insanlar içinde bakın Allah ne diyor.
 
Araf 193:  Eğer siz onları doğru yola çağırsanız, size uymazlar. ONLARI HA ÇAĞIRMIŞSINIZ, HA ÇAĞIRMAYIP SUSMUŞSUNUZ, HİÇ FARK ETMEZ.
 
Allah böyle durumlardan cümlemizi korusun. Ayette bahsedilenler batıl, hurafe ve sanı itikatların yolcuları. Ayette bahsedilenler, Allah ın gönderdiği kitabı yeterli görmeyenler. Allah ın gönderdiğine sarılın dediği halde, atalarının rivayet ve sanı inançlarına inatla sarılanlardır.
 
Rabbimiz bizlere yardım et ki, gönül gözleri ile görebilen, senin halis kullarından olabilelim. Günümüzde ne yazık ki Kur’an, fark edilmeden terk ettirildi. Onun yerine konan batıl, İslam diye topluma sunuldu. Gelin Allah ın güneşine, artık gereken saygıyı gösterelim. Böylece bakar kör olmaktan kurtulalım.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK