KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
GÜÇLÜ VE SAĞLAM BİR İMANIN YOLU.
Allah Kur’an ayetlerini, sizce bizlerin hangi yöntemle anlamamızı ve hayatımıza geçirmemizi istiyor olabilir? Eğer rehberimiz Kur’an olduğunu söylüyor ve iman ediyorsak, Kur’an ı anlayabilmek için, Allah ın istediği yöntemi kullanmadığımız sürece, Kur’an ı doğru anlayamayız.
 
Bu sorumuzu Kur’an a sormadan önce, şöyle bir soru soralım kendimize ve diyelim ki; Allah bizlere indirdiği ayetlerine, HİÇ DÜŞÜNMEDEN İNANMAMIZI VE KABUL ETMEMİZİ Mİ İSTİYOR, YOKSA ÖNERDİĞİ BAŞKA BİR YOL VAR MI? Sorduğum soruma eğer düşünmeden cevap verirsek, elbette Allah indirdiği ayetlerinin tamamına hiç kuşku duymadan iman etmemizi emretmiştir diyebiliriz? 
 
Bu cevap kısmen doğru. Çünkü hiç kuşku duymadan, tüm ayetlerine iman etmemizi ister Rabbimiz. Tümüne iman etmediğimiz sürece de tam iman etmemiş sayar. Allah ayetleri doğru anlayabilmemiz için, önce ayetler üzerinde, ne yapmamızı özellikle ister? İşte bu kısmı çok ama çok önemli.
 
Ayetler üzerinde düşünmemizi, aklımızı kullanmamızı, yani körü körüne iman etmemizi değil sorgulayan, düşünen daha sonra iman eden kullar olmamızı ister. Şimdide bu yolu ve yöntemi neden önerir bizlere Allah, gelin onu birlikte düşünelim. Okulda öğretmenlerimiz fizik, kimya gibi dersleri önce sözlü olarak anlatır, daha sonrada deneylerini yaparak, bizzat ilmi olarak pratikte söylenenlerin doğruluğunu görürüz. Böyle olunca da o konuyu hiç unutmayız, çok daha iyi anlarız.
 
Bazı okullarda öğretmenler, bu türlü laboratuarların olmayışından yakınarak, aslında konuyu daha iyi anlayabilmeniz için, bunun deneyini laboratuarlarda yapmamız gerekir, diye yakınırlar hatırlarsanız öğretmenler. Buradan şunu anlarız. Bir konunun akılda daha rahat kalması, unutulmaması için, üzerinde bilimsel çalışmalar yapmamız, araştırmamız ve düşünmemiz, bizlerin konuyu çok daha rahat anlamamızı ve hiç unutmamamızı sağlayacaktır.
 
Benzeri yolu Rabbimiz bizlere önermiş ve birçok ayetinde, bizlerin ayetler üzerinde düşünmemizi, aklımızı kullanmamızı isteyerek, SORGUSUZCA DEĞİL DÜŞÜNEREK, SORGULAYARAK YANİ ARAŞTIRARAK İMAN ETMEMİZİN DAHA SAĞLIKLI, DAHA GÜÇLÜ VE KALICI BİR İMAN SAHİBİ OLUNACAĞININ YOLUNU GÖSTERMİŞTİR.  Sizlere bazı örnekler vermek istiyorum. Allah birçok ayetin sonunda bakın bizleri nasıl düşünmeye davet ediyor.
 
(Ayetleri size açık-seçik bildiriyoruz ki, aklınızı işletebilesiniz. Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz. Hâlâ aklınızı çalıştırmayacak mısınız? Biz benzetmeleri insanlar için yapıyoruz ki, inceden inceye düşünebilsinler. Düşünüp taşınacak da öğüt kendisine yarayacak. Dileyen onu düşünüp öğüt alır.)
 
Yaradan bu yöntemle ne amaçlıyor olabilir? Allah bizlere düşünmeden, ayetleri tebliğ alan iman etsin diyebilir di? Neden düşünmemizi istiyor? ÇÜNKÜ DÜŞÜNEN, AKLINI KULLANAN, YAPTIKLARINDAN EMİN OLURDA ONDAN. Allah ın tebliğinden emin olan, asla aldatılmaz, kandırılamaz. DÜŞÜNEN İNSAN, BATIL YOLCUSU ASLA OLMAZ.
 
Toplumda çok söylenen bir söz vardır. EĞİTİM ŞART DERİZ. Eğitim akılla olur, düşünen insan, eğitimli insandır, en az yanılan insanda düşünen insandır. İşte onun içindir ki Allah da, elçisi kanalıyla bizlere gönderdiği ayetler üzerinde, çok itinayla ama ayetleri bir bütün olarak düşünmemizi ve öyle iman etmemizi söyler. Hatta Allah bazı ayetlerinde, EY AKIL SAHİPLERİ diye hitap eder ve ANCAK AKIL SAHİPLERİ DÜŞÜNÜP İBRET ALIR diye de, düşünmenin aklını kullanmanın önemine işaret eder. Sizce düşündürücü değil mi?
 
Peki, bizler günümüzde bu yolu ve yöntemi kullanıyor muyuz? Ne yazık ki hayır. Günümüzde bizlere düşünmeden, körü körüne itaat etmenin,  Allah emri olduğu öğretilmiştir. Çok düşündürücü değil mi?
 
Sizler Kur’an dan anlayamazsınız, veli insanlar anlar mantığı, İslam a yerleştirildiği içindir ki, artık Kur’an ı okuyan Müslümanlar, anlayarak okumadıkları için, hem düşünme, aklını kullanma fırsatını kaçırmış, hem de Kur’an ı ilk elden, bizzat kendisinden öğrenme şansını kaybetmiştir. Böyle olunca da, Allah ın Kur’an ı anlamak için önerdiği yoldan da habersiz yaşayıp gidiyoruz.
 
Elbette geçmişte belli bir dönem, Allah ın emrettiği şekilde, düşünerek, araştırarak iman edilmiş böylece, İslam toplumlarından ilim adamları, âlimler çok daha fazla çıkmıştı. Fakat zamanla dine nifak sokanlar, Kur’an ın özünden uzaklaştırılan İslam toplumunun Kur’an ı terk ederek, emin olmadıkları bilgilerin ardına düşmesi nedeniyle, artık âlimleri, ilim adamlarını da içimizden çıkartamaz olmuşuz. Allah Kur’an ı, bakın kimler için doğruluk rehberidir diyor.
 
Mü min 54: O, AKIL SAHİPLERİ İÇİN BİR ÖĞÜT VE DOĞRULUK REHBERİDİR.
 
Elbette düşünmeden itaat eden toplumlar, bazı kişilerin ya da bazı amaçlarını gerçekleştirmek isteyen toplumların işine de yaramış. Böylece güdülenmiş toplumlar yaratarak, istenildiği gibi kullanılmış ve kullanılmaktadır. Lütfen dikkat eder misiniz yukarıdaki ayete. Kur’an akıl sahipleri için bir öğüt ve doğruluk rehberidir diyor. Bizlerse hala inatla, herkesin Kur’an ın muhkem ayetlerini anlayamayacağını söyleyerek, aslında ne derece aklımızı kullandığımızı da itiraf ediyoruz.
 
Günümüzde öyle fikirler vardır ki, Kur’an ın hükümlerinin tam tersi, velisi olmayan cennete gidemez, Kur’an ı anlayamaz ve İslam ı doğru yaşayamaz fikrine inanır. Hâlbuki Allah iman adına takip edeceğiniz, güveneceğiniz Rabbinizden size indirilendir der ve bizleri uyarır.
 
Araf 3; Rabbinizden size indirilene uyun; O'nun berisinden bir takım VELİLERİN ARDINA DÜŞMEYİN! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz.
 
Allah birçok ayetinde bu ve buna benzer uyarıları yapması, ne yazık ki bugün İslam toplumunda göz ardı edilir. Çünkü düşünerek, elde Kur’an onun rehberliğinde iman edilmiyor da ondan. Böyle olunca da sanı, rivayetler Kur’an ın önüne geçerek İslam yaşanmaktadır.  Ne yazı ki Kur’an, mahşer günü peygamberimizin ümmetine üzülerek söyleyeceği gibi, (KUR’AN ÜMMETİM TARAFINDAN TERK EDİLDİ). Onun yerini, emin olmadığımız rivayetler aldı. 
 
Kur’an ı bile, rivayetlerle anlamanın yolunu seçtiysek eğer, sanırım İslam toplumu daha çok acı ve kederden kurtulamayacak demektir.  Allah aklını kullanmayarak iman edenlere, bakın ne yapacağını söylüyor.
 
Yunus 100: Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez. ALLAH, AZABI AKILLARINI (GÜZELCE) KULLANMAYANLARA VERİR.
 
Ne der siniz, bugünkü İslam toplumlarının, neden bu halde olduğu, sizce bu ayetle anlaşılmıyor mu? Ne yapıyorsak bizler ellerimizle yapıyoruz. Allah ne yaparsanız onu veririm der. Yani, neye layıksak onu bulacağız.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK