KUR'AN A DAVET

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ZÜMER SURESİ 1-2-3. AYETLERİN UYARILARI.

 

Bu yazımda, Zümer suresinin ilk 3 ayeti üzerinde, sizleri düşünmeye davet etmek istiyorum. Acaba bizler bu üç ayetin, gerektirdiği yoldan mı gidiyoruz, yoksa bu ayetleri görmezden mi geliyoruz.
 
Gelin önce bu ayetleri iki farklı mealden yazalım ve üzerinde birlikte düşünelim.
 
Zümer 1: Bu ilahî kelâmın indirilişi, güç ve hikmet Sahibi olan Allah'tandır: 
 
2. hakikati ortaya koyan bu vahyi sana indiren Biziz: öyleyse içten bir inançla Allah'a bağlanarak yalnız O'na kulluk et! 
 
3. Halis inancın yalnız Allah'a yönelmesi gerekmez mi? O'ndan başkasını dost ve koruyucu edinenler, “Biz bunlara sırf bizi Allah'a daha çok yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz!” [derler].  Şüphesiz Allah, [Kıyamet Günü] onlar arasında  [hakikatten saptıkları] her konuda mutlaka hüküm verecektir: çünkü Allah, [kendi kendine] yalan söyleyen ve inatla nankörlük yapan hiç kimseyi rahmetiyle doğru yola ulaştırmaz! 
 
Zümer 1: Kitab’ın indirilmesi mutlak güç sahibi, hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafındandır. 
 
2. (Ey Muhammed!) Şüphesiz biz o Kitab’ı sana HAK olarak indirdik. Öyle ise sen de dini Allah’a has kılarak O’na kulluk et. 
 
3. İyi bilin ki, halis din yalnız Allah’ındır. O’nu bırakıp da başka dostlar edinenler, “Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz” diyorlar. Şüphesiz Allah, ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve nankör olanları doğru yola iletmez. 
 
Ayetleri okudunuz. Allah apaçık bir şeyler söylüyor bizlere. Peki, ne söylüyor? Gelin Rabbin söylediklerine birlikte bakalım. Ayetin emrettikleriyle, bugün bizlerin yaşadığı İslam, Allah ın istediği istikamette mi dersiniz?
Surenin ilk ayetinde, bizlere rehber olarak gönderdiği, sorumlu olduğumuz Kur’an dan bahsederek, bu kitap mutlak güç, hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafından gönderilmiştir diyor.
 
Bu sözler üzerinde kısaca düşünelim. Eğer bir kitap, rehber olsun diye, hüküm ve hikmet sahibi, Allah katından bizlere geliyorsa, bizler bu kitap hakkında, Kur’an da her şey yazmaz, özet bilgiler vardır ve Kur’an ı herkes anlayamaz diyebilir miyiz? Hem de apaçık hüküm verip, sizleri bu kitaptan hesaba çekeceğim, bu kitaptan sorumlusunuz dediği halde.
 
Elbette diyemeyiz. Eğer diyebiliriz diyenler varsa, hadi bir benzerini getirsinler bakalım diyerek, Allah ın elleriyle yazıp, bunlar Allah katındandır diyenlere, nasıl meydan okuyuşunu hatırlatırım.
 
Zümer ikinci ayetinde, Allah hak olanı, yani bizlerin sorumlu olduğu kitabın yalnız Kur’an olduğunu söylüyor bizlere.
 
(ŞÜPHESİZ BİZ O KİTAB’I SANA HAK OLARAK İNDİRDİK. ÖYLE İSE SEN DE DİNİ ALLAH’A HAS KILARAK O’NA KULLUK ET. )
 
Hak Allah dan gelince, batılın hükmü kalmaz, lütfen unutmayalım. Allah hak olarak Kur’an ı indirdiğini söylüyorsa, onun apaçık verdiği hükümler doğrultusunda, yani ayette belirtildiği gibi, DİNİ ALLAH A HAS, İSLAM I YAŞAMALIYIZ. Onun dışında hak vardır dersek, Rahmana şirk koşmuş oluruz hatırlatırım.
 
PEYGAMBERİMİZDE YALNIZ HAKKI TEBLİĞ ETMİŞ VE YALNIZ HAKKIN YOLUNDAN GİTMİŞTİR. BİZLERE DE TAVSİYESİ, YALNIZ HAKKIN YOLUDUR.
 
Her şey Kur’an da yazmaz, İslam ı doğru yaşamak için, Fıkıh kitaplarına bakacaksınız diyorlarsa bizlere, DİN ALLAH A HAS YAŞANMAKTAN SAPTIRILMIŞ, ARAYA BEŞERİ SOKMUŞ OLURUZ. 
 
Her mezhep, kendi fıkhını yaratmış ve hepside kendilerinin en doğru yolda olduğunu iddi ediyorlar ve onunla övünüyorlar bugün. Acaba hangisi Allah ın istediği doğru yol? 
 
Allah ın istediği doğru yol, yalnız ve yalnız Kur’an ın emrettikleri olduğunu Rabbimiz söylüyor. İsteyen istediğine inanmakta özgürdür. Ama sonunda hepimizin Kur’an dan hesap vereceğini, lütfen unutmayalım. 
 
Allah dan gelen, arı-duru-katıksız-berrak din en doğru olandır. Onun kulpuna yapışan, kurtuluşa erecektir.  Zümer 3. ayetinde tüm söylediklerimizin, adeta özetini yaparak bakın ne diyor Rabbimiz.
 
(İYİ BİLİN Kİ, HALİS DİN YALNIZ ALLAH’IN DIR.) Bir başka deyişle, Allah ın dinine asla hiçbir beşer, ne ilave yapabilir, nede eksiltebilir.
 
Peki, bugün yaşadığımız İslam, bu ayetin hükmüne ne kadar uyuyor? Ayetin devamında Rahman bizleri, çok dikkat çekici bir şekilde uyarıyor ve bakın ne diyor.
 
(O'ndan başkasını dost ve koruyucu edinenler, “Biz bunlara sırf bizi Allah'a daha çok yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz!” [derler].  )
 
Demek ki öyle kişiler varmış ki, yalnız Allah dan istenmesi gereken bazı şeyleri, edindikleri velilerden, dostlardan, şeyhlerden isteme hatasını yapıyorlarmış. Yaradan da böyle yapanları uyarıyor ve Allah dan başka yardım istenecek, şefaat dilenecek kimse olmadığının uyarısını yapıyor bizlere.
 
Veliler, dostlar, şeyhler edinip, biz bunları, bizleri Allah a daha çok yaklaştırması ve bizlerin günahlarını bağışlatması adına ardından gidiyoruz diyenler, hesap günü yanıldıklarını anlayacaklardır diyor.
 
Bizler ne yazık ki, Allah ın birçok ayetini görmezden gelerek, böylece ayetlerin bir kısmının hükmüne uyup, bir kısmına uymayarak, atalarımızın rivayetleriyle, İslam ı yaşamaya devam ediyoruz. Böylece, Rabbin indirdiği dinden, yani İslam ı Rahman a Has yaşamaktan uzaklaşıyoruz.
 
Dilerim cümlemiz, İslam ı Allah a HAS kılarak, rehber Kur’an ın yolunda yaşayan, hakka batıl karıştırmayan, Rabbin halis kullarından oluruz.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.