KUR'AN A DAVET

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BAKARA 219. AYET VE BU AYETLERİ ANLAMA YÖNTEMİMİZ.
Bugün sizlerle Kur’an dan araştırmak ve üzerinde sizleri düşünmeye davet etmek istediğim konu, Allah ın Kur’an da bahsettiği İçkiden, kumardan uzak durunuz ayetlerinden yola çıkarak, acaba günümüzde her ne hikmetse sigara için çok fazla din adına sözlerin söylenmediği, sigaranın bunlardan farklı olup olmadığını Kur’an dan, Rabbin ayetlerinden, bizi uyardığı sözlerden istifade ederek, araştırmak istiyorum. Önce ayeti yazalım daha sonra üzerinde düşünelim.
 
Bakara 219: SANA, sarhoşluk veren şeyler ve şans oyunları hakkında sorarlar. De ki: “Onların her ikisinde de hem büyük bir kötülük hem de insanlar için bazı yararlar vardır; ANCAK YOL AÇTIKLARI KÖTÜLÜK, SAĞLADIKLARI YARARDAN DAHA BÜYÜKTÜR.”  
 
Önce ayetin konumuzla ilgili kısmını anlamaya çalışalım. Ayette geçen o devirde kullanılan şarap, genel anlamda kullanılmış ve sarhoşluk veren şeyler sözüyle günümüzde ki şarap ve benzeri tüm içkileri de içine almış. Allah bu tür içkileri ve şans oyunlarını, yani günümüzde anlaşılacağı şekliyle, kumarı sana sorarlar diyor ve onlara çok güzel açıklık getiriyor.
 
İçki ve kumarın insanlar için belki biraz faydası görünse de, bunlar geçici ve zararları insan üzerinde çok daha fazladır diyor. Buna sakın aldanmayın. Bu ayeti değişik meallerden araştırırken kötülük kelimesini günah şeklinde tercüme etmişler. Cümlenin tamamına baktığımızda gerçekten Muhammet Esed in mealinin daha doğru anlam verdiği için onu aldım. İsterseniz size de karşılaştırmasını yapayım, sizde düşüncenizi netleştirin. Sizce cümlenin gelişi itibariyle hangisi doğru tercüme edilmiştir?
 
Onların her ikisinde de hem büyük bir kötülük hem de insanlar için bazı yararlar vardır.
 
Onların her ikisinde de hem büyük bir günah hem de insanlar için bazı yararlar vardır.
 
Bu iki cümleye baktığımızda şunu görüyoruz. Cümledeki ortak olan,  hem de insanlar için bazı yararlar olduğu şeklindeki sözleri ele elalım. Demek ki bazı yararlar var, ama bunun tersi olanda var, yani demek ki daha doğru anlamı vermek için, daha büyük zararları, yani kötülüğü vardır anlamında olduğu anlaşılıyor. 
 
Peki, kötülüğü günah olarak meal edenler neden bunu yazmış olabilirler dersek, onu da anlamak mümkündür. Allah kötülük yapmanın zararlı işler yapmanın, Kur’an bütünlüğünde verdiği örneklerde, günah olduğundan bahseder bizlere. Bu açıklamaları yaptıktan sonra, aslında her iki anlamının da birbirinden çok farklı olmadığını anlıyoruz. Şimdide aynı konularla ilgili başka ayetlere de bakalım.
 
Maide 90: Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları BİRER ŞEYTAN İŞİ PİSLİKTİR; BUNLARDAN UZAK DURUN Kİ KURTULUŞA ERESİNİZ.
 
Maide91: Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, ALLAH'I ANMAKTAN VE NAMAZDAN ALIKOYMAK İSTER. ARTIK (BUNLARDAN) VAZGEÇTİNİZ DEĞİL Mİ?
 
Yaradan şarap, yani sarhoşluk veren şeyler ile kumar ve fal şans oyunları konusunda bizleri uyararak, bakın bunlar için ne diyor? ( BİRER ŞEYTAN İŞİ PİSLİKTİR. ) Demek ki içki ve kumar şeytanın tuzaklarıdır diyor Rabbimiz bizlere ve uyarıyor. Bunlardan uzak durmamız halinde kurtuluşa ereceğimizi söylüyor. Devamındaki ayette yine, uyarılarına devam ediyor ve bakın ne diyor. 
 
(ŞEYTAN İÇKİ VE KUMAR YOLUYLA ANCAK ARANIZA DÜŞMANLIK VE KİN SOKMAK; SİZİ, ALLAH'I ANMAKTAN VE NAMAZDAN ALIKOYMAK İSTER.) 
 
Allah ın uyarılarını dinlemediğimiz takdirde, şeytanın dostlarımız, yakınlarımız arasında düşmanlık ve kin nefret sokacağını ve daha kötüsü bizleri Allah tan uzaklaştıracağını anlatıyor. Hangimiz Allah dan uzaklaşmak ister? Buradan da anlaşılıyor ki, Allah a yakın olmak, şeytandan uzaklaşmak isteyen, Rabbin saydığı bu kötü alışkanlıklardan, uzak durması gerekir.
 
Tüm açıklamalardan sonra, şimdide şu soruyu soralım kendimize. PEKİ, SİGARA TÜM BU RABBİN SAYDIKLARININ İÇİNE GİRİYOR MU? Gelin şimdi de onu, yine Allah ın ayetlerinden yararlanarak anlamaya çalışalım. Allah içki ve kumardan bahsederken, onların azda olsa belki faydaları vardır diyordu. Peki, daha sonra yaptığı açıklamada ne söylüyordu burası çok önemli.
 
(ANCAK YOL AÇTIKLARI KÖTÜLÜK, SAĞLADIKLARI YARARDAN DAHA BÜYÜKTÜR.)
 
Şimdide Allah ın bu sözleri üzerinde düşünelim. Sigarayı bırakamayanların şu meşhur, kendilerini aldattıkları sözleri vardır. BENİM SADIK DOSTUM, DERT ORTAĞIM DERLER SİGARA İÇİN. Tabi içki içenlerde aynı sözleri kullanılırlar. Sigarada içkide belki insana geçici rahatlama yapar keyif verir, ya daha sonra bu geçici kısa süreli zevk ve mutluluk neler yapar bedenimizde, bunu düşünelim şimdide. 
 
İçkiyi bir insan her an içemeyebilir. Ama ya sigarayı? İşte şeytan işi en büyük pislik her an yanımızda cebimizde ve sanki kocaman insanların emziği gibi ağzımızdan eksik değildir. Bizlere verdiği geçici fayda, acaba bedenimize nasıl büyük zararlar verdiğini hiç düşünüyor muyuz? 
 
ALLAH FAYDASI AZ ZARARI ÇOK, HER ŞEYİN BİZLER TARAFINDAN TERK EDİLMESİNİ İSTİYORKEN, NASIL OLURDA NEFSİMİZİN BAZI ZARARLILARINI, ALLAH IN UYARISI DIŞINDA TUTABİLİRİZ?
 
İslam akıl dinidir, bunu Allah ın ayetlerinin sonunda, bizleri düşünmeye davet etmesinden anlıyoruz. Hadi gelin aynı yöntemi birlikte uygulayalım ve ben size soruyorum diyorum ki; GÜNDE BİR PAKET YA DA DAHA FAZLA SİGARA İÇEN BİR İNSANIN BEDENİNE YAPTIĞI ZARAR, NORMAL İÇKİ İÇEN BİR İNSANDAN DAHA MI AZ BEDENİNE ZARAR VERMEKTEDİR?
 
Cevabınızı duyar gibiyim ve sigaranın gerektiğinde, içkiden çok daha fazla zarar verebileceğini söylüyorsunuz. Peki, tüm bu gerçekler tıbbın, biliminde sözleriyse, nasıl olurda içki için Allah ın sözlerini, sigara için uygulamayı düşünmüyoruz. Sanırım işimize gelmiyor olsa gerek. Ben peygamberimizin sigara içtiğine dair hiçbir bilgiye rastlamadım duymadım. Eğer peygamberimizin yolunu takip ettiğimizi söylüyorsak, asla sigara illetini şaraptan, içkiden çok farklı kabul etmemiz, doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bizler yalnız bu konuda değil, nefsimizin hoşlandığı her konuda, Kur’an a uymak yerine, Kur’an ı kendimize uydurmayı daha çok benimsemişiz.
 
Geleneksel İslam, geçmiş dönemlerde sigaradan genel çoğunluğu vazgeçememiş olsa gerek, içkiye haram demişler ama sigara için daha müsamahalı davranarak MEKRUH, yani nahoş hoş görülmeyen anlamını vermişlerdir.
 
Gelelim ikinci ve çok önemli konuya. Günümüzde içkinin Kur’an da haram diye geçtiği söylenmektedir. Yukarıda yazdığım ayetlerde siz haram kelimesini gördünüz mü? Eğer bunu yaparsak, söylersek Allah ın vermediği bir hükmü, bizlerin vermiş olduğunu bilmeliyiz.
 
Yukarıda sizlere konu ile ilgili ayetleri hatırlattım. Rabbimiz HÂŞÂ yazmayı unuttu da birilerinin mi, aklına geldi de haram sözcüğünü ekliyoruz? Bunu asla yapamayız. Peki, ben bu sözümle içki içebiliriz, Allah izin vermiş mi demek istiyorum? Ya da günah değil mi, demiş oluyorum bu sözlerimle? Kesinlikle hayır. ALLAH BİZLERİ KENDİSİNDEN UZAKLAŞTIRACAK, ŞEYTANA YAKLAŞTIRACAK KÖTÜ ALIŞKANLIKLARI ÖRNEK VERMİŞSE, BİZLERİN ELBETTE BUNLARDAN UZAK KALMASI, GERÇEK BİR MÜSLÜMAN’IN GÖREVİ OLMALIDIR. 
 
Peki, ALLAH niçin özellikle HARAM sözcüğünü kullanmamıştır, bu kadar önemli bir konuda? İşte burası gerçekten düşünülmesi gereken bir konu. Gelin birlikte düşünelim, acaba Rabbimiz kendisinden uzaklaştıracak, şeytana yaklaştıracak, bu denli zararlı şeylerin kullanılmasına niçin HARAM kelimesini özellikle kullanmamıştır?
 
Allah Kur’an da HARAM sözünü, yapılmasına asla müsaade etmediği, büyük günahlardan bahsederken bahsetmiştir. Örneğin yenmesini istemediği şeyler için. Faizin alınmasını anlatırken. Nikâhlı bir kadınla evlenmek. Evlenilmesine asla müsaade etmediği çok yakın akrabalar konusunda koyduğu yasaklar. Allah ın Kur’an da açıklamadığı, izah etmediği şeyleri Allah katındandır demeyi, yani Allah a iftira atmayı, haram kıldığı açıklamalarını çok açık bir şekilde Kur’an da açıklar bizlere. Tüm bunlara dikkat ediniz lütfen, Rabbin önemsediği ve kesinlikle yapmayın, yoksa sizleri affetmem dediği konulardır bunlar. Bakın bu sözlerime Rabbin uyarı örneğini hatırlayalım şimdide.
 
Nisa 31: Eğer YASAKLANDIĞINIZ BÜYÜK GÜNAHLARDAN KAÇINIRSANIZ, SİZİN KÜÇÜK GÜNAHLARINIZI ÖRTERİZ ve sizi şerefli bir yere sokarız.
 
Bakın Rabbimiz ne kadar güzel bizleri uyarıyor ve ne diyor?
 
 (YASAKLANDIĞINIZ BÜYÜK GÜNAHLARDAN KAÇINIRSANIZ, SİZİN KÜÇÜK GÜNAHLARINIZI ÖRTERİZ.)
 
Demek ki Yaradan ın gözünde günahların, yapılmasını istenmeyen şeylerin önem sırası, büyükleri var. Bunların başında Allah ın haram sözüyle açıklama yaptıkları en başta gelmektedir. 
 
Şimdide tam bu bilgiler ve açıklamalar ışığında Kur’an bütünlüğünde düşünmeye devam edelim. Acaba Rabbimiz içki, kumar gibi kötü alışkanlıklardan uzak kalmamızı isterken, verdiği örneklerin sonunda, niçin özellikle HARAM kelimesini kullanmamış olabilir, gelin şimdi de onu düşünelim. Allah Kur’an için birçok kez yemin ederek, şu sözleri kullanır bizlere.
 
Kamer 17: ANDOLSUN BİZ, KURAN'I ÖĞÜT ALMAK İÇİN KOLAYLAŞTIRDIK. ÖĞÜT ALAN YOK MUDUR?
 
Kamer 22: YEMİN OLSUN Kİ, BİZ, KURAN'I ÖĞÜT VE İBRET İÇİN KOLAYLAŞTIRDIK. FAKAT DÜŞÜNEN Mİ VAR?
 
Demek ki gerçekten Rabbimiz bu kitabı, yani bu dini bizler için elinden gelen kolaylığı göstermiş. Şimdide sizlere Allah ın Kur’an dan bazı sözlerini hatırlatmak istiyordum. Allah ne diyordu?
 
 (KULLARIMIN YAPTIKLARINI VE YAPACAKLARINI BİLİRİM.) 
 
Şimdi anlamaya çalıştığımız konu daha da netleşti. Rabbimiz yarattığı kullarının gelecekte nelere daha çok meyledeceğini, nasıl hataları daha fazla yapacağını çok iyi bildiğinden, kullarını zor durumlara sokacak, onları hesap veremeyecek bir duruma sokmamak adına, Yaradan çok özel durumlar haricinde, özellikle HARAM sözcüğünü her yerde kullanmamıştır.
 
Allah bizleri yaratırken, yaradılışımızın özelliklerinden bahseder ve derki; İNSANLAR TARTIŞMAYA MEYİLLİDİR. ACELECİ TABİATTADIR. ÇOK DAHA ÖNEMLİ BİR ÖZELLİK İSE ZAYIF YARATILMIŞTIR DİYE AÇIKLAMA YAPAR. İşte imtihanımızın çok önemli üç özelliği. Bu özellikte yaratan Rabbimiz elbette nefsine yenik düşebilecek kullarını, çok iyi biliyor ve onları tavsiye ve telkinlerle doğruya yönlendiriyor.
 
İşte bu Yaradan ın yüceliğinin, bağışlayıcılığının apaçık göstergesidir. Şöyle bir düşünün içki ve kumar illetine bulaşmayan çok az insan görürsünüz çevrenizde. Bir kısmı bu illetin içine girer, ama Rabbin uyarıları ve aklını kullanması sayesinde çok az zararla kurtulur. Kimisi bu şeytan pisliği içinde, çok çaba sarf ederek kurtulur. Ya diğer kısmı ne olur dersiniz? İşte onlar artık şeytanın esiridirler, onlara yapacak hiçbir şey yoktur. 
 
Yaradan ın özellikle bu illeti kullanan ve bulaşanlar için HARAM sözcüğünü kullanmamasının nedeni de budur. Eğer içki ve kumar haramdır demiş ve kesin hüküm vermiş olsaydı, buna geçici dahi olsa bulaşan, asla haram suçunu yani büyük günah işlemekten kurtulamazdı.
 
Allah haram sözcüğünü kullandıkları yasakları düşünün, bunları bir kez de yapsanız bu suç işlenmiş demektir. Hatta haksız yere adam öldürmenin de büyük günahlardan olduğunu söyler Rabbimiz. Sizce bu işin geri dönüşü olabilir mi? İŞTE YÜCE YARADAN ÖYLE BİR KİTAP, ÖYLE BİR DİN GÖNDERMİŞ Kİ BİZLERE, BAĞIŞLAYICILIK, AFFEDİCİLİK, İKAZ VE UYARILARLA HER ŞEYDEN ÖRNEKLER VERMİŞTİR. 
 
Bizler toplumda yapılmasını istemediğimiz bir konuda, kendimizce faydası olur düşüncesi ile ayetlere bazı ilaveler yapmışız. Ama bu yöntem bazen kötü sonuçlar vermiş, yanlış yapan kişiler, İslam dairesi dışına çıkmak zorunda hissetmiştir kendilerini. Elbette İslam ı yanlış tanıyanlar, ya da uzaktan izleyenler, Kur’an ı bir korku dini olarak görmüşlerdir. Hâlbuki İslam apaçık ŞEFKAT DİNİDİR, AH BİR BİLSELERDİ.
 
Bizler Allah ın rehberinden faydalanmak ve onun nurundan tam istifade etmek istiyorsak, apaçık sözlerini değiştirmek, ya da ilaveler yapmak yerine, Allah burada bizlere ne anlatıyor diye, üzerinde çok ince, dikkatle düşünmeliyiz. 
 
Hakka batıl karıştırırsak, anlatılmak istenen anlamını da değiştirmiş olacağımızı çok iyi bilmeliyiz. Rabbimiz Kur’an ı anlayabilmek için çaba gösteren, onun ışığıyla aydınlanan kullarından eylesin. 
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.