KUR'AN A DAVET

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ZÜMER SURESİ 1-2-3. AYETLERE DİKKAT.

Bizler hayatımızın beşeri yönünü çok düşünen, onu memnun etmek, onu hoşnut kılmak için, en güzel yiyecekleri, giyecekleri, malı mülkü almak adına çırpınan, hatta bu yolda nefsimizin etkisinde kalarak, kanun kural tanımayan bir yapıya sahibiz. 

Her ne hikmetse sonu olan bedeni, bu denli hoşnut etmek için çırpınan bizler, acaba ölümsüz ruhumuz için neden çok fazla bir şey yapmayız? İşte bunun mantıklı bir açıklamasını yapmak çok zor. Rabbimiz sizlere asla taşıyamayacağınız yük yüklemem, çünkü sizler çok zayıf yaratıldınız, onun için sizlere yemin olsun ki kolaylaştırdığım bir din, bir kitap gönderdim der bizlere. Bizler bu sözlere gözlerimizi kapamış, kulaklarımızı tıkamış, beşerin zorlaştırdığı dinin farkında olmadan, Rabbin gerçeklerini göremez olmuşuz. Çünkü rehberle aramıza girilmiş ve irtibatımız onunla artık kesilmiştir de ondan.

Bugün sizlerle Zümer suresi 1–2 ve 3. ayetleri okuyup hatırlatmak istiyorum. Üzerinde dikkatlice düşünüp, Allah ın özellikle bizleri Kur’an a nasıl yönlendirdiğini, davet ettiğini, birlikte anlamaya çalışalım. 

ZÜMER 1- Kitab’ın indirilmesi mutlak güç sahibi, hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafındandır.

2- (Ey Muhammed!) ŞÜPHESİZ BİZ O KİTAB’I SANA HAK OLARAK İNDİRDİK. Öyle ise sen de DİNİ ALLAH’A HAS KILARAK O’NA KULLUK ET.

3- İYİ BİLİN Kİ, HALİS DİN YALNIZ ALLAH’INDIR. O’nu bırakıp da başka dostlar edinenler, “BİZ ONLARA SADECE, BİZİ ALLAH’A DAHA ÇOK YAKLAŞTIRSINLAR DİYE KULLUK EDİYORUZ” diyorlar. Şüphesiz Allah, ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. ŞÜPHESİZ ALLAH, YALANCI VE NANKÖR OLANLARI DOĞRU YOLA İLETMEZ.  

Önce yukarıdaki ayeti anlamaya çalışalım. Allah Kur’an ı, güçlü ve hikmet sahibi Allah tarafından indirildiğini, bu kitabın hakkıyla yani adaletle, doğrulukla indirdiğini, onun içindir ki dini yaşarken, anlatırken yalnız ve yalnız Allah ın halis, katıksız, saf yani Kur’an a dayanarak, onu rehber alarak, onun emirlerine uygun, Allah a ibadet ve kulluk edin diyor. Devamındaki cümleyi ise, gerçekten çok dikkatle üzerinde düşünülmesi gerekir. Bakın ne diyor Rabbimiz? 

"İYİ BİLİN Kİ, HALİS DİN YALNIZ ALLAH’INDIR."

Ayette ne diyor, katıksız halis din indirilen kitaptadır, ona uyarak ibadet edin, hiçbir beşeri katkı yapmadan, saf ve duru bir iman ile ibadet edin diyor Rabbimiz. PEKİ, BİZLER NE YAPIYORUZ, BEŞERİN SÖZLERİNİ HALİS, KATIKSIZ, SAF OLAN RABBİN DİNİNE, KİTABINA KARIŞTIRIP, TERTEMİZ DUPDURU SUYU BULANDIRMIYOR MUYUZ?  Şimdide ayetin devamındaki sözleri, çok ama çok iyi düşünelim, bakın Allah bizleri nasıl uyarıyor, Allah ın yanında dostlar veliler edinenlere.

“BİZ ONLARA SADECE, BİZİ ALLAH’A DAHA ÇOK YAKLAŞTIRSINLAR DİYE KULLUK EDİYORUZ”

Demek ki din ve iman adına, güvenilecek dayanılacak yardım istenecek, yalnız ve yalnız Rabbimiz benim diyor. Sakın bir başkasına tutunarak ardından gidilerek, onun sözlerine hiç kuşku duymadan inanıp ve güvenip, sizi Allah a yaklaştıracağım diyenlerin ardı sıra gitmeyin diyor. Çok açık ve net. BÖYLE İNSANLARI ALLAH,YALANCI VE NANKÖR OLARAK TANIMLIYOR. Rabbin bu çok önemli ihtarını, uyarısını geri dönüşü olmayan yola girmeden önce, lütfen çok ama çok iyi düşünelim. Allah halis din yalnız Kur'an da dır. Araya asla aracı koymadan Allah a kulluk etmemiz gerektiği çok açık anlatılıyor. hatta Allah bir ayetinde  elçisine, tebliğ etmek sana hesap sormak bize aittir, kulumla aramdan çekil diye uyarmıştır. ALLAH İLE KULU ARASINDA, RABBİMİZ ELÇİSİNİ BİLE İSTEMİYORSA, BİZLER EDİNDİĞİMİZ VELİ, ŞEYH, ULEMA DEDİĞİMİZ KİŞİLERİ, HALA ARACI YAPMAYA ÇALIŞIYORSAK, AYETİN SONUNDA Kİ ACI GERÇEKLE MUHATAP OLMUŞUZ DEMEKTİR. Hatırlayalım Allah böyle insanlara ne yapıyormuş? "ŞÜPHESİZ ALLAH, YALANCI VE NANKÖR OLANLARI DOĞRU YOLA İLETMEZ." Böyle isanlara Allah ın Kur'an gerçeklerini, istediğiniz kadar hatırlatın, anlatın asla göremezler, fark edemezler.   Bakın Allah nasıl uyarıyor.

Zümer 11: De ki: "BEN ALLAH'A DİNİ KENDİSİNE HALİS KILARAK İBADET EDEYİM DİYE EMROLUNDUM.

Zümer 14: De ki: 'BEN DİNİMİ YALNIZCA O'NA HALİS KILARAK ALLAH'A İBADET EDERİM.

Zümer suresi 11 ve 14. ayette, özellikle Rabbimiz bizlerin dikkatini çekerek, DEKİ ONLARA diyor elçiisine. Peki, ne söylemesini istiyor Allah ın elçisinin bizlere, burası önemli. BEN İSLAM DİNİNİ, RABBİN KUR’AN DA İNDİRDİĞİ SAF, DURU, KATIKSIZ, BATIL, HURAFE, SANI KARIŞMAMIŞ, KOLAYLAŞTIRILMIŞ HALİYLE YAŞAYARAK, EMROLUNDUĞU GİBİ, RAHMANA İBADET EDERİM DİYOR VE AYNI KONUYU TEKRAR EDİYOR. Peygamberimizin bunu, bizzat uygulamak için emrolunduğunu söylüyor. Diğerinde ise, bende bunu yapar, yani Allah a halis kılarak, onun Kur’an da emrettiği gibi ibadet ederim diyor. Bu sözler üzerinde sanırım çok düşünmemiz gerekecek. Sizce bunca uyarıları alan Allah ın elçisi, bunlarda benim dinde koyduğum hükülerdir diye, dine ilaveler yapmış olabilir mi?

Zümer 18: Onlar ki, sözü dinler de onun en güzeline uyarlar. İŞTE BUNLARDIR, ALLAH'IN KILAVUZLADIKLARI; İŞTE BUNLARDIR, AKIL VE GÖNÜL SAHİPLERİ.

Yukarıdaki ayete lütfen dikkatle bakmanızı ve düşünmenizi rica ediyorum sizden. Rabbimiz öyle bir toplum var ki diyor, onlar sözü dinler de, onun en güzeline uyarlar diyor. Peki, bahsettiği sözü dinleyenler ve de onun en güzeline uyanlar derken, Allah nereden ya da kimden bahsediyor? Elbette Kur'an dan. DEMEK Kİ RABBİMİZİN SÖZÜNÜ DİNLEYEN, KUR’AN A UYAN TOPLUMLARMIŞ.  Hatırlayınız Allah, birçok ayetinde ne diyordu? "KİMDİR SÖZÜ ALLAH’IN KİNDEN DAHA DOĞRU OLAN? (Nisa 87)" "ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (casiye 6)"

Ayetin devamına bakalım. Sözü dinleyip Kur’an a uyanlar için, bakın Rabbimiz ne diyor? Allah ın kılavuzladıkları yani doğruya sevk ettikleri, İŞTE BUNLAR AKIL VE GÖNÜL SAHİPLERİDİR DİYOR. Şimdi de bizlere öğretilenleri hatırlayınız, Kur’an için özet bilgidir diyenler, orada her şeyin olmadığını söyleyenler, Kur’an ı herkes anlayamaz veli insanlar anlar diyenlerin sözleriyle, Rabbin sözleri örtüşüyor mu? Akıl ve gönül sahipleri doğruyu ona uyarak (Kur’an a) bulacağını söylüyorsa, bizzat müracaat etmemiz gereken kitabın, Kur’an olduğu çok açık değil midir?

Zümer 23: Allah sözün en güzelini, birbiriyle uyumlu ve bıkılmadan tekrar tekrar okunan bir kitap olarak indirdi. Rablerinden korkanların, bu Kitab'ın etkisinden tüyleri ürperir, derken hem bedenleri ve hem de gönülleri Allah'ın zikrine ısınıp yumuşar. İŞTE BU KİTAP, ALLAH'IN, DİLEDİĞİNİ KENDİSİYLE DOĞRU YOLA İLETTİĞİ HİDAYET REHBERİDİR. Allah kimi de saptırırsa artık, ona yol gösteren olmaz.

Zümer suresi 23. ayeti dikkatle okuyup düşünene, çok şeyler anlatıyor. Şu sözler çok düşündürücüdür.

 "İŞTE BU KİTAP, ALLAH'IN, DİLEDİĞİNİ KENDİSİYLE DOĞRU YOLA İLETTİĞİ HİDAYET REHBERİDİR."

Allah çok net ve apaçık, DOĞRUNUN ARAYIŞINDA OLAN BİR MÜMİNİ, BU KİTAPLA ALLAH DOĞRU YOLA İLETİR, BUNUN İÇİN REHBERDİR DİYOR. Daha önce hatırlattığım konuyu tekrar söylemek istiyorum, Rabbimiz Kur’an için doğru yola iletecek hidayet rehberidir diyor, BİRİLERİ İSE BİZLERE YILLARCA KUR’AN İLE YALNIZ OLMAZ, ORADA HER ŞEY YAZMAZ, İSLAM I DOĞRU ÖĞRENMEK İÇİN, FIKIH KİTAPLARINA BAKACAKSIN DİYE ÖĞRETMEDİLER Mİ? RABBİM NE DİYOR, BİZLER NELERE İMAN EDİYORUZ? Bu durumda bizlerin hidayete ermesi, Rabbin doğru yoluna ulaşması mümkün mü? Yukarıdaki ayeti çok daha iyi düşünerek, sanırım aklımızı başımıza almanın zamanıdır derim.

Bizler bu dünyanın güzelliklerine, zevkine, mutluluğuna o kadar alışmış ve hoşnut olmuşuz ki, tüm bunların geçici olduğunu, hepsinin bir sonu olduğunu bile düşünmek, aklımıza getirmek istemiyoruz. Hâlbuki Allah ın önerdiği güzellikler, zevk ve mutluluğun asla sonu yoktur. Geçici değildir bizler için.

Gelin bu Dünyanın ve hayatın geçici mutluklarına kanarak, aldanarak onun başımızı döndürmesine izin vermeden, beşerin nutuklarına, sözlerine, aldatmacalarına kanmayalım. Eğer hurafe ve batılın sözlerine kulak verirsek, ebedi sonsuz mutluktan uzaklaşacağımızı bilelim. Ebedi sonsuz, mutluluğu kazanmak istiyorsak, Allah ın Kur’an da önerdiği yolu izleyelim ve Allah a kulak verelim. Bu yol bizleri sonsuz mutluluğa ulaştıracaktır.

Kendimize yeni bir din yaratmayalım, Allah a din öğretmeye çalışmayalım, kendimizi kandırırız. Allah ın apaçık, çok parlak halis, katıksız dinine tabi olalım. Rabbin huzurunda, gülenlerin safında dimdik durmak istiyorsak, şunu asla unutmayalım; Allah ın önerisi KUR’AN IN İPİNE SARILMAKTIR. Kendimize başka ipler aramayalım. Bizler yeni kitaplar, yeni inançlar yaratmaya çalışmadan, yaratılanı Kur’an dan görüp, anlayıp yaşamaya çalışmalıyız. KURTULUŞUMUZ KUR’AN DA İSE, SARILACAĞIMIZ KİTABIN DEĞERİNİ BİLEREK, ONUN ÇİZDİĞİ YOLDAN GİDELİM. 

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK 

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

http://halukgta.blogcu.com/

http://kuranyolu.blogcu.com/

http://hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.