KUR'AN A DAVET

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/?ref=aymt_homepage_panel

http://halukgta.blogcu.com/

http://kuranyolu.blogcu.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ARAF SURESİ 33. AYET.....
Bugün sizlerle birlikte üzerinde düşüneceğimiz, Araf suresi 33. ayeti önce sizlere hatırlatmak istiyorum. Ayeti yazalım ve dikkatlice okuyalım. Acaba Yaradan bizlere bu ayetiyle neler anlatmak istiyor, onu anlamaya çalışalım Allah ın izniyle.
 
Araf 33; De ki: Rabbim ancak açık ve gizli kötülükleri, günahı ve haksız yere sınırı aşmayı, HAKKINDA HİÇBİR DELİL İNDİRMEDİĞİ BİR ŞEYİ, Allah'a ortak koşmanızı ve ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ SÖYLEMENİZİ HARAM KILMIŞTIR.
 
Yaradan HARAM sözcüğünü Kur’an da, çok önemli yerlerde kullandığını görürüz. Örneğin faizin haram olduğunu söyler Kur’an. Evlenilmesi yasaklanan kişileri sayar ve bunlarla evlenmek HARAMDIR der. Yenmesini istemediği şeyleri yazarak, bunların haram olduğunu belirtir. Zina yapmanın haram olduğunu da, Rabbim Kur’an da açıklar bizlere.
 
Tüm bu ve buna benzer konuların, çok açık bir şekilde, haram sözcüğüyle yasaklandığını görüyoruz. Peki, yukarıda sizlere hatırlattığım Araf suresi 33. ayette ne anlatmak istiyor olabilir, Rabbim haram kıldım sözünü kullanarak. Gelin şimdide onu Rabbin önerdiği gibi, kendi irademizle düşünerek anlamaya çalışalım.
 
Araf suresi 33. ayetinde Allah, açık ve gizli kötülüklerin yapılmasını da haram sözleriyle bizlere açıklıyor ve şiddetle dikkatimizi çekiyor. Devamında ise dikkat ederseniz günah işleyerek haksız yere sınırı aşmanın da haram olduğunu belirtiyor. Burada haksız yere sınırı aşmak konusunu elbette çok geniş düşünebiliriz her konuda. 
 
Dini yaşarken de, Kur’an da diğer ayetlerinde söylediği gibi, Allah ın koyduğu sınırları aşmanın, Kur’an da belirttiği gibi, haram olduğunu anlayabiliriz. Allah a ortak koşmakta bir şirk olup, buda haram olduğu dikkati çekilmektedir. Şimdide gelelim üzerinde durmak istediğim ayetin bahsettiği, Rabbin işaret ettiği diğer haramlara.
 
(HAKKINDA HİÇBİR DELİL İNDİRMEDİĞİ BİR ŞEYİ, ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ SÖYLEMENİZİ HARAM KILMIŞTIR.)
 
Allah ın dikkatimizi çektiği, bu sözler üzerine düşünmeye davet ediyorum sizleri. Allah, hakkında hiçbir bilgi vermediğim, ayet indirmediğim ve kendi katımdan açıklamalar yapmadığım konularda, uydurulan sözlere, rivayet ve sanı bilgilere inanarak konuşmanızı da HARAM KILIYORUM diyor.
 
Değerli arkadaşlarım, hakkında bilgi vermediğim sözleri üzerine düşünelim şimdide. Allah bizlere bilgiyi nereden veriyordu? Bu çok önemli, en garantili ve sağlam bilgiyi nereden alıyorduk? Bu sorunun cevabı çok açık sanırım, elbette Rabbin koruması altında ki KUR’AN DAN.
 
Şimdide ayette özellikle dikkatimizi çeken, hakkında açıklama yapmadığım konularda, konuşulmasını haram kıldığını söyleyen Rabbimiz in sözlerine e karşı, bizler nasıl davranıyoruz, bunu hiç düşündük mü? Allah haram sözcüğünü dikkat ediniz, gelişigüzel kullanmamıştır Kur’an da. Hatırlayınız Allah ın kelimeyi nerelerde kullandığını, daha sonrada bizler bu yanlışı yaparak nasıl büyük bir vebal altına girdiğimizi, sizlerin yorumuna bırakıyorum.
 
Yaratan sizleri bu kitaptan hesaba çekeceğim diyorsa, O Yüce Rabbimiz vaadinde durandır. Allah Kur’an ın ipine sarılın diyorsa, sarılacağımız en güvenli ipin KUR’AN olduğunu unutmayalım. Kur’an ın onayından geçen her söz ve bilgi, elbette bizlerin başının tacıdır, bunda şüphe yok.
 
Kur’an a uymayanları da çok iyice seçip, Kur’an ın süzgecinden geçirip, geçmişte yapılan yanlışları bizler tekrarlamamalıyız. Bizler İslam ı ne derece doğru yaşarsak, bizden sonrakilere de doğru örnek olacağımız bilinciyle hareket ettiğimizde, gelecek nesil e de yatırım yapmış olacağımızı bilmeliyiz. 
 
Bizler Allah ın indirdiği kitabı ve İslam ı ne kadar doğru anlar ve doğru yaşarsak, gelecek nesle o kadar güzel örnekler bırakırız. İnsanoğlu taklitçi, kolaya kaçan, tartışmaya meyilli bir yapıda yaratılmıştır. Bizler eğer aklın yolunda birleşmeyip, bölünerek yaşadığımız İslam ın duvarlarını, Kur’an harcıyla sıvamazsak, gelecekte bırakacağımız nesle de bırakacağımız örneklerle, yıkık dökük, güvenilir olmayan bir dini miras bırakmış oluruz.
 
Bizler nasıl geçmişimizi taklit etmeye çalışıyor ve onlardan örnekler almanın yollarını arıyorsak, yüzlerce yıl sonra bizlerin torunları da bunları yapacaklardır. Eğer geleceğe yatırım yapmak istiyorsak, Kur’an ın etrafında birleşmeliyiz. Eğer Rabbin emrettiği dini, geleceğe taşımak istiyor ve peygamberimizin gerçek ümmeti olmak iddiasındaysak, onun tebliğ ettiği kitabın etrafında tek yumruk olarak buluşmalıyız. 
 
Rabbim cümlemizi, Kur’an ın güneşinden, rehberliğinden, nurundan istifade etmeye çalışan ve bu uğurda aklı ve fikriyle hareket ederek çaba gösteren kulları arasına, inşallah bizleri alması dileklerimle. 
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK 


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.